Skocz do zawartości

Widziałem coś dziwnego.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Ajot napisał:

Z tą Aurorą w Polsce to trochę mało logiczne. Przecież gdyby USAF miał testować taki samolot, to zrobiłby to gdzieś nad pustynią w USA albo nad swoimi wodami morskimi, a nie w pobliżu ruskiej granicy.

Racja. Zgadza się.  

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 50 lat obserwuję niebo nocą i w dzień. Doświadczenia trochę mam bo napatrzyłem się na rozmaite refleksy od samolotów, ptaki, satelity, zjawiska optyczne w atmosferze itp. rzeczy,  Umiem zidentyfikować pospolite obiekty, ale tego nie potrafię. Normalny samolot zawsze jest widoczny w swoim kształcie z migającymi światłami, smugą kondensacji, a tu nie było żadnego kształtu tylko punktowe gwiazdki jednostajnie świecące. Jeśli to był samolot niewidoczny w zakresie widzialnym, to po co włączył te światła? Gdyby nie silna lornetka nie zauważył bym tego gołym okiem. Czysty przypadek.  Dołączam jeszcze jeden malunek bardziej precyzyjnie oddający jego wygląd.

 

rozmiarwizualny2.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, lemarc napisał:

Dołączam jeszcze jeden malunek bardziej precyzyjnie oddający jego wygląd.

Kilka nocy temu robiłem sporo zdjęć 4 sekundowych Starlinków i zauważyłem na kilku z nich taką formację. Zignorowałem to bo pojawiały się na np. jednej klatce potem przez kilka kolejnych klatek nie i na np. kolejnej już tak. Czyli co np. 5-6 klatkę co daje co 20-25 sekund. Później poszukam na zdjęciach bo szyk podobny do tego co opisujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lemarc napisał:

Jeszcze jedno. Prędkość przemieszczania tych światełek była mniejsza od prędkości samolotu rejsowego kiedy się mijali.

No właśnie po tych kilku klatkach odstępu 20-30 sekund przemierzył ok 10 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wiktor1012 napisał:

Widziałem flary od samolotów rejsowych, których jasność oceniłbym na nawet -6 mag

-6 magnitudo? Rozmawiamy o sprawnym samolocie? :D Może przy starcie Concorde'a jak miał załączony dopalacz? :) obecne turbowentylatorowce mają słabo widoczne pojaśnienie od komory spalania, za którą jest jeszcze stopień sprężający. Zobaczenie czegoś takiego z powierzchni Ziemi przy ustawieniu bocznym jest mało prawdopodobne i nie tłumaczy czterech punktów ułożonych w czworościan. Zresztą @lemarc zauważyłby miganie. Chyba że mrugał równo z samolotem :D

 

3 godziny temu, lemarc napisał:

Normalny samolot zawsze jest widoczny w swoim kształcie z migającymi światłami, smugą kondensacji, a tu nie było żadnego kształtu tylko punktowe gwiazdki jednostajnie świecące. Jeśli to był samolot niewidoczny w zakresie widzialnym, to po co włączył te światła?

Zależy na jakiej wysokości leciały obydwa obiekty... Jeśli jeden na FL300 a drugi koło FL600 to trudno oszacować poprawnie wielkości i prędkości nie mając innych punktów odniesienia. Perspektywa bywa myląca, jak z Księżycem, który tej samej nocy wydaje się raz większy, a raz mniejszy. Brak smugi to mógł być efekt niewielkiej wilgotności na danej wysokości (albo awaria). Światła zdarza się włączyć omyłkowo, albo piloci się bawili lub oglądali jakieś zjawiska optyczne. Sądząc po stanie technicznym wojskowych samolotów, niewykluczone że kolejny raz walczyli o życie w jakimś polskim rupieciu i wykonywali jakiś gwałtowny zakręt :) Nie przywiązywałbym się jednak do tej myśli o samolocie. Balony meteo itp. też tak mogą wyglądać

Nie masz zarejestrowanego obrazu więc na podstawie Twoich wrażeń trudno będzie odtworzyć i wyjaśnić co widziałeś. Zwłaszcza że nie mamy 100% pewności, że nie były to niedoskonałości wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, lkosz napisał:

-6 magnitudo? Rozmawiamy o sprawnym samolocie? :D Może przy starcie Concorde'a jak miał załączony dopalacz? :) obecne turbowentylatorowce mają słabo widoczne pojaśnienie od komory spalania, za którą jest jeszcze stopień sprężający. Zobaczenie czegoś takiego z powierzchni Ziemi przy ustawieniu bocznym jest mało prawdopodobne i nie tłumaczy czterech punktów ułożonych w czworościan.

