Skocz do zawartości

Dokładność wyciągu.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Panowie, muszę się was poradzić.

Pragnę wymienić wyciąg w refraktorze i postanowiłem zakupić wyciąg lepszej klasy niż ten który jest oryginalnie z tym teleskopem ponieważ się on gnie pod ciężarem kamery i ślizga a co za tym idzie nie da się powtarzalnie ostrzyć.

Wczoraj przyszedł do mnie wyciąg Baader Diamond Steeltrack który mechanicznie działa naprawdę fajnie natomiast napotykam taki oto problem...20191113_095517.thumb.jpg.c33b9119d1ee4b6288cc51e6485a42ff.jpg20191113_095543.thumb.jpg.584ef49641b040c173561dcafdafe147.jpg

Drawtube wyciągu nie jest idealnie wycentrowana i jeśli dobrze rozumiem nie rozwiąże kłopotu osiowości toru optycznego w swoim zestawie jeśli go zamontuje....?

 

Czy to ma tak wyglądać fabrycznie i tak jest ok, czy może coś jest nie tak z tym wyciągiem?.

Czy po prostu producent skręca to na pałę (odwala lipę) a klient musi sobie regulować?

0.2 mm różnicy w CNC to raczej nie jest dobry wynik.

Zaczynam się gubić i nie wiem co z tym robić ;-).

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jakąś regulację draw tube przewidział producent.

Sumarycznie czy draw tube jest poprawnie ustawiona ocenisz dopiero po zamontowaniu wyciągu do tuby teleskopu i zamontowaniu kamery. Potencjalnie za większy problem uważał bym brak możliwości zastosowania sztywnego połączenia gwintowanego w tym wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo przesunięcie drawtube, przy zachowaniu równoległości nie jest ważne, bo przesunie ono tylko kadr o jakieś 100 pix, ale nie zmieni korekcji. Natomiast problem jest, gdy jest skrzywienie, choć 0,1 mm różnicy z obu stron to może być niezauważalne (wyciągi same z siebie gną się bardziej). No i pytanie czy to jest rzeczywiście krzywo, czy np korpus nie jest idealnym walcem idealnie na środku, tylko jakoś inaczej, ale drawtube jest wycentrowana (korpus to nie jest pewny punkt odniesienia). W praktyce trzeba zobaczyć, jak to zadziała i już.

0,2 mm w cnc to może i dużo, ale już w zamocowaniu łożysk i skręceniu tego do kupy już może się zdarzyć. Obawiam się, że takiej regulacji może nie być, ale spróbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr4d napisał:

Chyba jakąś regulację draw tube przewidział producent.

Sumarycznie czy draw tube jest poprawnie ustawiona ocenisz dopiero po zamontowaniu wyciągu do tuby teleskopu i zamontowaniu kamery. Potencjalnie za większy problem uważał bym brak możliwości zastosowania sztywnego połączenia gwintowanego w tym wyciągu.

Da radę zastosować takie połączenie bo to ta nowsza wersja, wyciąg jest gwintowany na wyjściu i są dostępne 3 rodzaje adapterów. Ja będę używać tego z gwintem t2.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Selmak napisał:

Da radę zastosować takie połączenie bo to ta nowsza wersja, wyciąg jest gwintowany na wyjściu i są dostępne 3 rodzaje adapterów. Ja będę używać tego z gwintem t2.

To już mi wyjaśniło którą wersję wyciągu masz. Ale dzięki za foto.

Czy ten kołnierz na samym dole nie ma właśnie regulacji śrubami?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny pomiar (wiadomo że chałupnicze metody ale równo nie jest) nie podoba mi się to.. to normalne?

Gdy lekko podniosę mierząc szczelinomierzem jest jakieś 0.3mm różnicy a gdy po kręcimy pokrętłem i obudowa oprze się na blacie to czub wyciągu idzie na oko może z 0,5 mm w stronę wałka...widać to gołym okiem jak tak się pobawi.

20191113_112250.thumb.jpg.4907b5ac8bb9df292ca85a5535241222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Selmak napisał:

Kolejny pomiar (wiadomo że chałupnicze metody ale równo nie jest) nie podoba mi się to.. to normalne?

Gdy lekko podniosę mierząc szczelinomierzem jest jakieś 0.3mm różnicy a gdy po kręcimy pokrętłem i obudowa oprze się na blacie to czub wyciągu idzie na oko może z 0,5 mm w stronę wałka...widać to gołym okiem jak tak się pobawi.

