Skocz do zawartości

Zmodyfikowałem Nikona D750!


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Pysiak napisał:

np. D7500 nie uznaje starych Nikkorów AF, wyświetla error i nie pstrykniesz zdjęcia nawet w pełnym manualu, 

O jakich konkretniej Nikkorach mówisz? Miałem kiedyś Nikkora 180mm, on był z tych z "niepełną" ilością styków i działał ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejny test. Tym razem porównałem aparat modyfikowany i niemodyfikowany (D750 i D7500).

zestawienie2.jpg.8bb67b709574e957e2e7d762411ab60e.jpg

Prawe górne zdjęcie powinno być swego rodzaju referencją.

Widać, że przy Słońcu na aparacie mod, korekta na auto jest zdecydowanie niewystarczająca i jest sporo czerwieni.

Widać też, że pomiar na kartce dla normalnego aparatu daje lekki zielony zafarb względem auto, podobnie jak na aparacie modyfikowanym (na którym ten zafarb jest jeszcze większy). Tym razem kartka była prosta. Trochę niemożliwe wydaje mi się, żeby kartka miała aż tak zły kolor i nie było tego widać gołym okiem. No ale z drugiej strony trudno powiedzieć, czy "bardziej prawdziwy" balans jest na prawym górnym czy dolnym zdjęciu (auto nie jest przecież doskonałe).

Zdjęcia z aparatu mod można lekko "dopieścić" suwaczkami i zrobić z nich całkiem normalne kolory. Ale ja nie chcę każdego zdjęcia osobno pieścić :( 

 

Szczerze mówiąc, coraz bardziej przekonuję się do zakupu filtra, o którym pisałem, do fizycznego przywrócenia balansu...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaraz ... pisałeś że trzeba było matrycę przysunąć w kierunku obiektywu, więc dokręcałeś śruby regulacyjne, a nie je odkręcałeś?

Edit: Oczywiście wszystko jasne, te śruby "pchają " matrycę w kierunku obiektywu.

 

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, calla napisał:

Po mojemu mod daje po korekcie przyjemniejsze i naturalniejsze kolory. Albo to ja jestem jakiś nadwrażliwy na czerwień wizualnie, albo mi jej monitor porządnie nie wyświetla:)

Piszesz o lewym górnym zdjęciu? Niestety, porównując z tym co widać na żywo, jest bardzo duża różnica. Zdjęcia prawe dobrze oddają rzeczywistość (na tyle, na ile umiem ocenić).

5 minut temu, Duser napisał:

Ale zaraz ... pisałeś że trzeba było matrycę przysunąć w kierunku obiektywu, więc dokręcałeś śruby regulacyjne, a nie je odkręcałeś?

Tak, w kierunku obiektywu, czyli bardziej dokręcić śruby. 

A odkręcałem je wcześniej, w celu wyjęcia filtra rzecz jasna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, calla napisał:

nie, o lewym dolnym

Ok. Przy czym miej świadomość, że to zdjęcie wciąż można sprowadzić do praktycznie nierozróżnialnego od tych po prawej, jeśli lekko dłubnąć suwakami balansu na rawie. Także to wciąż jest tylko widzimisię balansu aparatu, a nie cecha samej matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2019 o 14:08, MateuszW napisał:

O jakich konkretniej Nikkorach mówisz? Miałem kiedyś Nikkora 180mm, on był z tych z "niepełną" ilością styków i działał ok. 

Np. AF 300/4 ED - podpiąć można, zrobić foto już nie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

MateuszW - czy w przypadku D750 nie ma problemu z wewnętrznym elementem (dioda), który emituje światło podczerwone, niezbędne dla jakiegoś mechanizmu (chyba ostrzenia ) ?

Na poniższym forum posiadacz nowo skonwertowanego przez lifepixel D750 opisuje swoje problemy z dziwnym podświetleniem.

 

Jak to wygląda u Ciebie ?

 

 

Pozdr

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MateuszW - czy w przypadku D750 nie ma problemu z wewnętrznym elementem (dioda), który emituje światło podczerwone, niezbędne dla jakiegoś mechanizmu (chyba ostrzenia ) ?

