Skocz do zawartości

Karol1995

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Od jakiegoś czasu myślę nad kupnem pierwszego, poważnego teleskopu. Nie mogę przeznaczyć na ten cel dużej sumy, więc chciałbym żeby stosunek jakości do ceny był jak najlepszy. Jestem w tym temacie totalnym laikiem, ale znalazłem kilka modeli, które wchodziłyby w grę. 

https://allegro.pl/oferta/teleskop-dla-dzieci-edukacyjny-na-statywie-kolory-8773005460

czy np. dołożyć trochę forsy i mieć jeszcze w zestawie mikroskop, lornetkę i okulary 3D?

https://allegro.pl/oferta/super-zestaw-na-prezent-lornetka-mikroskop-luneta-7060272838

Czy jest możliwość podłączenia do tych teleskopów lustrzanki? Interesuje mnie również możliwość fotografii DS-ów. Czy mogę się spodziewać takich efektów?

Znalezione obrazy dla zapytania mgÅawica w orionie zdjÄcie

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że za taką cenę nie będziesz miał takich widoków. ;) Mam swój pierwszy teleskop od lata, i wydałem 1000zł (Synta 8), czego nie żałuję, i widać ten obiekt. Obserwujesz w mieście, czy poza miastem? Bo to ważne.

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż tu doradzić... Myślę, że zanim zadasz na tym forum takie pytanie powinieneś zdobyć się na nieco wysiłku i przyswoić nieco więcej wiedzy ogólnej na temat obserwacji astronomicznych i sprzętu odpowiedniego do oczekiwań. Materiału w necie jest sporo, również na stronach sprzedawców sprzętu. Powodzenia. :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał @diver dobrze najpierw dużo poczytać o temacie. Jednak gdybym mógł coś doradzić w cenie do 150zł, to można kupić tani obiektyw na gwincie M42, silnik krokowy nawet z jakiegoś zepsutego sprzętu, kilka innych rzeczy i skonstruować własnoręcznie napęd. Poradników jest pełno na w sieci. W ten sposób możesz tanio zrobić swój pierwszy sprzęt do astrofotografii, bo zakładam, że lustrzankę już masz. Co do obserwacji własnymi oczami, to w tym segmencie proponuję pomyśleć o jasnej lornetce, nawet używanej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ja się wypowiem ponieważ niedawno stałem przed podobnym dylematem tyle że fundusz był nieco wiekszy i nie był to do końca pierwszy teleskop. Sprzętem za 150 zł można co najwyżej pooglądać księżyc. Wiem bo dostałem taki jak miałem 9 czy 10 lat. Ewentualnie plejady i pojedyncze gwiazdki. Na mgławice i to w takiej formie jak ta nie ma opcji za taką kwotę. Co do astrofotografii to już w ogóle odległa cenowo bajka od tej którą kolega przedstawia. W dużym skrócie żeby móc pooglądać takie przykłady jak na zdjęciu wydatek na sam teleskop zacznie się od około tysiąca i pewnie będzie rósł z okularami itp. ja wybrałem synte 6 jestem zadowolony ale na tym się nie skończy będę szedł po większa aperture. Jak koledzy piszą warto poczytać zanim zada się pytanie. Fotografia obiektów mgławicowych to parę lub parenascie tysięcy wydatku i trochę nauki. Montaż dość sztywny to połowa sukcesu.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paether napisał:

Widząc taki wpis okraszony takimi linkami, nie mogę się powstrzymać żeby nie podlinkować dwóch swoich niedawnych tekstów :flirt:

http://astrofan.pl/jak-zaczac/

Świetna rzecz.

Jestem początkujący i z zainteresowaniem czytam takie rzeczy. Tego typu artykuły powinny być obowiązkową lekturą na początku przygody z astronomią. :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kogo na dobre wciągnie matka Astronomia - nauczy pokory. Karol1995 - proponuję podążyć mniej więcej taką ścieżką:

 

zima = bardzo mało bezchmurnych nocy - czas na odkładanie pieniążków / czytanie informacji o obserwacjach i budżetowym, najlepiej - używanym sprzęcie z giełdy astronomicznej (lornetka może i 300zł, uposażony teleskop sporo więcej) 

 

wiosna = więcej pogody - czas na drobne praktyki! (spróbuj znaleźć obserwatorów w okolicy; a może będzie Cię już stać na lornetkę, czy nawet pierwszy sensowny teleskop? Choć z tą drugą opcją to niech Cię nie nagli - warto poczekać dłużej, by nie być zawiedzionym - no chyba, że zależy Ci bardziej na zabawie tamtym mikroskopem z zestawu). 

 

Astrofotografia DS - nie moja brocha, ale póki co możemy pobawić się tu  https://mo-www.cfa.harvard.edu/MicroObservatory/ (może już wiedziałeś)

 

Pozdrowienia i cierpliwości

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.