Skocz do zawartości
  • 0

Silniki nema 23 do SW EQ5


Majchror

Pytanie

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 godzinę temu, Majchror napisał:

Cześć,

chcę zamontować do swojego EQ5 (astroeq z drv8825) silniki krokowe nema23 1,26Nm 2,4mH. 

Macie jakieś doświadczenie z tymi silnikami?

 

Pozdrawiam

Robert

 

Mam zamontowane takie silniki do EQ3-2:

https://pl.aliexpress.com/item/32864312875.html

Nic więcej nie trzeba. A driver DRV8825 odradzam (tak samo, jak A4988).
Chyba lepiej mieć TMC2130 albo podobny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I teoretycznie i praktycznie lepiej jak ma 400. Natomiast silnik NEMA 17 z momentem trzymającym rzędu 0.5Nm jest całkowicie wystarczający. W swoim EQ5 mam JK42HM40-1684 z momentem 0.38Nm i jest ok. Jedynie szybkość goto (OnStep) musiałem ograniczyć do 4°/s bo jednak prakowało momentu przy wiekszych szybkościach. Pewnie silnik NEMA 23 z trzykrotnie większym momentem pozwoli na uzyskanie odpowiednio większych prędkości. Mi te 4°/s w zupełności wystarczają. Natomiast zdecydowanie nie polecam DRV8825 ani tym bardziej A4988. AstroEQ powinien bez problemu obsłużyć TMC2130, sterownik ma wejścia STEP i DIR i nie musi działać w trybie SPI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście prąd silnika trzeba ustawić. Praca z maksymalnym prądem  sterownika wymaga sensownego odprowadzania ciepła, nie zawsze sprawdzą się te małe przyklejane radiatorki.  Z kolei przekroczenie maksymalnego prądu silnika kończy się spadkiem momentu i przegrzewaniem silnika. Ja w swoich sterownikach ustawiam zwykle 2/3 maksymalnego prądu silnika, czasem 3/4. Zazwyczaj to wystarcza, ale jeśli silnik wymaga większego prądu trzeba zastosować odpowiednio większy sterownik. Na szczęście w naszym hobby zwykle nie ma potrzeby stosowania silników o prądzie przekraczającym 1 - 1.2A, a tyle są w stanie dostarczyć stepsticki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

400 kroków jest lepsze teoretycznie, ponieważ i tak rozdzielczość układu przy 200 krokach, mikrokrokach i jakiejś przekładni (2 czy 3:1) da wyższą rozdzielczość niż wymagana dla fotografii. EQ5 ma po prostu swoje inne problemy z prowadzeniem i stawianie na 400 kroków to ściganie króliczka i nie poprawi pracy montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.06.2021 o 09:53, Behlur_Olderys napisał:

Nic więcej nie trzeba. A driver DRV8825 odradzam (tak samo, jak A4988).
Chyba lepiej mieć TMC2130 albo podobny.

Panowie co z tymi sterownikami nie tak? Właśnie upchałem takie do mojego zestawu DIY. Jutro testy pod obciążeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Michał Z. napisał:

Panowie co z tymi sterownikami nie tak? Właśnie upchałem takie do mojego zestawu DIY. Jutro testy pod obciążeniem.

Działają ale piszczą, nawet w bezruchu. TMC2209 jest bezgłośny aż do bardzo wysokich obrotów. Może to fanaberia. Ale mnie denerwuje strasznie ten pisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Działają ale piszczą, nawet w bezruchu. TMC2209 jest bezgłośny aż do bardzo wysokich obrotów. Może to fanaberia. Ale mnie denerwuje strasznie ten pisk.

Faktycznie piszczą zawsze i wszędzie. Myślałem, że tak musi być. Właśnie puściłem z dymem jednego DRV. Zamówione TMC2130. Widzę, że mają dodatkowe piny. Nie wiesz czy można je olać czy trzeba je gdzieś podpiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Michał Z. napisał:

Nie wiesz czy można je olać czy trzeba je gdzieś podpiąć?

Można olać, można podpiąć. Zasadniczo jeśli tego nie wiesz, to lepiej je zostawić :D

Mi się nie chce tak bawić, ale oczywiście można tam sporo więcej konfigurować używając UARTa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.06.2021 o 10:11, Renioo napisał:

AstroEq nie przyjmie chybq TMC2130. Może LV8729, ale już nie pamiętam dokładnie.

Ma ktoś z Was może jednak AstroEQ z TMC2130???

Odpaliłem to w konfiguracji dla DRV8825 ale coś jest nie tak z przeliczeniami. Silniki napieprzają za szybko w stosunku do wskazań EQMODA. Może jakiś pin trzeba zewrzeć?

Pomocy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Michał Z. napisał:

Ma ktoś z Was może jednak AstroEQ z TMC2130???

Odpaliłem to w konfiguracji dla DRV8825 ale coś jest nie tak z przeliczeniami. Silniki napieprzają za szybko w stosunku do wskazań EQMODA. Może jakiś pin trzeba zewrzeć?

Pomocy

 

 

A zalutowałeś odpowiednie zworki? Są dwa warianty na płytce, w zależności które układy używasz. I jak dobrze pamiętam, te piny sterują ilością mikrokroków, więc może to być przyczyna złych obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Michał Z. napisał:

Ma ktoś z Was może jednak AstroEQ z TMC2130???

Odpaliłem to w konfiguracji dla DRV8825 ale coś jest nie tak z przeliczeniami. Silniki napieprzają za szybko w stosunku do wskazań EQMODA. Może jakiś pin trzeba zewrzeć?

Pomocy

 

 

 

Mój TMC2109 wpięty zamiast DRV8825 pracuje w trybie 1/8 kroku zamiast 1/16, więc 2x szybciej. Trzeba to przestawić, u mnie robi to rząd 3 zworek. Konfiguracja jest w datasheet-cie układu.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.