Skocz do zawartości

Zasilanie na bateriach Li-Ion


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

W listopadowy nów planuję 2 tygodniowy pobyt w andaluzyjskich górach (mam wolne miejsca :)). To będzie pierwsza wyprawa z teleskopem samolotem. W związku z tym planuję wymianę zasilania opartego na akumulatorze AGM, na takie oparte na bateriach Li-Ion. Zastanawiam się ile i jakich baterii kupić. Czy postawić wyłącznie na 3S czy też brać 4S do montażu.

 

Będę tym zasilał następujący sprzęt:

  • montaż RST-135 - napięcie zasilania 12 - 16V,
  • kamera QHY168C - napięcie zasilania 11 - 13.8V,
  • laptop - posiadany przeze mnie zasilacz na gniazdo zapalniczki pracuje z napięciem wejściowym 12 - 30V,
  • w razie potrzeby grzałki przystosowane do pracy z 12V.

 

Aktualnie wszystko zasilam z jednego akumulatora AGM 12V, 40Ah. Bywają z tym problemy. W momencie największego poboru mocy - gdy już włączone jest chłodzenie kamery i wyszukuję cel na montażu - napięcie potrafi spaść do okolic 11V i montaż się wiesza i trzeba go resetować. Ponieważ montaż pracuje na 12 - 16V, pojawił się pomysł zasilania go z baterii 4S. Tylko czy 4S to nie będzie dla niego za dużo? @bartoszw / @count.neverest: macie taki sam montaż, jak radzicie sobie z zasilaniem w podróży?

 

Myślę o takich wariantach:

  • Wariant 1 - 1x4S + 2x3S
    • jedna bateria 4S na montaż,
    • jedna bateria 3S na laptopa i grzałki,
    • jedna bateria 3S na kamerę.
  • Wariant 2 - 2x4S + 1x3S
    • jedna bateria 4S na montaż,
    • jedna bateria 4S na laptopa i grzałki,
    • jedna bateria 3S na kamerę.
  • Wariant 3 - 3x3S
    • jedna bateria 3S na montaż,
    • jedna bateria 3S na laptopa i grzałki,
    • jedna bateria 3S na kamerę.

 

Nie wiem jeszcze jakich baterii użyć. To do samolotu, więc max. 160Wh na sztukę. Jeśli chodzi o 3S, to znalazłem coś takiego (link), ale nie widziałem na stronie tego producenta Li-Ion 4S o odpowiedniej pojemności.

 

Na który z wariantów byście postawili? Jakich akumulatorów radzicie użyć? Znacie jakieś sprawdzone akumulatory? Wolałbym uniknąć samodzielnego składania czegoś z ogniw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@holeris 16V daje Ci pełną prędkość dla goto, ale chyba musisz mieć 3A. Ciężko o taki zasilacz btw. W polu uzywam Celestrona Powertanka Pro: https://deltaoptical.pl/zasilacz-celestron-powertank-lithium-pro

Na RST ma aż za dużo mocy ;) Jest tam wyprowadzenie na 12V dla montażu, 12V10A - gniazdo zapalniczki, tu podłączam flatbox i 2x USB. Jest mniejszy model tej baterii "nie pro", ale ona potrafi zasilać albo 12V albo 5V. Focę lustrzanką, więc problem zasilania lapka odpada. Nie miałem do czynienia z bateriami, o których wspominasz. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego setupu używam dwóch takich powerbanków:

https://www.ceneo.pl/70723955;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5&shop=147424444&gclid=CjwKCAjwzruGBhBAEiwAUqMR8GIEojdfxF6un_mvsA-d7_Otw9DJWk35ulU7b4qaRTzfKMHnvu1dSxoC-EAQAvD_BwE

Sam SWSA jest zasilany bateriami, reszta jedzie na USB. Do autoguidingu używam ASIAIR. 

Jeszcze nie zawiodłem się na tych powerbankach - sprawdzone działanie przy -220C.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, count.neverest napisał:

@holeris 16V daje Ci pełną prędkość dla goto, ale chyba musisz mieć 3A. Ciężko o taki zasilacz btw. W polu uzywam Celestrona Powertanka Pro: https://deltaoptical.pl/zasilacz-celestron-powertank-lithium-pro

Na RST ma aż za dużo mocy ;) Jest tam wyprowadzenie na 12V dla montażu, 12V10A - gniazdo zapalniczki, tu podłączam flatbox i 2x USB. Jest mniejszy model tej baterii "nie pro", ale ona potrafi zasilać albo 12V albo 5V. Focę lustrzanką, więc problem zasilania lapka odpada. Nie miałem do czynienia z bateriami, o których wspominasz. 