Na poniższym forum posiadacz nowo skonwertowanego przez lifepixel D750 opisuje swoje problemy z dziwnym podświetleniem:

http://www.ultravioletphotography.com/content/index.php/topic/1910-full-spectrum-mod-gone-bad/

Jak to wygląda u Ciebie ?

 

 

Pozdr

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Adam66 napisał:

MateuszW - czy w przypadku D750 nie ma problemu z wewnętrznym elementem (dioda), który emituje światło podczerwone, niezbędne dla jakiegoś mechanizmu (chyba ostrzenia ) ?

Na poniższym forum posiadacz nowo skonwertowanego przez lifepixel D750 opisuje swoje problemy z dziwnym podświetleniem:

http://www.ultravioletphotography.com/content/index.php/topic/1910-full-spectrum-mod-gone-bad/

Jak to wygląda u Ciebie ?

 

 

Pozdr

Adam

Ale my zostawiamy filtr podczerwieni na matrycy przy modyfikacji, jedynie usuwamy low pass, który wycina dużą część czerwieni. W ciągu najbliższych dwóch tygodni będę miał czas zmodyfikować swojego d750 i wtedy mogę powiedzieć, czy wszystko ok.

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaciejW napisał:

Ale my zostawiamy filtr podczerwieni na matrycy przy modyfikacji, jedynie usuwamy low pass, który wycina dużą część czerwieni.

Dokładnie. Filtr IR pozostaje na matrycy, więc takie elementy nie mają prawa być widoczne na zdjęciach. O ile w tamtym wątku taka była przyczyna, bo nie do końca go zrozumiałem.

Zmodyfikowałem już 2 D750 i problemów nie uświadczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Duser napisał:

Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś Nikona Ful Frame i myślę o D600 lub D610 . Nie wiesz może, czy te modele mają możliwość regulacji położenia matrycy? Bo nie uśmiecha mi się wtykanie tam dodatkowego filtra podczas modyfikacji...

Nie widzę żadnych śrubek w swoim D610, ale spróbuję coś ogarnąć i Ci napisać. Nie bierz D600, bo wiele z nich miało problemy z wyciekiem oleju na matrycę. Dlatego też w bardzo niedługim czasie powstał D610, który niwelował ten problem. D610 używam na codzień w fotografii przyrodniczej i jest świetny :)

 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś Nikona Ful Frame i myślę o D600 lub D610 . Nie wiesz może, czy te modele mają możliwość regulacji położenia matrycy? Bo nie uśmiecha mi się wtykanie tam dodatkowego filtra podczas modyfikacji...

Niestety nie wiem. Choć rozmawiałem jakiś czas temu z właścicielem D610 na temat modyfikacji, muszę odnaleźć tą rozmowę. Nie pamiętam, jaki był efekt.

D750 można dorwać za 2800, D610 widzę od 2100. Moim zdaniem różnice między nimi są warte tych 700 zł.

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Nie widzę żadnych śrubek w swoim D610,

Śrubki być muszą, bo w każdym aparacie moduł z matrycą jest przykręcony do reszty. Pytanie, czy poza śrubkami są też sprężyny, czy tylko podkładki i dokręca się na sztywno. Ta regulacja na śrubach jest oczywiście wewnątrz aparatu, nie chodzi mi o jakieś regulacje dostępne na zewnątrz (takie mogą być jedynie od układu AF i wizjera),

38 minut temu, pablo12311 napisał:

A co sądzicie o Nikonie D3 Full frame pod astro. Rozmiar pixela matrycy obiecujący 8 µm. Tylko obawiam się, że to już stara konstrukcja i szum większy niż w nowszych konstrukcjach Nikona.

Rozważałem go, ale jak sobie przeliczyłem szum proporcjonalnie do rozmiaru piksela, to wyszło, że D750 jest lepszy. D3 wypada super na teście szumu, bo test mówi, jaki szum ma jeden piksel. Ale robiąc zdjęcie z gęstszej matrycy i resizując je do rozdzielczości z tej rzadszej, uśredniasz wartości, czyli zbijasz szum. Tak więc przewaga szumu D3 na wykresie jest tylko pozorna.

