Skocz do zawartości

Widziałem coś dziwnego.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

  • 11 miesięcy temu...

Witajcie. Znalazłem ten temat i postanowiłem, że odpiszę, bo też widywałem podobne rzeczy i zaraz to pokażę razem z filmami. Ale o tym za chwilę.

Na wstępie powiem, że zwykle w takich przypadkach próbuje się z ludzi robić idiotów, sam rozmawiałem o tym z paroma osobami i zwykle jest śmiech, że ktoś wyszedł z dżungli i zobaczył samolot pierwszy raz w życiu :)

Ja słyszałem o takich obserwacjach już lata temu m.in. od mojej dziewczyny i też nie dowierzałem. Dopóki się samemu nie zobaczy.

 

A więc do konkretów. Czy to wyglądało tak?

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/UFO-nad-Polska-Mieszkancy-polnocnego-Mazowsza-obserwuja-tajemnicze-zjawiska-WIDEO

 

 

 

https://radiowarszawa.com.pl/ufo-na-polnocnym-mazowszu/

https://portalplock.pl/wiadomosci/ufo-widziane-na-mazowszu-zaobserwowali-dziwne-zjawiska-na-niebie/Wbe2PLjkiWTDTtTgwKL7

https://nczas.com/2019/03/17/niebywale-zjawisko-na-mazowszu-ufo-w-polsce-musimy-zapytac-wladz-co-sie-dzieje-video/

https://krdp.fm/ufo-nad-ciechanowem/

 

Więcej tego znajdziecie w necie wpisując "UFO nad Mazowszem 2019" itp.. Wówczas było dość głośno o tym.

UWAGA! Nie twierdzę, że to było UFO (w znaczeniu takim że Obcy), po prostu daję linki w których tak to jest nazwane.

 

W 2019 roku widziałem te światła przez 2 noce w okolicach Ciechanowa. Widzieli też moi koledzy, do których dzwoniłem i mówiłem, żeby wyjrzeli przez okno.

Zjawisko trwa parę minut. Raz pojawia się w jednym rejonie nieba, znika, potem pojawia się w innym. Przesuwa się, czasem te światła są w rzędzie jeden za drugim, czasem w trójkąt, czasem się zamieniają (skrajne tylne znika a pojawia się kolejne z przodu).

 

Widok tego jest fascynujący i przerażający zarazem. Zwłaszcza kiedy to leci nad samochodem :)

 

Co to było? Moim zdaniem... to flary z myśliwców. Co prawda samych myśliwców nie było słychać, ale wg mnie to jest to.

 

https://www.youtube.com/watch?v=zD-XIA06N3E

 

Udało mi się gdzieś wówczas znaleźć informację o manewrach wojskowych nad północną Polską (bodajże z Hiszpanami?).

Co ciekawe pytałem wtedy o to PAŻP, ale mnie olali. A pytałem nie tyle, czy to UFO, tylko chodziło mi o to, że kierowcy samochodów widząc to zjawisko panikują i nie wiedzą jak się zachować. Zatrzymują się na środku drogi albo nagle zjeżdżają na pobocze, co jest niebezpieczne w nocy. I chciałem po prostu, żeby ktoś wydał jakiś komunikat, żeby "uspokoić społeczeństwo".

 

Czasem podobny efekt dają też lampiony puszczane np. na weselach (u mnie w sobotę puszczali na "wiankach") ale lampiony nie są widoczne z tak dużej odległości, są mniejsze i inaczej się żarzą na niebie.

Edytowane przez AviatorL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AviatorL napisał:

flary z myśliwców

Nie tylko myśliwce są wyposażone w wyrzutniki flar i/lub pasków folii metalowej; montuje się to praktycznie we wszystkich latających maszynach wojskowych - więc mógł je wyrzucać helikopter czy jakiś samolot transportowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Nie tylko myśliwce są wyposażone w wyrzutniki flar i/lub pasków folii metalowej; montuje się to praktycznie we wszystkich latających maszynach wojskowych - więc mógł je wyrzucać helikopter czy jakiś samolot transportowy.

