Skocz do zawartości

"Astro Kanciapa" - początki własnego obserwatorium


beny

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Piotr4d napisał:

Uchyl rąbka tajemnicy.

Chcę zrobić coś na zasadzie harmonijki ala plandeka na tirze. Na każdej z belek nośnych gdzie leżą ceowniki na zewnątrz, będą rozciągnięte po 2 linki metalowe na których będzie się ślizgać ta mini plandeka. Przy otwieraniu będzie się zwijać jak akordeon, przy zamykaniu będzie się rozwijać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odkryłem idealne narzędzie do synchronizacji plików między obserwatorium, a kompem w domu: https://docs.syncthing.net/index.html

Narzędzie open source, szyfrowane, darmowe, prosta konfiguracja. A co najważniejsze nie trzeba w żadnym stopniu konfigurować routerów i dynamicznych DNSów. Po prostu instalujesz soft tu i tu, dodajesz oba kompy przez specjalną stronę konfiguracyjną i bam, pliki automatycznie się synchronizują.

 

Mój setup to:

<Astroberry w lokalnej sieci w budce> <----> Router LTE <----> INTERNET <----> Router w domu <----> laptop

 

i to narzędzie działa od pierwszego strzału, mega wygodnie :) Polecam, Iza Małysz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, beny napisał:

Właśnie odkryłem idealne narzędzie do synchronizacji plików między obserwatorium, a kompem w domu: https://docs.syncthing.net/index.html

Narzędzie open source, szyfrowane, darmowe, prosta konfiguracja. A co najważniejsze nie trzeba w żadnym stopniu konfigurować routerów i dynamicznych DNSów. Po prostu instalujesz soft tu i tu, dodajesz oba kompy przez specjalną stronę konfiguracyjną i bam, pliki automatycznie się synchronizują.

 

Mój setup to:

<Astroberry w lokalnej sieci w budce> <----> Router LTE <----> INTERNET <----> Router w domu <----> laptop

 

i to narzędzie działa od pierwszego strzału, mega wygodnie :) Polecam, Iza Małysz.

jaki posiadasz router LTE ? Jaka karta i jak wygląda to z płatnościami ? Zrobiłbym sobie zdalne sterowanie na czas zimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tex88 napisał:

jaki posiadasz router LTE ?

Router mam Teltonika RUT240. To są routery przemysłowe. Dość spoko sprzęty.

 

29 minut temu, tex88 napisał:

Jaka karta i jak wygląda to z płatnościami ?

Mam opcję 1000GB firmowego internetu z Orange. 55zł netto miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2021 o 00:13, count.neverest napisał:

To taniej chyba wyjdzie simka bez abonamentu i mini pc na miejscu. Stackujesz w obserwatorium, ściągasz tylko stacka.

Mam w domu o wiele mocniejszy komp do stackowania, a i surówkę chcę mieć w domu a nie w obserwatorium. Dodatkowo internet który jest na miejscu u teściów to w porywach 1-2MB :D Więc moja simka to wypas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę na poprzednich zdjęciach że folia pod podłogą jest poniżej poziomu gruntu? Jeśli tak, to tam może być wieczna kałuża. Obserwuj uważnie czy tam nie utrzymuje się przez dłuższy czas woda, bo może narobić szkód w dolnej części astrobudki. Jest ew. ratunek - fosa dookoła żeby woda miała gdzie spływać (ale oczywiście nie powinna ona osłabić posadowienia bloczków).

 

Ponadto dbaj o dobre zabezpieczenie drewna przy gruncie, ono będzie atakowane przez deszcze, a najbardziej zimą przez śnieg, wodę i lód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Marcin Ksiazek napisał:

Swietnie Ci to obserwatorium wyszlo, gratulacje. 

Dzięki :)
 

34 minuty temu, Marcin Ksiazek napisał:

Ta stacja pogodowa, to co to jest za model?

Dokładnie ta: https://botland.com.pl/produkty-wycofane/17387-stacja-pogodowa-wifi-z-wyswietlaczem-velleman-wc224-5410329717117.html
 

 

16 minut temu, piotrs napisał:

Czy dobrze widzę na poprzednich zdjęciach że folia pod podłogą jest poniżej poziomu gruntu?