No a poza tym słabszy wyświetlacz, mniejsze max ISO, wolniejsza ogólna praca i pewnie AF gorzej radzący sobie w słabym świetle będą robiły różnicę w użytkowaniu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Duser napisał:

Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś Nikona Ful Frame i myślę o D600 lub D610 . Nie wiesz może, czy te modele mają możliwość regulacji położenia matrycy? Bo nie uśmiecha mi się wtykanie tam dodatkowego filtra podczas modyfikacji...

W moim D600 nie widziałem żadnej możliwości regulacji, tzn. były śrubki, ale wszystko zalane żywicą
tutaj widać bebechy d600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2019 o 19:15, MaciejW napisał:

Ale my zostawiamy filtr podczerwieni na matrycy przy modyfikacji, jedynie usuwamy low pass, który wycina dużą część czerwieni. W ciągu najbliższych dwóch tygodni będę miał czas zmodyfikować swojego d750 i wtedy mogę powiedzieć, czy wszystko ok.

Wracając do posta z tajemniczą poświatą po konwersji - to rzeczywiście problem dotyczy tylko wersji full spectrum.

 

Pytanie mam jeszcze do samej modyfikacji - wiecie może gdzie można dostać element "pełno-zakresowy" , zastępujący filtr UV lub IR z matrycy - aby jedynie chronił matryce 

i nie powodował konieczności korekty autofocus'a ?

Normalnie firmy konwertujące mają takie"szybki" ale są tak samo drogie jak filtry na matryce...

Edytowane przez Adam66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam66 napisał:

Pytanie mam jeszcze do samej modyfikacji - wiecie może gdzie można dostać element "pełno-zakresowy" , zastępujący filtr UV lub IR z matrycy - aby jedynie chronił matryce 

i nie powodował konieczności korekty autofocus'a ?

Chyba nie chodzi Ci o filtr "clear" i modyfikację full-spectrum? Jeśli pytasz o filtr zastępczy przy modyfikacji "nie-full", czyli takiej z UV/IR Cut, to jest od tego filtr Baader BCF. Filtry te produkowane są tylko do Canonów, ale da się je użyć w Nikonach (zrobiłem tak w D5100).

 

ALE. Pisałem o tym już 1000x, ale napiszę raz jeszcze. Jeśli nasz aparat ma dwa oddzielne filtry na matrycy, to usuwamy tylko ten wewnętrzny, a pozostający spełnia funkcję UV/IR cut oraz ochronną (i czyszczenie matrycy na nim jest). Niestety po takim zabiegu aparat nie wyostrzy z obiektywem, ale z teleskopem już tak. Jeśli ma ostrzyć z obiektywami, to albo dajesz Baadera (gorsza opcja), albo, jeśli matryca posiada regulację położenia (np D750 posiada), to przesuwa się matrycę tak, aby zrekompensować efekt braku filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie, porysowałem sobie przy czyszczeniu filtr dolnoprzepustowy matrycy, w serwisie nikona odpowiedzieli mi że filtr nie występuje jako oddzielny element i trzeba wymienić całą matrycę, podali koszt 2500 zł, w tutorialu widzę że są dwa filtry, czy to co napisali nie jest prawdą ? i np wystarczy wymienić jeden filtr ? z góry dziękuję za odpowiedź>> sylwester.krawczyk30@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli porysowałeś sobie pewnie filtr zewnętrzny, ten z czyszczeniem matrycy. Gdyby chodziło o ten drugi, to mógłbym Ci dać swój wyciągnięty :) No ale normalnie on jest w środku, więc jemu akurat nic nie grozi. 

No cena za część zaporowa, za tyle można już wyhaczyć najtańsza uzywke całego aparatu. 

Najlepiej gdyby się udało kupić aparat zepsuty i z niego zabrać filtr, ale nie widziałem takich ofert na allegro. Może chińczycy na AliExpress coś mają? 

To co napisał serwis zapewne jest prawdą, choć smutną. Szkoda ze nie mają jakiś aparatów na części, z których można przełożyć filtr za grosze. Może popytaj w nieautoryzowanych serwisach?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.