Skocz do zawartości
  • 0

CEM 25p, HEQ5 itp. Plate Solve, kadrowanie, guiding, FlipMeridian itp...


Robson_g

Pytanie

Ja wiem, że są poradniki. Ja wiem, że jest Youtube oraz manuale.

Trochę wstyd mi kolejny raz pisać o tym, ale no nie miałem kiedy nawet fizycznie przetestować tego wszystkiego. To mnie nie usprawiedliwia, ale przyjemnie się tutaj pisze, więc może po raz kolejny już ostatecznie rozwiążemy wspólnie te problemy?

 

Kadrowanie - chyba w miarę wiadomo. Wbudowane planetarium w dany program do akwizycji, no ale jakby ktoś chciał mocniej rozwinąć, to bardzo proszę.

 

Plate solve - idea. Można się kłaść ze śmiechu, ale ja dalej nie wiem, czy to jest do kadrowania, czy do odlalezienia identycznego kadru np z zeszłego tygodnia lub po Flipie? Nie mam jak tego przetestować, a znając życie, znów zaplączę się w nocy i wrócę z niepełnym materiałem.

 

Meridianflip - idea (wiadomo), ale co po nim? Jak trafić idealnie w punkt przed nim i kontynuować sesję? Czy PHD zwariuje po tym,  jak zgubi gwiazdkę, czy z automatu trafi w nią i nie trzeba będzie na nowo wybierać kolejnej oraz kalibrować?

 

 

@monter kiedyś mi to tak na szybko ładnie wyłożył nawet sobie to zachowałem). Część zrozumiałem, ale to było tak na szybko i poglądowo. No i nie było jak tego zweryfikować w polu. On podobno nawet nie używa planetarium typu CDC, tylko wszystko robi w APT (chociaż ostatnio testował NINE), tylko jakąś listę sobie tworzył w CDC.

@diverchyba raczej też ma to obstukane, skoro ładne foty trzaska i pokazuje na forum.

@Tayson, to wiadomo we wszystkim siedzi (chociaz APT pewnie nie zna na wylot).

@_Spirit_ natomiast ciągle się spieszy i jak wrzuci na coś na forum, to tylko w dwóch wyrazach...

 

Może to będzie jakaś chwilowa odskocznia, od najbardziej udany, lub najbardziej żałuję...

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 24.03.2021 o 09:00, Robson_g napisał(a):

.....Plate solve - idea. Można się kłaść ze śmiechu, ale ja dalej nie wiem, czy to jest do kadrowania, czy do odlalezienia identycznego kadru np z zeszłego tygodnia lub po Flipie? Nie mam jak tego przetestować, a znając życie, znów zaplączę się w nocy i wrócę z niepełnym materiałem.

 

Meridianflip - idea (wiadomo), ale co po nim? Jak trafić idealnie w punkt przed nim i kontynuować sesję? Czy PHD zwariuje po tym,  jak zgubi gwiazdkę, czy z automatu trafi w nią i nie trzeba będzie na nowo wybierać kolejnej oraz kalibrować?

 

.....

 

 

Może trochę wyrywkowo ale na wszystko to trzeba by dużo klepać w klawiaturę

 

PlateSolve. To działa tak:

 

- masz montaż w "home position" czyli na biegun. Używasz jakiegoś GoTo czy to z pilota czy z NINA/APT czyli każesz/zadajesz montażowi "jedź na dane RA/DEC". Montaż jedzie na wskazaną pozycję i prawie na pewno nie trafia tam gdzie powinien. Montaż jest nie zsynchronizowany tak się to ładnie nazywa. 

- Wykonujesz PlateSolve - który na podstawie położenia gwiazd wylicza gdzie naprawdę patrzy montaż/teleskop. Z wyliczenia wychodzi jakieś RA1/DEC1 - tam faktycznie patrzy teleskop. RA1-RA =x i DEC1-DEC = y. 

