Skocz do zawartości

Van den Berg 8


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Długo zastanawiałem się, czy warto osobno pokazać tą pracę, która powinna wylądować w temacie - prace niedokończone. Ale ponieważ raczej nigdy nie będzie dokończona to pokazuję osobno.

L: 17x300; RGB: 12x300 na kolor. GS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60.

Van den Berg 8 jest 60 obiektem z katalogu VdB w mojej kolekcji. Kolor gwiazdek jest w większości przesunięty w kierunku pomarańczowo- sepia ze względu na wszechobecny pyl w tej okolicy. Nie znalazłem informacji ale przypuszczam że jest tam też sporo pyłów z IFN.

 

VdB 8 (skatalogowany również jako Magakian 27 lub LBN 643), jest małą mgławicą refleksyjną w gwiazdozbiorze Kasjopei. Gwiazdą oświetlającą mgławicę jest jasność ósmej wielkości HD 17443 - niebiesko-biała gwiazda  widmowego B9. Najbardziej zauważalną cechą VdB 8 jest jej bardzo wydłużony, wąski kształt. VdB 8, umiejscowiona pomiędzy dwoma ciemnymi (nieskatalogowanymi) mgławicami, pokrywa daleką galaktykę  skatalogowaną jako PGC 10828.

 

1062022375_VdB8v2.thumb.jpg.08aa57cd5b2bd58e3b833ec329a87744.jpg

1723183448_VdB8opis.thumb.jpg.89de593fea636767f6579548f034f997.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega to czyta opisy czy tylko ogląda obrazki? " Długo zastanawiałem się, czy warto osobno pokazać tą pracę, która powinna wylądować w temacie - prace niedokończone "

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pretensji tylko wskazuję moją drogę rozumowania. Pewnie że mogę takie prace kisić  na dysku. I co chwila odpowiadać na pytania: a co ty byś focił dzisiaj bo nie mam pomysłu. To materiał POGLĄDOWY a nie skończona praca i jako taki uprzejmie proszę go traktować.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plamy, brzydkie gwiazdki, może jeszcze szum za duży, albo za mały....

Hmmmm...

Nie dajmy się zwariować i zauważajmy co jest naprawdę istotne na tym zdjęciu. A jest tam bardzo rzadko prezentowany obiekt, osobiście do teraz nie wiedziałem, że taki istnieje, jak pewnie większość z nas. Na dodatek wygląda bardzo ciekawie.

 

Brawo Maćku, że to cudeńko wyłuskałeś i pokazujesz, czekamy na kolejne.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, ale to przypadek :) po prostu zauważyłem że w moim zbiorze VdB jest numer 7 i 9 a nie ma 8, choć jest tuż obok nich. Mowiąc  szczerze znalazłem w necie jedno dobre zdjęcie z obserwatorium Irida ( Emil - znany tenor i posiadacz ASA - stąd się poznaliśmy)

Zobaczcie jak tam pięknie jest

http://www.irida-observatory.org/CCD/VdB8/VdB8.html

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wessel napisał:

Długo zastanawiałem się, czy warto osobno pokazać tą pracę, która powinna wylądować w temacie - prace niedokończone. Ale ponieważ raczej nigdy nie będzie dokończona to pokazuję osobno.

Myślę sobie, że warto. Może komuś się spodoba?... ;)

Ciekawi mnie jednak temat "prac niedokończonych". Dlaczego ta praca miałaby pozostać niedokończona?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze myśli po spojrzeniu na zdjęcia @wessel @Pav1007 @Tayson @.zombi. i innych wymiataczy - może bym spróbował, ale skoro ten obiekt robił (...tu wstaw nick wymiatacza...) to musi być cholernie trudny obiekt i nie dla mnie póki co :-)

Ale leci na liste TO DO może kiedyś. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.