Skocz do zawartości
  • 0

CEM 25p, HEQ5 itp. Plate Solve, kadrowanie, guiding, FlipMeridian itp...


Robson_g

Pytanie

Ja wiem, że są poradniki. Ja wiem, że jest Youtube oraz manuale.

Trochę wstyd mi kolejny raz pisać o tym, ale no nie miałem kiedy nawet fizycznie przetestować tego wszystkiego. To mnie nie usprawiedliwia, ale przyjemnie się tutaj pisze, więc może po raz kolejny już ostatecznie rozwiążemy wspólnie te problemy?

 

Kadrowanie - chyba w miarę wiadomo. Wbudowane planetarium w dany program do akwizycji, no ale jakby ktoś chciał mocniej rozwinąć, to bardzo proszę.

 

Plate solve - idea. Można się kłaść ze śmiechu, ale ja dalej nie wiem, czy to jest do kadrowania, czy do odlalezienia identycznego kadru np z zeszłego tygodnia lub po Flipie? Nie mam jak tego przetestować, a znając życie, znów zaplączę się w nocy i wrócę z niepełnym materiałem.

 

Meridianflip - idea (wiadomo), ale co po nim? Jak trafić idealnie w punkt przed nim i kontynuować sesję? Czy PHD zwariuje po tym,  jak zgubi gwiazdkę, czy z automatu trafi w nią i nie trzeba będzie na nowo wybierać kolejnej oraz kalibrować?

 

 

@monter kiedyś mi to tak na szybko ładnie wyłożył nawet sobie to zachowałem). Część zrozumiałem, ale to było tak na szybko i poglądowo. No i nie było jak tego zweryfikować w polu. On podobno nawet nie używa planetarium typu CDC, tylko wszystko robi w APT (chociaż ostatnio testował NINE), tylko jakąś listę sobie tworzył w CDC.

@diverchyba raczej też ma to obstukane, skoro ładne foty trzaska i pokazuje na forum.

@Tayson, to wiadomo we wszystkim siedzi (chociaz APT pewnie nie zna na wylot).

@_Spirit_ natomiast ciągle się spieszy i jak wrzuci na coś na forum, to tylko w dwóch wyrazach...

 

Może to będzie jakaś chwilowa odskocznia, od najbardziej udany, lub najbardziej żałuję...

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
43 minuty temu, Robson_g napisał:

 

Może rzeczywiście ten SGP ułatwiłby mi życie. No ale mając tak potężne narzędzie jak APT, pchać się teraz w kolejne koszty a potem rok rocznie płacić jeszcze grubo ponad 200 zł, za subskrypcję. Miło by było zautomatyzować sobie maksymalnie sesję.

Muszę się zastanowić

Pomyśl o NINA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, monter napisał:

Pomyśl o NINA. 

Ależ mam. Też testuję. Bardzo fajny i czytelny interfejs ale zostawiłem ją na razie bo jest jakaś krucha i niestabilna. Moto focuser się u niej gubi. 

Na razie będę wybierał między APT a SGP. A tak w ogóle to od zawsze moim marzeniem był MaximDL ale ja nie wiem czy na tym etapie zaawansowania, zasługuje na niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, Robson_g napisał:

Ależ mam. Też testuję. Bardzo fajny i czytelny interfejs ale zostawiłem ją na razie bo jest jakaś krucha i niestabilna. Moto focuser się u niej gubi. 

Na razie będę wybierał między APT a SGP. A tak w ogóle to od zawsze moim marzeniem był MaximDL ale ja nie wiem czy na tym etapie zaawansowania, zasługuje na niego. 

Jeśli chodzi o akwizycję to SGP bije Maxima na głowę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Pav1007 napisał:

Poprawność "trafiania" GoTo zależy od poprawnej alignacji montażu - czyli trzeba (najczęściej na 3 gwiazdach) pokazać montażowi jak się orientuje na sferze niebieskiej. Im dokładniejsza alignacja tym dokładniej trafia a pozycja home nie ma tutaj za dużo do gadania.

