Skocz do zawartości
  • 0

CEM 25p, HEQ5 itp. Plate Solve, kadrowanie, guiding, FlipMeridian itp...


Robson_g

Pytanie

Ja wiem, że są poradniki. Ja wiem, że jest Youtube oraz manuale.

Trochę wstyd mi kolejny raz pisać o tym, ale no nie miałem kiedy nawet fizycznie przetestować tego wszystkiego. To mnie nie usprawiedliwia, ale przyjemnie się tutaj pisze, więc może po raz kolejny już ostatecznie rozwiążemy wspólnie te problemy?

 

Kadrowanie - chyba w miarę wiadomo. Wbudowane planetarium w dany program do akwizycji, no ale jakby ktoś chciał mocniej rozwinąć, to bardzo proszę.

 

Plate solve - idea. Można się kłaść ze śmiechu, ale ja dalej nie wiem, czy to jest do kadrowania, czy do odlalezienia identycznego kadru np z zeszłego tygodnia lub po Flipie? Nie mam jak tego przetestować, a znając życie, znów zaplączę się w nocy i wrócę z niepełnym materiałem.

 

Meridianflip - idea (wiadomo), ale co po nim? Jak trafić idealnie w punkt przed nim i kontynuować sesję? Czy PHD zwariuje po tym,  jak zgubi gwiazdkę, czy z automatu trafi w nią i nie trzeba będzie na nowo wybierać kolejnej oraz kalibrować?

 

 

@monter kiedyś mi to tak na szybko ładnie wyłożył nawet sobie to zachowałem). Część zrozumiałem, ale to było tak na szybko i poglądowo. No i nie było jak tego zweryfikować w polu. On podobno nawet nie używa planetarium typu CDC, tylko wszystko robi w APT (chociaż ostatnio testował NINE), tylko jakąś listę sobie tworzył w CDC.

@diverchyba raczej też ma to obstukane, skoro ładne foty trzaska i pokazuje na forum.

@Tayson, to wiadomo we wszystkim siedzi (chociaz APT pewnie nie zna na wylot).

@_Spirit_ natomiast ciągle się spieszy i jak wrzuci na coś na forum, to tylko w dwóch wyrazach...

 

Może to będzie jakaś chwilowa odskocznia, od najbardziej udany, lub najbardziej żałuję...

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z tego co widzę masz cem25 + canon 6d. Kup AsiAir i te wszystkie problemy znikną.

Zaznaczysz że ma zrobić automatycznie meridian flipa i on sam zrobi, sam się wycentruje w obiekt który wczesniej fociłeś, sam rozpocznie guiding etc....

A Plate Solve  z poziomu AsiAir i centrowanie na wybrany obiekt to jest prościzna.

:)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, bas.sic napisał:

Z tego co widzę masz cem25 + canon 6d. Kup AsiAir i te wszystkie problemy znikną.

Zaznaczysz że ma zrobić automatycznie meridian flipa i on sam zrobi, sam się wycentruje w obiekt który wczesniej fociłeś, sam rozpocznie guiding etc....

A Plate Solve  z poziomu AsiAir i centrowanie na wybrany obiekt to jest prościzna.

:)

 

Potwierdzam :) Tylko że kolega Robson ma chyba kamerę QHY więc z AsiAir nie zagra.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Robson_g napisał:

ponieważ podczas procedury Meridian Flip w CEM25p, montaż troszeczkę za daleko za każdym razem obraca. Więc jeśli montaż mechanicznie chce kręcić troszeczkę dalej a nie może tego wykonać, ponieważ skończył mu się ruch fizyczny (blokada), to automatycznie traci orientację w przestrzeni.

Jeśli wystartujesz z zaprogramowanej pozycji 0 ustawionej osi RA w pionie to CEM25 nie pojedzie tak daleko by się zderzyć z sobą lub zablokować . A w ogóle flipa robi dopiero po przejechaniu meridiana o kilka stopni więc nie ma opcji żeby w drugą stronę się zablokował bo zawsze zostaje jakiś zapas. Ogólnie możesz mu wprowadzić 2 opcje po przekroczeniu meridiana czyli automatyczny flip albo zatrzymanie. W drugiej opcji flipa musisz zrobić ręcznie. Najważniejsze to odpowiednie zaprogramowanie pozycji startowej.

 

56 minut temu, Pav1007 napisał:

Ustawienie na biegun nie ma nic wspólnego z położeniem osi montażu - ten może się kręcić dookoła w ra i dec a ustawienie na biegun będzie zawsze takie same.

Niestety CEM25 to montaż typu Z więc oś RA wychyla się o jakieś 110 stopni w lewo i prawo od pionu potem się zderza z sobą :D 

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, bas.sic napisał:

Z tego co widzę masz cem25 + canon 6d. Kup AsiAir i te wszystkie problemy znikną.

