Skocz do zawartości

Irys z Bukowca - zbiorowy eksperyment z domku nr 6


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Mała korekta: to był mój pierwszy raz z SharpCapem i chłodzoną kamerą, a nie z HEQ5. Do tej pory korzystałem zawsze z prostej acz niezawodnej aplikacji Canona.

Wspomniane przez Sławka emocje to wynik pracy z niemal sprawnym laptopem oraz braku szukacza. Dobrze, że nie opisał dokładniej jakie to były emocje :)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wokół najjaśniejszej gwiazdy widzimy tzw. krzyż Einsteina. Niewidzialne skupisko ciemnej materii dokładnie na linii wzroku rozprasza światło od gwiazdy na cztery niezależne ścieżki czasoprzestrzenne co skutkuje poczwórnym, nieco przygaszonym przez ciemną materię, obrazem gwiazdy. Żadne odblaski. :)

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieliśmy UV/IR. Był do dyspozycji Neodym od Baadera, ale po co w Bieszczadach filtr antyLP :)

 

Muszę dodać, że w pewnym momencie zmagań ze sprzętem już chciałem odpuścić (Sławek chyba ze dwa razy nawet...) i tylko dzięki determinacji ledwo żywego Bartka w końcu udało się wszystko uruchomić. Per aspera ad astra ;)

Dzięki za współpracę i za cenną lekcję.

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał:

tylko dzięki determinacji ledwo żywego Bartka

Tak, ostatkiem sił dociągnąłem montaż prosto na Irysa po czym skapitulowałem. :) Dawno tak mnie łeb nie bolał, chyba za dużo tlenu w Bieszczadzkim powietrzu - to szok dla mieszkańca Krakowa :P

 

Swoją drogą to było świetne:

 

- Dobra, wciskamy GoTo Alfirk.

.... bzzzzz .... 

- WTF? To nie Alfirk. Dobra, idziemy do domku

- OK, ja wam to ustawię. 

.... plate solve ....

.... klik klik Stellarium ....

(do siebie) To jest Alfirk, tylko trochę krzywo

.... bzzzzz ....

(do siebie) teraz tutaj jest taka strzałeczka z gwiazd skierowana na taki jakby trapezik, to musi być na dole, a wtedy trapezik jeszcze trochę w lewo....

.... bzzzzz .... bzzzzz....

- Naświetlmy teraz 30s żeby być pewni....

.... 30s totalnej ciszy ....

- Proszę środeczek Irysa :)

 

 

 

  • Lubię 3
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dobrychemik napisał:

Mała korekta: to był mój pierwszy raz z SharpCapem i chłodzoną kamerą, a nie z HEQ5.

 

Dzięki za tę korektę Oskar. Fakt, HEQ5 miałeś już prawie opanowany. ;)

 

15 godzin temu, Marcin_G napisał:

A w którym domku mieszkał Einstein? Czy był w pokoju gdzieś?

 

Duch Einsteina był w domku nr 6 wszechobecny. :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt wart poświęconego czasu na przygotowania. Świetna zabawa i masa smiechu. Chętnie to powtórzę przy kolejnej okazji. 

BTW. Nareszcie dotarłem do domu, że zlotu i wypakowałem sprzet po party!

Zestaw też mnie przekonał. Lekki, konkretny i wart swojej ceny. Coś o czym warto pomyśleć planując ścieżki kariery.

Dodam, że wiekowy i kaprysny laptop Oscara również dobrze się spisał. Nie mniej lepiej niż montaż, który zachwycił dokładnością. 

Panowie: @diver @dobrychemik@Behlur_Olderys, kolejny raz: na zdrowie ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Sławek przywiózł ze sobą nowy podręcznik do astronomii i nas nocami przepytywał :gathering:

 

 

Właśnie, @diver, proponowałbym założyć temat z niewygodnymi pytaniami :) Jestem bardzo ciekaw jakie rozwiązania podsunąłby Kolektyw forumowy :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.