Skocz do zawartości
  • 0

Jakie parametry guidingu przy fotografowaniu z długą ogniskową


dobrychemik

Pytanie

Do tej pory z guidingu korzystałem tylko z dość krótką ogniskową, bo 450mm i działa rewelacyjnie przy ustawieniach 2s, 50%. Chciałbym jednak czasem guidować Maka150 mającego ogniskową 1800mm. Czy powinienem zmienić ustawienia czy też działać na tych samych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja robiłem z guiderem 185mm foty przy ogniskowej 1000mm. Ale przesiadłem się na 240mm, choć jeszcze nie miałem czasu sprawdzić efektów.

W moim przypadku waga guidera oraz mały pixel kamery sprawiają, że nie będę sprawdzał dłuższych ogniskowych lunetki.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Guiding (skuteczny!) przy skali 0,42 czy 0,53 na piksel, jest wysoce problematyczny na HEQ5, żeby nie powiedzieć niemożliwy, bo być może komuś w sprzyjających warunkach ta sztuka się udała. 

Zmiana skali guidera lub przesiadka na OAG nie ustabilizuje atmosfery ani nie poprawi immanentnych właściwości  montażu HEQ5 i jemu podobnych. Do pewnego stopnie oczywiście wyeliminuje pewne mankament układy, ale nie jest lekiem na wszystko.

Jeśli do tej pory guidowany montaż prowadził z jakąś tam dokładnością , to najprawdopodobniej  dalej tak będzie tak prowadził, bo możliwości korekty osiągnęły limit, a jeśli nie to zawsze próbują zbliżyć się do tego limitu, czyli płaskiego wykresy prowadzenia.

Setup  zawsze prowadzi najlepiej jak potrafi, a konkretnie tak, na ile pozawala limit najsłabszego element zestawu.  

Jeśli do osiągnięcia sukcesy wystarczyło by tylko zwiększyć ogniskową guidera, to astrofotografia była by o wiele prostsza i tańsza przy okazji. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Testy pokazały, że mój guider o ogniskowej 240mm nie daje rady z Makiem o ogniskowej 1800mm. Efekt zbliżony do braku guidingu, więc na razie daruję sobie foto przez Maka.

 

Ogniskowa guidera jest wystarczająca. Dzięki subpixelowej precyzji skala guidera może być nawet 10 x mniejsza niż setupu głównego.  Raczej inne problemy się ujawniły. Może jest jakiś problem mechaniczny w tubie lub montażu, słabe ustawienie na polarną, ugięcia między guiderem a kamerą główną itp. Dokładność prowadzenia montażu musi być na poziomie seeingu. Nawet jak montaż nie prowadzi na poziomie 0.53" to seeing zamaskuje błędy. Przy długoczasowym DS skala poniżej 1 arcsec tylko sporadycznie się przydaje. Nawet jak robisz ogniskową 1800 to proponuję bin np. 2x2.

 

Co do OAG to problemem będzie pole widzenia i związany z tym brak jasnych gwiazd. W moim setupie zastosowałem reduktor ogniskowej w OAG. Mam dla guidera wypadkową ogniskową 658mm (pole 2.2 x większe), a dla głównej kamery 1000mm.

 

Wrzuć jakąś przykładową klatkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też mam guiding zewnętrzny lunetką 240 mm i do skali 0.78"/pix z samym guidingiem nie miałem nigdy problemu. Natomiast problem pojawiał się z powodu niedoskonałego połączenia lunetki guidującej z tubą główną. Absolutnie odpada wpięcie guidera w stopkę szukacza. Minimalne zmiany temperatury czy zmiany ustawienia teleskopu (zmiana wektora grawitacji) powodują płynięcie osi optycznej guidera o ułamki mikronów, co przy dłużej naświetlanych klatkach powoduje efekt "pojechanych" gwiazd, mimo, że wykres guidingu jest płaski.

 

Guider MUSI być przymocowany do głównej tuby na przysłowiowy mur-beton. I dlatego przy dużych teleskopach lepszy jest OAG, gdzie ten problem nie występuje.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Grzędziel Chyba trafiłeś: dopiero lecą do mnie dodatkowe siodła vixen, żeby móc solidniej zamontować guiding obok maka. Z braku innej możliwości założyłem guiding na stopce szukacza. Starałem się zamontować go na sztywno, ale przy tej skali może rzeczywiście to za mało. Za parę tygodni zrobię ponowny test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, dobrychemik napisał:

@Grzędziel Chyba trafiłeś: dopiero lecą do mnie dodatkowe siodła vixen, żeby móc solidniej zamontować guiding obok maka. Z braku innej możliwości założyłem guiding na stopce szukacza. Starałem się zamontować go na sztywno, ale przy tej skali może rzeczywiście to za mało. Za parę tygodni zrobię ponowny test.

W to bym celował. 

 

U mnie założenie szukacza na szynę Vixenową w RC6" bardzo poprawiło jakość obrazu na fotkach (wcześniej był na stopce szukacza). 

RMS się nie zmienił, a obraz dużo stabilniejszy. 

Planuje teraz migrację na OAGa właśnie po to, żeby całkowicie wyeliminować ruch guidingu względem głównej optyki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To ja od strony mechanicznej - w Makach SW 150mm i 180mm bardzo łatwo rozłożyć je na czynniki pierwsze: cela menisku + tubus + cela lustra - to raptem konieczność odkręcenia 2x 4 śruby. Gdy wyjmiesz już tubę, możesz ją wiercić do woli i  przykręcić do niej super solidnie obejmy guidera. Trzeba je lekko dofrezować to krzywizny tuby lub wykonać dodatkowe elementy, tak aby każda z obejm była mocowana w dwóch, mocno od siebie rozsuniętych punktach.

Dobrym rozwiązaniem byłaby też przesiadka na szynę Losmandy, równie solidnie przykręconą do tubusa (2x 2 śruby, przez odpowiednie łoża)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, dobrychemik napisał:

Marcin, nie wykluczone, że tak bym zrobił, gdyby mak był moim docelowym sprzętem długoogniskowym. Ale nie jest, zatem wolę go nie demolować, by kolejny właściciel miał kiedyś idealnie wyglądającą tubkę.

Ale z drugiej strony taka tubka po modach może dla kolejnego właścicela tylko zyskać na atrakcyjności.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.