Miałem na myśli "flary" powstające w momencie, gdy światło słoneczne odbija się od poszycia samolotu (W podobny sposób jak flary iridium tylko, że tam światło odbijało się od anten). W połowie lutego widziałem taką flarę i była zdecydowanie jaśniejsza od Wenus, która też była wtedy widoczna.

Edytowane przez wiktor1012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, wiktor1012 napisał:

Miałem na myśli "flary" powstające w momencie, gdy światło słoneczne odbija się od poszycia samolotu (W podobny sposób jak flary iridium tylko, że tam światło odbijało się od anten). W połowie lutego widziałem taką flarę i była zdecydowanie jaśniejsza od Wenus, która też była wtedy widoczna.

aaa zajączki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej że coś zarejestrowałem na kilku zdjęciach. Jednak tylko na dwóch z 11 marca 2020.

Pierwsze z 19:33:17 CET a następne dopiero po 42 zdjęciu ( 4 sekundowe ekspozycje jedna po drugiej) 19:36:19 CET

Trochę inny wygląd, bo w jednej linii. Chyba to jakieś hot piksele ale wrzucam te dwie klatki w animacji poniżej

 

566607476_cosz11marca2020.gif.ac8f7e8465aaf3d9b63353c8e126b1f8.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, lemarc napisał:

Jak bym miał wady wzroku, to bym nie zauważył tych światełek. Nadal dostrzegam Wenus na dziennym niebie bez lornetki, czy okularów.

Bardziej niż wadę wzroku miałem na myśli chwilowe oślepienie zajączkiem od jakiegoś połyskującego przedmiotu lub refleksy na soczewce lornetki. Wtedy też widać różne plamki większe lub mniejsze, których na niebie tak na prawdę nie ma. Po prostu sam wzrok sobie chwilkę szumi. Zdarza mi się czasem mieć takie efekty stojąc z teleskopem w słoneczny dzień. Czego to ja już nie widziałem koło tarczy słonecznej... z filtrem ND5 jest tam ciemno więc idealnie do różnych zwidów, a jak pojawią się mroczki bo się przed chwilą schylałem, to już jest w ogóle jak w planetarium. Dlatego zazwyczaj obserwuję z pośrednictwem kamery. W słoneczny dzień oko nie jest najlepsze do takich rzeczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Limax7 napisał:

Pisałem wyżej że coś zarejestrowałem na kilku zdjęciach. Jednak tylko na dwóch z 11 marca 2020.

Pierwsze z 19:33:17 CET a następne dopiero po 42 zdjęciu ( 4 sekundowe ekspozycje jedna po drugiej) 19:36:19 CET

Trochę inny wygląd, bo w jednej linii. Chyba to jakieś hot piksele ale wrzucam te dwie klatki w animacji poniżej

 

566607476_cosz11marca2020.gif.ac8f7e8465aaf3d9b63353c8e126b1f8.gif

Promieniowanie kosmiczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz na siłę. Obiekt leciał w północnej stronie nieba. Słońca nie widziałem bo zakrywa je dach poddasza. Nie było żadnych źródeł refleksów w lornetce, ani przede mną i nic mnie nie oślepiło w tym momencie. Samolot poleciał dalej znikając z pola widzenia lornetki, a ja miałem na widoku tylko te świetlne punkciki na tle błękitu, do czasu ich zniknięcia za chmurami. Chyba dosyć tych wyjaśnień.  Widok z okna w kierunku gdzie to leciało.

IMG_1672.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było UFO. Po prostu, nie bójcie się tego powiedzieć. 

Swoją drogą całe życie wyśmiewałem takie teorie, ale teraz już mam wątpliwości. Sam dawno temu widziałem, ba! obserwowałem coś niewyjaśnionego, może kiedyś wrzucę opis. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dobrychemik napisał:

@anatol

Odsetek ludzi wierzących w UFO jest bardzo niewielki. Już prędzej ludzie uwierzą w cztery lecące w szyku anioły.

 

edit:

 

Zajrzałem na www.kuria.pl/anioly/rozklady_lotow, aby zweryfikować teorię aniołów. Jednak to nie one.

;)

 

N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.