Skocz do zawartości
  • 1

Bressier M.90/ 1200


YOKER

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 11:43, YOKER napisał:

Wyciąg w 90/1200 jest z metalu a soczewki są rozdzielone gumowym"0 -ringiem" zarówno w 90 jak i setce.

Setek prędko nie będzie bo fabryka ma potężne zamówienia dla całej Europy... info od sprzedawcy.

 

 

Y

Jak ja oglądałem ten teleskop to miał wyciąg z plastiku wyglądającego co prawda jak metal, ale może zmienili od tego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 11:43, YOKER napisał:

Wyciąg w 90/1200 jest z metalu a soczewki są rozdzielone gumowym"0 -ringiem" zarówno w 90 jak i setce.

Setek prędko nie będzie bo fabryka ma potężne zamówienia dla całej Europy... info od sprzedawcy.

 

 

Y

Ludziska wykupujo, musi ta luneta dobrze ściongać tego Wenusa i Ksienżyca. 

Kurcze, może trzeba się w kolejkę zapisać żeby na październik zdążyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 11:43, YOKER napisał:

Wyciąg w 90/1200 jest z metalu a soczewki są rozdzielone gumowym"0 -ringiem" zarówno w 90 jak i setce.

Setek prędko nie będzie bo fabryka ma potężne zamówienia dla całej Europy... info od sprzedawcy.

 

 

Y

Jak oring jest gumowy to od siły dokręcenia pierwszej soczewki zależy separacja skladowych obiektywu. 

Ciekawy patent. :icon_wink:

No chyba, że oring jest z twardej, niezgniatalnej gumy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, YOKER napisał:

To ciekawe ...

wprost odwrotnie do tego co mówi Ryszard i to dla różnicy o 1 cm dla achromatów, a tu mamy przecież : ED o f11 :g:

może ktoś ma 60mm i 80mm  ?

 

Moze przy idealnym seeingu i planetach wysoko nad horyzontem róznice bardziej sie uwydatnią (?) Chciałbym ;) , chociaż szczerze mówiąc kupowałem go z pełnym przeświadczeniem, ze szału w porównaniu z 80/1200 nie będzie. 

Kiedyś porównywałem na Księżycu 80mm do 140mm i szału też nie było, a seeing był całkiem dobry. Z każdym centymetrem jest minimalnie lepiej (jeśli seeing pozwala) ale jest to na poziomie ledwo zauważalnym. W każdym razie przy dostępnej kasie zapewniającej zakup 100ED, wybrałbym właśnie jak najdłuzszego 100mm EDka, chociaż tak jak zawsze piszę maja one tez wady - największa to nierównomierna rozszerzalnośc termiczna zastosowanych w obiektywie szkieł (zwykle, z zasady ;) ).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, anatol napisał:

Ludziska wykupujo, musi ta luneta dobrze ściongać tego Wenusa i Ksienżyca. 

Kurcze, może trzeba się w kolejkę zapisać żeby na październik zdążyć. 

No nie ma tego wiec co chcesz wykupywac ? To 1.5m dlug.i montaz jest naprawde dobry potrzebny o przestrzeni roboczej nie wspomne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał:

Moze przy idealnym seeingu i planetach wysoko nad horyzontem róznice bardziej sie uwydatnią (?) Chciałbym ;) , chociaż szczerze mówiąc kupowałem go z pełnym przeświadczeniem, ze szału w porównaniu z 80/1200 nie będzie. 

Kiedyś porównywałem na Księżycu 80mm do 140mm i szału też nie było, a seeing był całkiem dobry. Z każdym centymetrem jest minimalnie lepiej (jeśli seeing pozwala) ale jest to na poziomie ledwo zauważalnym. W każdym razie przy dostępnej kasie zapewniającej zakup 100ED, wybrałbym właśnie jak najdłuzszego 100mm EDka, chociaż tak jak zawsze piszę maja one tez wady - największa to nierównomierna rozszerzalnośc termiczna zastosowanych w obiektywie szkieł (zwykle, z zasady ;) ).

Ed odpada zafarb...

Dales idealna odpowiedz tym z miasta co maja male balkony...ludziska max.90/ 910 achro i to uzywka za 250 zl bo i tak nawet większym  dzialem nic nie zdzialacie...

I trudno sie z toba nie zgodzic,obraz Jowisza z 90/910 o niebo bielszy niz w100ed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, YOKER napisał:

No nie ma tego wiec co chcesz wykupywac ? To 1.5m dlug.i montaz jest naprawde dobry potrzebny o przestrzeni roboczej nie wspomne...

