Skocz do zawartości

Mgławica Pierścień - M57 z RC 6"


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, wessel napisał:

Masz poprzesuwane wzajemnie kolory . Zauważyłeś to?

Nie jestem pewien czy to poprzesuwane kolory prawdę mówiąc.

Tzn. jak robiłem fotki Evostarem to miałem podobny efekt (i w tym samym kierunku matrycy) i wtedy zrzucałem to na chromatyzm.

Ale ciężko reflektor posądzać o chromatyzm, więc chyba to wina aparatu.

W tej wersji co wrzucam w tym poście rozbiłem zdjęcie na osobne kanały, zrobiłem im alignment i złożyłem z powrotem, ale poprawy nie widzę.

 

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

A mnie przeszkadza w odbiorze, że mocno wyostrzona mgławica i gwiazdki w środku pierścienia kontrastują z nieostrymi i pojechanymi gwiazdami w okolicy.

Wygląda trochę tak, jakby zdjęcie było zmontowane, o co oczywiście Cię nie posądzam.

 

OK, chcesz to masz. Dorzuciłem dekonwolucję do gwiazdek również.

2067672277_Ringnebdrizdecon3shrink.thumb.jpg.3d6101cb2e547ce749f09d9a79090d4b.jpg

 

369565888_Ringnebdrizdecon3crop.thumb.jpg.98d59b81c112eaa1a423e7c9f0d8540f.jpg

 

Ogólnie - strasznie nie lubię szarpać się z dekonwolucją na gwiazdach, bo wychodzą różne brzydkie rzeczy. Tutaj zresztą też zrobiło punktowe gwiazdki i halo wokół nich.

Z gwiazdkami myk jest zaś taki, że są nie tyle pojechane, co teleskop jest nie do końca skolimowany. Jakby to montaż pojechał to ni byłoby mowy o takim detalu w mgławicy

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Dalej masz niebieski przesunięty o parę pikseli w górę, co powoduje że większość gwiazd ma górę niebieską a dół pomarańczowy.

Spróbuję się z tym pobawić po robocie.

 

Znasz jakiś prosty fix na to, czy muszę sam co pokombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Rozłożyć na RGB , zalignować do G z funkcją Local Distortion Correction i złożyć ponownie

 

No i okazało się, że miałeś rację

 

1501073811_Ringnebdrizdecon4shrink.thumb.jpg.970a6df2be5c277de626af3143ca3c4f.jpg

 

I ogólnie fajnie, że udało się to poprawić i gwiazdki są teraz lepsze, ale pojawia się pytanie - skąd to się wzięło?

Bo podobne rzeczy mam też na innych swoich zdjęciach które robiłem Evostarem, więc optyka całkowicie inna.

Jedyne co te sprzęty łączy to używany aparat.

Macie jakiś pomysł jak się pozbyć tego problemu?

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są niedokładności algorytmów alignmentu pomnożone przez algorytmy debayeryzacji, obróbki nieliniowej i inne. Mnie się to czasem zdarza , choć robię dokładny alignment ( kamera mono) to muszę go powtarzać.

Jakbyś jeszcze ciutkę przygasił gwiazdki, zrobił z tarczek kulki  ( np. Akcją Reduce Star bloating z repertuaru Annies Astroactions na Photoshopa) to byłoby miodzio.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wessel napisał:

To są niedokładności algorytmów alignmentu pomnożone przez algorytmy debayeryzacji, obróbki nieliniowej i inne. Mnie się to czasem zdarza , choć robię dokładny alignment ( kamera mono) to muszę go powtarzać.

Jakbyś jeszcze ciutkę przygasił gwiazdki, zrobił z tarczek kulki  ( np. Akcją Reduce Star bloating z repertuaru Annies Astroactions na Photoshopa) to byłoby miodzio.

A coś w GIMPie, SIRILu, bądź Pixinsighcie?

Photoshopa się nie dorobiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekształcenia morficzne w Pixie. Najpierw maska gwiazd z wielkością hm... powiedzmy 7. Potem Morficzne przez maskę, kółko 25x25,  5 iteracji z parametrem 0.05

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Bardzo ladne kolorki gwiazdek w ostatniej wersji.

Polecam ciut mniej znęcać sie nad sama mgławica.

 

Jak gwiazdki sa okej, to reszta tez wyjdzie naturalnie. Tak trzymaj.

Ale trochę się muszę poznęcać.

Wiesz, ja fotografię robię od pół roku, więc obecnie jestem na etapie fascynacji "Wow!!! Ile tu widać" :D

Dozbieram więcej materiału to wyrosnę :D

 

4 godziny temu, wessel napisał:

Przekształcenia morficzne w Pixie. Najpierw maska gwiazd z wielkością hm... powiedzmy 7. Potem Morficzne przez maskę, kółko 25x25,  5 iteracji z parametrem 0.05

Ok, przetestowałem:
131379218_Ringnebdrizdecon5.thumb.jpg.f387fe34fd416fcd9d1a1ed11a0afd3e.jpg

I na moje trochę za agresywnie na tych nastawach wyszło. Troszkę to pogrupowało gwiazdki na duże i male, a średnich praktycznie nie ma.

 

Ale posiedziałem nad metoda trochę dłużej i wymyśliłem taki kompromis:
1763510227_Ringnebdrizdecon6.thumb.jpg.2ecec490baa6275b700b02e40c1956dd.jpg

Zrobiłem Transformatę Morfologiczną na dwa etapy - najpierw mediana, żeby nieco gwiazdki dostały gradientu, a dopiero później użyłem erozji, żeby je zwęzić.

