Skocz do zawartości
  • 0

CEM 25p, HEQ5 itp. Plate Solve, kadrowanie, guiding, FlipMeridian itp...


Robson_g

Pytanie

Ja wiem, że są poradniki. Ja wiem, że jest Youtube oraz manuale.

Trochę wstyd mi kolejny raz pisać o tym, ale no nie miałem kiedy nawet fizycznie przetestować tego wszystkiego. To mnie nie usprawiedliwia, ale przyjemnie się tutaj pisze, więc może po raz kolejny już ostatecznie rozwiążemy wspólnie te problemy?

 

Kadrowanie - chyba w miarę wiadomo. Wbudowane planetarium w dany program do akwizycji, no ale jakby ktoś chciał mocniej rozwinąć, to bardzo proszę.

 

Plate solve - idea. Można się kłaść ze śmiechu, ale ja dalej nie wiem, czy to jest do kadrowania, czy do odlalezienia identycznego kadru np z zeszłego tygodnia lub po Flipie? Nie mam jak tego przetestować, a znając życie, znów zaplączę się w nocy i wrócę z niepełnym materiałem.

 

Meridianflip - idea (wiadomo), ale co po nim? Jak trafić idealnie w punkt przed nim i kontynuować sesję? Czy PHD zwariuje po tym,  jak zgubi gwiazdkę, czy z automatu trafi w nią i nie trzeba będzie na nowo wybierać kolejnej oraz kalibrować?

 

 

@monter kiedyś mi to tak na szybko ładnie wyłożył nawet sobie to zachowałem). Część zrozumiałem, ale to było tak na szybko i poglądowo. No i nie było jak tego zweryfikować w polu. On podobno nawet nie używa planetarium typu CDC, tylko wszystko robi w APT (chociaż ostatnio testował NINE), tylko jakąś listę sobie tworzył w CDC.

@diverchyba raczej też ma to obstukane, skoro ładne foty trzaska i pokazuje na forum.

@Tayson, to wiadomo we wszystkim siedzi (chociaz APT pewnie nie zna na wylot).

@_Spirit_ natomiast ciągle się spieszy i jak wrzuci na coś na forum, to tylko w dwóch wyrazach...

 

Może to będzie jakaś chwilowa odskocznia, od najbardziej udany, lub najbardziej żałuję...

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 minuty temu, apolkowski napisał(a):

Tak robi Kstars. I właściwie Maxim też, tylko ja nie używam sync to solved position, a goto to solved position. Sync robię po dojechaniu do zadanej pozycji i zrobieniu plate solve klatki kontrolnej.

Czyli jednak.

Kadr który bardzo spodobał mi się podczas wykonywania ostatniej sesji, pokazuję programowi, on dokonuje analizy, po czym kieruje teleskop idealnie w to samo miejsce, co kilka nocy wcześniej.

Jestem zwolniony z wypisywania (kopiowania) współrzędnych, lub klikania w nieskończoność.

To by mi pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Robson_g napisał(a):

Czyli jednak.

Kadr który bardzo spodobał mi się podczas wykonywania ostatniej sesji, pokazuję programowi, on dokonuje analizy, po czym kieruje teleskop idealnie w to samo miejsce, co kilka nocy wcześniej.

Jestem zwolniony z wypisywania (kopiowania) współrzędnych, lub klikania w nieskończoność.

To by mi pasowało.

Tak to działa. I według instrukcji w APT też:

 

image.png.14ee0e5d6106e26ca593792b07a3f770.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, apolkowski napisał(a):

Tak to działa. I według instrukcji w APT też:

 

image.png.14ee0e5d6106e26ca593792b07a3f770.png

Wiedziałem o takiej opcji w APT, ale za cholerę nie mogłem tego wdrożyć (mało sesji w dorobku).

Teraz mam chęć to w końcu zgłębić, tym bardziej że ogniskowa się wydłuża.

Dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeglądam sobie te opcje i widzę że bez współrzędnych centralnego punktu wymyślonego przeze mnie kadru, niestety ale chyba się nie da.

Prawdopodobnie te dane przygotowuje się w czasie rzeczywistym podczas Platesolve, żeby w późniejszych sesjach je wykorzystać.