 

Mam inne doświadczenia. Gdy jeszcze pracowałem na HEQ5, który nie ma wsparcia dla pozycji "zero", pomimo alignacji na 3 gwiazdach montaż miał problemy z trafianiem. Szczególnie wtedy, gdy musiał trafić na obiekt na półkuli zachodniej. iOptron rozwiązał mi ten problem dość dobrze. Wspierana przez montaż pozycja "zero" gwarantuje mi trafianie w cel bez żadnej alignacji. Nawet jeżeli ręcznie zmienię położenie osi montażu, zawsze mogę automatycznie wrócić do pozycji "zero".

Nie zgadzam się z Tobą, że alignacja jest podstawa. Alignacja jest głównie korektą geometrii "krzywych osi setupu". Kluczowe jest, żeby przed rozpoczęciem obrotu na obiekt montaż znał swoją pozycję startową. Tylko wtedy będzie wiedział, o jaki dokładnie kąt obrócić się w każdej z osi, żeby trafić w obiekt. Nie musi to być to być pozycja "zero" (czyli RA=0 DEC=szer. geogr.), ale montaż musi wiedzieć gdzie jest. Pozycja "zero" jako pozycja startowa jest jednoznaczna, dla obserwatorium zawsze jednakowa i to właśnie te koordynaty są punktem odniesienia do obliczenia każdej innej pozycji osi. Gdybyś ręcznie zmienił położenie osi (na przykład po wyważaniu setupu), montaż nie wiedziałby gdzie jest i nie trafiłby w żaden wskazany obiekt. Powrót do pozycji "zero" rozwiązuje problem.

 

14 godzin temu, Pav1007 napisał:

Przecież to bez znaczenia - kadr można dobrać idealnie po flipie (do tego służą maski w APT o których wspomniałem wcześniej) a programy do stackowania poradzą sobie na odwrócone kadry. Oczywiście jak nie robisz tego automatycznie.

 

Ma to znaczenie, bo trzeba się tym zajmować. ;)

 

14 godzin temu, Pav1007 napisał:

CO????  PHD sam odwraca korekty w deklinacji po flipie. Jeśli montaż masz podłączony do komputera - czyli jeśli PHD wie po której stronie montażu się znajduje.

 

Więc w tym zakresie muszę swoją wiedzę pogłębić. :)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, diver napisał:

Kluczowe jest, żeby przed rozpoczęciem obrotu na obiekt montaż znał swoją pozycję startową. Tylko wtedy będzie wiedział, o jaki dokładnie kąt obrócić się w każdej z osi, żeby trafić w obiekt. Nie musi to być to być pozycja "zero" (czyli RA=0 DEC=szer. geogr.), ale montaż musi wiedzieć gdzie jest.

Oczywiście... jeśli chcesz trafić za pierwszym razem (lub prawie trafić). Jednak powiedz mi co by było gdybym zrobił taki eksperyment - celuję teleskopem w zupełnie inny obszar nieba niż mówią to koordynaty home position i odpalam goto do jakiegoś tam obiektu. Montaż nie trafia - to oczywiste, ale w tym momencie włączam alignację na 3 gwiazdy. Montaż jedzie do pierwszej, nie trafia, więc odpinam sprzęgła i ustawiam go na rzeczoną gwiazdę, to samo robię z drugą i trzecią gwiazdą. Czy po takiej alignacji montaż będzie trafił w obiekt czy nie (pamiętając, że był ustawiony na home position zupełnie inaczej niż podane koordynaty)?

 

Przyznaję, że poprawne ustawienie home position pomaga, ale nie jest wymagane. Na pewno sporo ułatwia, jak np dużo szybsze rozwiązanie platesolve'a, mniej frustracji przy kadrowaniu - natomiast czy jest kluczowe? nie.

Jeśli masz teleskop w obserwatorium (pozytywnie zazdroszczę) to ustawienie idealnej HP jest mocno wspomagające.