 

3 minuty temu, tomchm napisał:

Ja do swojego setupu używam dwóch takich powerbanków:

https://www.ceneo.pl/70723955;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5&shop=147424444&gclid=CjwKCAjwzruGBhBAEiwAUqMR8GIEojdfxF6un_mvsA-d7_Otw9DJWk35ulU7b4qaRTzfKMHnvu1dSxoC-EAQAvD_BwE

Sam SWSA jest zasilany bateriami, reszta jedzie na USB. Do autoguidingu używam ASIAIR. 

Jeszcze nie zawiodłem się na tych powerbankach - sprawdzone działanie przy -220C.

Z racji tego, że są to zamknięte urządzenia, można przewozić je w bagażu głównym czy tylko w podręcznym?

 

Oba akumulatory fajne, choć ten powerbank Viking cenowo dostępniejszy i wydaje się poręczniejszy. Tylko potrzebowałbym aż 3 sztuki. Przy 3.5A nie wiem czy pociągnie jednocześnie chłodzenie kamery i laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria:

Po pierwsze: nie wolno luzem przewozić w bagażu rejestrowym jakichkolwiek baterii/powerbanków Li-ON oraz itp. Powodem jest ryzyko pożaru; w razie jego wybuchu ugaszenie go w luku bagażowym jest co najmniej bardzo trudne.

Baterie litowe można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym. Jedna osoba może przewieźć luzem maksymalnie do dwóch sztuk baterii/powerbanków i to pod warunkiem, że wydajność energetyczna każdej z baterii nie przekroczy 160 Wh.

Takie powerbankijak moje są traktowane jako "luźne" baterie. Można przewieźć baterię o większej wydajności, ale pod warunkiem, że stanowi ona integralną część urządzenia i jest zabudowana w urządzeniu (np. laptop z baterią, ale już samej luźnej baterii do laptopa już nie).

 

Moja praktyka:

Na lotnisku nikt mi dokładnie nie sprawdzał powerbanków; podczas powrotu z Teneryfy podczas kontroli bezpieczeństwa Pani z ochrony poprosiła mnie jedynie o to, abym odseparował baterie od reszty sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Maro21 napisał:

zrezygnowałbym z prądożernego i ciężkiego laptopa , na rzecz czegoś na rasberry . Wklejam dokument faa i wychodzi że dwa małe agm możesz wstawić do rejestrowego , ja mam 2x 20 ah , są małe i lekkie

Airline_passengers_and_batteries.pdf 551.14 kB · 0 pobrań

A sprawdzałeś to w praktyce? Latałeś gdzieś z nimi?

 

EDIT: 12V*20Ah = 240Wh. Takie są zdecydowanie za duże, wg tej rozpiski max 100Wh w przypadku AGM, czyli musiałyby mieć po 8Ah. Trochę mało.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę wrócić do testów z raspberry, to faktycznie spora oszczędność na energii i miejscu. Kiedyś próbowałem, ale miałem problem ze stabilnością. Non stop się wieszało i musiałem resetować. Nie wiem czy problem tkwił w słabym zasilaniu czy w słabym egzemplarzu rasp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Maro21 napisał:

niestety asi air nie dla Ciebie , ale jest stellamate. spawdziłem na stronie norauto es i najtańszy aku kosztuje 45 euro

Kupno na miejscu też jest niezlą opcją. Pewnie nawet dogadałbym się z właścicielami, żeby kupić wysyłkowo i już by na mnie czekał na miejscu. Tylko co potem z tym zrobić - zostawić? Po kilku takich wyjazdach może się okazać, że kosztowo lepiej było zainwestować w wyżej proponowane droższe rozwiązania. Ale z drugiej strony odpada wożenie prądu samolotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowne testy z raspberry Pi potwierdziły, że port USB w rozdzielaczu gniazda do zapalniczki jest za słaby, ale przy stabilnym zasilaniu elegancko się z całym sprzętem połączyłem i nawet poruszałem montażem po pokoju ;)

 

Bardzo kuszą mnie te Vikingi i zrobiłem dla nich rozpiskę dot. zużycia energii. Ale nie wiem ile energii zużywa kamera z włączonym chłodzeniem (na ogół ustawiam na -15C) - jakie są wasze doświadczenia z prądożernością kamer? Dla obliczeń niżej założyłem, że kamera średnio zużyje 1A i max. 3A. Rozpiska poniżej (kolor zielony to wartości obliczone). Nic nie pomieszałem w obliczeniach?

