Skocz do zawartości

Kometa C/2018 N2 ASASSN w Trójkącie


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Kometa w pokazanym położeniu znajdowała się 22.09.2019 o godz. 00:33 CET. Nie jest jakoś bardzo szybka ale na musiałem użyć modułu śledzenia komety, bo na ujęciach 300 sekund już było widać ruch.

Ładna kometa o okresie obiegu Słońca 4,5 mln lat ( według Heavens Above).

Setup: FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60.

L komety: 12x300, RGB komety; 6x300; LRGB tła : 6x300 sekund każdy składnik. Z Warszawy przy trzeciej kwadrze Księżyca.

282045578_CometASASSNC2018N200_33CET21_09_2019.thumb.jpg.d19a76e111f67dcf1dd6bc3d2efe9b6e.jpg

Opis:

Opis.thumb.jpg.af5a2aecfac2c688577bdcf2120bff94.jpg

Położenie:

Polozenie.jpg.9f01e7414cc5f28f25521c4434864854.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orbit
Distance from Sun 3.162 AU
Perihelion 3.125 AU
(2019-Nov-11)
Aphelion 54,819.875 AU
Period 4,538,448 years
Eccentricity 0.999886
Inclination to ecliptic 77.5°
Speed relative to Sun 23.688 km/s

Mysterious Traveller...

Powyżej tabelka z Heavensabove.

 

Chyba się na nią zaczaję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Agent Smith napisał:
Orbit
Distance from Sun 3.162 AU
Perihelion 3.125 AU
(2019-Nov-11)
Aphelion 54,819.875 AU
Period 4,538,448 years
Eccentricity 0.999886
Inclination to ecliptic 77.5°
Speed relative to Sun 23.688 km/s

Mysterious Traveller...

Powyżej tabelka z Heavensabove.

 

Chyba się na nią zaczaję :)

 

Masz jedyną szansę. Następnego powrotu w tym wcieleniu raczej nie doczekasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak śpiewamy i wesoło offtopujemy ja przytoczę adekwatny utwór instrumentalny, który przypomniał mi się na widok tego zdjęcia.

Pomyśleć, że kiedyś to było mega nowatorskie...a teraz raczej już nie ;)

 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

"Łowić każdy może czasem lepiej a czasem gorzej " jakoś tak.. Stuhr śpiewał kiedyś  :)

No niby tak na chwile obecna ja niestety ewentualnie musze poczekac na inna komete . Moje doswiadczenie jest jeszcze  zbyt male na takie lowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Meiser napisał:

No niby tak na chwile obecna ja niestety ewentualnie musze poczekac na inna komete . Moje doswiadczenie jest jeszcze  zbyt male na takie lowy 

Ale w czym problem, znajdujesz efemerydę np. na TheSkyLive, ustawiasz teleskop na podane współrzędne i focisz. Wyjdzie lepiej lub gorzej, ale zdobyte doświadczenie bezcenne. Jak nie będziesz próbował to się nie nauczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Ale w czym problem, znajdujesz efemerydę np. na TheSkyLive, ustawiasz teleskop na podane współrzędne i focisz. Wyjdzie lepiej lub gorzej, ale zdobyte doświadczenie bezcenne. Jak nie będziesz próbował to się nie nauczysz.

A mozna wiecej szczegolow . Masz na mysli ustawienie teleskopu za pomoca platformy ASCOM ? Bo generalnie moje GoTo nie ma w bazie danych komet 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj widziałem tą kometę pierwszy raz - i od razu niecały stopień od galaktyki eliptycznej NGC777, z którą dzieliła pole widzenia MV28mm :icon_cool:. W Newtonie 12, na niebie wiejsko-podmiejskim, wyglądały bardzo podobnie - niewielkie kuleczki z jasnymi środkami. Widać było, że kometa troszkę jaśniejsza od galaktyki. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Złapałem tę kometę pod koniec października sprzętem przenośnym (na Sky Watcher Adventurer), będąc kilka dni w Szczyrku. To, że ją było widać na zdjęciach z najprostszego Nikkora 55-200mm (200mmm) bardzo mnie ucieszyło.

Dwa zdjęcia:

z 21.10.2019 (w pobliżu Mirach i Duch Miracha NGC 404)

i z 26.10.2019 (1:00 AM, w pobliżu po lewej stronie μ And), oba po około 25x30s., ISO 3200.

 

C_2018_N2_ASASSN_resize4.jpg

c_2018_N2_26x30s_25_10_2019r.jpg

C_2018_N2_ASASSN_resize_opis2.jpg

IMG_7949.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu widać, że bliskie przeloty komet przy gwiazdach to przekleństwo i dla obserwatorów wizualnych i dla astrofotografów. Ile to razy już tak miałem (szczególnie przy słabych i wolnych kątowo kometach), że nocka obserwacyjna była na straty bo kometa została przyćmiona taką gwiazdą... a kiedy dzieje się to np w pochmurnym listopadzie,  czy trzeba wstać rano na taką kometę to tym większa jest strata i niefart zarazem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.