 

Słuchaj Sławek, Ty uważasz, że HP jest kluczowe, ja uważam, że alignacja (synchronizacja) jest kluczowa. Możemy tak sobie dyskutować długo, co z chęcią uczynię, ale jak będę miał przyjemność spotkać Cię osobiście. :-)

Ja robię zdjęcia, Ty robisz zdjęcia i to jest najfajniejsze :-)

 

 

1 godzinę temu, diver napisał:

Gdy jeszcze pracowałem na HEQ5, który nie ma wsparcia dla pozycji "zero"

Tutaj poproszę Cię o rozwinięcie co to znaczy brak wsparcia dla pozycji zero. Miałem HEQ5 bardzo dawno temu i przez EQMOD'a mogłem ustawić jaką chcę home position.

 

1 godzinę temu, diver napisał:

Ma to znaczenie, bo trzeba się tym zajmować.

Jeśłi używasz oprogramowania typu SGP czy Kstars/Ekos - nie trzeba.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Robson_g napisał:

ale jak, w nocy mam dzwonić?

Jak się umówimy to tak, późniejszym wieczorem możemy się zdzwonić.

 

SGP to lifesaver i miałem przyjemność "wdrażać" go dla części astrofotograficznej braci (przekonałem pół RODOS do tego programu). Wróciłem do niego szybko po próbach z Kstars/Ekos. Są to świetne programy ale nie mają dla mnie jednej funkcjonalności, który jest dealbreakerem - ratowania sesji bo zgubieniu gwiazdy do guidingu. SGP to ma i przyjął mnie z otwartymi rękoma :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Robson_g napisał:

A tak w ogóle to od zawsze moim marzeniem był MaximDL

Odpuść. MaximDL to relikt poprzedniej epoki...

tak jak napisał @gryf188 SGP bije go na głowę, do tego jeszcze łamie mu ręce, wyrywa trzonowce i stosuje woskową depilacje na zarośnięte nogi :-D

  • Kocham 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Platesolve trwa tak długo, że nie jest praktycznym rozwiązaniem problemu aktualnego położenia setupu? 

 

Wydaje się, że po dwóch platesolvach w dwóch różnych położeniach montaż już powinien się ogarnąć :)

 

Pytam, bo nie wiem jak u Was, ale u mnie przy ogniskowej 135mm ps robi się w kilka sekund... Może przy dużych ogniskowych dużo dłużej?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Montaż jedzie do pierwszej, nie trafia, więc odpinam sprzęgła i ustawiam go na rzeczoną gwiazdę, to samo robię z drugą i trzecią gwiazdą. Czy po takiej alignacji montaż będzie trafił w obiekt czy nie (pamiętając, że był ustawiony na home position zupełnie inaczej niż podane koordynaty)?

 

No tak, mówisz o "pracy polowej", polegającej na odpinaniu sprzęgieł i ręcznym popychaniu montażu do rzeczonej gwiazdki i mówieniu mu "zobacz, ona jest tutaj". Pewnie, jeżeli powiesz montażowi gdzie akurat jest i zapiszesz mu mapę korekt (bo na tym polega alignacja) - to dalej będzie trafiał.

Oczywiście montaż zaparkować można w dowolnej pozycji, ale żeby dalej ruszył bez pudła musi wiedzieć skąd rusza (czyli musi zapamiętać pozycję parkowania). Tak zapewne "krzywo" parkowane są teleskopy w obserwatoriach, o czym wspominałeś.

 

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Jeśli masz teleskop w obserwatorium (pozytywnie zazdroszczę) to ustawienie idealnej HP jest mocno wspomagające.

 

Moje "obserwatorium" to pier. Mam ustalone położenie montażu na pierze, tzn. po przykręceniu go to piera jest zawsze w tej samej pozycji, Nie muszę więc za każdym razem ustawiać go na biegun, nie muszę alignować gwiazdek, bo mam ustaloną pozycję startową RA=0, DEC=szer. geogr. Montaż ma permanentną blokadę sprzęgła, więc po ustawieniu "zero position" tę pozycję trzyma. Po dwóch latach zabawy z HEQ5 na trójnogu z wieczną korektą położenia, teraz przywykłem do takiej stacjonarnej pracy i bardzo sobie ten stan rzeczy chwalę. Niedokładności celowania wynikają w sumie jedynie z niedokładności osiowych.