Skąd te dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oglądam to nagranie i mam uwagę na przyszłość, żeby nie robić tych zoomów, bo to w ogóle nic nie wnosi, a wręcz nie pozwala na ujęcie kontekstu, a kontekst otoczenia tutaj może być ważniejszy. Na zbliżeniu widać tylko aberracje, seeing i piksele - niczego z tego nie można wywnioskować. Piszę to, bo był chyba na youtube jakiś wariat, który nagrywał Wenus na jakiś idiotycznym zoomie i twierdził, że ten obiekt tańczy i się porusza, czy jakoś tak.....

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alice napisał:

Tak oglądam to nagranie i mam uwagę na przyszłość, żeby nie robić tych zoomów, bo to w ogóle nic nie wnosi, a wręcz nie pozwala na ujęcie kontekstu, a kontekst otoczenia tutaj może być ważniejszy. Na zbliżeniu widać tylko aberracje, seeing i piksele - niczego z tego nie można wywnioskować. Piszę to, bo był chyba na youtube jakiś wariat, który nagrywał Wenus na jakiś idiotycznym zoomie i twierdził, że ten obiekt tańczy i się porusza, czy jakoś tak.....

To było chyba nawet na forum jakimś :)

 

Odnośnie tego typu widoków - podczas obserwacji wiele razy widziałem różne dziwne rzeczy na niebie - bardzo często widoki pozostawały bez odpowiedzi i wytłumaczrnia, w sumie to tak zazwyczaj już zostawiam sprawę - pozostaje świadomość wielkiej niewiadomej na lata :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś widziałem flary wojskowe nad Bydgoszczą w nocy. Doskonale to pamiętam, szedłem wtedy ul. Wojska Polskiego na Wyżynach i tylko naturalnym odruchem bezwarunkowym oglądacza gwiazd podniosłem łeb do góry. A tam wysoko cały rząd flar wypuszczanych na boki samolotu. Samolot niewidoczny. Specjalnie się zatrzymałem i nasłuchiwałem, bo przecież powinien być słyszalny. Nie był, cisza. Moim zdaniem dużo osób zapomina i nie zdaje sobie sprawy, że wiatr może sporo namieszać w dźwięku na dużych odległościach. Również znajdzie się kilka rzeczy na niebie, które na przestrzeni lat widziałem i nie wiem jednoznacznie co to było, ale tym razem 100% flary ćwiczebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, seg napisał:

Skąd te dane?

https://en.wikipedia.org/wiki/Flare_(countermeasure)

 

C-130_Hercules_10.jpg

 

Een_Cougar_tijdens_nachtelijk_flare-disp

 

 

Wpisz sobie w Google "aircraft flare dispenser". Nie mówię, że wszystkie nasze to mają (chociaż nawet któraś tam wersja Sokoła miała to na stówę), tylko że to nie jest domena wyłącznie myśliwców. Zupełnie abstrahując od tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Alice napisał:

O właśnie coś takiego nad Bydgoszczą widziałem wtedy. Zero dźwięku, totalnie nic, a samolot był prawie nade mną.

Niekiedy nie słychać samolotu, który przelatuje wysoko. Może to być spowodowane silnym wiatrem na większej wysokości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Nie tylko myśliwce są wyposażone w wyrzutniki flar i/lub pasków folii metalowej; montuje się to praktycznie we wszystkich latających maszynach wojskowych - więc mógł je wyrzucać helikopter czy jakiś samolot transportowy.

Dzięki za uzupełnienie, nie wiedziałem o tym. Nie siedzę zbyt głęboko w lotnictwie wojskowym.

 

5 godzin temu, lemarc napisał:

Flary dzienne i do tego lecące poziomo a nie w dół, zachowujące niezmienny szyk oraz jasność przez przez kilkadziesiąt stopni nieboskłonu? Zlituj się i wymyśl coś sensowniejszego.

Hmm kolego próbuję rozwiązać Twój problem, wstawiłem odpowiedź której tu jeszcze nie było i swoje spostrzeżenia a Ty "Zlituj się"... I nic nie będę wymyślał, bo bajkopisarzem nie jestem. Opieram się na nauce.