- montaż wykonuje ruch względny o x w RA i y w DEC

- ponownie wykonuje PlateSolve i określa błąd. Jeśli błąd mniejszy większy od ustawionego (np. 2") to ponownie wylicza poprawki i ponownie koryguje pozycję

- jeśli błąd mniejszy od zadanego to wysyła sygnał Sync do EQMOD mówiący EQMOD - "twoja prawdziwa pozycja jest taka to a taka w RA/DEC" - następnym razem montaż będzie "wiedział" gdzie ma pojechać.

 

EDIT: To wszystko powyższe NINA robi w automacie.

 

Tak, to jest też do kadrowania bo można np. w NINA we Framingu wstawić swoje stare zdjęcie i zrobić Slew & Center i NINA zrobi PlateSolve zdjęcia - znajdzie współrzędne RA/DEC środka zdjęcia, pojedzie tam gdzie trzeba, zrobi PlateSolva, skoryguje pozycję j.w.

 

W NINA jest opcja Slew, Center & Rotate czyli można obracać kadr. Można to zrobić bez rotatora - po prostu jak dojdzie do ostatniej opcji "rotate" to Nina zatrzyma program i wyświetli "obróć kamerę o tyle a tyle stopni" po ręcznym obróceniu i zatwierdzeniu NINA ponownie zrobi PlateSolve i jeśli będzie w granicach ustawionego błędu to OK a jak nie to ponownie wyświetli komunikat "obróć kamerę o nn stopni".

 

 

Meridian Flip:

- po flipie NINA czy inne wykonuje PlateSolve więc działa j.w. - potrafi trafić z błędem nie większym niż zadany.  Radzi sobie z tym, że obraz jest obrócony o 180° dokładnie tak samo jak sobie z tym radzą programy do stackowania.

- jedyny problem to czasami PHD2, który w niektórych przypadkach może mieć kłopot z kalibracją. Nie wiem od czego to zależy - mnie się nie zdarzyło - ale ponoć może się zdarzyć i wtedy albo w sekwencerze NINA dodaje się (wymusza) ponowną kalibrację PHD2 albo PHD w ustawieniach trzeba kliknąć w ADVANCED SETTING -> Guiding -> u dołu "reverse Dec output after meridian flip" (ma być zaznaczone okienko). Powtórzę nie wiem bo nigdy nie zgłębiałem tematu bo u mnie nie było to potrzebne. 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Alien napisał(a):

A mi w NINA brakuje wbudowanej jak w Maximie opcji guidowania i trzeba korzystać z innego programu :) 

To co dla jednych jest wadą dla innych jest zaletą. PHD2 ma lepsze algorytmy od Maxima. PHD/PHD2 nie są jedynymi programami do guidowania a każdy ma swoje wady i zalety. 

 

 

EDIT: NINA ma fantastyczną rzecz - PLUGINy. Pewnie ktoś napisze plugin do guidingu choć konkurencja PHD2 jest ogromna i trudno zrobić coś lepszego.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Może trochę wyrywkowo ale na wszystko to trzeba by dużo klepać w klawiaturę

 

PlateSolve. To działa tak:

 

- masz montaż w "home position" czyli na biegun. Używasz jakiegoś GoTo czy to z pilota czy z NINA/APT czyli każesz/zadajesz montażowi "jedź na dane RA/DEC". Montaż jedzie na wskazaną pozycję i prawie na pewno nie trafia tam gdzie powinien. Montaż jest nie zsynchronizowany tak się to ładnie nazywa. 

- Wykonujesz PlateSolve - który na podstawie położenia gwiazd wylicza gdzie naprawdę patrzy montaż/teleskop. Z wyliczenia wychodzi jakieś RA1/DEC1 - tam faktycznie patrzy teleskop. RA1-RA =x i DEC1-DEC = y. 

- montaż wykonuje ruch względny o x w RA i y w DEC

- ponownie wykonuje PlateSolve i określa błąd. Jeśli błąd mniejszy większy od ustawionego (np. 2") to ponownie wylicza poprawki i ponownie koryguje pozycję

- jeśli błąd mniejszy od zadanego to wysyła sygnał Sync do EQMOD mówiący EQMOD - "twoja prawdziwa pozycja jest taka to a taka w RA/DEC" - następnym razem montaż będzie "wiedział" gdzie ma pojechać.