Miałem nadzieję że zachowane pliki z ostatniej sesji coś mi dadzą.

Czyli Teraz już wiem.

Podczas kolejnej nocnej sesji, po wykadrowaniu zdjęcia muszę gdzieś zapisać współrzędne żeby potem je gdzieś wpisać.

 

Chodzi mi wciąż o uzyskanie dokładnego przedwczorajszego kadru, a nie o wyszukanie obiektu.

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Robson_g napisał(a):

Przeglądam sobie te opcje i widzę że bez współrzędnych centralnego punktu wymyślonego przeze mnie kadru, niestety ale chyba się nie da.

Prawdopodobnie te dane przygotowuje się w czasie rzeczywistym podczas Platesolve, żeby w późniejszych sesjach je wykorzystać.

Miałem nadzieję że zachowane pliki z ostatniej sesji coś mi dadzą.

Czyli Teraz już wiem.

Podczas kolejnej nocnej sesji, po wykadrowaniu zdjęcia muszę gdzieś zapisać współrzędne żeby potem je gdzieś wpisać.

 

Chodzi mi wciąż o uzyskanie dokładnego przedwczorajszego kadru, a nie o wyszukanie obiektu.

Nie. Jesli masz zdjęcie, to wczytujesz je, robisz jego plate solve i wtedy współrzędne same się wpisują. Można je wykorzystać w poleceniu GoTo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, apolkowski napisał(a):

Nie. Jesli masz zdjęcie, to wczytujesz je, robisz jego plate solve i wtedy współrzędne same się wpisują. Można je wykorzystać w poleceniu GoTo.

Czy teleskop ma być podłączony?

Ja teraz sprawdzam bez podłączenia w symulation profile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, apolkowski napisał(a):

Tak robi Kstars. I właściwie Maxim też, tylko ja nie używam sync to solved position, a goto to solved position. Sync robię po dojechaniu do zadanej pozycji i zrobieniu plate solve klatki kontrolnej.

No ale to na to samo wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.03.2023 o 10:02, Szymoff napisał(a):

Tu nie ma nic skomplikowanego. Tak jak piszesz robisz plate solve i goto na obiekt (może to być IC 434) a potem korygujesz wg swojego uznania. Jak już masz docelowy kadr to zapisujesz położenie i kolejnym razem wystarczy już robić goto na wskazane położenie. 

Kiedyś próbowałem CDC ale nie spodobał mi się. W moim odczuciu Stellarium jest bardziej intuicyjne i przyjemniejsze w odbiorze. Po wpisaniu danych kamery i teleskopu możesz dokładnie sprawdzić jak wygląda kadr. Wystarczy tylko po zrobieniu plate solve w APT wcisnąć przycisk SHOW i w Stellarium zobaczysz jak masz ustawiony kadr. Jest to szczególnie przydatne przy słabszych obiektach. 

Chcę się przygotować do sesji. W Stellarium mam już wszystko skonfigurowane. Został tylko jeden szczegół.

Czy mógłbyś podpowiedzieć o co chodzi z numerem teleskopu, bo sensor ma mieć wartość 0?

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kochani moi,

jak sobie radzicie z autofokusem w swoich setupach?

Pytanie nie dotyczy szczęśliwych posiadaczy Asi Air (chociaż jakieś opinie też byłyby cenne), tylko np użytkowników Astrolink oraz APT.

Pytanie zasadnicze które nasuwa się na początek, to czy te dwa systemy muszą działać razem zależnie od siebie, czy jest możliwość ustawienia tylko w APT.

Chodzi o kompensację temperatury, bo rozumiem że to jest podstawowy i jedyny czynnik determinujący prawidłowe zautomatyzowanie ustawienia ostrości na gwiazdach?

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie Eaf + APT / oraz FocusLINK od jolo + APT. 

Refocus na sztywno co 30 klatek, oraz refocus jeśli temperatura spadnie o 2 stopnie (newton) oraz 3 stopnie (refraktor). Sprawdzają mi się takie ustawienia (steruje tym APT - nie dotykam paneli focuserów). 

