Skocz do zawartości

Coddington's Nebula IC2574


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję wyboru obiektu. Ale z materiałem coś jest nie tak. Szczególnie te tęczowe gwiazdki. Skąd to się bierze?

 

2 minuty temu, bas.sic napisał:

Pytam, bo z tą kamerą mam dokładnie to samo, ale na długich ogniskowych.

 

Sądzisz, ze to kamera? Matryca rejestruje to, co na nią pada. :g:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z kimś kto się zna. Może to być atmosfera (skala) lub debayer. Rck nie ma takich wad optyki. Stawiam na to drugie, bo efekt zależy od przyjętej obrobki. Mogłem pójść inacsej i tego uniknąć ale nie mogłem znaleźć tu kolorów. Wybrałem więc to co mi się bardziej podobało. 

Edytowane przez kubaman
I
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bas.sic napisał:

@kubaman czy wiesz może z czego wynika ten efekt, chodzi mi o kolory gwiazd.

Pytam, bo z tą kamerą mam dokładnie to samo, ale na długich ogniskowych. Na krótkich tego nie rejestruje.

 

U mnie też wyłazi nieregularnie na Newtonie z Canonem. Myślałem, że to może być wyciąg bez zaciskającego się pierścienia - korektor z kamerą może być zamocowany pod lekko innym kątem zależnie od tego, jak dokręcę śrubki. Obstawiałem też korektor Baader MK II oraz filtr svBony. Teraz już nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt i fotka zacne, no ale to przesunięcie kolorów wygląda fatalnie. Widać także na mgławicy niestety.

Debayer..... hm.     ? Nie bardzo chyba. Jakim cudem debayeryzacja przesunęła kolory jednocześnie je prawidłowo je zachowując? Jakoś mi trudno to sobie wyobrazić. Obstawiałbym jednak wadę/ złe ustawienie ( angielskie słowo "misalignment") optyki-  raczej nie wierzę że elektronika może takie efekty wykreować. Oznaczałoby to zdolność elektroniki do fazowego przesunięcia sygnałów względem siebie - możliwe ale mało prawdopodoobne.

Kuba , sprawdziłbym czy nie ma nowej wersji firmware do tej kamery.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie ma nowego. Jeszcze co myślę to że coś źle stakujenlub kalibruje - jeśli występował by clipping inny dla każdego koloru to taki efekt byłby możliwy na gwiazdach gdzie clipping występuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, a próbowałeś rozłożyć obrazek na rgb, alignować b i r do g  a potem złożyć ponownie do rgb? To powinno trochę pomóc uratować materiał,nie usunie niestety wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik poprawia się minimalnie.

Kanały po rozdzieleniu są naprawdę na swoim miejscu.

Najpierw myślałem, że to optyka, ale wyjaśniono mi że to niemożliwe.

Teraz chodzi mi po głowie to co napisałem wyżej.

Widzę taką sytuację, że mam przy stakowaniu usuwane piksele poza limitem jasności w np barwie czerwonej, ale już nie w niebieskiej. Wtedy niebieski wyłazi spod spodu miejscowo w taki sposób dziwny. Nie mam pojęcia czy to realne, tak mi przyszło do głowy tylko.

 

Kąt obrócenia kamery nie ma znaczenia, zawsze w ten sam sposób - niebieski od góry, czerwony od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kanały po rozdzieleniu są naprawdę na swoim miejscu" - eeeeee... nie rozumiem. To dlaczego po złożeniu NIE SĄ????

Gwiazdki maja prawidłowy kształt, czyli najjaśniejszy kanał ( G) jest powiedzmy ok, zakładam że czerwony też. Niebieski ZAWSZE jak piszesz w lewo-w górę...czyli tak powinno być po rozłożeniu też! I Niebieski nie wyłazi spod spodu jak piszesz tylko nie ma go w pozostałej części. Wyciągnałeś niebieski na maxa żeby podkolorować mgławicę. Tam nie ma czerwonego więc nie widać przesunięcia! Zresztą jak się dobrze przyjrzeć to jest i tam, takie pomarańczowe firany.

Możesz gdzieś wystawić stack po debayeryzacji?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie wiadomo dlaczego tak się z tymi kolorami dzieje zastosował bym prostą, ręczną metodę naprawy fotki:

 

Zamienić gotowa fotkę na mono i dopieścić ile się da.

Rozbić kolorową fotkę jak mówi @wessel na kanały R G B

Mocno rozblurować każdy kanał

Zalignować R G B w PS-ie, ale ręcznie, starając się wyrównać te przesunięcia. (tu bym się zastanowił, co najpierw -blurować czy może najpierw alignować nierozblurowane)

Dalej standardowo - połączyć RGB w kolor i nałożyć na to dopieszczona luminancję.

 

Nie wiem czy to coś da, ale ja bym spróbował.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rainbow stars: Why? (Mono LRGB, Pixinsight) - Page 2 - Beginning Deep Sky Imaging - Cloudy Nights

 

Jakkolwiek tutaj gość strzelał osobno każdy kanał, to okazało się, z tego, co zrozumiałem, że winę ponosił arcsin stretch i jakiś rodzaj normalizacji podczas stackowania.

 

 

Tu też pożyteczny link:
What do you use for atmospheric dispersion correction? - Beginning Deep Sky Imaging - Cloudy Nights

 

BTW:

Jeśli podczas focenia obiekt znacząco tracił wysokość, to prawdopodobnie stackując osobno klatki np. z początku nocy gdy obiekt był wysoko, a osobno z końca, gdy był nisko efekt powiniem mieć zmienne natężenie - stawiam bowiem w tym momencie mimo wszystko na dyspersję/refrakcję atmosferyczną

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, tutaj nie dam rady :)

W podlinkowanym materiale od Behlura jest wspomniany channel align z ręcznym przesuwaniem, spróbuję się pobawić, będzie widać, ale będzie lepiej

Piotrek tez dobrze gada, tylko to musi poczekać bo czasu brak.

Maciek, PW

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w swoim RC pomimo lekkiego b raku kolimacji mialme to samo z kolorowa kamera QHY8L

z tego co pamiętam doradzono, mi że z kamerą mono problem zniknie. czy to pomogło - nie wiem. sprzedalem rc.

 

skala 1.19"/px

image.png.d1a626d724bd1aeb541a20b86269dea9.png

 

image.png.204130f226c05c2d9c08e33d3fd8c2a7.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał jest jak najbardziej ok. Nie bawiłem się w detale bo nie lubię/ nie umiem  obrabiać OSC, ale nie ma przesunięcia w materiale źródłowym. To co widać to DDP i histogram oraz wyciągnięte nasycenie.

Image08.thumb.jpg.cd363d8cebba0e2dd3aed873df3b598f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW:

Jeśli podczas focenia obiekt znacząco tracił wysokość, to prawdopodobnie stackując osobno klatki np. z początku nocy gdy obiekt był wysoko, a osobno z końca, gdy był nisko efekt powiniem mieć zmienne natężenie - stawiam bowiem w tym momencie mimo wszystko na dyspersję/refrakcję atmosferyczną

Racja. Jeśli robiłeś to z nocy na poniedziałek (16/17.05) to by mnie już całkiem nie zdziwiło. Warunki były wtedy tragiczne (mój teleskop utonął prawie, a materiał z tej nocy jest nic nie wart) + to co pisze @Behlur_Olderys. Materiał też zbierałem spod Krakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.