 

Bateria 1          
Energia [Wh] 148        
Pojemność dla 12V [Ah] 12,33333333        
           
Zużycie prądu Napięcie [V] Natężenie [A] Max. natężenie [A] Moc [W] Max. moc [W]
Montaż 16 0,2 3 3,2 48
Grzałki 12 0,7 0,7 8,4 8,4
Komputer 5,1 0,5 2,5 2,55 12,75
      Suma [W] 14,15 69,15
      Czas [h] 10,45936396 2,140274765
           
Bateria 2          
Energia [Wh] 148        
Pojemność dla 12V [Ah] 12,33333333        
           
Zużycie prądu Napięcie [V] Natężenie [A] Max. natężenie [A] Moc [W] Max. moc [W]
Kamera 12 1 3 12 36
      Suma [W] 12 36
      Czas [h] 12,33333333 4,111111111

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczą Ci dwie takie obudowy na 12 ogniw 18650 ?

https://pl.aliexpress.com/item/4001055220757.html?spm

Kupując dobre akumulatory np. o realnej pojemności  3100 mAh masz w pudełku 156 Wh.  w dodatku łatwo wymienialne jak któraś padnie.

Sam używam podobnych 12V ale na 4 ogniwa.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Agent Smith napisał:

 

A konkretniej? Które są dobre?Ja się ostanio naciąłem - niby Panasoniki ale chyba podrobione - do dupy...

Fajny pomysł, ale właśnie o to samo miałem pytać :) Koszt takiego panasonica na allegro to jakieś 12 zł. Czyli taka obudowa z bateriami to 280zł za sztukę. Ponad połowę taniej od tych vikingów.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretniej ? Jakie i gdzie kupiłeś ?

 

Chcesz wybrać dobre poczytaj mały teścik. Odpowiedni dostawca to zupełnie inna kwestia.

https://lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650IndividualTest UK.html

Ja na ponad setkę kupionych ogniw miałem może jedną albo dwie sztuki padaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, holeris napisał:

W listopadowy nów planuję 2 tygodniowy pobyt w andaluzyjskich górach (mam wolne miejsca :)). To będzie pierwsza wyprawa z teleskopem samolotem.

Zabrzmiało jakbyś leciał tam prywatnym samolotem, więc raczej wszystkie te powyższe ograniczenia ciebie nie dotyczą :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, seg napisał:

Zabrzmiało jakbyś leciał tam prywatnym samolotem, więc raczej wszystkie te powyższe ograniczenia ciebie nie dotyczą :)

Hahaha, chciałbym :D Samolot będzie rejsowy Wrocław - Malaga i najprawdopodobniej wynajęcie auta na lotnisku. Chodzi raczej o to, że na miejscu będę sam wynajmował apartament, w którym mogą spać 3 osoby (choć jestem jeszcze w trakcie ustalania szczegółów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

31 minut temu, Agent Smith napisał:

Które są dobre

Aktualnie większość moich to ten model. Tyle że bez naklejki od sklepu. :) Sprzedawcę także polecam.

https://pl.aliexpress.com/item/1005002669839329.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148356.6.50ee2134NCzaOf

Za 24 sztuki wychodzi mi dziś 214 zł z dostawą na wrzesień. :)

Niestety ale restrykcje dla akusów powodują dłuuuuugą wysyłkę.

 

Znalazłem też pakiety 3S4P w obudowie akumulatorów żelowych

https://pl.aliexpress.com/item/33040266838.html

Akurat dla wersji 12Ah wychodzi 144Wh. tyle że możliwości szybkiej wymiany trochę mniejsza w razie awarii pojedynczego akusa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darek_B napisał:

A może wystarczą Ci dwie takie obudowy na 12 ogniw 18650 ?

https://pl.aliexpress.com/item/4001055220757.html?spm

Kupując dobre akumulatory np. o realnej pojemności  3100 mAh masz w pudełku 156 Wh.  w dodatku łatwo wymienialne jak któraś padnie.

Sam używam podobnych 12V ale na 4 ogniwa.

Tylko tym ustrojstwem to chyba nie naładuje tych akumulatorów z powrotem - patrz komentarz na Aliexpress...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomchm napisał:

Jedna osoba może przewieźć luzem maksymalnie do dwóch sztuk baterii/powerbanków i to pod warunkiem, że wydajność energetyczna każdej z baterii nie przekroczy 160 Wh.

