Skocz do zawartości

Skutek uboczny testowania nowego sprzętu - M45


Kubacki99

Rekomendowane odpowiedzi

Jak spajki się rozdwajają to może być kilka przyczyn. U mnie najczęściej przyczyna jest...

Nieidealna ostrość co do obecnie panujących warunków temperaturowych lub też ramienia pająka mogą być lekko wygięte o co nie trudno w oryginalnym pająku od SW bo on miękki jak puszka po CC ;-P

Jak na początek to i tak to fajnie wygląda. ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2020 o 06:42, Selmak napisał:

Jak spajki się rozdwajają to może być kilka przyczyn. U mnie najczęściej przyczyna jest...

Nieidealna ostrość co do obecnie panujących warunków temperaturowych lub też ramienia pająka mogą być lekko wygięte o co nie trudno w oryginalnym pająku od SW bo on miękki jak puszka po CC ;-P

Jak na początek to i tak to fajnie wygląda. ;-)

Nooo, tak do końca początek to nie jest, bo już dobre 3 lata pstrykałem fotki. Co prawda to było na EQ3-2 więc i ogniskowe inne i więcej walki z obróbką.
W tym przypadku w sumie to oba czynniki mogą na te spajki wpływać bo i wyciąg i pająk są oryginalne :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2020 o 21:59, Kubacki99 napisał:

prezentuję więc jego pierwsze (chociaż formalnie to drugie) światło

Całkiem fajny pejzaż. :)

 

W dniu 4.10.2020 o 21:59, Kubacki99 napisał:

Oprócz tego można łatwo zauważyć rozdwojone spajki - jak je poprawić?

Moim zdaniem niedokładna kolimacja i/lub niedokładne wyostrzenie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie bazę do dalszej poprawy kolimacji już masz. Poprawił bym teraz odległość matryca <> korektor bo ciągnie rogami i zobaczył co się będzie działo. Z tymi podwójnymi spajkami to na razie na spokojnie. Zauważ że lewy skrajny środek masz pociągnięty a prawy skrajny środek jest prawie idealnie. Możliwe że masz ugięcie na wyciągu. 

 

2020-10-07_16h36_47.png

2020-10-07_16h36_56.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, diver napisał:

Całkiem fajny pejzaż. :)

 

Moim zdaniem niedokładna kolimacja i/lub niedokładne wyostrzenie.

 

 

Dziękuję!
Może to być problem z ostrością, wczoraj zauważyłem, że wyciąg mimo blokowania go śrubą porusza się jakieś pół milimetra w przód i w tył. W trakcie sesji zmieniałem orientację tuby, więc mimo ostrzenia z użyciem maski Bathinowa może nie być idealnie.

 

 

2 godziny temu, _Spirit_ napisał:

W/g mnie bazę do dalszej poprawy kolimacji już masz. Poprawił bym teraz odległość matryca <> korektor bo ciągnie rogami i zobaczył co się będzie działo. Z tymi podwójnymi spajkami to na razie na spokojnie. Zauważ że lewy skrajny środek masz pociągnięty a prawy skrajny środek jest prawie idealnie. Możliwe że masz ugięcie na wyciągu. 

 

 

 


Jeśli chodzi o odległość to mam złączkę Nikon F-T2 o grubości ok. 8-9mm (mierzone linijką, bo suwmiarki nie mam). Z nikonowskim FFD daje to odległość 54,5-55,5mm od korektora, czyli teoretycznie jest zgodnie z zaleceniem producenta. Nie oczekuję też od tak budżetowego zestawu idealnych gwiazdek w rogach FF :) Fakt, że z jednej strony gwiazdki wyglądają gorzej niż z drugiej jest zdecydowanie bardziej irytujący. Nie wiem czy jestem w stanie się zabezpieczyć przed ugięciami z podstawowym wyciągiem SkyWatchera :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Z tymi odległościami to różnie bywa.

Nie wiem czy uda się znaleźć przedłużki o grubości 1mm/2mm lub cieńszy adapter nikon F-T2. Wydaje mi się też że jeśli to wyciąg to ustalenie optymalnej odległości korektor-matryca będzie niewykonalne:ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubacki99 napisał:

Nie wiem czy uda się znaleźć przedłużki o grubości 1mm/2mm

Technicznie to nie są przedłużki tylko krążki dystansowe powodujące, że przy wkręcaniu jednej części w drugą dodaje się te ułamki czy pojedyncze milimetry odstępu zwiększając łączną odległość matrycy od korektora.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2020 o 06:42, Selmak napisał:

Jak spajki się rozdwajają to może być kilka przyczyn.

Polemizowałbym :)

 

W dniu 5.10.2020 o 06:42, Selmak napisał:

lub też ramienia pająka mogą być lekko wygięte

Bingo :)

 

W dniu 7.10.2020 o 16:15, diver napisał:

Moim zdaniem niedokładna kolimacja i/lub niedokładne wyostrzenie.

Nie :)

 

Rozdwojone spajki (rozdwojone! nie "podwojone") to problem z ramionami pająka - nie są proste. To jedyna przyczyna.

Tu grafika ilustrująca kształt spajków (źródło: https://www.wtamu.edu/~cbaird/sq/2015/11/16/why-do-the-spikes-that-shoot-out-of-stars-form-perfect-crosses/)

 

Wyobraźcie sobie, że jedno z ramion jest nieidealnie równoległe do swojego lustrzanego odbicia (jak w 2 od prawej) - powstaną dodatkowe spajki, czyli to co u Kubacki99:

spajki.jpg

 

I u Ciebie @Kubacki99 to występuje - nie w znacznym stopniu, ale występuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dziki napisał:
W dniu 7.10.2020 o 16:15, diver napisał:

Moim zdaniem niedokładna kolimacja i/lub niedokładne wyostrzenie.

Nie :)

 

@dziki, nie za szybko! ;) Ja mam ramiona pająka napięte jak struny (więc trudno sądzić że są wygięte) i zdarza się czasem, że mam rozdzielające się spajki. Z moich doświadczeń wnioskuję, że jest to związane z niedoskonałą kolimacją lub/i ostrością. Na fotce kolegi @Kubacki99 widać na gwiazdach niedoskonałości kolimacji, stąd taki  mój wniosek w sprawie spajków. Przy niedoskonałej kolimacji/ostrości spajki będą rozjeżdżać się dokładnie tak jak gwiazdy. Ale może kolega @Kubacki99 ma równocześnie krzywe ramiona pająków. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dziki napisał:

 

I u Ciebie @Kubacki99 to występuje - nie w znacznym stopniu, ale występuje.


Gołym okiem nie jestem w stanie tego potwierdzić, ale jest spora szansa że przy mocowaniu się z lusterkiem wtórnym coś delikatnie przekrzywiłem :)
Istnieje jakaś fajna sprawdzona metoda regulowania pająka?
 

 

2 godziny temu, count.neverest napisał:

@Kubacki99 czy w czasie sesji dotykałeś aparat?

 

@count.neverest Tak - musiałem wymienić baterię, a ponieważ później EKOS nie dał rady się już połączyć z aparatem to jeszcze podpiąłem wężyk spustowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubacki99 Poruszyłeś aparatem i ten nieznacznie obrócił się w bagnecie. Stąd takie spajki, miałem to samo. Sprawdź, jak zamocujesz body, to na pewno możesz je poruszyć w obie strony. Ja teraz pamiętam, żeby je zawsze "docisnąć" w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.