To niestety trochę podkreśliło ich wydłużenie, więc rozjechałem je dekonwolucją od motion blura (same gwiazdki, mgławicy dałem spokój), później delikatna konwolucja, żeby był ładniejszy gradient.

I z tego chyba jestem zadowolony :D

Jak na rzeźbę w 90min materiału to wyciągnąłem wielokrotnie więcej niż oczekiwałem

 

Problem polega na tym, że mam ochotę wrócić teraz do swoich poprzednich prac i wszystkie potraktować doświadczeniem z tej obróbki :D

 

 

ps. Taka drobna myśl - jedna praca opublikowana dała mi więcej nauki niż 5 ostatnich do szuflady.

Wniosek - nie ma co się spinać i czekać aż osiągnie się jakiś mega poziom, porządna krytyka dużo daje

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Problem polega na tym, że mam ochotę wrócić teraz do swoich poprzednich prac i wszystkie potraktować doświadczeniem z tej obróbki :D

 

Ja bym na Twoim miejscu zidentyfikował i pokonał problem jajowatych gwiazdek, to ważniejsze chwilowo dla przyszłości Twojej zabawy niż ponowna obróbka starych materiałów. No i więcej materiału nagrywaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Ja bym na Twoim miejscu zidentyfikował i pokonał problem jajowatych gwiazdek, to ważniejsze chwilowo dla przyszłości Twojej zabawy niż ponowna obróbka starych materiałów. No i więcej materiału nagrywaj!

E nie, on jest znany, pisałem o nim w pierwszym poście:

Po prostu ten teleskop ma jeszcze nie do końca skończoną kolimację.

Materiału zaś to bym z radością więcej połapał, ale pogoda zdecydowanie nie ułatwia.

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patryk Sokol, dużo cennych informacji tutaj otrzymałeś i widać, że jak na stosunkowo krótki czas zabawy w astrofotografię naprawdę dobrze sobie radzisz szczególnie z pracą nad kolorystyką fotografii.

Ja z racji tego, że większość swojego życia robiłem zdjęcia czarno-białe (głownie na kliszy -pierwszą giudowaną fotkę zrobiłem w roku 1974) zwracam przede wszystkim uwagę na jakość luminancji. Tak więc o kolorystyce się nie wypowiadam, ale chcę Ci mocno zaakcentować, że największym mankamentem tej fotki jest ostrość i kształt gwiazd (na co zwrócił uwagę @wessel)

Tego nie da się dobrze poprawić na gotowym zdjęciu - potrzeba uważności przy akwizycji. Na tym przykładzie widzisz, że o ile dekonwolucja poprawiła detal mgławicy to niestety pogorszyła wygląd gwiazd (jasne obwódki) i nie poprawiła rozdzielczości.

Czytając opis Twojego setupu i stwierdzenie, że tracking masz bardzo dobry (RMS 0.5") widać, że coś jest z optyką (jajowatość gwiazd). Tu kłania się kolimacja. No i dobre ustawienie ostrości oraz jej kontrola w trakcie sesji. Na skutek zmian temperatury (i nie tylko) ostrość potrafi uciec nawet po 30 minutach.

 

Akurat ten obiekt jest dla mnie "testerem" rozdzielczości setupu. Zobacz na gwiazdę podwójną nad pierścieniem (u Ciebie lekko w lewo) w rzeczywistości to układ poczwórny, trudny do rozdzielenia amatorskim sprzętem, ale z pewnością uda Ci się lepiej.

 

W rzeczywistości układ ten wygląda tak: (HST)

image.png.e7bc31bff674360baac28e1b694d4e42.png

 

W moim, amatorskim wykonaniu (APO 140, foto z Warszawy) tak:

image.png.62696c32cb1a7689e64ed55eaee68f39.png

 

a u Ciebie nie powinno być gorzej niż u mnie. Skale masz większą

Powalcz!

Powodzenia.

:)

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

Czytając opis Twojego setupu i stwierdzenie, że tracking masz bardzo dobry (RMS 0.5") widać, że coś jest z optyką (jajowatość gwiazd). Tu kłania się kolimacja.

No, już w pierwszy poście napisałem, że to powstało, bo nie miałem siły kończyć kolimacji :D

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

No i dobre ustawienie ostrości oraz jej kontrola w trakcie sesji. Na skutek zmian temperatury (i nie tylko) ostrość potrafi uciec nawet po 30 minutach.

Dlatego mam włączone monitorowanie FWHM. 10% wzrost FWHm uruchamia autofocus.

 

 

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

 

Akurat ten obiekt jest dla mnie "testerem" rozdzielczości setupu. Zobacz na gwiazdę podwójną nad pierścieniem (u Ciebie lekko w lewo) w rzeczywistości to układ poczwórny, trudny do rozdzielenia amatorskim sprzętem, ale z pewnością uda Ci się lepiej.

No dlatego wrzuciłem ten obiekt. Kiedy walczę z kolimacją, to testy robię, albo na groamdach, albo właśnie na planetarkach

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

a u Ciebie nie powinno być gorzej niż u mnie. Skale masz większą

Powalcz!

Powodzenia.

:)

Ja to powalczę bardzo chętnie, ale idź pogodę przekonaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.