To ograniczenie w ilości alumulatorów traktowałbym z przymrużeniem oka. Odbyłem na razie kilkanaście lotów z kilkunastoma akumulatorami LiIon - w tym kilka małych do lustrzanki, kilka większych 54Wh, 1 zapasowy duży do laptopa i 2 zapasowe duże LiPo do drona - nikt nawet nie zwrócił na to uwagi. Jedynie w dronowych sprawdzili pojemność, czyli warto pilnować tego limitu 160Wh na sztukę, ale z tym nie ma problemów na ogół. No i lepiej je jakoś sensownie spakować, żeby nie latały i nie miały możliwości zwarcia styków. Jeśli lecisz w kilka osób to lepiej akumulatory rozdzielić między ludzi, ale jak będziesz musiał je sam przewieźć to możliwość że ktoś będzie robił problemy jest raczej marginalna.

 

1 godzinę temu, holeris napisał:

Ale nie wiem ile energii zużywa kamera z włączonym chłodzeniem (na ogół ustawiam na -15C) - jakie są wasze doświadczenia z prądożernością kamer?

ZWO w instrukcjach do kamer podaje wykres poboru prądu przez chłodzenie. Zobacz czy QHY nie robi podobnie, a jak nie to znajdź odpowiednik ZWO i to da dobre przybliżenie. Ogólnie pobór prądu zależy od uzyskiwanej różnicy temperatury i dla większości zakresu delty pobór prądu jest mały, poniżej 1A, a dopiero zbliżając się do pełnej mocy chłodzenia prąd gwałtownie rośnie.

19 godzin temu, holeris napisał:

laptop - posiadany przeze mnie zasilacz na gniazdo zapalniczki pracuje z napięciem wejściowym 12 - 30V,

Nie wystarczy do laptopa nowa bateria, albo w jakiejś większej wersji? Jeśli to nie gamingowy "kloc", to nowa bateria zwykle wystarcza na te 8h minimalnej pracy. No bo podczas sesji 95% czasu masz zamknięty ekran, a obciązenie laptopa jest minimalne. U mnie laptop Lenovo x230 z nowym zamiennikiem o większej pojemności (taki wystający) trzyma spokojnie całą sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MateuszW napisał:

ZWO w instrukcjach do kamer podaje wykres poboru prądu przez chłodzenie. Zobacz czy QHY nie robi podobnie, a jak nie to znajdź odpowiednik ZWO i to da dobre przybliżenie.

Dla QHY nic takiego nie znajduję. Co najwyżej standardowe wykresy szumu odczytu, czułości, etc. Odpowiednik od ASI to zdaje się model ASI071. Wg dokumentacji 30 stopni poniżej otoczenia to 0,5A. 40 stopni, to już 1,8A. Czyli mniej niż założyłem.

 

15 minut temu, MateuszW napisał:

Nie wystarczy do laptopa nowa bateria, albo w jakiejś większej wersji? Jeśli to nie gamingowy "kloc", to nowa bateria zwykle wystarcza na te 8h minimalnej pracy. No bo podczas sesji 95% czasu masz zamknięty ekran, a obciązenie laptopa jest minimalne. U mnie laptop Lenovo x230 z nowym zamiennikiem o większej pojemności (taki wystający) trzyma spokojnie całą sesję.

Laptop to Lenovo T430 (+SSD) i pewnie wymienię mu baterię na nową / większą, bo teraz to tragedia, niecałą godzinkę pociągnie. Niemniej jednak i tak potrzebuję samolotowo-mobilnego zasilania. W kolorowej tabelce wyżej przeszedłem już na astroberry i laptop nie jest nawet uwzględniony :D Ale patrząc na ilość mocy w tych dwóch Vikingach i uwzględniając nową baterię, to pociągnie i z laptopem (o ile w ogóle wymagałby doładowania).

 

Jestem coraz bliższy decyzji o zakupie Vikingów. Tym bardziej, że są ostatnie 2 w sklepie... Te obudowy na ogniwa polecane przez @Darek_B też są niby fajne, przede wszystkim dużo tańsze, ale jednak bardziej kłopotliwe w obsłudze.

Edytowane przez holeris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomchm napisał:

patrz komentarz na Aliexpress

Kilkanaście sklepów sprzedaje te obudowy, w innych reakcje są bardziej rzeczowe.

2 godziny temu, holeris napisał:

ale jednak bardziej kłopotliwe w obsłudze

A co tu jest kłopotliwego?  Zresztą zrobisz jak wolisz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.