Zaznaczysz że ma zrobić automatycznie meridian flipa i on sam zrobi, sam się wycentruje w obiekt który wczesniej fociłeś, sam rozpocznie guiding etc....

A Plate Solve  z poziomu AsiAir i centrowanie na wybrany obiekt to jest prościzna.

:)

 

Tak mam taki zestaw, ale niedawno dokupiłem Qhy 163m z kołem i filtrami. Dlatego chciałbym jakoś bardziej przygotować się do tych sesji.

Tak więc AsiAir odpada. Są chyba odpowiedniki niezależnych producentów. Może w złym kierunku poszedłem, ale chciałem od samego początku zacząć przygodę z laptopem. Myślałem że to będzie najłatwiejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, gryf188 napisał:

 

 

Niestety CEM25 to montaż typu Z więc oś RA wychyla się o jakieś 110 stopni w lewo i prawo od pionu potem się zderza z sobą :D 

Nie zmienia to faktu, że w żadnym wypadku nie potrzeba ponownie ustawiać montażu GP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Robson_g napisał:

Nie zmienia to faktu, że w żadnym wypadku nie potrzeba ponownie ustawiać montażu GP.

Tak :) Ważna jest pozycja startowa dlatego ja zawsze przed sesją po ustawieniu osi RA w pionie potwierdzam z pilota że to pozycja 0 , wtedy montaż nie pojedzie w żadną stronę za daleko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, gryf188 napisał:

Tak :) Ważna jest pozycja startowa dlatego ja zawsze przed sesją po ustawieniu osi RA w pionie potwierdzam z pilota że to pozycja 0 , wtedy montaż nie pojedzie w żadną stronę za daleko.

No ale ja też zawsze potwierdzam pozycję 0, a jednak....aaaaa..

Meridian Flip robi APT, to tam wszystko się odbywa. Ja pilota od montażu nawet nie dotykam (poza ustawienie na początku na "0")

Muszę poćwiczyć w APT, bo tam chyba jest opcja synchronizacji. Nie wiem, muszę zgłębić ten temat.

Ależ ten SGP kusi. Z kolei APT wygląda bardzo solidnie. Interfejs może na początku przestraszyć, ale jest to naprawdę kawał dobrego oprogramowania.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Robson_g napisał:

No ale ja też zawsze potwierdzam pozycję 0, a jednak....aaaaa..

Meridian Flip robi APT, to tam wszystko się odbywa. Ja pilota od montażu nawet nie dotykam (poza ustawienie na początku na "0")

No to albo za wcześnie robi flipa i montaż nie da rady tak daleko się cofnąć albo coś jest nie tak. U mnie SGP bez problemu robi flipa. Ja też pilota używam tylko do ostawienia 0 i przesunięcia osi RA podczas ustawiania na polarną. Mam nadzieję że przy ustawianiu Sharpcapem nie rozblokowujesz osi do przesunięcia o 90 stopni tylko przejeżdżasz pilotem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jak chcesz zeby oprogramowanie robilo flipa to w pilocie ustaw, flipa na ok 5stopni po.

inaczej mont sam sie przewinie na druga strone, a programy zgłupieja.

 

edit.

nie alignuj przypadkiem na Polaris. To za blisko bieguna i wszystko Ci sie rozjedzie.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, gryf188 napisał:

Mam nadzieję że przy ustawianiu Sharpcapem nie rozblokowujesz osi do przesunięcia o 90 stopni tylko przejeżdżasz pilotem.

Tak pilotem. Tylko te dwie czynności. Dokładne ustawienie na 0 i ustawienie na GP w SharpCap. Chyba w tej kolejności. Widzisz, robiłem to może 3 czy 4 razy w życiu i już nie pamiętam.

"0" i GP w SharpCap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Tayson napisał:

jak chcesz zeby oprogramowanie robilo flipa to w pilocie ustaw, flipa na ok 5stopni po.

inaczej mont sam sie przewinie na druga strone, a programy zgłupieja.

 

edit.

nie alignuj przypadkiem na Polaris. To za blisko bieguna i wszystko Ci sie rozjedzie.

Nie rozumiem tego zupełnie. Chyba czas na jakiś zlot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Robson_g napisał:

Nie rozumiem tego zupełnie. Chyba czas na jakiś zlot.

