Skocz do zawartości
  • 0

Dodatkowe okulary i barlow


Cygan2

Pytanie

Hej,

 

wczoraj pierwszy raz udało uruchomić mi się Teleskop - GSO 8. Udało się zobaczyć Saturna i Jowisza. Używałem okulara 9mm. Zastanawiam się co dokupić i czy dokupić już w tym momencie?

 

Myśle nad okularem 6mm, barlowie i filtrze księżycowym, wszystko od GSO w cenie 200 pln z wysyłka.

 

Czy to dobry kierunek?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jest sens schodzenia do 6 mm? Wg mnie warunki na taki okular będą kilka razy w roku. Barlowa bym odrzucił, zamiast tego poluj na 14 mm - tym okularem będziesz prowadził 99% obserwacji.

Edytowane przez dexter77
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, dexter77 napisał:

Jest sens schodzenia do 6 mm? Wg mnie warunki na taki okular będą kilka razy w roku. Barlowa bym odrzucił, zamiast tego poluj na 14 mm - tym okularem będziesz prowadził 99% obserwacji.

Dla mnie 6mm (208×) nie jest niczym szczególnym a obserwuję z  miasta i dookoła mam dachy i ulice.Przeciwnie to właśnie SLV ląduje najczęściej w wyciągu na Jowiszu a Saturn wręcz prosi się o 250×. Mars też jest już blisko.

Jeżeli nie teraz to kiedy ma być pora na taki okular:happy:???

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Dla mnie 6mm (208×) nie jest niczym szczególnym a obserwuję z  miasta i dookoła mam dachy i ulice.Przeciwnie to właśnie SLV ląduje najczęściej w wyciągu na Jowiszu a Saturn wręcz prosi się o 250×. Mars też jest już blisko.

Jeżeli nie teraz to kiedy ma być pora na taki okular:happy:???

I co masz krystaliczny czysty obraz jak żyleta z detalem za każdym razem? Miasto nie ma tu nic do rzeczy.

Warunki na planety będą za 2-3 lata, gdy będą wysoko. Im są niżej tym gorzej.

 

Problemem początkujących osób jest to, że chcą przybliżaj najbardziej jak się da, a nie tędy droga :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No chyba strzeliłeś w punkt. Na 9 mm jak udało się ujrzeć Saturna i tak była masa frajdy (szczególnie jak po godzinie czy nawet lepiej udało się wreszcie ustawić dobrze szukacz i zrozumieć jak działa micro focuse;)).Jednak wiadomo, człowiek chce zawsze widzieć więcej:)

 

6 mm to koszt 80 zł, jedyna 14 jaka widzę to 410 zł 62 stopnie. Nie mogę wystawić ogłoszenia bo mam za mało postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście że nie za każdym razem ale nie narzekam.  Ten kitowy plossl to porażka i wymieniłbym go jak najprędzej. Jeżeli Cygan chce być ostrożny to na 7mm. Do tego dokup 12-14mm i z kitowym 30 masz już podstawowy zestaw. 

Niby ma czekać dwa lata ,bo teraz są nisko to nie oglądać. Bez urazy Dexter ale argument zupełnie bez sens

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Oczywiście że nie za każdym razem ale nie narzekam.  Ten kitowy plossl to porażka i wymieniłbym go jak najprędzej. Jeżeli Cygan chce być ostrożny to na 7mm. Do tego dokup 12-14mm i z kitowym 30 masz już podstawowy zestaw. 

Niby ma czekać dwa lata ,bo teraz są nisko to nie oglądać. Bez urazy Dexter ale argument zupełnie bez sens

Nie chodzi o to, żeby nie oglądać, chodzi o to, że za 2-3 lata planety znajdą się tak wysoko na ekliptyce, że czekają nas jedne z najlepszych warunków w ostatnich latach :) Zobacz sobie w jakiejś apce Jowisza w 2023 i dalej :) 
Obecnie też oglądam planety, ale jakość obrazu daleka jest od ideału w okolicy 7mm :) Nie ma sensu schodzić tak nisko, skoro nie daje nam to żadnych dodatkowych detali, a jedynie większą plamę w okularze :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do opozycji w kolejnych latach to wiem.

Co do planet, dla mnie to swego rodzaju polowanie, "czekasz na tą jedną chwilę". Warunki jakie mamy takie mamy ,jednak pokaż mi właściciela Newtona , który nie ma krótkiego okularu.

Zanim kupiłem 6mm też oglądałem planety w kitowym 9 plossl i nie było to najwygodniejsze. też mi odradzali  6mm. Kupiłem i chwalę sobie tan okularek. Oprócz planet jest jeszcze sporo do oglądania w takim powiększeniu. Kulki,małe planetarki czy choćby Księżyc. Jednak zgoda że 14 będzie najczęściej w wyciągu. Choć teraz gdy są gazowce u mnie jest to 6 i 9 :D

Kurczę zamiast Newtona powinienem mieć Taka :laughbounce2:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

co do tej czternastki to słusznie lubianym jest ES14 mm z 82 stopniowym polem widzenia. I jak ja miałem GSO8" to rzeczywiście 90% obserwacji było z tym okularem. 

Problem z tym okularem, że nie tylko nie ma go na rynku wtórnym ale brakuje go też w sklepach. Ja zarówno z 8" jak i teraz z 12" wcale nie tak rzadko używam 7mm i obraz bywa przyzwoity. Mieszkam co prawda na uboczu wsi która też jest na uboczu. Podobnie jak koledzy uważam, że z Barlowem nie poszalejesz. Mój zestaw którego używam z Newtonem to 7mm, 9 mm, 14 mm i 20 mm, przy czym 9 mm nie z zestawu ale dokupiony 9mm 2". 

Edytowane przez marro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Ten Hyperion Mk IV jest chwalony na CN, tylko że wraz ze wzrostem ogniskowej spada pole. Przy 24mm to chyba tylko 50°.

No jeśli chodzi o pole przy 24 mm, to jest chyba jeszcze gorzej.

Kiedyś gdzieś znalazłem taką tabelkę i od tego czasu trzymam ją w Excelu z innymi parametrami moich astro-klamotów:

 

    ogniskowa [mm]               pole deklarowane [*]         pole zmierzone [*]                ER [mm]

 

  24 48 42 12.7
  20 53 49 9.7
  16 58 52 8.3
  12 63 58 10.3
  8 68 72 12.9

 

Ten zoom Baadera to był mój pierwszy zakup do Edka 80 - mojego pierwszego teleskopu.
Obu używam do dziś i raczej tylko śmierć nas rozdzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.