Skocz do zawartości

Moja pierwsza Andromeda


okuul

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Tayson napisał:

DSS zamiast Sequatora.

Ok, spróbuję.

 

26 minut temu, patrix napisał:

I do tego darmowy PixInsight LE, ewentualnie darmowy Images Plus

O PixInsight LE czytałem tutaj, ale nie mogę nigdzie znaleźć instalki, na ich stronie jest tylko full, albo 45-dniowy trial, do LE są niedziałające odnośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O witam! :) (Na facebooku też komentowałem, ale tu rozwinę swoją wypowiedź)
Jak na pierwsze podejście jest naprawdę super! Teraz do podejścia drugiego trzeba oczywiście zrobić to trochę lepiej :)
Powinieneś zrobić więcej materiału. 45 minut to nie jest specjalnie dużo, takie 1,5h conajmniej tymbardziej, że teraz księżyc nie będzie przeszkadzał, ponieważ dąży do nowiu.
Robisz też biasy oraz flaty (Najlepiej też dark flaty by te flaty skorygować) oraz (jeżeli to możliwe) wydłużyć nieco naświetlanie jednej klatki.
Z programów też polecam jak koledzy wyżej dss. Jest on jednak trochę trudniejszy niż sequator, jednak daje odpowiednio lepsze rezultaty (polecam różne tutoriale obejrzeć).
Z mojej strony to wszystko, pogodnego nieba! :astronom:

 

Edytowane przez ASTRF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ASTRF napisał:

Robisz też biasy oraz flaty (Najlepiej też dark flaty by te flaty skorygować) oraz (jeżeli to możliwe) wydłużyć nieco naświetlanie jednej klatki.

Ok, klatek kalibracyjnych dorobię, ale przy moim minitracku 45s to max dla 135mm ogniskowej.

Materiału też dozbieram, wiem że im więcej tym lepiej :)

 

14 minut temu, ASTRF napisał:

Z programów też polecam jak koledzy wyżej dss. Jest on jednak trochę trudniejszy niż sequator, jednak daje odpowiednio lepsze rezultaty (polecam różne tutoriale obejrzeć).

Dss mam, coś już tam robiłem, poćwiczę. Sequator mi dotąd dzielnie służył przy szerokich kadrach, no ale trzeba się rozwijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Drugie podejście zdecydowanie lepsze. Ja tam jeszcze polecam się zaprzyjaźnić z Sirilem - zestackuje i jeszcze obrobi. Niekiedy nawet nie są potrzebne inne programy. Zauważyłem to zwłaszcza w galaktykach. 

Ok. Sirila już raz testowałem wg tutoriala stąd, duży próg wejścia, ale moc w nim drzemie wielka, spróbuję tą Andromedę nim obrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, okuul napisał:

Podążając za radami szanownych kolegów dozbierałem materiału, klatek kalibracyjnych i posiedziałem nad obróbką. Wg mnie, w porównaniu z pierwszą wersją różnica jest, nomen omen, kosmiczna.

Kolejne sugestie mile widziane :)

 

115x45s, 10 dark, 10 flat, 50 bias.

DSS, Starnet, Gimp. Lekki crop.

Andromeda_20210802_v2.thumb.jpg.cb47447f474a6a6cdfb52ce90a4f28b4.jpg

O... ; ) 

To już jest naprawdę dobre zdjęcie. Owiele lepsze od pierwszego! Idziesz jak najbardziej w dobrym kierunku i oby tak dalej! 

 

Również się pobawię wysłanym przez ciebie stackiem, może coś mi wyjdzie może nie : P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyszło tak :) Pamiętaj, że jak robisz darki to musisz mieć taką samą ilość darków i łącznego czasu jego naświetlania co lightów bo inaczej darki wnoszą dużo szumu do fotki :) Jak matryca aż taki ci się nie grzeje to odpuść darki a naklep kilkaset biasów i starczy :) Powodzenia!

Andromeda_20210802_3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pozbierać na samyanga 135mm używkę. Zobacz, to zdjęcie zrobiłem samyangiem na F2.8 pod ciemnym niebem tak samo na wsi (1,5h materiału) :)I poczekaj ze zbieraniem materiału bo Andromeda późno wschodzi na dobrą wysokość do zbierania fotek. Foć coś w zenicie a M31 odłóż na później a efekt będzie o wiele lepszy! Czystego nieba!

m31_50_s135.jpg.648511a3459bfb8ca293f308797e4a48.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, flamezz napisał:

Pamiętaj, że jak robisz darki to musisz mieć taką samą ilość darków i łącznego czasu jego naświetlania co lightów bo inaczej darki wnoszą dużo szumu do fotki

 

Hmm, o tym nie wiedziałem, to w sumie podwaja czas zbierania materiału.

A jeśli zbieram przez kilka nocy, to każdej muszę robić darki ? Temperatury mogą być inne każdej nocy, jak to się ma potem do stackowania ? Osobno robić light + dark każdej nocy i potem to stackować porcjami a na koniec dopiero stackować w całość dodając wtedy flaty i biasy ? Czy wszystkie porcje light + dark razem z biasami i flatami załadować i DSS to jakoś ogarnie ?

Bo ja tu akurat zbierałem lighty 2 razy, a darki, biasy i flaty raz, a do DSS wrzuciłem wszystko razem - no i teraz nie wiem czy to dobrze ?

 

2 godziny temu, flamezz napisał:

Jak matryca aż taki ci się nie grzeje to odpuść darki a naklep kilkaset biasów i starczy

 

Rozumiem, że to, czy matryca grzeje, to na stacku zobaczę ? Czerwone kolorki i szumy dziwne ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się również Twoim stackiem. Jest już tam jakiś potencjał, ale nadal trzeba by materiał wyciągać "za uszy" :D

Podpisuję się pod tym co pisał kolega @flamezz - łap obiekty wyżej (mniejszy wpływ atmosfery), pomyśl o Samyangu używce i przede wszystkim pal dużo materiału. Nigdy nie jest zbyt dużo ;-)

 

obraz.thumb.png.66563f20e1c1ea37c58e5950abecde47.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, okuul napisał:

 

Hmm, o tym nie wiedziałem, to w sumie podwaja czas zbierania materiału.

A jeśli zbieram przez kilka nocy, to każdej muszę robić darki ? Temperatury mogą być inne każdej nocy, jak to się ma potem do stackowania ? Osobno robić light + dark każdej nocy i potem to stackować porcjami a na koniec dopiero stackować w całość dodając wtedy flaty i biasy ? Czy wszystkie porcje light + dark razem z biasami i flatami załadować i DSS to jakoś ogarnie ?

Bo ja tu akurat zbierałem lighty 2 razy, a darki, biasy i flaty raz, a do DSS wrzuciłem wszystko razem - no i teraz nie wiem czy to dobrze ?

 

 

Rozumiem, że to, czy matryca grzeje, to na stacku zobaczę ? Czerwone kolorki i szumy dziwne ..

Matryca jak sie grzeje daje ci hotpixele i takie pojaśnienia na rogach, Ja bym olał darki i robił biasy. Darków nigdy nie robie i nie mam nigdy z tym problemu :) Kilkaset biasów zrobisz raz na danym ISO i możesz ich używać do każdej fotki robionej na tym samym ISO. Szkoda czasu i migawki na darki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.