Skocz do zawartości

Mgławica Kalifornia


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

udało mi się ostatnio wyskoczyć za miasto i mimo kiepskiej pogody złapać pierwsze światło ze świeżo zmodowanej lustrzanki.

Pierwszym obiektem był Veil, jednak coś poszło nie tak i będę musiał trochę dłużej posiedzieć przy komputerze.

Warunki były o tyle słabe, że pod koniec akwizycji mgła całkowicie zasłoniła niebo, zresztą potem wrzucę fotki jak to wyglądało...

 

Setup: Nikon D610mod, Spacecat, SWSA

Akwizycja: 50x60s bez klatek kalibracyjnych niestety.

Obróbka: DSS, Pixinsight, Lightroom.

 

Mogę wrzucić stacka gdyby ktoś chciał pokazać, że da się lepiej :)

Zdrowia i dobrej pogody!

California_mod_v2_2_ABE.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Wrzuć. Nie po to, żeby pokazać, że można lepiej, ale teraz trudno o nowy materiał - patrz statusy ;-)

Okej, to poproszę maila, za chwilę podeślę :). Zawsze to coś jak pogody nie ma, to fakt.

 

EDIT: Tak wyglądało mniej więcej niebo i moja miejscówka, gdy zbierałem materiał:

_DSC4976.jpg

_DSC4979.jpg

Edytowane przez Zybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr4d napisał:

A przynajmniej było po co wracać. Sądząc z emotki ":gunsmilie:" to :mr.green:.

Wracając do meritum, to skąd ta winieta @Zybert

Pewnie, że było po co :D

Odnośnie winiety, to niestety przy matrycy full frame tak wygląda winieta ze Spacecata. To wszystko. Miałem normalnie założony tulipan/odrośnik. 

Zastanawiam się teraz czy jest to pospolite, czy problem jest tylko z moim kotkiem...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

Na winietę najlepszym lekarstwem jest flat. Ileż to roboty go zrobić, nawet teraz i skalibrować materiał?

Teraz? Jeszcze nigdy nie wykonałem flata od razu po sesji i źle na tym wychodziłem. No chyba że ten flat to naprawdę wyższa Szkoła wtajemniczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że flata najlepiej zrobić zaraz przed lub po sesji, a przynajmniej przed rozkręceniem setupu. Ale jego brak jest bez porównania gorszy, niż skalibrowanie flatem dorobionym później. Przecież winieta za każdym razem jest podobna, problem może być tylko z paprochami w torze optycznym, które pojawiają się losowo. Ale w tym wypadku paprochy nie przeszkadzają.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie. Mi chodzi o te paprochy. Rzeczywiście winieta się usuwa. Sorki. 

To znaczy, że jeśli wykonam flata zaraz po sesji, bez rozkręcania setupu, nie dotykając obiektywu i aparatu, to zabrudenia matrycy ładnie się usuną? 

A w momencie kiedy będę robił flata w pokoju na skalibrowanym monitorze graficznym, kiedy cały setup będzie ociekał wodą a obiektyw będzie zaparowany, to taki flat będzie prawidłowy? 

Pytam poważnie. Przecież obiektyw i tak będzie miał ustawioną ostrość gdzie indziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Robson_g napisał:

To znaczy, że jeśli wykonam flata zaraz po sesji, bez rozkręcania setupu, nie dotykając obiektywu i aparatu, to zabrudenia matrycy ładnie się usuną? 

Tak

9 minut temu, Robson_g napisał:

A w momencie kiedy będę robił flata w pokoju na skalibrowanym monitorze graficznym, kiedy cały setup będzie ociekał wodą a obiektyw będzie zaparowany, to taki flat będzie prawidłowy? 

Pytam poważnie. Przecież obiektyw i tak będzie miał ustawioną ostrość gdzie indziej. 

Nie musisz do każdej sesji robić flatów. Flaty z reguły wystarczają do momentu rozkręcenia setupu, chyba że pojawi się jakiś paproch. Robienie flatów po sesji, kiedy setup ocieka wodą jest słabym pomysłem. Lepiej pójść spać i zrobić je rano jak wszystko wyschnie. Ostrość powinna być ustawiona tak, jak była przy fotografowaniu, a kalibracja monitora nie ma żadnego znaczenia. Chyba, że monitor służy jako flatownica to wtedy musi być cały jednolicie biały i żadne światło z boku nie powinno wpadać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za wszystkie komentarze :)

Fak faktem, że flata nie ma i nie będzie, bo za każdym razem składam zestaw i zarówno pierścień ostrości jak i rotator pola "parkuję" do tego samego położenia.

Tak jak słusznie Piotr @Grzędziel zauważył, był to po prostu głupi błąd...

Dzięki za wrzucenie przez Was Waszych wersji obróbki, sporo mi to uświadomiło :)

Życze nam wszystkim bezchmurnych suchych nocy na ten nadchodzący listopadowy nów!

EDIT: zaraz zrobię flata w warunkach domowych i zobaczę co z tego wyjdzie. 
EDIT2: Udało się skutecznie zrobić flata i trochę bardziej można było się tym materiałem nacieszyć. Obróbka jak wcześniej DSS, Lightroom, Pixinsight.

 

California_Nebula_v2_1_2_ABE-2.jpg

Edytowane przez Zybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.