Chodzi o to że flipa może wyzwolić program obsługujący jak i sam montaż. I trzeba zrobić tak żeby program szybciej zrobił filpa niż sam montaż. Tutaj info z manuala montażu: 

1321507224_Screenshot2021-03-24at13_57_57.thumb.png.9eac5585078440c3bf17f6bd2c5b34b7.png

 

Więc ustawienie w montażu żeby robił filpa x stopni po przejściu przez południk pozwoli zrobić flipa programowi bo program wyprzedzi flipa wyzwolonego przez montaż ;)

Edytowane przez beny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, beny napisał:

Chodzi o to że flipa może wyzwolić program obsługujący jak i sam montaż. I trzeba zrobić tak żeby program szybciej zrobił filpa niż sam montaż. Tutaj info z manuala montażu: 1321507224_Screenshot2021-03-24at13_57_57.thumb.png.9eac5585078440c3bf17f6bd2c5b34b7.png

@monterchyba to kiedyś pisał w innym wątku. Ok. Rozumiem, program z montażem po prostu się nie zgrają. Trzeba zrobić to szybciej w APT, opóźniając oczywiście na pilocie Ioptrona o jakieś 5-10 stopni. Dzięki.

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Robson_g napisał:

??

a to odnośnie? PHD i guidingu?

Tutaj chyba chodzi o to aby nie kalibrować guidingu blisko polarnej bo tam jest mały ruch gwiazd i PHD2 nie wychwyciłby ich ruchu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, beny napisał:

Tutaj chyba chodzi o to aby nie kalibrować guidingu blisko polarnej bo tam jest mały ruch gwiazd i PHD2 nie wychwyciłby ich ruchu.

 

15 minut temu, Robson_g napisał:

a to odnośnie? PHD i guidingu?

Oprócz dynamicznego workflow była tam informacja gdzie należy kalibrowac guiding :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, Tayson napisał:

nie alignuj przypadkiem na Polaris. To za blisko bieguna i wszystko Ci sie rozjedzie.

Poza ustawieniem na GP nie robię żadnej alignacji. Kstars ma opcję Capture and slew i jeśli montaż nie trafi w wybrany cel, będzie robił plate solve i korekcję pozycji aż dojedzie poniżej zadanej tolerancji. Zwykle nie więcej niż 2 próby.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, śmiejcie się. Już mi nie zależy.

Ale ja dalej nie rozumiem, przecież guider musi być zsynchronizowany z teleskopem. Jakie więc ma znaczenie gdzie wybieramy gwiazdkę do prowadzenia? Ta gwiazdka i tak musi być w rejonie naszego celu, który fotografujemy. Chyba że ja nie wiem, o jakiej alingnacji rozmawiacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Robson_g napisał:

Ok, śmiejcie się. Już mi nie zależy.

Ale ja dalej nie rozumiem, przecież guider musi być zsynchronizowany z teleskopem. Jakie więc ma znaczenie gdzie wybieramy gwiazdkę do prowadzenia? Ta gwiazdka i tak musi być w rejonie naszego celu, który fotografujemy. Chyba że ja nie wiem, o jakiej alingnacji rozmawiacie.

Wydaje mi się, że @Tayson pisał o alignacji podobnej do ustawiania na 2 lub trzy gwiazdy pilotem, żeby poprawić dokładność trafiania montażu na cel wskazany w programie. Może się mylę i chodziło o guiding.

Miałem ustawioną kalibrację gudingu (wenętrzny moduł Kstars) po każdej zmianie celu. Zabierało to 1 -2 minuty. Teraz próbuję opcji pamiętania kalibracji po przejściu na multistar. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, apolkowski napisał:

Wydaje mi się, że @Tayson pisał o alignacji podobnej do ustawiania na 2 lub trzy gwiazdy pilotem, żeby poprawić dokładność trafiania montażu na cel wskazany w programie. Może się mylę i chodziło o guiding.

Miałem ustawioną kalibrację gudingu (wenętrzny moduł Kstars) po każdej zmianie celu. Zabierało to 1 -2 minuty. Teraz próbuję opcji pamiętania kalibracji po przejściu na multistar. 

A to już chyba za dużo informacji jak dla mnie na raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Robson_g napisał:

@monterchyba to kiedyś pisał w innym wątku. Ok. Rozumiem, program z montażem po prostu się nie zgrają. Trzeba zrobić to szybciej w APT, opóźniając oczywiście na pilocie Ioptrona o jakieś 5-10 stopni. Dzięki.

 

 

Skoro sterujesz sesją z kompa to po co pilot? Chyba, że takie jest wymaganie iOptrona. Pracując z SW działam bez pilota i to soft ma pierwszeństwo w decyzji o flipie. W APT czy NINA można poustawiać kiedy ma tego flipa zrobić, na ile czasu przed przekroczeniem meridian. 

 

Generalnie @Pav1007 bardzo dobrze rozpisał całą sesję, ja bym tylko zamienił kolejność punktu 9 i 10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.