Skocz do zawartości

Flatownice z Państwa Środka :)


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory flaty wykonywałem zazwyczaj na monitorze, co daje dobre efekty, ale jest skrajnie nieporęczne i niewygodne. Znana flatownica Aurora pod tubę 8" to absurdalny koszt prawie 700 zł, natomiast mały model 10 cm to 300 zł. Jednakże flatownica ta to w istocie tania folia EL, którą to postanowiłem kupić na Aliexpress. Wziąłem od razu wersję okrągłą 25 cm, oraz kwadrat 10 cm (pod TS65 i obiektywy). Kosztowały one odpowiednio 130 zł i 37 zł, czyli odpowiednio 5x i 8x taniej, niż za Aurorę!

Na przesyłkę czekałem 33 dni.

DSC_5703s.thumb.jpg.4f69651ba2a071bb0cafd33d57011ba8.jpg

W zestawie do każdej folii jest inwerter zasilany z 12V, oraz zasilacz sieciowy. Identycznie, jak w przypadku Aurory. Nawet wtyczka do panelu jest taka sama. Jak widać, można taką flatownicę zasilić w polu np z aku 12V. Folie EL mają naklejoną folię ochronną, która tworzy te widoczne nierówności (po odklejeniu jest gładko). Folia jak to folia - jest elastyczna. Tak wiec trzeba ją będzie usztywnić.

DSC_5705s.thumb.jpg.15a129efd6ee2816a8bd0b64081ab454.jpg

Po włączeniu, widać że struktura folii nie jest gładka, tylko taka "jakby z drukarki atramentowej". Na przód folii zamierzam dać kawałek mlecznej plexi, która zarówno usztywni folię, jak i powinna rozproszyć światło, czyniąc je równomiernym. Aurora prawdopodobnie też jest tak zbudowana.

 

Link do produktów: https://pl.aliexpress.com/item/25-cm-rednicy-EL-pod-wietlenie-el-panel-el-folia-el-samoch-d-p-yta-DC12V/32906156429.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.23b05c0fmlxzuc

https://pl.aliexpress.com/item/10X10-cm-EL-Pod-wietlenie-Elektroluminescencyjne-panel-El-folia-o-wietlenie-papieru-Wy-wietlacz-Led-Pok/32903494917.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.23b05c0fmlxzuc

 

Tak więc, ciąg dalszy nastąpi.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

No ale to matowe plexi to obowiązkowo trzeba podłożyć. Flatownica Neumanna ma jednak inną folię, nie widać tych struktur a i tak ma matówkę.

1. Rozumiem, że matowe plexi jest bardziej matowe od samej folii i jest pozbawione nierówności? Czy to są jakieś specjalne dedykowane pleksi do tych celów?

 

2. Robiłem sobie filtr słoneczny i przyznam, że najtrudniejsze było równe naciągnięcie folii. Tutaj każda zmarszczka powoduje (?) nierówność oświetlenia... Czy trudno jest taką folię dobrze nałożyć?

 

3. W kwestii wykorzystania ramki na filtr słoneczny (albo przerobionej pokrywy) - przy flatach chyba istotne jest to, by nie nic nie przesłaniało krawędzi obiektywu. Czy w praktyce jest to problem i jak sobie z nim poradzić?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
12 minut temu, Gajowy napisał:

1. Rozumiem, że matowe plexi jest bardziej matowe od samej folii i jest pozbawione nierówności? Czy to są jakieś specjalne dedykowane pleksi do tych celów?

 

2. Robiłem sobie filtr słoneczny i przyznam, że najtrudniejsze było równe naciągnięcie folii. Tutaj każda zmarszczka powoduje (?) nierówność oświetlenia... Czy trudno jest taką folię dobrze nałożyć?

 

3. W kwestii wykorzystania ramki na filtr słoneczny (albo przerobionej pokrywy) - przy flatach chyba istotne jest to, by nie nic nie przesłaniało krawędzi obiektywu. Czy w praktyce jest to problem i jak sobie z nim poradzić?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

1. Właśnie zamówiłem zwykłą mleczna 2 mm. Wrzucę tu flaty z i bez, chyba, że ktoś mnie uprzedzi ;) 

2. Te folie są sztywne, nie trudno to przykleić równo do twardej powierzchni.

3. Teraz mam mniejszy teleskop, więc większa ramka i do tego podkładki. Jakbyś chciał pod konkretny to musisz jakość znieść krawędzie bo pewnie będą przysłaniać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Gajowy napisał:

1. Rozumiem, że matowe plexi jest bardziej matowe od samej folii i jest pozbawione nierówności? Czy to są jakieś specjalne dedykowane pleksi do tych celów?