 

EDIT: To wszystko powyższe NINA robi w automacie.

 

Tak, to jest też do kadrowania bo można np. w NINA we Framingu wstawić swoje stare zdjęcie i zrobić Slew & Center i NINA zrobi PlateSolve zdjęcia - znajdzie współrzędne RA/DEC środka zdjęcia, pojedzie tam gdzie trzeba, zrobi PlateSolva, skoryguje pozycję j.w.

 

W NINA jest opcja Slew, Center & Rotate czyli można obracać kadr. Można to zrobić bez rotatora - po prostu jak dojdzie do ostatniej opcji "rotate" to Nina zatrzyma program i wyświetli "obróć kamerę o tyle a tyle stopni" po ręcznym obróceniu i zatwierdzeniu NINA ponownie zrobi PlateSolve i jeśli będzie w granicach ustawionego błędu to OK a jak nie to ponownie wyświetli komunikat "obróć kamerę o nn stopni".

 

 

Meridian Flip:

- po flipie NINA czy inne wykonuje PlateSolve więc działa j.w. - potrafi trafić z błędem nie większym niż zadany.  Radzi sobie z tym, że obraz jest obrócony o 180° dokładnie tak samo jak sobie z tym radzą programy do stackowania.

- jedyny problem to czasami PHD2, który w niektórych przypadkach może mieć kłopot z kalibracją. Nie wiem od czego to zależy - mnie się nie zdarzyło - ale ponoć może się zdarzyć i wtedy albo w sekwencerze NINA dodaje się (wymusza) ponowną kalibrację PHD2 albo PHD w ustawieniach trzeba kliknąć w ADVANCED SETTING -> Guiding -> u dołu "reverse Dec output after meridian flip" (ma być zaznaczone okienko). Powtórzę nie wiem bo nigdy nie zgłębiałem tematu bo u mnie nie było to potrzebne. 

 

 

 

Wiesiek,

dziękuję. Wiekszość już na szczęście poznałem. Teraz już bez problemu odszukuję i nawiguję.

Problem sprawia mi tylko teraz autoamtyzacja. Jakoś tak zostawiam ten temat a jak trafi się ładna pogoda, to już nie ma czasu na analizy i prowadzę sesję po staremu, czyli sam doostrzam co jakieś poł godziny i sam ręcznie robię Flip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, Robson_g napisał(a):

....jak trafi się ładna pogoda, to już nie ma czasu na analizy i prowadzę sesję po staremu...

Mam tak samo 🙂 Moim rozwiązaniem jest "trening na sucho" czyli nowe rozwiązania sprawdzam w domu w dzień bez straty cennego czasu przy, niezwykle rzadkiej, dobrej pogodzie. Jak już coś zastosuję w "live" to mam to na tyle opanowane, że rzadko tracę więcej niż 5-10 minut fotografowania. 

 

Flip powinieneś mieć ustawiony w dwóch miejscach - w EQMOD np. 30-40 min po meridianie (jako bezpieczeństwa gdyby ten z programu nie zadziałał) no i ten główny np. w NINA np. 5-15 min po meridianie. 

 

Zimą bywają takie noce, że mam trzy "targety" (na balkonie mam ograniczone niebo) - robią się same w NINA a ja mam ustawiony alarm w Pushover i w NINA ustawione "on failure" wyślij pusha na mój telefon. Pushover jest płatny - jednorazowo - całe 5$. Opłata jest raz i potem korzystasz do jakiejś astronomicznej sumy "pushów" w miesiącu nie masz żadnych opłat. Nigdy nie wykorzystałem nawet 2% limitu. pierwsze 30 dni jest za friko na testowanie. Przyjdą chmury, guiding nie działa - mam alarm w telefonie. Rozłączy się kamera i NINA nie ma z nią kontaktu - mam alarm w telefonie. 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.