Skocz do zawartości

Czym zastąpić 9mm Plossl w Synta 8 ?


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Czym zastąpić 9mm Plossl w Synta 8 ?

Obserwator czyli ja, raczej początkujący.

Zależy mi na tym aby oświadczenie z jego używaniem przypominało fabryczne 25mm, czyli duża przednia soczewka i ER.

 

Podobno coś takiego nie jest złe:

 

https://deltaoptical.pl/okular-celestron-x-cel-lx-9-mm-1-25-quot

 

Jakie macie inne propozycje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej, jak widzimy, raczył żartować :(

X-Cele to fajne okulary, zyskasz i na odsunięciu oka i na polu widzenia. Korekcja też jest niezła.

Inną alternatywą będzie ES 8,8 mm / 82o - tu odsunięcie oka będzie tylko nieco większe, ale za to pole ogroooooomne

Wisienką na torcie byłby Baader Morpheus 9 mm z polem 76o, ale cena tutaj nie czyni cudów.....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dobrychemik napisał:

Zgadzam się z Marcinem, polecam Morfeusza 9mm. Mam i bardzo lubię, bo to ponadprzeciętnie wygodny okular z wielgachną przednią soczewką i dużym ER. Szczęśliwie od dwóch dni mam już ich parkę do bino.

Paczałeś na Księżyc przez maka z 9+9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcin_G napisał:

Kolega powyżej, jak widzimy, raczył żartować :(

Nie, nie raczyłem.

Ani ta ogniskowa planetarna ani do głębokiego nieba nie bardzo.

Jakoś nie widziałem żeby była polecana. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adam87 napisał:

 

To jaką ogniskową byś polecił zaraz po 25 mm ?

Coś w okolicach 32 - 36mm do szerokich pól z dużą źrenicą. Dobry tu będzie Baader Hyperion 36 mm

A jeśli nie chcesz 9 mm, to na jego miejsce coś dobrego około 15 mm (Świetny Sky Rover 15mm z polem 65o jest tanio na giełdzie) Albo Omegon Super LE 14 mm albo Morpheus, albo ES.

Jako bardzo krótki: 6,5 mm Morpheus, 7 mm Omegon Super LE, i ponownie 7 mm Celestron X-Cel

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Marcin_G napisał:

X-Cele to fajne okulary, zyskasz i na odsunięciu oka i na polu widzenia. Korekcja też jest niezła.

Już nie wiem, co o nich myśleć, bo niektórzy je chwalą, a inni na nich psy wieszają (a nawet chcą nimi psy karmić) :

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=24&t=48883

vs.

https://astropolis.pl/topic/37642-celestron-x-cell-5mm-opinie/?tab=comments#comment-445939

https://astropolis.pl/topic/15436-problem-z-x-cel-5mm/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz daty tych postów. Te z Astropolis (2007 i 2012) dotyczą pierwszej wersji X-Cella, która rzeczywiście była słaba, w 2003 kupiłem 5mm na Wielką Opozycję Marsa i po opozycji....sprzedałem go.

Zaś tekst z astromaniaka (rok 2018) dotyczy wersji drugiej, która z pierwszą poza nazwą nie ma nic wspólnego, optycznie to zupełnie inne okulary. Małe zółte chińcyku zapewne dostało sygnały z rynku, że wersja pierwsza nie jest jakość szczególnie wybitna i powstała druga, mocno poprawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 14:56, astroartur napisał:

Najlepiej niczym. Ogniskowa 9mm mało użyteczna.

Okular o ogniskowej 9 mm da w f/6 źrenice wyjściową równą 1,5 mm. Wg mnie idealną do:

- gromad kulistych,

- małych gromad otwartych,

- mgławic planetarnych,

- małych galaktyk,

- do planet i Księżyca przy średnim seeingu.

 

W f/6 szedł bym w ogniskowe:

- 32-40 mm - rozległe mgławice emisyjne z filtrem UHC lub OIII, duże M-ki pod ciemnym niebem,

- 20-24 mm - stosunkowo szerokie widoki przy już ciemnym tle (duże M-ki pod słabszym niebem),

- 13-17 mm - najefektowniejsze obiekty z katalogu Messiera (z wyjątkiem dużych typu: m31, m45, m44 itp),

- 8-10 mm - jak w opisie,

- 5-6 mm - planety, Księżyc i gwiazdy podwójne przy dobrym seeingu.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.