 

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Możemy tak sobie dyskutować długo, co z chęcią uczynię, ale jak będę miał przyjemność spotkać Cię osobiście. :-)

Ja robię zdjęcia, Ty robisz zdjęcia i to jest najfajniejsze :-)

 

Ja się nie kłócę, tylko dyskutuję. I chętnie pogadam z Tobą w realu, jeżeli tylko będzie okazja. :) (na majowy zlot jadę).

 

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Tutaj poproszę Cię o rozwinięcie co to znaczy brak wsparcia dla pozycji zero. Miałem HEQ5 bardzo dawno temu i przez EQMOD'a mogłem ustawić jaką chcę home position.

 

Rozwijam.

Ćwiczyłem to na HEQ5 z EQMOD stale i wielokrotnie. Po alignacji setupu i powrocie do "home position" współrzędne nigdy nie były RA=0, DEC= szer. goegr. To oznacza dla mnie tyle, że montaż po zaparkowaniu nie ma "mechanicznej" pozycji "zero" czyli nie trafia w biegun. To taka "quasi pozycja home". Zawsze mnie to irytowało. "Mechaniczna" pozycja "zero" oznacza dla mnie tyle, oś teleskopu rzeczywiście trafia w biegun, a oprogramowanie (w moim przypadku iOptron Commander) pokazuje mi współrzędne RA=0 i DEC=szer. geogr. I to jest dla mnie prawidłowa alignacja setupu. Czyli alignacja bez żadnej dodatkowej alignacji, mającej jedynie skorygować błędy prawidłowej pozycji startowej.

iOptron umożliwia zapamiętanie pozycji "zero", czego nie miał HEQ5. Nie mogłeś HEQ5 powiedzieć - celujesz dokładnie w biegun, więc zapamiętaj że w tej pozycji RA=0 i DEC=szer. geogr.

W iOptronie mogę odblokować sprzęgła pokręcić dowolnie osiami, zablokować sprzęgła, a po komendzie "go to zero position" montaż ustawi się "dokładnie" w "zero position". Podejrzewam, że montaż ma wbudowane czujniki położenia osi. Czegoś takiego w HEQ5 nie ma.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, diver napisał:

żeby dalej ruszył bez pudła musi wiedzieć skąd rusza (czyli musi zapamiętać pozycję parkowania)

Tutaj się bezsprzecznie zgadzamy.

 

9 godzin temu, diver napisał:

bo mam ustaloną pozycję startową RA=0, DEC=szer. geogr.

Dlaczego masz pozycję startową na RA0 i DEK - ~51 stopni (czy 50 bądź 52)? Twój teleskop nie jest ustawiony w kierunku GP? Ja u siebie mam deklinację ok 88 stopni (błąd stożkowy powoduje, że teleskop nie będzie w tej pozycji celował równo w 90* deklinacji)

 

 

9 godzin temu, diver napisał:

"Mechaniczna" pozycja "zero" oznacza dla mnie tyle, oś teleskopu rzeczywiście trafia w biegun, a oprogramowanie (w moim przypadku iOptron Commander) pokazuje mi współrzędne RA=0 i DEC=szer. geogr.

 

Oś teleskopu tylko "zahacza" o biegun, nie będzie w niego trafiać centralnie przez błąd stożkowy. Oś Alfa trafia idealnie w biegun (tam gdzie jest lunetka biegunowa). Możesz zrobić screena z Twojego oprogramowania w pozycji zaparkowanej?

Biegun nie znajduje się na RA=0; DEC = szerokość geograficzna więc jak ma trafiać w biegun?

 

 

9 godzin temu, diver napisał:

iOptron umożliwia zapamiętanie pozycji "zero", czego nie miał HEQ5. Nie mogłeś HEQ5 powiedzieć - celujesz dokładnie w biegun, więc zapamiętaj że w tej pozycji RA=0 i DEC=szer. geogr.

HEQ5 nie ma enkoderów, jeśli podałeś mu pozycję startową (Home position - jakąkolwiek) to on wróci do tej pozycji po parkowaniu. Natomiast jeśli gmerałeś przy montażu (odpiąłeś sprzęgła i obróciłeś) to logiczne jest to, że montaż bez enkoderów wróci do pozycji zaprogramowanej, ale nie wiedząc, że gmerałeś przy nim wcześniej to pozycja teleskopu będzie inna.