Sama folia ma swoją fakturę,którą pokazałem na zdjęciu. Podobną do kartki papieru. Matowa plexi daje efekt "rozmazania" światła i wszelkie drobne nierówności zostają zatarte.

Zasadniczo jestem prawie pewien, że to nie będzie mieć żadnego znaczenia, ale dla pewności lepiej dać :)

20 minut temu, Gajowy napisał:

2. Robiłem sobie filtr słoneczny i przyznam, że najtrudniejsze było równe naciągnięcie folii. Tutaj każda zmarszczka powoduje (?) nierówność oświetlenia... Czy trudno jest taką folię dobrze nałożyć?

To jest zupełnie inna klasa sztywności. Folia słoneczna jest całkiem elastyczna, a ta to powiedzmy jak powiedzmy plastikowe opakowanie półsztywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dla 11" kupiłem panel w sklepie na dziale oświetleniowym

https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/panele-led-oswietlenie-funkcjonalne/panele-led/panel-led-kars-40cm-inspire,p463377,l3037.html

 

Już sprawdzałem i świeci równo, flaty wyszły OK. Zawsze można jeszcze dodać mleczne plexi jako dyfuzor. Jedyne co bym dodał to ściemniacz,bo świeci bardzo mocno.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2019 o 15:53, MateuszW napisał:

Do tej pory flaty wykonywałem zazwyczaj na monitorze, co daje dobre efekty, ale jest skrajnie nieporęczne i niewygodne. Znana flatownica Aurora pod tubę 8" to absurdalny koszt prawie 700 zł, natomiast mały model 10 cm to 300 zł. Jednakże flatownica ta to w istocie tania folia EL, którą to postanowiłem kupić na Aliexpress. Wziąłem od razu wersję okrągłą 25 cm, oraz kwadrat 10 cm (pod TS65 i obiektywy). Kosztowały one odpowiednio 130 zł i 37 zł, czyli odpowiednio 5x i 8x taniej, niż za Aurorę!

Na przesyłkę czekałem 33 dni.

DSC_5703s.thumb.jpg.4f69651ba2a071bb0cafd33d57011ba8.jpg

W zestawie do każdej folii jest inwerter zasilany z 12V, oraz zasilacz sieciowy. Identycznie, jak w przypadku Aurory. Nawet wtyczka do panelu jest taka sama. Jak widać, można taką flatownicę zasilić w polu np z aku 12V. Folie EL mają naklejoną folię ochronną, która tworzy te widoczne nierówności (po odklejeniu jest gładko). Folia jak to folia - jest elastyczna. Tak wiec trzeba ją będzie usztywnić.

DSC_5705s.thumb.jpg.15a129efd6ee2816a8bd0b64081ab454.jpg

Po włączeniu, widać że struktura folii nie jest gładka, tylko taka "jakby z drukarki atramentowej". Na przód folii zamierzam dać kawałek mlecznej plexi, która zarówno usztywni folię, jak i powinna rozproszyć światło, czyniąc je równomiernym. Aurora prawdopodobnie też jest tak zbudowana.

 

Link do produktów: https://pl.aliexpress.com/item/25-cm-rednicy-EL-pod-wietlenie-el-panel-el-folia-el-samoch-d-p-yta-DC12V/32906156429.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.23b05c0fmlxzuc

https://pl.aliexpress.com/item/10X10-cm-EL-Pod-wietlenie-Elektroluminescencyjne-panel-El-folia-o-wietlenie-papieru-Wy-wietlacz-Led-Pok/32903494917.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.23b05c0fmlxzuc

 

Tak więc, ciąg dalszy nastąpi.

A kolor kupiłeś biały? bo jest kilka do wyboru? czy to tylko kolory ramek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

a ja dla 11" kupiłem panel w sklepie na dziale oświetleniowym

https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/panele-led-oswietlenie-funkcjonalne/panele-led/panel-led-kars-40cm-inspire,p463377,l3037.html

 

Już sprawdzałem i świeci równo, flaty wyszły OK. Zawsze można jeszcze dodać mleczne plexi jako dyfuzor. Jedyne co bym dodał to ściemniacz,bo świeci bardzo mocno.

Najprostsze rozwiązanie. Daje równe światło? Mógłbyś wrzucić plik FITS lub TIFF?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Grzegorz Czernecki napisał:

A kolor kupiłeś biały? bo jest kilka do wyboru? czy to tylko kolory ramek?

Tak, biały. On jest w istocie biały po włączeniu, a wyłączony różowy. 

Te inne kolory to raczej by był kolor światła. 

2 godziny temu, Iluvatar napisał:

Nie używałem nigdy plexi z tą folią i nie napotkałem na problemy. Nie ostrzymy w końcu na samej folii, więc jakieś drobne nierówności się rozmyją.