20191113_112250.thumb.jpg.4907b5ac8bb9df292ca85a5535241222.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a próbowałeś to wyregulować przy pomocy tych śrub imbusowych? Te większe służą pewnie do przemieszczenia osi, a te skrajne do jej pochylenia. Jeżeli masz luzy to 

może któraś z tych małych wymaga lekkiego dociągnięcia? A jeśli to stała różnica i wymagana jest zmiana kąta osi optycznej to trzeba poluzować małe po jednej stronie, a dociągnąć po drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że różnica jest ok 0,2 mm. A co powiesz na to ? Wyciąg TS Optics, gdzie różnica wynosiła aż 1 mm. :( Po podłożeniu teflonowej podkładki o grubości 0,5 mm, między obudowę wyciągu, a płytkę z łożyskami, i wyregulowaniu śrubkami (robaczki), różnice zniwelowałem do 0,01 mm. Po sprawdzeniu laserem Howie Glatter, ułożenia wyciąg względem osi optycznej obiektywu, promień lasera przechodzi dokładnie przez jego środek. W Twojej wersji wyciągu, na pewno da się także to wyregulować, bez używania podkładki. Powodzenia.

wyc_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyciągu masz dołączoną instrukcję obsługi tego wyciągu, tam dokładnie jest pokazane jak go kolimować , jeśli nie to na stronie Baadera masz PDF :P

R.

 

EDIT

Tu jest instrukcja  https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/175/product/2858/instruction_manual_for_all_baader_diamond_steeltrack_bds.pdf

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kiniu-13 napisał:

Piszesz, że różnica jest ok 0,2 mm. A co powiesz na to ? Wyciąg TS Optics, gdzie różnica wynosiła aż 1 mm. :( Po podłożeniu teflonowej podkładki o grubości 0,5 mm, między obudowę wyciągu, a płytkę z łożyskami, i wyregulowaniu śrubkami (robaczki), różnice zniwelowałem do 0,01 mm. Po sprawdzeniu laserem Howie Glatter, ułożenia wyciąg względem osi optycznej obiektywu, promień lasera przechodzi dokładnie przez jego środek. W Twojej wersji wyciągu, na pewno da się także to wyregulować, bez używania podkładki. Powodzenia.

wyc_1.jpg

No właśnie identyczny wyciąg zmieniam, dało się go poprawić (trochę kombinowałem u siebie podkładałem jakąś uszczelkę pod te płytkę oraz nawiercałem miejsce na śrubę kontrującą bo się przekładnia 1:10 tam ślizgała) ale mimo wszystko w okolicy 2 kg już go cholera strzela i się ugina do tego się ślizga i nie da rady ostrzyć za pomocą offsetów a czasem nawet i standardowo (a już jestem zmęczony ostrzeniem maską ) ;-(

Steeltrack widzę że jest bardzo sztywny i dając dużo siły w dłonie nie zauważam gięcia (przynajmniej takiego jakie mógłbym zobaczyć gołym okiem).

Powalczę z tematem. Dzięki Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kudi145 napisał:

Do wyciągu masz dołączoną instrukcję obsługi tego wyciągu, tam dokładnie jest pokazane jak go kolimować , jeśli nie to na stronie Baadera masz PDF :P

R.

 

EDIT

Tu jest instrukcja  https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/175/product/2858/instruction_manual_for_all_baader_diamond_steeltrack_bds.pdf

Dziękuję, rano będę walczył.

Szkoda że Baader nie kolimuje wyciągów przed wysyłką do dilera tak jak to robi na przykład moonlite czy starlight.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągi Moonlite, czy Starlight, to najwyższa półka cenowa i jakościowa. Cena przekracza wartość średniej klasy refraktora. Steeltrack, to dobry wyciąg, o wiele lepszy niż ten mój. Podpinam pod niego tylko body Canona 60 D, więc nie waży za dużo i wyciąg się nie ugina. Jakość i precyzja, ma niestety swoją cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za zachętę do pogrzebania z tym tematem...udało mi się w miarę dokładnie wyśrodkować drawtube.

Patrząc od wlotu ( jak to pokazał kiniu-13) przy płytce z łożyskami mam 14,55 mm a przy wałku 14,52mm , niestety po bokach przy pokrętle 1:10 mam już  0.1-0.2 mm różnicy i niestety nic z tym nie mogę zrobić (te śruby imbusowe są bardzo marnej jakości i dosłownie je mieli i klucze przemykują).

Miejmy nadzieje że taka chałupnicza metoda wystarczy i będzie dość dokładnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.