Skocz do zawartości
  • 0

Astronomowie pomóżcie Świeżakowi....


Ruxpin

Pytanie

Witam Was Moi Drodzy,

Zgłaszam się na Wasze forum po pomoc i słowo porady. Otóż po 23 kwietnia br., kiedy to z inicjatywy Córki 14-to latki obserwowaliśmy całą rodziną "linię świetlną Starlink" tylko i wyłącznie za pomocą "gołego oka", wpadliśmy z Żoną na pomysł głębszego zainteresowania Córki astronomią i rozwijania być może przyszłego ciekawego hobby poprzez zakup teleskopu. Po dwóch tygodniach konsultacji ze sklepami i czytania porad internetowych wybór padł na Astro Fi 5", czyli inaczej teleskop Schmidta-Cassegraina o aperturze 127mm i ogniskowej 1270mm, zamocowanego na automatycznym montażu (GoTo) - co miało ułatwić stawianie pierwszych kroków. Do zestawu dokupiliśmy trzy przyzwoite okulary 40mm, 25mm. 7mm. 

No i teraz zasadnicze pytanie:

Od poniedziałku testujemy urządzenie nocami (w ukryciu przed Córką) chcąc potwierdzić zasadność zakupu i jego możliwości, żaby wprowadzić Córkę w temat obsługi jak już będziemy mieli jako takie pojęcia "z czym to się je".

Problem polega na tym, że bieżącym tygodniu poza doskonale oświetlonym księżycem i gwiazdami nic więcej nie potrafimy dojrzeć. Księżyc wygląda pięknie ale to ciut za mało na rozbudzone ochoty, zaś gwiazdy - no cóż - łepki od szpilki, świecące diodki na niebie i niewiele do obserwacji.

Dlaczego nie sposób zobaczyć nic więcej? 

Próbowaliśmy szukać planet ale wszystkie w zasadzie są rzekomo schowane za kulą ziemską (wg narracji GoTo). Nie sposób zaobserwować komet, meteorów, gromad gwiazd, asteryzmów czy mgławic - pomimo, że teleskop jest na nie wycelowywany przez GoTo, to bez względu na założony okular "widzę ciemność" i tylko ciemność. 

Czy jest to za słabej klasy teleskop żeby coś zobaczyć więcej poza księżycem i lśniącymi gwiazdami?

Czy problem polega na braku przejrzystości powietrza (ale gwiazdy i  księżyc są świetnie widoczne)?

Poradźcie Moi Drodzy co jest nie tak.... 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wsparcie i porady.

Pozdrawiam, R. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
1 minutę temu, Ruxpin napisał:

Tak, Stellarium męczę już od tygodnia.

Na początku zastanawiałem się po co komu teleskop, jak można tak pięknie wszystko obejrzeć zza biurka :) :) :) 

Moim zdaniem Stellarium jest świetne na komputerze, żeby sobie zrobić przed obserwacjami plan na wieczorne/nocne obserwacje, a przy samych obserwacjach częściej sięgam po Sky Safari (tam są zaznaczone godziny kiedy planeta jest widoczna), bo uważam go za bardziej przejrzysty. A jakiej firmy są dokupione okulary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jaka lokalizacja obserwacji?
Czy montaż jest odpowiednio ustawiony? GoTo trafia tylko jeśli jest idealnie ustawione na biegun, w inny wypadku bedzie jeździł w zupełnie różne częsci nieba. 
No i sam teleskop to f10 więc teleskop do planet/księżyca. Planety z barlowem wyjdą super ale jeśli mieszkasz w mieście to juz o mgławicach czy galaktykach na f10 można pomarzyć ;)

Edit: Za te pieniądze zdecydowanie trochę teleskop słaby. 70% ceny to GoTo

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten teleskop jest jekko mowiac NEZBYT dobry na pocztek. dziwie sie ze sklepy go polecaja....ehhhh

Ja bardziej widze tu lornetke za ok 500zl, obrotowe mape nieba, jakas apke na telefon z mapa nieba (np sky safari) i DUUUZO zaangazowania ze strony rodzicow. Bez tej ostatniej rzeczy hobby moze nawet nie zaistniec.