Tez tak myślę i w sumie plexi ma być jako usztywnienie i zabezpieczenie. Rozproszenie światła zupełnie przy okazji, dla spokoju ducha :)

 

Swoją drogą, zastanawiam się jak skleić folie z plexi. Taśma dwustronna na brzegu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2019 o 14:10, Gajowy napisał:

3. W kwestii wykorzystania ramki na filtr słoneczny (albo przerobionej pokrywy) - przy flatach chyba istotne jest to, by nie nic nie przesłaniało krawędzi obiektywu. Czy w praktyce jest to problem i jak sobie z nim poradzić?

Możesz jaśniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, seg napisał:

Możesz jaśniej?

We flatach chodzi o to aby oddać jak światło zachowuje się po przejściu przez system optyczny. Jeśli użyjemy obudowy do folii, która choć częściowo zakryje fragment toru fotonów, to możemy dostać zafałszowany flat. A filtry słoneczne bywają mniejsze niż wlot tuby (fot. poniżej za teleskopy.pl). Pytam, czy w praktyce ma to znaczenie czy nie.

oprawa_na_filtr_MAK127.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to rozwiązałem w taki sposób, że wziąłem 4 warstwy kartonu "falistego" o grubości ok. 3 mm, w 3 wyciąłem cyrklem tnącym dziurę o średnicy osłony przeciwsłonecznej Samyanga 135 (bodajże 94 mm), skleiłem je razem taśmą klejącą, pod to dałem folię EL (rozmiar A6, kupiłem na Allegro, żeby było szybciej - dostawa po 2 dniach), a z tyłu poszła czwarta warstwa kartonu. Wszystko razem sklejone taśmą klejącą, plus zabezpieczone krawędzie, też taśmą, żeby paprochy z kartonu nie leciały na flatownicę. Kartonowe kółka które zostały wykorzystałem do zrobienia pokrywki :) Jest to lekkie i bardzo dobrze trzyma się na Samyangu. Kupiłem jeszcze mleczną plexę 3 i 4 mm, ale na razie jej nie wkleiłem, bo flaty wychodzą dobre bez pleksy (choć nie robiłem jeszcze mega-wyciągania jakiegoś zdjęcia, więc nie wiem czy w tle nie siedzą jakieś babole).

flatownica01.JPG

flatownica02.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Zrobiłem dzisiaj flaty bez dodatkowej pleksi i sam nie wiem, które wyszły lepiej... Flaty wyciągnięte w PSie. Trochę za duże ISO i widać pasy no ale to wiadomo, nie ma to w tym porównaniu znaczenia.

 

Bez pleksi, ISO 1600, 1/60s

flat bez pleksi

Z mlecznym pleksi 2mm, ISO 1600, 1/40

flat pleksi

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Zrobiłem dzisiaj flaty bez dodatkowej pleksi i sam nie wiem, które wyszły lepiej... Flaty wyciągnięte w PSie. Trochę za duże ISO i widać pasy no ale to wiadomo, nie ma to w tym porównaniu znaczenia.

 

Bez pleksi, ISO 1600, 1/60s

 

Z mlecznym pleksi 2mm, ISO 1600, 1/40

A masz surowe klatki? Mógłbyś udostępnić? Ewentualne różnice chyba najlepiej będzie ocenić odejmując jednego flata od drugiego. jeśli zostanie sam jednolity szum, to znaczy, że zastosowanie pleksi jest bez znaczenia.

 

Pzdr,

Gajowy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
Godzinę temu, Gajowy napisał:

A masz surowe klatki? Mógłbyś udostępnić? Ewentualne różnice chyba najlepiej będzie ocenić odejmując jednego flata od drugiego. jeśli zostanie sam jednolity szum, to znaczy, że zastosowanie pleksi jest bez znaczenia.

 

Pzdr,

Gajowy

 

 

Pewnie, tutaj są surowe klatki: https://drive.google.com/drive/folders/1dQGBeC2dTrDhsqhsbXcxmt5OJEb7g0ew?usp=sharing

 

Zrobiłem też odejmowanie w PSie i wychodzi szum z pasami (za krótkie czasy)

 

substract.thumb.jpg.09dedcfed2f2b42d644445357e07a573.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Pewnie, tutaj są surowe klatki: https://drive.google.com/drive/folders/1dQGBeC2dTrDhsqhsbXcxmt5OJEb7g0ew?usp=sharing

 

Zrobiłem też odejmowanie w PSie i wychodzi szum z pasami (za krótkie czasy)

 

 

Faktycznie, wygląda na to, że pleksi jest zbędna. A powiedz, skąd biorą się pasy na zdjęciach? Wiesz, jaki mechanizm za to odpowiada?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.