Skocz do zawartości
  • 0

CEM 25p, HEQ5 itp. Plate Solve, kadrowanie, guiding, FlipMeridian itp...


Robson_g

Pytanie

Ja wiem, że są poradniki. Ja wiem, że jest Youtube oraz manuale.

Trochę wstyd mi kolejny raz pisać o tym, ale no nie miałem kiedy nawet fizycznie przetestować tego wszystkiego. To mnie nie usprawiedliwia, ale przyjemnie się tutaj pisze, więc może po raz kolejny już ostatecznie rozwiążemy wspólnie te problemy?

 

Kadrowanie - chyba w miarę wiadomo. Wbudowane planetarium w dany program do akwizycji, no ale jakby ktoś chciał mocniej rozwinąć, to bardzo proszę.

 

Plate solve - idea. Można się kłaść ze śmiechu, ale ja dalej nie wiem, czy to jest do kadrowania, czy do odlalezienia identycznego kadru np z zeszłego tygodnia lub po Flipie? Nie mam jak tego przetestować, a znając życie, znów zaplączę się w nocy i wrócę z niepełnym materiałem.

 

Meridianflip - idea (wiadomo), ale co po nim? Jak trafić idealnie w punkt przed nim i kontynuować sesję? Czy PHD zwariuje po tym,  jak zgubi gwiazdkę, czy z automatu trafi w nią i nie trzeba będzie na nowo wybierać kolejnej oraz kalibrować?

 

 

@monter kiedyś mi to tak na szybko ładnie wyłożył nawet sobie to zachowałem). Część zrozumiałem, ale to było tak na szybko i poglądowo. No i nie było jak tego zweryfikować w polu. On podobno nawet nie używa planetarium typu CDC, tylko wszystko robi w APT (chociaż ostatnio testował NINE), tylko jakąś listę sobie tworzył w CDC.

@diverchyba raczej też ma to obstukane, skoro ładne foty trzaska i pokazuje na forum.

@Tayson, to wiadomo we wszystkim siedzi (chociaz APT pewnie nie zna na wylot).

@_Spirit_ natomiast ciągle się spieszy i jak wrzuci na coś na forum, to tylko w dwóch wyrazach...

 

Może to będzie jakaś chwilowa odskocznia, od najbardziej udany, lub najbardziej żałuję...

 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Taki problem, że kamera wykonuje polecenie - zrób mi zdjęcie 200 sekund, następnie zapisz to zdjęcie na dysk. Więc co kamera robi? A no robi zdjęcie 200 sekund, czyli gromadzi na matrycy fotony i gromadzi (w dużym skrócie) i czeka na tą upragnioną dwusetną sekundę żeby wszystko co zgromadziła w tym czasie zamknąć w jednym zdjęciu i wysłać na dysk. A jak przerywasz jej to zajęcie to nie zapisuje nic i tracisz fotke :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Robson_g napisał:

Ok, nie kłócę się. Zaczynam dopiero z zaawansowanym astrofoto :)

Wydawało mi się że z DSLR było inaczej, ale musiałbym to jeszcze sprawdzić.

Dzięki

przy DSLR w asi air lub ekos jeśli wybierzesz jednoczesny zapis na karcie aparatu zapisze ci klatkę nawet jeśli przerwiesz ekspozycje, nie wiem jak w apt, ale dla aparatu to po prostu tryb bulb.

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Minęło trochę czasu. Sesji zbyt wielu nie było, ale jakieś tam doświadczenie nabyłem.

Mam jednak pytanie do użytkowników APT. W jaki sposób ustawiacie  identyczny kadr obiektu, który fotografowaliście no kilka nocy wcześniej?

Wiem że jest opcja w APT, która ma taką możliwość.l, ale ostatnio miałem z tym problem. W przypadku szerszych kadrów nie miało to dla.mnie aż takiego znaczenia w, ale teraz przy ogniskowej 800 mam ,to już robi różnicę.

Opcja w APT polega na analizie zdjęcia wykonanego wcześniej. Próbowałem, ale.nie wychodziło :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja po ustawieniu kadru robię plate solve. Potem w Pointcraft korzystam z funkcji store i zapisuje położenie. Przy kolejnej sesji po zrobieniu plate solve wystarczy zrobić goto na zapisany obiekt. Czasem jak w kadrze są jasne gwiazdy to po wstępnym ustawieniu posiłkuję się framing mask i ręcznie koryguje kadr (jest to szybsze niż kilkukrotny pate solving). Działa to dobrze a fotografuje z ogniskową 900mm z matrycą APS-c. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie jestem użytkownikiem APT, zatem tylko wyobraźnia mnie ogranicza ?