 

9 godzin temu, diver napisał:

Podejrzewam, że montaż ma wbudowane czujniki położenia osi. Czegoś takiego w HEQ5 nie ma.

Te czujniki to enkodery i HEQ5 ich nie ma więc opiera się na danych z oprogramowania, nie ma jak weryfikować pozycji jeśli dokonujesz nim ruchów ręką.

 

9 godzin temu, diver napisał:

Nie mogłeś HEQ5 powiedzieć - celujesz dokładnie w biegun, więc zapamiętaj że w tej pozycji RA=0 i DEC=szer. geogr.

w EQMODzie można podać DOWOLNĄ home position. Montaż będzie uznawał, że z tej pozycji startuje i do tej wraca, ale nie mając enkoderów NIE WIE co się z nim dzieje podczas ręcznych ruchów. - opiera się TYLKO na oprogramowaniu. Jeśli u Ciebie to nie działało to obawiam się, że coś źle robiłeś.

 

Coś czuję, że zaczynamy porównywać starego HEQ5 z nowym iOptronem a to nie jest dobra droga. Dlatego też wolę na takie tematy rozmawiać mówiąc do rozmówcy a nie pisząc, bo czasami niezrozumienie jednego / dwóch słów powoduje niezrozumienie całości i cała dyskusja do niczego nie prowadzi.

 

Podsumuję tą dyskusję, ciekawe czy się zgodzisz z tym:

- IOptron i KAŻDY inny montaż z enkoderami wie dokładnie w którym miejscu nieba się znajduje, nie opiera się tylko na oprogramowaniu ale na działaniu mechanicznym również. Pozycja startowa jest kluczowa do poprawnego trafiania w obiekt. Odpięcie sprzęgieł do alignacji nie przyniesienie nic dobrego, bo montaż i tak będzie wiedział o ile przesunęło się go ręką.

- HEQ5 i KAŻDY inny montaż BEZ enkoderów opiera się na danych z oprogramowania i nie wie gdzie się znajduje po odpięciu i ruszeniu go ręką. Pozycja startowa NIE jest kluczowa do poprawnego trafiania w obiekt natomiast alignacja jest wymagana. Odpięcie sprzęgieł do alignacji nie zmieni nic w pozycji montażu (koordynaty w oprogramowaniu)

 

Wniosek dla autora @Robson_g jest taki, że jak będziesz rozstawiał montaż w polu to nie baw się w precyzyjne ustawianie home position tylko poprawnie zalignuj, Jeśli ustawisz montaż na pierze to warto się skupić na dokładnym ustawieniu pozycji startowej.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Platesolve trwa tak długo, że nie jest praktycznym rozwiązaniem problemu aktualnego położenia setupu? 

Nie, nie trwa długo. DLa mnie jest praktycznym rozwiązaniem problemu aktualnego położenia setupu :-)

 

10 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Wydaje się, że po dwóch platesolvach w dwóch różnych położeniach montaż już powinien się ogarnąć

Tylko, że to nie ma sensu. Program (w moim przypadku SGP) sam zrobi PS i ustawi się na obiekt. Jeśli natomiast chcesz po prostu ustawić dobrze montaż to wg mnie dwa wystarczą.

 

10 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Pytam, bo nie wiem jak u Was, ale u mnie przy ogniskowej 135mm ps robi się w kilka sekund... Może przy dużych ogniskowych dużo dłużej?

U mnie na 520mm i 1000mm trwa co najwyżej sekundę dwie, dłużej jeśli faktycznie rozstawiałem sprzęt na szybko i minąłem się z celem. 5sek to maks maksów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Pav1007 napisał:

Dlaczego masz pozycję startową na RA0 i DEK - ~51 stopni (czy 50 bądź 52)? Twój teleskop nie jest ustawiony w kierunku GP?

 

12 godzin temu, Pav1007 napisał:

Biegun nie znajduje się na RA=0; DEC = szerokość geograficzna więc jak ma trafiać w biegun?