Największym problemem było ustawienie luzu (też robie to już w APT - wcześniej w panelach. Dlaczego? Tylko APT ma oddzielne ustawienia IN oraz OUT - FocuserLink u mnie ma kilka kroków różnicy).

Mam nadzieję, że pomogłem. Chętnie wymienię doświadczenia.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prorok jaki czy co? 😉

Dosłownie w tym momencie pomyślałem, dlaczego nikt nie odpisuje.

Dziękuję.

Wiesz dlaczego się zraziłem autofokusem? Oczywiście że próbowałem, nie byłbym sobą.

Pamiętam, że okropnie długo to trwało. Ogniskowa nie, rozogniskowanie i tak bez końca.

Ja mam Dream Focuser, mam nadzieję ze on nie będzie tu ograniczeniem. 

EAF też mam ale na innym setupie z 6D, dlatego nie chce mi się przepinać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ja mam dość dobre fokusery, ale korzystanie z krzywych zależności położenia punktu ostrości od temperatury to loteria. Wolę wykonać refokus niż wierzyć krzywej.

Czyli całą sesję kontrolujesz osobiście?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, innerside napisał(a):

U mnie Eaf + APT / oraz FocusLINK od jolo + APT. 

Refocus na sztywno co 30 klatek, oraz refocus jeśli temperatura spadnie o 2 stopnie (newton) oraz 3 stopnie (refraktor). Sprawdzają mi się takie ustawienia (steruje tym APT - nie dotykam paneli focuserów). 

Największym problemem było ustawienie luzu (też robie to już w APT - wcześniej w panelach. Dlaczego? Tylko APT ma oddzielne ustawienia IN oraz OUT - FocuserLink u mnie ma kilka kroków różnicy).

Mam nadzieję, że pomogłem. Chętnie wymienię doświadczenia.

Pozdrawiam

 

To są wszystkie okienka dotyczące autofokusa. Jest tego trochę. Pokazałem włącznie z Session Craft. 

Czy mógłbyś pokazać swoje ustawienia?

Przy okazji, czy robisz automatycznym flip. Ja próbowałem, ale poległem. 

IMG_20230328_173447.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Robson_g napisał(a):

.....Przy okazji, czy robisz automatycznym flip. Ja próbowałem, ale poległem. 

 

 

 

Weź się przesiądź na NINA. Wszystko to co potrzebujesz chyba we wszystkich wcześniejszych postach w NINA jest bajecznie proste. No i możliwości NINA są  większe od APT. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Weź się przesiądź na NINA. Wszystko to co potrzebujesz chyba we wszystkich wcześniejszych postach w NINA jest bajecznie proste. No i możliwości NINA są  większe od APT. 

 

 

Wiesiek...

ok pobieram nowe sterowniki do DF i w końcu zobaczę, ale boję się, że teraz będę tydzień ustawiał Ninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Weź się przesiądź na NINA. Wszystko to co potrzebujesz chyba we wszystkich wcześniejszych postach w NINA jest bajecznie proste. No i możliwości NINA są  większe od APT. 

 

 

Ja po prostu lubię APT. Nie chcę go skreślać - nowe funkcję są dodawane na bieżąco. Poza tym ma niezaprzeczalną zaletę - jest doskonale dopasowany to obsługi przez VNC na ipadzie, a więc dotyk. Plus przy proporcjach ipada - rozdzielczość 1024x768 pięknie wchodzi, a ikonki są na tyle duże, że obsługa palcem również nie sprawia problemu. Brakuje mi mozaiki i kadrowania z NINY :) niczego więcej. 

 

 

ps. Dodaje screeny

Zrzut ekranu 2023-03-28 o 20.09.39.jpg

Edytowane przez innerside
Dodanie screenów
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję bardzo za udostępnienie swoich parametrów.

Dziś i tak tego nie zrobię, bo poleciała sesja "po staremu".

Kontynuuję projekt i nie bardzo mam czas na testowanie.

Choć z drugiej strony kiedyś trzeba to w końcu sobie ogarnąć :)

W międzyczasie Wiesiek mi namieszał w głowie Niną. Mam ją już prawie skonfigurowaną.

Trzeba będzie podjąć decyzję :)

Jeszcze raz dziękuję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.