Skocz do zawartości

Serce i Dusza z OSC


dominiksito

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, _Spirit_ napisał:

W jaki sposób łączyłeś mozaikę?

 

W Pixinsight, robiłem takie kroki:

  1. Ekstrakcja tła i kalibracja fotometryczna na obu panelach.
  2. Star Alignment w trybie Register/Union Mosaic, na jednym z panelów, zaznaczając jako referencyjny drugi (tak aby nałożyć jeden obrazek na drugi). Dostałem w ten sposób wyrównane dwa panele, jeszcze bez blendowania. Ten obrazek służył jako referencja do przygotowania panelów.
  3. Star Alignment dla każdego panela na podstawie przygotowanej mozaiki, tak żeby z obu została stworzona taka sama ramka, gdzie każdy panel ustawiony jest w odpowiednim miejscu, a reszta ramki wypełniona była czarnym kolorem
  4. Tak przygotowane ramki wrzuciłem w "Gradient Merge Mosaic", która je połączyła i zblendowała.

 

Problemem kalibracji fotometrycznej było to, że balans bieli ustawiony był pod gwiazdy. Przy zmieniającym się księżycu dało to nieznacznie inny balans bieli tła na obu panelach, ale to już wolałem wyrównać w Photoshopie później.

Edytowane przez dominiksito
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Robson_g napisał:

Fajnie się patrzy na takie 2 panelowe zdjęcie. Super.

Jedyna rzecz która rzuca się w oczy to nieproporcjonalnie niska jasność jasnych gwiazd, w stosunku do tych ciemniejszych.

 

Tak, ciągle nie jestem do końca zadowolony z tych gwiazdek. Największe gwiazdki nie były przygaszone w pierwszej wersji, ale wtedy zdjęcie sprawiało dziwne wrażenie. Takie złudzenie, jakby tło nie było równe. Ostatecznie taka wersja z gwiazdami równomiernie przygaszonymi najlepiej mi odpowiadała. Ale musze sobie zrobic przerwę, bo tych wersji już było z 50 :D

 

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Gratuluję! Piękny obrazek! To tylko 1.5h naświetlania? Wow.

 

Załapały się, jak na każdym podobnym kadrze, moje ulubione i wspomniane już niedawno galaktyki Maffei 1&2:

 

Dzięki wielkie :) Technicznie to było 3 godziny sumarycznie, a dodatkowa rozdzielczość w mozaikach dodaje nieco detalu na ostatecznej fotce. W planach na ten kadr było po 4 godziny na panel, ale zawsze to tak wychodzi z sesjami wyjazdowymi, że jakby człowiek chciał to wszystko robić na tip top, to przy naszej pogodzie przynosiłby jedną fotę na kwartał :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dominiksito napisał:

 

Tak, ciągle nie jestem do końca zadowolony z tych gwiazdek. Największe gwiazdki nie były przygaszone w pierwszej wersji, ale wtedy zdjęcie sprawiało dziwne wrażenie. Takie złudzenie, jakby tło nie było równe. Ostatecznie taka wersja z gwiazdami równomiernie przygaszonymi najlepiej mi odpowiadała. Ale musze sobie zrobic przerwę, bo tych wersji już było z 50 :D

 

 

Dzięki wielkie :) Technicznie to było 3 godziny sumarycznie, a dodatkowa rozdzielczość w mozaikach dodaje nieco detalu na ostatecznej fotce. W planach na ten kadr było po 4 godziny na panel, ale zawsze to tak wychodzi z sesjami wyjazdowymi, że jakby człowiek chciał to wszystko robić na tip top, to przy naszej pogodzie przynosiłby jedną fotę na kwartał :D

A trzeba przyznać, że smaka narobiłeś, bo te ciemniejsze pyły aż się proszą o dłuższe naświetlanie :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.