Miejsca mam sporo u siebie na ogrodzie. Montaż zrobię sam. Planuję dodać bafle w taki sposób aby tych przy wyciągu było więcej i były grubsze co przesunie środek ciężkości do tyłu a to z kolei pozwoli na wygodniejsze obserwacje bo koniec tuby będzie poruszał się po mniejszym okręgu. Zniweluje to częściowo nieporęczność długiej tuby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, YOKER napisał:

Ed odpada zafarb...

Dales idealna odpowiedz tym z miasta co maja male balkony...ludziska max.90/ 910 achro i to uzywka za 250 zl bo i tak nawet większym  dzialem nic nie zdzialacie...

I trudno sie z toba nie zgodzic,obraz Jowisza z 90/910 o niebo bielszy niz w100ed.

Dla niektórych to czysta herezja. Jak ED100 za 3 tys może być w czymś gorsze od teleskopu za 200 zl? Jeszcze Ci szyb nie wybili? :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, anatol napisał:

Dla niektórych to czysta herezja. Jak ED100 za 3 tys może być w czymś gorsze od teleskopu za 200 zl? Jeszcze Ci szyb nie wybili? :icon_wink:

W bieli i ostrosci obrazu do 150x. Nie myl ed z pelnym apo,fluorytem,etc. Bo to inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na szczęście w kolejkę nie trzeba się zapisywać...

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Messier-AR-102L-1350-Hexafoc-Optical-Tube-assembly.html

https://www.bresser.de/en/Sale/Display-Items/4890120-3.html

 

Miałem 90/900 i porównywałem z ed100. Rzeczywiście różnic diametralnych nie ma... jowisz to jowisz w jednym i drugim:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 11:43, YOKER napisał:

Wyciąg w 90/1200 jest z metalu a soczewki są rozdzielone gumowym"0 -ringiem" zarówno w 90 jak i setce.

Setek prędko nie będzie bo fabryka ma potężne zamówienia dla całej Europy... info od sprzedawcy.

 

 

Y

Ja mam krótką wersję 90/500. I wyciągi mają takie same w pełni plastikowe. A pomiędzy soczewkami nie ma oringu z gumy tylko jest pierścień z twardego czarnego tworzywa. Co do wyciągu to tuba jest ciut węższa i standardowego GSO 86mm nie wsadzisz. Z resztą wyciągu od SW 90 f/10 też nie. Trzeba się bawić w przelotkę albo obróbkę skrawanie. A i w krótkiej wersji trzeba było do wymiany wyciągu uciąć kawałek rury żeby ostrzyło z wyciągiem od SW 80/400, który jest o niebo lepszy od bresderowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, astrokarol napisał:

@JSC tak samo jest i przy DSach. "Szału" w różnicy w detalu między np. 6" a 8" nie ma. 

I teraz. Jednemu starczy 6" a drugi kupi 16".

Co komu pasuje ....

Jasne, są i tacy co mówią ze z APO 60mm widza to samo co z 16' - I TAK TRZYMAC :)

 

Edytowane przez YOKER
xxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, YOKER napisał:

I trudno sie z toba nie zgodzic,obraz Jowisza z 90/910 o niebo bielszy niz w100ed

Miałeś stare złote ED100 w ręku, wiele się można naczytać archiwalnych postów, że te złote wersje dawały zafarb, inne szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, lolak89 napisał:

Miałeś stare złote ED100 w ręku, wiele się można naczytać archiwalnych postów, że te złote wersje dawały zafarb, inne szkła.

Miałem i inne … poziom zafarbu jest niestety taki sam- dużo o tym w necie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lolak89 napisał:

I porównywałeś te inne do 90/900? Albo te inne do siebie nawzajem?

tarcza Jowisza jest za każdym razem żółta  w porównaniu do achromatu .

była żółta zarówno 10 lat temu w DO na zlocie jak i 6 miesięcy temu w porównaniu bezpośrednim.

Tarcza Jowisza zawsze była biała w Takahashi i to bez względu czy było to 128 czy 102 zarówno 10 lat temu jak i parę miesięcy temu.

Jeśli masz do wyboru dobre achro i pol apo to lepiej wybrać to pierwsze.

 

Zaraz Marcin będzie miał 102 Takahashi to sobie porównasz także  ze swoim 100ed . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, YOKER napisał:

Zaraz Marcin będzie miał 102 Takahashi to sobie porównasz także  ze swoim 100ed . :)

Nawet nie porównaliśmy swoich ED do siebie a co dopiero do Taka. Ciekaw jestem na czym sprawdza się oddawanie barw przez soczewki. Myślę, że gwiazda jest tu najlepszym wyborem, taki Jowisz zawsze będzie bardziej rozszczepiony na barwy w achromacie i siłą rzeczy ten niebieski zmieni kolor planety. W moim byłym TS 102 F11 mówiąc z pamięci miałem Jowisza bardziej "barwnego", jakoś ten kolor był trochę oszukany, nigdy w innym sprzęcie go takim nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, lolak89 napisał:

Nawet nie porównaliśmy swoich ED do siebie a co dopiero do Taka. Ciekaw jestem na czym sprawdza się oddawanie barw przez soczewki. Myślę, że gwiazda jest tu najlepszym wyborem, taki Jowisz zawsze będzie bardziej rozszczepiony na barwy w achromacie i siłą rzeczy ten niebieski zmieni kolor planety. W moim byłym TS 102 F11 mówiąc z pamięci miałem Jowisza bardziej "barwnego", jakoś ten kolor był trochę oszukany, nigdy w innym sprzęcie go takim nie widziałem.

no tak ale mówimy o tarczy Jowisza w średnim powiększeniu np. 80x a nie granicznym gdzie achromat dostanie tęczy bez względu na F a ED będzie ciemniejsze.

ED za to wspaniale wypadnie w dziennych obserwacjach przyrody, etc. gdzie przenosi dużo lepiej transmisje wielu barw w porównaniu z achro.

miałem jeszcze przez 3 lata 80 ed  który idealnie punktował gwiazdy jak pokazywał podstawowo struktury planet:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciekawy temat Panowie, też jestem ciekawy tego porównania bo powoli planuje coś lepszego niż mój refraktor 70/700 :flirt:, myślę o przesiadce na  minimum 90/900 a bardziej skłaniam się nad 100/1000 bresser messier z hexafoc ( czy jest sens dokupić mikrofocuser 1:10? I jak wypada ten wyciąg w porównaniu z cryfordem?) + montaż Az4. I jak taki refraktor 90-100 mm z F10 wypadnie z bezpośrednim starciu z F11-13? ( Zastosowanie balkon/czasami wyjazd za miasto, głównie planety/księżyc + miejskie widoki z okna). Czy może ed 80-100mm jako docelowy teleskop czy może jest lepsze rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 11:43, YOKER napisał:

Wyciąg w 90/1200 jest z metalu a soczewki są rozdzielone gumowym"0 -ringiem" zarówno w 90 jak i setce.

Setek prędko nie będzie bo fabryka ma potężne zamówienia dla całej Europy... info od sprzedawcy.

 

 

Y

Bardziej chodzi mi o 100/1000 f10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdjęcia teleskopu 90/1200

Wczoraj/dzisiaj widziałem Saturna i Jowisza przez ww. teleskop.

Mimo słabego seeingu (falowało) wrażenia dobre.

Na Jowiszu widziałem cień Io, przy lepszej pogodzie było by widać nawet jakieś szczegóły pasów na Jowiszu.

Saturn - południowy pas był słabo widoczny tj. słabo odróżniał się od obszarów równikowych.

Aberracja chromatyczna widoczna szczególnie gdy falowało, lub teleskop drgał - bardziej ujawnia się w większych powiększeniach.

Szkoda że nie dałem rady wstać na Marsa.

CIMG5153.JPG

CIMG5152.JPG

CIMG5151.JPG

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, heweliusz napisał:

Zdjęcia teleskopu 90/1200

Wczoraj/dzisiaj widziałem Saturna i Jowisza przez ww. teleskop.

Mimo słabego seeingu (falowało) wrażenia dobre.

Na Jowiszu widziałem cień Io, przy lepszej pogodzie było by widać nawet jakieś szczegóły pasów na Jowiszu.

Saturn - południowy pas był słabo widoczny tj. słabo odróżniał się od obszarów równikowych.

Aberracja chromatyczna widoczna szczególnie gdy falowało, lub teleskop drgał - bardziej ujawnia się w większych powiększeniach.

Szkoda że nie dałem rady wstać na Marsa.

CIMG5153.JPG

CIMG5152.JPG

CIMG5151.JPG

Miałem w swoim AR90s właśnie taki wyciąg. I cały bez wyjątku jest plastikowy. Za to optyka jest ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, heweliusz napisał:

Zdjęcia teleskopu 90/1200

Wczoraj/dzisiaj widziałem Saturna i Jowisza przez ww. teleskop.

Mimo słabego seeingu (falowało) wrażenia dobre.

Na Jowiszu widziałem cień Io, przy lepszej pogodzie było by widać nawet jakieś szczegóły pasów na Jowiszu.

Saturn - południowy pas był słabo widoczny tj. słabo odróżniał się od obszarów równikowych.

Aberracja chromatyczna widoczna szczególnie gdy falowało, lub teleskop drgał - bardziej ujawnia się w większych powiększeniach.

Szkoda że nie dałem rady wstać na Marsa.

CIMG5153.JPG

CIMG5152.JPG

CIMG5151.JPG

Dzieki za opis, czy bez katowki mozna obserwować? Tzn.czy starcza wyciagu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.