Zrób plate solve poprzedniego kadru i powinieneś dostać RA, DEC i rotację. Dojedź montażem do tego RA i DEC, zrób zdjęcie, odpal na nim plate solvera i porównaj z wartością rotacji, którą chcesz mieć. Jeśli jest inna przekręć kamerę, zrób zdjęcie plate solve i tak do skutku ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję bardzo za pomoc.

Teraz nie wiem, czy w dobry sposób zadałem pytanie. Plate solve ok, daje radę ale,

podam przykład :

moja skala umożliwia mi ładne skomponowanie kadru na którym mogą znaleźć się Koński Łeb z mgławicą Płomień.

Poprzez plate solve , lokalizuje i centruję tylko na jeden obiekt (np IC 434).

Co potem??

W jaki sposób mam ułożyć sobie kadr?

Ręcznie? Tak robię, ale pochłania mi to dużo czasu niestety.

Niedawno ułożyłem sobie taki kadr, na ile tylko pozwala mi na to skała i brak ( na razie) możliwości rotacji kamerą.

Klatki się naswietlaly automatycznie, więc kadr miałem zachowany.

podczas kolejnej nocy miałem już problem z synchronizacją identycznych kadrów. Wykonałem to oczywiście ręcznie, ale to trochę czasu trwa a i tak nie mam nigdy pewności, na ile dokładnie to wykonałem.

 

Nina nie widzi mojego fokusera ?

 

 

 

 

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, apolkowski napisał(a):

Ostatnio próbowałem, ale może na którymś etapie coś robiłem źle. APT jeat stabilny i pewny, ale interfejs oraz skomplikowane procedury, wciąż mnie przerażają ?

 

Myślałem że może ktoś to w łatwiejszy sposób by mi wyłożył ?.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Robson_g napisał(a):

Myślałem że może ktoś to w łatwiejszy sposób by mi wyłożył ?.

Ja po prostu nie zmieniam ustawienia kamery w wyciągu.

Wtedy zwykły plate solve w APT (na te same współrzędne) zawsze daje mi dokładnie ten sam kadr.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, warpal napisał(a):

Ja po prostu nie zmieniam ustawienia kamery w wyciągu.

Wtedy zwykły plate solve w APT (na te same współrzędne) zawsze daje mi dokładnie ten sam kadr.

Nie mam przed sobą teraz laptopa.

W którym miejscu poddajesz współrzędne, gdzieś tam w Point Craft?

Kopiujesz je i wklejasz, czy ręcznie wpisujesz?

Nie wiem, czy się wciąż rozumiemy.

Plate solve na obiekt, jasne zawsze da mi identyczny kadr (ja też nie zmieniam położenia kamery).

Ale co w momencie, kiedy już po plate solve,  ruszam teleskopem, żeby skomponować sobie kadr? Współrzędne się przecież zmieniają, więc plate solve już nie aktualne?

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, warpal napisał(a):

Sprawdzam sobie ustawienie kadru w Stellarium.

Potem, albo wybieram z listy (Objects), albo wpisuję (kopiuję) sobie współrzędne do zakładki ToDo. 

Wtedy w Point Craft mam te same dane.

Wszystko robię identycznie, oprócz wypisywania współrzędnych.

Nigdy tego nie robiłem.

Trzeba spróbować.

Dzięki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu nie ma nic skomplikowanego. Tak jak piszesz robisz plate solve i goto na obiekt (może to być IC 434) a potem korygujesz wg swojego uznania. Jak już masz docelowy kadr to zapisujesz położenie i kolejnym razem wystarczy już robić goto na wskazane położenie. 

Kiedyś próbowałem CDC ale nie spodobał mi się. W moim odczuciu Stellarium jest bardziej intuicyjne i przyjemniejsze w odbiorze. Po wpisaniu danych kamery i teleskopu możesz dokładnie sprawdzić jak wygląda kadr. Wystarczy tylko po zrobieniu plate solve w APT wcisnąć przycisk SHOW i w Stellarium zobaczysz jak masz ustawiony kadr. Jest to szczególnie przydatne przy słabszych obiektach. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najprościej robi to Maxim - pewnie dlatego że został napisany dla Amerykanów :)

Wybieram obiekt z katalogu>GoTo>PlateSolve>Sync to solved position(dla sprawdzenia dokładności dojazdu)> Goto i jesteś

Jak masz już kadr i chcesz wrócić w to samo miejsce: PlateSolve starego kadru>Image Center from Pin Point>GoTo>PlateSolve>Syns to solved Position(dla sprawdzenia dokładności dojazdu)>Goto i jesteś.

Oczywiście kamera z tym samym kątem obrotu.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Robson_g napisał(a):

Nie. Najprościej to byłoby:

1. Wyświetl poprzednią klatkę 

2. Image

3. Solve

Tak robi Kstars. I właściwie Maxim też, tylko ja nie używam sync to solved position, a goto to solved position. Sync robię po dojechaniu do zadanej pozycji i zrobieniu plate solve klatki kontrolnej.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.