Skocz do zawartości

HEQ5 - kolejny montaż, kolejne problemy....


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, dziki napisał:

trzeba przeważać czy w takim sprzęcie ten problem nie występuje? @MateuszW Ty masz Ioptrona CEM25 - jak u Ciebie?

Nie trzeba :) Generalnie zazwyczaj wystarczy wyważyć jakoś w miarę i jest ok. Jak mi się chce to wyważam idealnie i to jest chyba najoptymalniejsza sytuacja. Enkoder odwala czarną robotę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, isset napisał:

Ale po flipie jest odwrotnie :) 

No nie do końca. Po flipie po prostu zmienia się to która część zestawu jest na wschodzie. 

 

A tak szczerze to ja nie jedna sesje robiłem olewając przeważenie przed/po flipie. Skala 1.7 a na klatkach i wykresie było bez zmian 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎15‎.‎08‎.‎2020 o 18:27, komprez napisał:

@dziki możesz rozwinąć dlaczego powinno to być przeważone ? przy okazji @Tayson weź swoim magicznym okiem popatrz na mój konfig bo Tyś jest szpec i też zjadłeś pół życia na to :D a może mam coś skopane o czym nie wiem ? grunt .. działa ... jak pisałem mam błedy rzędu 0,5 w maxie do 1.0 

czy tu masz predkosc guidingu identyczną z ustawieniem eqmod?

 

Bez nazwy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

czy tu masz predkosc guidingu identyczną z ustawieniem eqmod?

To co pokazujesz strzałką to nie prędkość guidingu tylko wielkość kroków używana podczas kalibracji.  Jak dasz tu za małą wartość to montaż wykona wiele kroków kalibracji z małymi kroczkami i kalibracja może nie wyjść. Przykładowo pojawi się błąd non-orthogonal ponieważ PE montażu zaburzy wynik. Jak dasz za duży krok kalibracji to będzie zbyt mało punktów kontrolnych i klibracja może nie być dokładna co może skutkować słabym prowadzeniem.

Wyliczone wartości przez program powinny być ok jeżeli z montażrm nie dzieje się nic niedobrego ewentualnie można trochę pokombinować i dostosować wg uznania.

Edytowane przez Szymoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten wątek od początku. Skoro jednak mnie Tayson wywołał to się wtrącę :)

HEQ5 nie jest montażem doskonałym i ma swoje wady. Lecz poświęciwszy mu czas można się nim cieszyć bezobsługowo długie lata. Chyba że egzemplarz ma ewidentna wadę mechaniczną, coś krzywe lub ułamane, wtedy nic nie pomoże....

Najpierw odpowiem szybko w temacie magnesu. Mam! I nie waham się z niego korzystać. Kawałek blachy stalowej i dwa magnesy noedymowe. Montaż wyważam w ten sposób że zawsze stronę wschodnią mam LEKKO przeważoną. Przed flipem załatwia to przyczepiony magnes po flipie zdejmuję magnes bez zmiany położenia przeciwwag.

 

A teraz głębiej wejdę w temat. Mój montaż zachowywał się słabo. Pamiętam jak w Stężnicy w 2014 chłopaki przecierali oczy gdy na żywo widzieli jakie chołubce potrafiła mi zataczać oś DEC. Winne były luzy na osi ślimacznicy, której nie dokręciłem po wymianie łożysk.

Moje absolutnie indywidualne i SUBIEKTYWNE zdanie jest takie, że każdy użytkownik HEQ5 powinien go sobie sam rozebrać i samemu wyregulować. Do bólu i do skutku. Warto poczuć zależności mechaniki i poczuć we własnych palcach jak zachowują się zębatki. Przecież w trakcie regulacji to fizycznie czuć kiedy zębatka przeskakuje lub nie przeskakuje w zależności od przeważenia na jedną ze stron. To naprawdę czuć w palcach i zamyka dyskusję czy trzeba przeważać czy nie. Jak skoki są to trzeba przeważać, a jak nie ma, to nie trzeba.  

 

W moim montażu osobiście wymieniłem łożyska, smary i zrobiłem opaskowanie, wyjustowałem lunetkę nie tylko do osi obrotu ale też ustawiłem kąt równolegle do pręta przeciwwagi. Następnie spędziłem wiele czasu regulując do skutku opory i luzy, nie tylko na osiach głównych ale też na osiach ślimacznic też (są do tego osobne śrubki i nie jest to intuicyjne). Osiągnąłem taki wynik, że uważam że moje osie są wyregulowane perfekt. Nie tylko luzy ale też opory. Chodzą "jak masełko". Nawet kilka gramów po jednej lub drugiej stronie daje różnice. Stąd wiem że powinienem się delikatnie przeważać w RA oraz oś jest na tyle czuła że mogę sobie pozwolić na numer z magnesem przed/po flipie. Od pięciu lat nie dotykam montażu bo nie ma takiej potrzeby, mam uzysk 100% na klatkach do 20 minut. Z ditheringiem w obu osiach.

 

Przy okazji dygresja. Czytając o tym ze oś DEC się nie przeważa od razu widać że jest za duży opór na łożysku oporowym (to od strony przeciwwagi). 

Pozdrawiam,

 

 

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.