Trzymam kciuku!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minuty temu, danon napisał:

Jaka lokalizacja obserwacji?

Grodzisk Mazowiecki - ogródek w środku miasta.

 

44 minuty temu, danon napisał:

Czy montaż jest odpowiednio ustawiony?

Mam nadzieję, że tak. Księżyc i wybrane gwiazdy trafia idealnie i po zablokowaniu ich w centrum okularu "prowadzi" je dobrze. 

 

45 minut temu, danon napisał:

No i sam teleskop to f10 więc teleskop do planet/księżyca.

Tak się obawiałem, bo doczytałem, że nie jest to obecnie najlepszy okres obserwacyjny ale skoro widzę tak dobrze gwiazdy, to i coś więcej powinno chociaż zamajaczyć w okularze.

 

46 minut temu, danon napisał:

Planety z barlowem wyjdą super ale jeśli mieszkasz w mieście to juz o mgławicach czy galaktykach na f10 można pomarzyć ;)

Barrowa nie używam. Nie mam i czytałem, że to niewiele daje poza sporo utratą jakości (?). Pewnie jak zwykle w zależności od ceny samego Barlowa. Dokupiłem trzy okulary: dwa stałe 7 i 40mm i one dają już o wiele lepszy obraz od tych załączonych do teleskopu w komplecie (10 i 25mm) o dość żenującej jakości (to daje też pewien obraz jakości całego kompletu niestety). No ale za te dwa dokupione okulary zapłaciłem prawie 600zł (a widziałem takie co kosztują i X600 zł za sztukę :) ). Oprócz tego okular o zmiennych ogniskowych (8-24mm) za kilkaset złotych, który również jest lepszy od załączonych w komplecie.

 

Natomiast opisany przez Ciebie fakt 1: kiepskiej jasności mojego teleskopu oraz punkt 2: ulokowanie obserwacji w centrum miasteczka pewnie rzeczywiście sumują się efektem "widzenia ciemności"... :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Planety są ;) Wenus po zachodzie Słońca, gazowe giganty przed wschodem Słońca. I to takich rzeczy ten mak będzie świetny. 

Szkoda, że nie wpadliście tutaj przed zakupem. Społeczność AP podpowiedziałaby co i jak. 

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, danon napisał:

Za te pieniądze zdecydowanie trochę teleskop słaby. 70% ceny to GoTo

Spodziewałem się, że tak może być ale kompletnie nie mamy pojęcia o astronomii - ja osobiście odróżniam słońce od księżyca i to tyle... Baliśmy się, że sami nic nie zlokalizujemy, a Córka w ogóle się podda... :(

45 minut temu, Tayson napisał:

Ten teleskop jest jekko mowiac NEZBYT dobry na pocztek. dziwie sie ze sklepy go polecaja....ehhhh

Na to niestety wychodzi.

 

46 minut temu, Tayson napisał:

Ja bardziej widze tu lornetke za ok 500zl,

Mam coś takiego po Ojcu: TENTO 20/60. Leżała latami w szafie. Może teraz się przyda.

 

47 minut temu, Tayson napisał:

Bez tej ostatniej rzeczy hobby moze nawet nie zaistniec.

Napewno masz rację, bo ja sam już "wymiękam" po woli. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, monter napisał:

Szkoda, że nie wpadliście tutaj przed zakupem. Społeczność AP podpowiedziałaby co i jak. 