 

Masz oczywiście rację Paweł, RA=0 i DEC=90. Zamiast deklinacji podałem wysokość. To dlatego że stale mam w oczach ekran iOptron Commandera, gdzie wysokość (szerokość geograficzna) jest stale pokazywana. Upss. Więc mój teleskop jest oczywiście parkowany (z grubsza) na biegun.

 

Mój model iOptrona nie ma encodera. Ma jedynie czujnik położenia osi właśnie na potrzeby zero position. Więc jeżeli ustawię osie w jakiejś pozycji i powiem mu, że to jest "zero position", on tę "mechaniczną" pozycję zapamięta i nawet po ręcznym przestawieniu osi zawsze do niej wróci.

 

12 godzin temu, Pav1007 napisał:

Podsumuję tą dyskusję, ciekawe czy się zgodzisz z tym:

 

Zgodzę się, bo nie ma chyba sensu toczyć dłużej tej dyskusji akurat tutaj. Intencje są jasne i zrozumiałe. Brakuje może jeszcze wspólnego języka. Ale ten wypracujemy może przy okazji spotkania w realu. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Walczę dalej. Nie spodziewałem się, że przejście z zestawu Astrotrack + Lustrzanka z obiektywem, na  prawdziwy montaż paralaktyczny z jego automatyzacją oraz kamerą mono z kołem filtrowym, z guidingiem, automatycznym fokusowaniem, przysporzą mi aż tylu frustracji oraz komplikacji.

Pojawiły się kolejne problemy:

ostrzenie na LV - dlaczego odświeżanie obrazu twa całe wieki> APT) Jak sobie z tym radzicie?

Tak wyglądają moje chyba pierwsze klatki kamerą mono :)

10 sek

Nie jestem pewien, czy jest maksymalnie wyostrzona.

A co się stało z drugim zdjęciem? Pomyłkowo w L 300 sec. Oczywiście brak ostrości itd...

 

 

 

L_Filter5_2021-03-31_21-17-05_Bin1x1_300s__-20C.jpg

L_Filter1_2021-03-31_21-10-33_Bin1x1_300s__-20C.jpg

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, warpal napisał:

Zakładka "Camera" - jaki masz czas ustawiony w sekcji "Bulb seconds"?

 

30 sek. Ty masz ustawione na 20. Ale dlaczego tak długo muszę czekać na pojawienie się ostatniego wykonanego zdjęcia w APT. Wczoraj to nawet odniosłem wrażenie, że niektóre zdjęcia w ogóle mi się nie pojawiły. Np wykonałem 300 sek zdjęcie z filtrem HA i ono w ogóle mi się nie pojawiło, a dziś sprawdziłem, że nie ma go w folderze APT. Ech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kurcze dziwne to z tym APT. Jak w lustrzance odpalam live view to leci wszystko normalnie i w locie. Tak samo z klatkami - nawet przerwane ekspozycje zapisuje bez problemu.

Gorzej miałem z NINA, ta potrafi się zbuntować jak ręcznie przerwę ekspozycję i na pewno wówczas nie zapisze mi klatki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, monter napisał:

Kurcze dziwne to z tym APT. Jak w lustrzance odpalam live view to leci wszystko normalnie i w locie. Tak samo z klatkami - nawet przerwane ekspozycje zapisuje bez problemu.

Gorzej miałem z NINA, ta potrafi się zbuntować jak ręcznie przerwę ekspozycję i na pewno wówczas nie zapisze mi klatki.

 

Ja też klatki z lustrzanki miałem zawsze szybciutko i wszystkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Robson_g napisał:

30 sek. Ty masz ustawione na 20

20 s. dla Plate Solve. Do ostrzenia ustawiam 2-5 s. i gain 200 lub 400.

21 minut temu, Robson_g napisał:

Np wykonałem 300 sek zdjęcie z filtrem HA i ono w ogóle mi się nie pojawiło, a dziś sprawdziłem, że nie ma go w folderze APT

Miałeś wyłączone Live View? Jeśli tak, to powinna klatka zapisać się jako "single". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, warpal napisał:

20 s. dla Plate Solve. Do ostrzenia ustawiam 2-5 s. i gain 200 lub 400.

