Skocz do zawartości

Jaki pierwszy teleskop?


Julian1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest kompletnym amatorem i chciałbym kupić swój pierwszy teleskop. Mieszkam we w miarę czerwonej strefie (https://www.lightpollutionmap.info)  i po przeczytaniu paru forów nie jestem pewien czy będę w stanie wykorzystać synte 6 czy 8 , która była tam polecana. Czy nie lepiej będzie kupić coś bardziej przenośnego? Proszę o radę i ewentualnie informację co zobaczę przez taki teleskop :) Wybaczcie bycie nieogarniętym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Julian1234 napisał:

 Mieszkam we w miarę czerwonej strefie (https://www.lightpollutionmap.info

Chodzi o strefę 7? Jestem daltonistą , kolor dla mnie mało znaczy . Widzę że można kliknąć na swoje miejsce zamieszkania, i wyświetlą się dokładne informacje o swojej miejscówce bez tych bezsensownych kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jasno , ześwietlone niebo . Ale ja mieszkałem w jeszcze gorszym miejscu , oglądałem niebo przez lornetkę z balkonu . Było coś widać , myślę że jest sens mieć sprzęt optyczny do obserwacji z twojego miejsca zamieszkania . To czy  akurat Newton 6 ---- 8 czy inny teleskop   to inna sprawa . Ja obserwowałem w stronę gdzie miasto się kończyło i łuna była mniejsza,.czyli na południe . Może ktoś się wypowie co ma podobne warunki i teleskop ,teraz mieszkam w miejscu gdzie  mam wartość SQM 21.44 , to jednak ciemniej , u mnie posiadanie teleskopu ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
51 minut temu, Julian1234 napisał:

No to 8 cali jest optymalny pod tym względem. Przemyśl jeszcze kwestie mobilności. Czy taki teleskop nie będzie jednak za ciężki? Czy częsty wyjazd w ciemniejsze miejscówki wchodzi w rachubę? Ciężar może szybko ostudzić zapał do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eternal84 napisał:

No to 8 cali jest optymalny pod tym względem. Przemyśl jeszcze kwestie mobilności. Czy taki teleskop nie będzie jednak za ciężki? Czy częsty wyjazd w ciemniejsze miejscówki wchodzi w rachubę? Ciężar może szybko ostudzić zapał do obserwacji.

Kurde... co Wy wszyscy z tym ciężarem, ja rozumiem 100, 140kg.. czy każdy amator astronomii waży 40kg i niczego nie dźwiga? :laughing1:Serio czytam różne fora i wszędzie o Jezu 20kg o Bosz 30? O co tu chodzi?:g:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mobilność i wagę raczej się nie martwię, ale mam jeszcze pytanie co do przybliżenia - czy ma sens kupienie okularu dającego możliwość przybliżenia 180x? i co będę mógł zobaczyć przez ten teleskop? widziałem zdjęcia (

) i czy będzie możliwie użycie kolorowych filtrów tak by np. M42 zyskało uroku i barw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszK napisał:

Kurde... co Wy wszyscy z tym ciężarem, ja rozumiem 100, 140kg.. czy każdy amator astronomii waży 40kg i niczego nie dźwiga? :laughing1:Serio czytam różne fora i wszędzie o Jezu 20kg o Bosz 30? O co tu chodzi?:g:

Bagatelizujesz jedną z najważniejszych kwestii dla początkujących. Nie wiadomo czy chodzi o teleskop do miasta czy na wieś.

Rozumiem, że operujesz tubą minimum 12 cali ;)

Godzinę temu, Julian1234 napisał:

O mobilność i wagę raczej się nie martwię, ale mam jeszcze pytanie co do przybliżenia - czy ma sens kupienie okularu dającego możliwość przybliżenia 180x? i co będę mógł zobaczyć przez ten teleskop? widziałem zdjęcia (

) i czy będzie możliwie użycie kolorowych filtrów tak by np. M42 zyskało uroku i barw?

To zależy, na który teleskop się zdecydujesz. Jeśli duży Newton to 180x nie jest problemem. Dla refraktora 90/900 to już za dużo i nie jest to ,, uniwersalny" teleskop jeśli interesują Cię mgławice itp. W tym celu potrzebujesz lustra minimum 8 cali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Eternal84 napisał:

Bagatelizujesz jedną z najważniejszych kwestii dla początkujących. Nie wiadomo czy chodzi o teleskop do miasta czy na wieś.

Rozumiem, że operujesz tubą minimum 12 cali ;)

 

Operuję ciężarem 2-krotnej masy ciała, może w tym tkwi mój problem niezrozumienia i dlatego każdy amatorski teleskop uważam za lekki :laughing1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop można rozłożyć , osobno przenieść jego części . Każdy jest w stanie przenieść duży amatorski teleskop . Mój najlżejszy waży 18 kilogramów , składa się z 2 części , najcięższy waży 60 kilogramów, i składa się z 3 części . Ale taskanie tego po schodach w bloku , potem po jakiś polach po ciemku  , łazić w te, i we wte . Ciężar to jedno , ale to są nieporęczne graty ,nie ma jak tego chwycić  . Ja kupiłem teleskopy jak przeniosłem się na wieś , tu mam miejscówkę . Muszę przenieść tylko z domu na podwórko , mogę go tam zostawić i iść spać. Mogę go wtaszczyć tylko do szopy, garażu itp. Dlatego ważne czy będziesz obserwować ze swojego podwórka, czy gdzieś chcesz wyjeżdżać . A najczęściej to patrzę przez lornetki z balkonu na statywie foto , albo wyjdę przed chałupę z lornetką małą ( o małym powiększeniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszK napisał:

Operuję ciężarem 2-krotnej masy ciała, może w tym tkwi mój problem niezrozumienia i dlatego każdy amatorski teleskop uważam za lekki :laughing1:

Skoro teleskop o wadze 20-30 kg (8-12 cali Dobson) uważasz za lekki w każdych warunkach to rozumiem, że operujesz teleskopem minimum o wadze własnej osoby. Zdradzisz na forum jaki to teleskop?  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berkut123 Dlatego chyba odpuszczę sobie tego Dobsona i myślę nad SW 90/900. Kupienie czegoś ciężkiego i nieporęcznego w przypadku słabych warunków u mnie na podwórku nie ma sensu. Teraz tylko myślę, co oprócz planet i księżyca mógłbym obserwować przez ten teleskop i co tak naprawdę mógłbym zobaczyć, czy nie lepiej jest jeszcze pare stów dołożyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Julian1234 napisał:

@berkut123 Dlatego chyba odpuszczę sobie tego Dobsona i myślę nad SW 90/900. Kupienie czegoś ciężkiego i nieporęcznego w przypadku słabych warunków u mnie na podwórku nie ma sensu. Teraz tylko myślę, co oprócz planet i księżyca mógłbym obserwować przez ten teleskop i co tak naprawdę mógłbym zobaczyć, czy nie lepiej jest jeszcze pare stów dołożyć

Nic nie napisałeś, gdzie mieszkasz. Czy w bloku na którymś tam piętrze bez windy, z windą, na wsi, czy będziesz wystawiał teleskop na podwórko czy musisz przemieścic się poza posesję, czy masz stosowne miejsce do przechowywania teleskopu. To jest kluczowe. Inaczej trudno będzie Ci uzyskać trafną podpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak - mieszkam na wsi niedaleko naszej pięknej stolicy Warszawy, w domku 1 rodzinnym. Istnieje opcja wystawiania na podwórko, jednak mam jasne niebo (patrz wyżej). Czy mam stosowne miejsce do przechowywania teleskopu - chyba tak, jeśli teleskop nie potrzebuje jakichś specjalnych warunków to nie powinno być problemu. Tylko myślę teraz czy przewożenie takiej synty 8'' jest możliwie i powiedzmy "praktyczne"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Julian1234 napisał:

Może tak - mieszkam na wsi niedaleko naszej pięknej stolicy Warszawy, w domku 1 rodzinnym. Istnieje opcja wystawiania na podwórko, jednak mam jasne niebo (patrz wyżej). Czy mam stosowne miejsce do przechowywania teleskopu - chyba tak, jeśli teleskop nie potrzebuje jakichś specjalnych warunków to nie powinno być problemu. Tylko myślę teraz czy przewożenie takiej synty 8'' jest możliwie i powiedzmy "praktyczne"?

W tej kwestii nikt Ci nie pomoże bo to wszystko zależy od chęci obserwacji. Czy jesteś cierpliwy i możesz się trochę poświęcić czy lubisz wygodny, lekki, praktycznie bezobsługowy sprzęt. Tuba 8 cali jest jak najbardziej przewoźna, ale musisz rozkładać/składać tube z montażem. W kombi pewnie wejdzie wszystko w całości. Ja miałem 12 cali. Apertura odpowiednia, ale mobilność (nosiłem 150 m od domu), długi czas chłodzenia LG, częste poprawianie kolimacji potrafiło skutecznie zniechęcić do częstych obserwacji bo to wydłuża każdy seans. Tym sposobem rozstałem się z dużym teleskopem. 

Musisz sobie odpowiedzieć czy często będziesz miał czas na obserwacje, czy możesz poświęcić 1 g czy np. 2-3 g.

Może warto też rozejrzeć się na początek czy nie ma kogoś na forum z Twojego rejonu i umówić się na wspólne obserwacje.

https://astropolis.pl/membermap/

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Eternal84 napisał:

Skoro teleskop o wadze 20-30 kg (8-12 cali Dobson) uważasz za lekki w każdych warunkach to rozumiem, że operujesz teleskopem minimum o wadze własnej osoby. Zdradzisz na forum jaki to teleskop?  ;)

Nie posiadam teleskopu o wadze własnej osoby. Posiadam inne ciężkie klamoty, które pozwalają mi uważać Dobsony za sprzęt lekki. Wszystko przecież zależy pośrednio od 1RM max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszK napisał:

Nie posiadam teleskopu o wadze własnej osoby. Posiadam inne ciężkie klamoty, które pozwalają mi uważać Dobsony za sprzęt lekki. Wszystko przecież zależy pośrednio od 1RM max.

Z przyzwyczajenia napisałem, że Dobsy są duże i ciężkie. Chodzi dokładnie o nieporęcznosc. Tuba 12 cali waży niespełna 20 kg, ale uchwycenie takiej rury średnicy blisko 40 cm, długości ponad 120 cm i bezpieczne przejście po klatce schodowej czy nawet wyjście z domu przez kilka drzwi nie uderzając o ościeżnice, schodząc, a tym bardziej wchodząc po stopniach to już wymaga trochę samozaparcia. Nie wyobrażam sobie również bezpiecznego podniesienia 12 cali z podłoża na wyprostowane nogi, a przecież to tylko 33 kg. Może na otwartym terenie wspierając o ramię/obojczyk, ale nigdy tak nie próbowałem. Inaczej łatwo stracić równowagę, a zestaw zaliczy glebę. Zawsze nosiłem najpierw montaż i drugi raz tube.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.