Nie mam dużego zaufania do porad forumowych. Ja jestem poważnym już rocznikiem, cierpiącym pomału na "peseliozę", więc kiedy byłem młody i działem na forach (głównie w tematyce foto oraz audio), to czytając jakie Ludziska porady czasem wypisywali oczy przecierałem ze zdumienia... I jakoś tak, zwyczajnie odrzuciło mnie to na wiele lat od tego typu konsultacji. Dziś poddałem się tematowi, który kompletnie mnie przerasta - więc nie miałem wyjścia.

 

Miałem natomiast wielkie szczęście trafiając na WAS (albo już coś się zmieniło i na forach wypowiadają się wyłącznie Ludzie wiedzący)

 

Wciąż jednak sprawa sprzętu jest otwarta, bo urządzenie mogę zwrócić. Jestem na etapie: zwrócić i zapomnieć o temacie, czy walczyć dalej i coś zamienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, soader napisał:

Witam, polecam program stellarium - pomaga w nauce nieba, można się dowiedzieć co i kiedy widać na niebie, można ustawić dowolną datę i godzinę.

Tak, Stellarium męczę już od tygodnia.

Na początku zastanawiałem się po co komu teleskop, jak można tak pięknie wszystko obejrzeć zza biurka :) :) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, soader napisał:

aktualnie planety są widoczne nad ranem, w drugiej połowie lata będę widoczne wieczorem.

Tu jest też przyczynek naszych niepowodzeń. Przez ta całą epidemię COVID19 nasz dom kompletnie się rozbestwił i wstaje o 9-10, a chodzi spać 2-3 w nocy :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, soader napisał:

można się dowiedzieć co i kiedy widać na niebie, można ustawić dowolną datę i godzinę.

Na pewno, z tym że ostatnio możliwość obserwacji wyznaczają niestety głównie pojawiające się i znikające chmury, które determinują godziny i czas obserwacji :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, soader napisał:

aktualnie planety są widoczne nad ranem, w drugiej połowie lata będę widoczne wieczorem.

Z tego wniosek, że nadejdzie lepszy czas na obserwacje?

Czy w takim razie kupiony AstroFi 5 spełni się jakkolwiek po wakacjach, czy wycofywać się z niego? Wygoda obsługi za pośrednictwem wyświetlanej w tablecie mapy nieba jest fenomenalna, a zdaje się, że kupiłem najdroższy wariant na takim montażu (poza jakimiś chyba bardziej profesjonalnymi za ogromne już pieniądze)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Dan1367 napisał:

A jakiej firmy są dokupione okulary?

Sky-Watcher, DO-GSO Plossl.

 

3 minuty temu, Dan1367 napisał:

częściej sięgam po Sky Safari (tam są zaznaczone godziny kiedy planeta jest widoczna), bo uważam go za bardziej przejrzysty.

Dzięki - popraktykuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Piotr4d napisał:

A co konkretnie kupiłeś?

 

Godzinę temu, Ruxpin napisał:

Astro Fi 5", czyli inaczej teleskop Schmidta-Cassegraina o aperturze 127mm i ogniskowej 1270mm, zamocowanego na automatycznym montażu (GoTo) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wracając do tematu zostawienia lub wymiany teleskopu musisz dać znać jakie masz niebo. Mieszkasz w mieście czy na wsi?

Jakość nieba możesz sprawdzić tu: https://www.lightpollutionmap.info/

Jeżeli niebo masz słabe to musisz się zastanowić czy wyjazdy ze sprzętem pod ciemne niebo wchodzą w grę bo inaczej będziesz skazany na planety, księżyc i kilka najjaśniejszych dsów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra już napisałeś wcześniej lokalizację, niestety niebo masz słabe więc jeżeli wyjazdy kilkadziesiąt kilometrów nie wchodzą w grę to poobserwujesz tylko planety, księżyc i kilka najjaśniejszych dsów. Do takich celów sct 5 się w miarę sprawdzi, choć osobiście wolałbym maka 127. Lornetka 20x60 raczej się nie przyda, lepsza była by 8x40 w celu przeglądu i nauki nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.