Skocz do zawartości
  • 0

Niespasowane Nasadka 2" i Okular 2"


Andrzej Lach

Pytanie

Cześć,
pytam na forum, bo być może ktoś z was zetknął się wcześniej z takim problemem.

Mam nasadkę kątową Explore Scientific 2" oraz kupiłem ostatnio okular Orion Q70 SWA 38mm 2".
Na czym polega problem - okular wchodzi bardzo płytko w nasadkę (tak jak na zdjęciu). Pełne osadzenie możliwe jest tylko przy użyciu siły (i to dosyć sporej - nie jest "delikatny" nacisk).
Czyli zmiana okularu nie jest możliwa bez poruszenia teleskopu - czyli przeznaczenie okularu jako "szukaczowy" odpada.

Mam inne elementy 2" (okular Baader Hyperion, przejściówka 2" > 1,25") i one pasują bez problemu. 

Teraz pytanie - czy zetknął się ktoś z takim problemem?
Bo nie wiem czy reklamować okular, czy też jest to po prostu taka konstrukcja i wymiana na inny model nic nie da (będzie obarczony taką samą wadą ).
W tym wypadku pewnie poszukam innej okularu w interesującej mnie ogniskowej.

 

Zrzut ekranu 2021-03-10 o 11.56.23.png

Zrzut ekranu 2021-03-10 o 11.56.30.png

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, kjacek napisał:

Wygląda na to, że clamping ring za bardzo odstaje, albo i nie. A popatrz z góry na kątówkę, czy nie mam racji.

Możesz wymienić okular, ale jeśli nie chcesz tego robić to zagadaj do @Piotrek K. on może coś zaradzi.

Clamping ring ładnie się chowa - tzn nie wystaje poza wewnętrzne lico nasadki. Wydaje mi się że okular zaczyna blokować się o dolną krawędź rowka na clamping ring.
Dzięki za namiar! Zapytam. Jak nie to poszukam innego okularu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, Marcin_G napisał:

A próbowałeś wkładać okular w tuleję po całkowitym usunięciu pierścienia z rowka?

Ja tam kiedyś wyciągnąłem pierścień czy co to tam było z zegarka i później nie chciało się włożyć :ph34r: ... Tu może być łatwiej, no ale po co psuć kątówkę? To okular nie pasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Marcin_G napisał:

A próbowałeś wkładać okular w tuleję po całkowitym usunięciu pierścienia z rowka?

 

Pierścienia wolę nie usuwać, tym bardziej że naprawdę cały chowa się w rowku ze sporym zapasem.

 

51 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ja bym wykręcił tulejkę 2" z okularu, wziął papier ścierny i poprawił pasowanie :)

 

49 minut temu, kjacek napisał:

Ręczna tokareczka :flirt:

 

Tak chyba zrobię - może nie koniecznie metodą "ręczną" ale to chyba będzie najlepsze rozwiązanie :) 
Okular jest nowy, wczoraj przyszedł. Dzisiaj czyste niebo, więc zaraz jadę sprawdzić jaki obraz daje, jak będzie ok to powalczę z dopasowaniem spasowania.

 

49 minut temu, Smorff84 napisał:

A można w okular bezproblemowo wkręcić filtr 2 cale ?. 


Jestem na etapie zmiany z 1,25" na 2", filtrów 2" jeszcze się nie dorobiłem :) 

 

31 minut temu, ZbyT napisał:

sprawdź czy okular bez problemu wchodzi w wyciąg 2"

mam identyczną kątówkę i okular Oriona Q70 ale 32 mm i współpracują bez problemu

pewnie tolerancje wykonania obu tulei "nie zgrały się"

 

pozdrawiam

 

Bezpośrednio w wyciąg (GSO) wchodzi bez problemu, jest w miarę ciasno ale wchodzi / wychodzi bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W kątówce nic nie grzeb, w okularze też. Jeśli masz nowy okular, to w pierwszej kolejności spróbuj go odesłać i wymienić na inny egzemplarz. Kiedyś mi się zdarzyła taka przygoda z gso sv 30 mm, niby nowy a jednak "upadnięty", po pomierzeniu suwmiarką w kilku miejscach po obwodzie okazało się że zamiast okrągłego noska jest jajowaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ja bym wykręcił tulejkę 2" z okularu, wziął papier ścierny i poprawił pasowanie :)

Trzeba ustalić czy:

- tuleja diagonala ma otwór o średnicy dokładnie 2" (50,80 mm)

- tuleja okularu ma dokładnie 2"

- tuleja okularu jest dokładnie walcowa (czyli pomiar średnicy w kilku kierunkach i na różnych wysokościach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, bartolini napisał:

Szkoda grzebać w tej kątówce :/

Rozumiem, że redukcja na 1.25 wchodzi bez problemu.

 

3 godziny temu, Piotrek K. napisał:

W kątówce nic nie grzeb, w okularze też. Jeśli masz nowy okular, to w pierwszej kolejności spróbuj go odesłać i wymienić na inny egzemplarz. Kiedyś mi się zdarzyła taka przygoda z gso sv 30 mm, niby nowy a jednak "upadnięty", po pomierzeniu suwmiarką w kilku miejscach po obwodzie okazało się że zamiast okrągłego noska jest jajowaty.

 

Redukcja 1,25 wchodzi bez problemu. Tak samo jak inne okulary które mam.
Kątówki ruszać nie będę, bez problemu pracuje z innymi akcesoriami plus stosunek ceny wskazuje że byłoby to nie rozsądne aby próbować dopasować ją do tego okularu :) 

 

No nic, zadzwonię jutro do sklepu (chciałbym uniknąć sytuacji że wymienię i dostanę drugi z podobną wadą :))  
Plan B, to pytałem znajomego złotnika, który może precyzyjnie zeszlifować i wypolerować zeszlifowany element.

 

Tak czy inaczej miałem okazję go dzisiaj użyć i okular jest fajny. Bardzo wygodnie się z niego korzysta i obraz jak dla mnie jest super.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.