Miałeś wyłączone Live View? Jeśli tak, to powinna klatka zapisać się jako "single". 

No to ja nawet w lustrzance tego nie ustawiałem. Ale utrudniałem sobie życie :)

Ok.

Przy włączonym LV w ogóle mnie nie dopuszcza do wykonania ekspozycji.

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Robson_g napisał:

Przy włączonym LV w ogóle mnie nie dopuszcza do wykonania ekspozycji.

I słusznie ;)

Czasem nie widać nic na ekranie, jeśli nie włączysz "stretch'a" - małe okno,  przycisk L lub R.

6 minut temu, Robson_g napisał:

Dzięki!

Do usług. Mnie też zajęło opanowanie APT dłuższą chwilę, choć wiele razy korzystałem z pomocy kolegów.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to w końcu załapałem ideę Plate Solve. Teraz to jest bajka! 

Apt robi sobie ekspozycje i analizuje te zdjęcia w oparciu o dane z programu Platesolve2, pobrane oczywiście wcześniej z odpowiedniej strony i zainstalowane w katalogu na dusku twardym komputera. 

Dziękuję wszystkim za pomoc! 

Teraz już nie muszę się męczyć podczas szukania i kadrowania obiektu. Dziś przetestuję to po meridian flip. 

Jest jeszcze jedna rzecz która nie daje mi spokoju.  Dalej będę drążył temat. Zapytam ponownie, jak chodzicie kamery? 

Czy chłodzi ie je ile fabryka dała czy jest to jakoś uzależnione? Podobnie z nagrzewaniem, do6jakich temperatur ogrzewacie kamery? 

W Apt chyba dla bezpieczeństwa uniknięcia szoku termicznego, jest nawet procedura chłodzenia oraz nagrzewania w specjalnych krokach itd. W jaki sposób ustawiacie te parametry w APT oraz w innych programach do akwizycji. 

Kolejny temat to ostrzenie Dream Focuserem oraz FWHM. Jakie macie z tym doświadczenia? 

Pierwszy raz w życiu tym się wczoraj bawiłem. Wydaje mi się że przy maksymalnej ostrości, tzn wydaje mi się że dość dobrze wyostrzyłem gwiazdy, FWHM pokazywał mi wartości od 6 do 7. 

Spirit chyba kiedyś umieścił filmik o idei FWHM, ale nie zdążyłem go jeszcze obejrzeć. 

Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kamerę chłodzę do temperatury, na jaką pozwala system chłodzenia, ale na tyle aby działało na 75-80%. To pozwala uniknąć zmian charakterystyki szumowej sensora przy wahaniach temperatury występujących przy chłodzeniu na 100%. Nigdy nie ogrzewałem kamery, nie widzę potrzeby. Naturalne ogrzewanie po wyłączeniu chłodzenia jest bezpieczne. Chłodzenie po prostu włączam razem z kamerą, jeśli nie ma zawilgoconej komory matrycy to jakiekolwiek skokowe chłodzenie nie ma sensu.

Acha, no jeśli ktoś używa darków to sensowne jest chłodzenie do temperatury darka z biblioteki. Jak używałem to miałem zrobione od 15 do 35 stopni ze skokiem 5 stopni.

FWHM jest zależne od optyki, sensora, seeingu  ale 7 to jest za duża wartość. Wartości u mnie wahają się od 1.2 ( STL z FSQ) do 3 ( FS 128 i kamera ATIK ONE 6.0)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moi drodzy pytanka jakie się nasuwają przed kolejna testowa sesją. 

Jak w APT ustawiacie dightering? 

Co ile klatek. Ja mam ustawiony co każdą klatkę i zaczyna mnie to trochę denerwować. Pytam, bo to jest powiązane z PHD i nie chciałbym czegoś popsuć. 

QHY 163M nie pokazuje mi wszystkich zdjęć. Tylko te które są zakończone. Np przerwę ekspozycje w połowie, to tego zdjęcia już na dysku nie znajdę..

Scharpcap nie reaguje na solve chociaż detekcja gwiazd jest chyba prawidłowa. Pierwszy raz mi się to przytrafiło. Czy to może mieć związek z jasnością Księżyca? 

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.