Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor SW 120/1000 eq3-2 opinie


Mariusz Psut

Pytanie

Co sądzicie o dostępnym w Teleskopy.pl zestawie jak w tytule? 

Nie chodzi o refraktor a bardziej o całość. Jak toto (montaż) będzie współgrać z taką tubą? Czy dla mnie,nie mającego nigdy do czynienia z paralaktykiem będzie to do ogarnięcia? Jak z rozstawieniem całości do obserwacji (upierdliwość)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Trochę poza tematem, ale porzuc myslenie o achro SW , na korzyść myślenia o achro Celestrona 120/1000. Celestron ma asferyzowane soczewki i jest lepiej dostrojony.

 

Moim zdaniem lepiej EQ5 pod taka tube, ale EQ3.2 jest  lżejszy. Ja obecnie jestem na etapie doboru jak najlżejszych elementów zestawu :D

 

BTW

znacznie lepszy od EQ3.2 jest EXOS1

 

EDIT

Co do montażu EQ - na poczatku nawet nie będziesz wiedział jak to obrócić, aby wycelować w gwizdy poniżej lub powyżej Polaris :mr.green: . Ale szybko sie nauczysz, szczególnie  jak Ci ktos pokaże jak tym się kręci ;) , a jest to de facto trywialnie proste. Do wizuala montaż EQ rozkładasz tak samo długo jak montaz AZ, no może 10 sekund dłuzej ze wzgledu na umieszczenie przeciwwagi na pręcie.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na duzym wietrze w dużych powiększeniach moze się mocno trzaść, ale nie oszukujmy na EQ5 też wtedy trzęsie. Dobrze mieć napęd chociaz w jednej osi - wtedy nie musisz  kręcic pokretłem i mniej wprowadzasz drgań. Z tym, ze napęd jakos chyba lepiej ma dopracowany i umieszczony EXOS1. Może kupic osobno tube i osobno montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie miałem tej tubki w ręku ani przy oku, ale miałe inne achromaty i wydaje mi się, że Ty Mariusz (jako koneser) będziesz zawiedziony.
Poza tym z pewnością taka tuba to już są granice dla EQ3-2 - będzie dygać, zwłaszcza na wietrze, choć generalnie (zwłaszcza po tuningu) bardzo lubię ten mały montażyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem na EQ 3-2 na aluminiowym statywie ED 80 czyli mniejszą i krótszą tubę i jak dla mnie drgania były duże. Weź tylko pod uwagę, że mam duże wymagania co do drgań czy mechaniki i to, że obserwuje w 99% Dobsonem (czyli raczej czymś stabilnym).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmmm...

Porzuciłem myśli o prostej lornecie. Newtona że względu na gabaryty i kłopotliwość nie chcę. Zmieniły się też możliwości finansowe i Ed w tym rozmiarze jest poza zasięgiem.

To ma być uniwersalna tuba, zmieścić się do małego bagażnika kompaktu.

Ta tubka wydaje się niezłym wyborem.

Finansowo też na granicy:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czas rozstawiania paralaktyka z wszystkimi gratami to 30 minut, w sam raz na schłodzenie tuby. W obsłudze jest prosty, radzę ignorować te podziałki i do ustawiania na polarną użyć aplikacji. Montaż jak montaż, po prostu osie są na naszej szerokości geograficznej nachylone. W kwestii drgań wiele zależy od statywu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Nie miałem tej tubki w ręku ani przy oku, ale miałe inne achromaty i wydaje mi się, że Ty Mariusz (jako koneser) będziesz zawiedziony.
 

Tez tak myślę - trzeba mu ją jakoś wybic z głowy... :D To tylko krótki achromat... Na planetach pokaze tyle samo co 102/1000, na DSach pewnie  deczko wiecej...

 

Kup cos z tego http://www.kasai-trading.jp/refractor.htm i bedziesz zadowolony. Znakomita optyka, znakomita mechanika, śmiesznie tanie w porównaniu do EDków SW i do tego ładne :wub:  Występują pod różnymi markami Altair, TS, Tecnosky itd...

Jak wiesz ja mam z tej stajni TSa 102/1122ED i to jest strzał w 10! Własnie pisałem o nich (refach Kasai)  na FA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mariusz Psut wracaj do gry. Ciągle czekam na Twoje relacje z obserwacji. Ja mam wersję 102/1000 i jestem zadowolony. Gdybym miał zamieniać go na inny achromat o większej aperturze to właśnie bym rozważał takiego 120/1000. Powiem tylko, że na giełdzie Astromaniaka jest Bresser 102/1300! A to całkiem ciekawa opcja. http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=62929

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, JSC napisał:

To tylko krótki achromat... Na planetach pokaze tyle samo co 102/1000, na DSach pewnie  deczko wiecej...

no nie to samo, tylko w 2*D planetę w solidnej pieszczocie chromatyzmu ;) Dodać muszę, że w dużych powiększeniach niebieski tworzy uroczą aureolkę wokół Jowisza, a między nimi da się dostrzec przerwę chromaciniego.

Nie żebym zniechęcał... sam mam duży achromat i pierwszym moim odkryciem było to, że niebieskie lampki choinkowe świecą całkiem intensywnie na żółto. Cudowny teleskop... krótki okular i każdą barwę odgarniasz na boki jak śnieg :D

 

2 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Czy nikt już nie luka przez zwykłe achro f8???

no ja mam odpowiednio tanie :D co chcesz wiedzieć? :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.