Skocz do zawartości

Cięcie filtra - zbrodnia ikara


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciałem się zapytać o możliwość popełnienia przestępstwa, jakim jest ucięcie kawałka filtra foto :) Bynajmniej nie chodzi o filtry słoneczne. Czy ktoś z was tego próbował? Jakich używaliście metod i jakie rezultaty? Czy znacie jakiś zakład, który będzie w stanie to zrobić? Da się to zrobić bez trwałego uszczerbku na zdrowiu (czyli bez uszkodzeń warstw)?

 

Na razie pytam się bardziej teoretycznie, ale niewykluczone że w niedalekiej przyszłości taka operacja by mi się przydała.

 

W nawiązaniu do tytułu, pokazuję pewien obraz, znaleziony w pewnym nietypowym miejscu :) Czy za obcięcie filtra spotka mnie podobna kara? :)

DSC_0109.jpg.4087b407896f4985ad923b4da5c8ef36.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj w jakimś dobrym warsztacie optycznym czy przytną filtr do określonych wymiarów. Zbliżony do okrągłego o niezbyt dużej średnicy powinni dać radę na automacie szlifierskim do szlifowania krawędzi soczewek okularowych, by pasowały do oprawek. Warstwy nie powinny raczej ulec uszkodzeniu, najwyżej przy krawędzi. Problem to grubość filtra, zwykle 1 mm (ryzyko pęknięcia), soczewki mają nawet kilka mm przy brzegu i w dzisiejszych czasach głównie są wykonywane z tworzyw sztucznych stabilizowanych UV z nakładanymi powłokami antyrefleksyjnymi.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mateusz ja mam takie doświadczenie.

Miałem kiedyś filtry 36mm i chciałem je dociąć na 31mm i zapytałem o to w zakładzie optycznym w okolicy.

Gdy mówiliśmy o docięciu filtrów to nie było problemu,  nie wiem jaką metodą, ale było bez problemu.

Natomiast jak przywiozłem filtry i powiedziałem, że to są takie specjalne astronomiczne to się nie zgodzili dociąć, bez podania szczególnej przyczyny (coś tam gadali, że to trzeba mieć specjalną maszynę.....).

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w Krakowie, ale niektóre wydziały uczelniane mają swoje warsztaty zarówno mechaniczne jak i optyczne, gdzie dorabiają, jak coś trzeba do laboratorium do badań, albo gdy się jakiś element optyczny uszkodzi/zdegraduje, przycięcie filtra nie powinno dla pracowników takiego warsztatu optycznego stanowić jakiegoś problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bajastro napisał:

Metale można ciąć wodą, ale szkło jest kruche, nie spotkałem się z technologią cięcia szkła wodą. Lasery też raczej odpadają.

Tylko ze szkłem hartowanym jest problem przy cięciu wodą bo pęka, inne gatunki szkła bez problemu.

Edytowane przez Pysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój docinałem u optyka,z tym,że tylko jeden w moim mieście miał takową maszynę.Tu zwykła szlifierka nie wystarczy.

Optyk zrobił to fachowo i precyzyjnie w dodatku za darmo - potraktował to jako wyzwanie.

Byłem przy tym,maszyna ma filcowe ściski,łapie szkiełko z obu stron,problemem jest tylko wycentrowanie.

Większość optyków korzysta ze zwykłych szlifierek,używając odpowiedniego kamienia,ale szanse na uzyskanie idealnego koła są bardzo małe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za informacje. Czyli jednak da się to zrobić w miarę bezproblemowo :) A macie jakieś przykładowe ceny tych usług?

Ja zasadniczo potrzebowałbym przyciąć filtr 2" z dwóch stron na płasko. Czyli żeby po lewej i prawej był oryginalnie okrągły, a z góry i dołu płaski. Celem jest użycie tego jako clipa do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kubaman napisał:

spodziewam się uszkodzonej migawki - nie warto

Nie rozumiem? Dlaczego miałaby się uszkodzić?

To jest jedyna opcja jaką mam. Bo chcę zmodyfikować aparat i mieć możliwość jego użytku dziennego i nocnego. Wymyśliłem żeby na noc dawać ir cut, a w dzień filtr przywracający naturale kolory. Oba w formie clipa. A że do Nikonów nikt nie raczy tego wyprodukować, to muszę sam go zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, calla napisał:

O, super :) Szkoda tylko że takie drogie... O ile OWB chyba tylko astronomik robi to IR cut może znalazłoby się taniej? Jak masz coś więcej to podsyłaj :)

Konkretnie mam D750, szkoda że nie jest przetestowany. No ale może spasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.