Tak się może wydawać. To jedynie zdarta darń na głębokości ok 10cm, a poza tym i tak jest spadek więc tam to stać raczej nie będzie. Nigdy i tak tam woda nie stała jak był zwykły trawnik ;) Co do impregnacji to jest zrobione fachowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to dobrze, spadek na pewno pomoże. Ale zaglądaj tam co jakiś czas i może trzeba będzie w najniższym miejscu zrobić rowek odpływowy w darni.

 

Co do impregnacji na dole, to mam na myśli nie to jak to jest zrobione teraz, tylko szczególne dbanie o to przez następne lata. Ta rada płynie z doświadczenia.

Mam na działce starą wiejską chałupę do której poprzedni właściciel dorobił drewnianą werandę. Wszystkie problemy z deskami poszycia są na dole, przy gruncie.

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to wygląda. Ale mam kilka uwag. Jesli dobrze widzę, to okucia masz przykręcone na papę. Powinny iść pod. Stacja pogody zdecydowanie wyżej dachu. W tym momencie, jeśli chodzi o wiatr, to będziesz miał niemiarodajne wyniki w przypadku jego prędkości i kieruneku, bo jest częściowo zakryta prowadnicą dachu. No chyba, ze te parametry nie mają dla Ciebie znaczenia. Widzę mnóstwo szczelin, przez które w trakcie zawiei śnieżnych, śnieg będzie swobodnie dostawał się do środka. Przerabiałem to u siebie, a miałem dosłownie jedną niewielką szczelinę (w tych sękach widocznych w IR, są również niewielkie szczeliny, ale tymi bym się za bardzo nie przejmował). Z drugiej strony wentylacja, to tez ważny aspekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tomasz_Habaj napisał:

Fajne to wygląda.

Dzięki :)
 

22 minuty temu, Tomasz_Habaj napisał:

Jesli dobrze widzę, to okucia masz przykręcone na papę. Powinny iść pod.

Tutaj widziałem że są dwie szkoły. Ale i tak mam gont który przykryje te opierzenia, ale nie wiem czy się wyrobię w tym roku :)

 

23 minuty temu, Tomasz_Habaj napisał:

Stacja pogody zdecydowanie wyżej dachu.

Tak tak wiem, obecnie to jest wyłącznie testowo przykręcone bo docelowo będę rozszerzał ten uchwyt o AllSky oraz czujnik IR jako czujnik chmur więc to będzie w zupełnie innym miejscu.

 

24 minuty temu, Tomasz_Habaj napisał:

Widzę mnóstwo szczelin, przez które w trakcie zawiei śnieżnych, śnieg będzie swobodnie dostawał się do środka.

No to muszę jeszcze dopracować, ale nie chce zupełnie zamknąć budki bo jak napisałeś wentylacja ważna rzecz ;)
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
7 minut temu, pablo12311 napisał:

Jak CEM40 sprawuje się.

Odpakowalem, postawiłem na pierze, wyważyłem bardzo mocno na oko i tak jadę ze średnim błędem guidingu między 0.5 a 0.8arc na px. Teraz chce poprawić wyważenie i polarna bo nie jest idealnie. Jedyny problem to miałem jakieś dziwne czary ze zrywaniem połączenia USB do kompa sterującego z Windowsem ale coś tam podziałałem i jest ok już. Ogólnie na duży plus ten montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czołem!

Cały czas walczę z ustawieniem odpowiedniej odległości flattenera od matrycy. Zaczynałem od pozycji zbyt bliskiej i dokładałem nowe podkładki. Obraz raczej się poprawiał, ale z wykresów widać że dalej coś go boli. Podejrzewam że z odległością już prawie trafiłem, ale mam gdzieś tilt. Widać przekoszenie w prawym dolnym rogu. Wrzucam wykresy oraz surówkę gdzie możecie popatrzeć na gwiazdy. Co o tym myślicie?

Wykresy:

fwhm_eccent.thumb.jpg.4723aea03ee667c168f804f540d68137.jpg 

 

Wycinki:
matrix.jpg.79b619190f3c41b8cb6fbe9cb6e165ab.jpg

 

Surowa klatka lekko rozciągnięta:
masterLight.thumb.jpg.2e9e799ccec637eef49f48c7e50d1733.jpg

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.