 

To co ja widziałem też leciało poziomo i nie przeszkadza mi to uważać, że to były flary.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, AviatorL napisał:

Dzięki za uzupełnienie, nie wiedziałem o tym. Nie siedzę zbyt głęboko w lotnictwie wojskowym.

Czuwaj! :)
Jako ciekawostkę dodam, że w Izraelu montowali kiedyś (czy może wciąż montują?) wyrzutniki flar na cywilnych samolotach pasażerskich - ale akurat tego nie mogłeś raczej w Polsce widzieć, bo tak wyposażone samoloty cywilne nie mogą lądować na europejskich lotniskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Wpisz sobie w Google "aircraft flare dispenser". Nie mówię, że wszystkie nasze to mają (chociaż nawet któraś tam wersja Sokoła miała to na stówę), tylko że to nie jest domena wyłącznie myśliwców.

Ja nie pytam jak to wygląda. Wiem, czym jest chaff / flair dispenser, ale to jest właśnie dispenser, więc zasobnik podczepiany na czas ćwiczeń lub realnych działań. Nikt nie nosi tego pod sobą na stałe i sypie wokół z byle powodu.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Alice napisał:

Tak oglądam to nagranie i mam uwagę na przyszłość, żeby nie robić tych zoomów, bo to w ogóle nic nie wnosi, a wręcz nie pozwala na ujęcie kontekstu, a kontekst otoczenia tutaj może być ważniejszy. Na zbliżeniu widać tylko aberracje, seeing i piksele - niczego z tego nie można wywnioskować.

Przecież właśnie o to chodzi - im bardziej nieostry i zniekształcony obraz, tym lepsze i bardziej tajemnicze UFO :) Ludzie doszukują się potem jakiś struktur w zniekształconym bokeh obiektywu.

19 godzin temu, Alice napisał:

Piszę to, bo był chyba na youtube jakiś wariat, który nagrywał Wenus na jakiś idiotycznym zoomie i twierdził, że ten obiekt tańczy i się porusza, czy jakoś tak.....

Gość był dobry, wyszedł ze swojej jaskini i pierwszy raz w życiu spojrzał w niebo :) A że miał do tego kiepski aparat z prostokątną przysłoną, to mógł studiować, jak obiekt "zmienia kształty" pod wpływem pracy autofocusa :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów wiele hałasu o nic (przynajmniej w kwestii tych wrzuconych nagrań). Zgadzam się w 100% z Alice,  nt. ich niskiej wartości dokumentacyjnej (ten zoom na maksa). Źródeł takich zjawisk może być naprawdę wiele, bez kontekstu nie rozpozna ich nawet ktoś, kto podobne rzeczy widział i poprawnie zidentyfikował. A taka identyfikacja  nie zawsze jest możliwa z przyczyn obiektywnych (okoliczności, krótki czas obserwacji, brak właściwej dokumentacji) i subiektywnych (przypadkowym obserwatorem jest osoba, która nic podobnego nie widziała).

 Jednym z częstych zjawisk tego typu są reflektory lądowania samolotów komunikacyjnych. To b. silne punktowe źródła światła, widoczne także na dość jasnym niebie. Często z tak dużej odległości, że nie słychać silników ani świateł pozycyjnych maszyny nie widać przez dłuższy czas obserwacji. Mogą wykonywać niezłe manewry,a i występować w grupach (maszyny w strefach oczekiwania lub kilka na podejściu). Kilka razy miałem okazję zidentyfikować je ze sporym opóźnieniem, gdyby obserwacja trwała krócej lub w innych warunkach (przeszkody ograniczające widok), pozostałyby formalnym ufo.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2021 o 11:06, AviatorL napisał:

zwykle jest śmiech, że ktoś wyszedł z dżungli i zobaczył samolot pierwszy raz w życiu

 

2 godziny temu, Jarek napisał:

Jednym z częstych zjawisk tego typu są reflektory lądowania samolotów komunikacyjnych. To b. silne punktowe źródła światła, widoczne także na dość jasnym niebie.

Być może czasem tak, ale nie w tym przypadku. Światła lądowania samolotów podchodzących do EPWA widzę co wieczór z balkonu. To jest zupełnie co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.