Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawostek podrzucę że SGP3 nie był w stanie wyostrzy na tlenie pomimo exp 20s! Poprostu gwiazdki traktował jak hoty (były tak małe) i klapa. Dobrze ze Chroma jest parafokalna. Przynajmniej mam taką nadzieję, ponieważ jeszcze nie sprawdzałem. Jak tak nie będzie to mam poważny problem.... Bardzo poważny! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Z ciekawostek podrzucę że SGP3 nie był w stanie wyostrzy na tlenie pomimo exp 20s! Poprostu gwiazdki traktował jak hoty (były tak małe) i klapa. Dobrze ze Chroma jest parafokalna. Przynajmniej mam taką nadzieję, ponieważ jeszcze nie sprawdzałem. Jak tak nie będzie to mam poważny problem.... Bardzo poważny! 

A kto ostrzy na filtrach NB? Ostrzy się na luminancji a na filtry przestawia fokuser wg. offsetu przecież!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wessel napisał:

Oczywiście że nie. Wystarczy jakikolwiek SPRAWNY fouser z enkoderem.

Mój FT z dreamfocusem takich bajerów nie ma, a do tanich to on nie należy :)

 

Żeby mieć offsety trzeba najpierw wyostrzyć chociaz raz ten 3nm filtr i chyba nie obejdzie się bez ostrzenia na jakichs jasnych gromadach otwartych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej nie polecam ostrzenia na gromadach.... jedna jasna gwiazda wystarcza.

Jeśli wyciąg się nie ślizga , np. rack and pinion - to już można spokojnie stosować offset- oczywiście z silnikiem krokowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ciekawy model, myślę o nim

https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/telescope-accessories/focusers/gemini-3.75"-focusing-rotator.html

to jest jakieś rozwiązanie budżetowe https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/telescope-accessories/focusers/optec-focuser-tcf-lynx-3"-and-2".html

warto poszukać używanego Robofokusa oryginalnego

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawił mnie temat bo jestem w tym świeży, proszę by wypowiedział się @dziki jak on ostrzy u siebie w NB na nie parafokalnych filtrach baadera.

Jakiś czas temu w którymś jego wątku wstawil zdjęcie swojego wyciagu wraz z najprostszym silnikiem krokowym i z tego co pamietam jakimś budrzetowym sterownikiem (coś jak DF).

A zdjęcia robi świetne, jakoś sobie z tym radzić więc musi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem powyżej - jeśli masz wyciąg R&P to w 99 przypadkach na 100 wystarcza fokuser z silnikiem krokowym. Enkoder nie jest potrzebny.

Tak właśnie ostrzyłem NB z Robofokusem. Ale teraz przecież istnieje wiele tańszych od Robofokusa rozwiązań na silnikach krokowych. Ważne jest aby wyciąg się nie ślizgał ( i dlatego najlepiej R&P) i silnik miał wystarczające przełożenie i moc do  pociągnięcia kamery z wyposażeniem w momencie " ciągnięcia pod górę".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na koniec tego watku pokarze roznice pomiedzy exp 15 a 20min.

 

SZOK!

Tylko tyle moge powiedziec.

 

Sięgając głęcbiej i porownując QHY8L (5h materiału) z QHY695A (20min materiału) obrazki dają do myslenia w jaką matrycę zainwestowac.

W NB IC695 to istny odkurzacz fotonowy!

@dziki jak masz tlen mozesz pokazać jak to wyglada u Ciebie po samym STF? Dzieki.

image.thumb.png.f5ed77a5fce247f430980e354c704ee8.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.