Skocz do zawartości

Meade 10x50


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę do "lornetkowych wyjadaczy" z tego forum. Może są już opinie o tym sprzęcie na forach niemieckich, tam miała być sprzedawana chyba od dzisiaj. Ja jestem zielony w kwestiach oceny sprzętu, niemieckiego też nie znam zbyt dobrze. Niech ktoś poszpera. Byłoby miło usłyszeć coś przed 28 kwietnia.

 

troszkę poszperałem tutaj:

 

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthre...o=&fpart=1&vc=1

 

zacznę od pozytywnych aspektów kupna tej lornety (które wynikają z powyższego forum):

 

- dobre wykonanie (jak na niecałe 90 pln), korpus ze stopu metalu (napewno nie plastik)

- okulary o LER-ze okolo 15-16 mm (wygodne dla noszących okulary)

- bardzo dobrej jakości torba (futerał) i podobno wygodny pasek na ramię

- pole powyżej 50 stop.

- trzyma ostrość w 2/3 pola

- w miarę jasna i kontrastowa (tutaj opinie są troszkę podzielone) - wypada (biorąc pod uwage wszystkie opinie z owego forum) znacznie powyżej średniej, napewno lepiej niż lornetka z czerwonymi warstwami na nocnym niebie.

- raczej stabilny mostek okularowy

 

negatywne aspekty:

 

- podawane pole 5 stopni przez producenta nie pokrywa sie z rzeczywistym (prędzej między 4.5 - 5.0 stopnia), niektórzy twierdzą ze jeszcze mniejsze z tym ma związek

- fakt ze pod soczewką obiektywu jest obejma, która powoduje, że efektywnie lornetka ma obiektyw niewiele powyżej 40 mm a nie 50 milimetrowy ! (opinie podzielone)

- abberacja chromatyczna podczas obserwacji dziennych daje się we znaki

- ostatnie (conajmniej 10% pola) jest nieostre

- krótki skok pokrętla ostrości co utrudnia prezyzyjne "wyostrzenie" obrazu

- połyskująca czarna farba użyta do wyczernienia wnętrza tubusów co za tym idzie

- spore refleksy

- zauważalna dystrosja pola

- część lornetek dostarczonych do lidla jest na dzień dobry rozkolimowana (np. lewy czy prawy okular) ...

 

to na tyle proszę powyższego zestawienia nie traktować jako do końca wiążącego (chociażby na fakt iż bazuje na opiniach zaciągniętych z zagranicznego forum) już niedługo organoleptycznie się przekonamy co jest warta ta zabawka ... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena faktycznie niska...

Pewnie warto bedzie je kupic bo o ile sie orientuje to w tej cenie trudno kupic cos ala 10x50 o przyzwoitej jakosci,

2ga sprawa to bardzo dobra alternatywa dla mlodych ludzi ktorych nie stac na taki sprzet,

3cia to lepiej by je kupili milosnicy astronomi niz spekulanci z Allegro co by nie sprzedawali po cenach "Meadowskich" - tak jak to bylo z Sky Luxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio skayluxy na allegro są po ok. 250 zł . Uspokoiło się .

Montaże skayluksów chyba są odrzutami z produkcji . Trzeba je poprawić . To samo może być z tą lornetką . Elementy do jej produkcji w miarę dobre , ale coś nie tak w całości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak ta lornetka wypada w porównaniu z Taigą 10x50?

 

Z porównania opisu zamieszczonego przez Shadowa (post #26) z testem lornetek Taiga wykonanym przez CAMK wynika, że parametry (wielkość ostrego pola, pole widzenia, obudowa) są porównywalne, a lidlornetka jest zdecydowanie tańsza.

 

Testy były wykonywane przez różne osoby i w różnych warunkach, więc takie porównanie nie jest do końca miarodajne.

 

A jak Wy myślicie? Brać Meade czy Tajgę?

Edytowane przez mbu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak ta lornetka wypada w porównaniu z Taigą 10x50?

 

Z porównania opisu zamieszczonego przez Shadowa (post #26) z testem lornetek Taiga wykonanym przez CAMK wynika, że parametry (wielkość ostrego pola, pole widzenia, obudowa) są porównywalne, a lidlornetka jest zdecydowanie tańsza.

 

Testy były wykonywane przez różne osoby i w różnych warunkach, więc takie porównanie nie jest do końca miarodajne.

 

A jak Wy myślicie? Brać Meade czy Tajgę?

należy ją najpierw obadać i wtedy się zastanowić, ale cena jest kusząca- pozostaje pytanie co z jakością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak ta lornetka wypada w porównaniu z Taigą 10x50?

A jak Wy myślicie? Brać Meade czy Tajgę?

Bez postawienia obok siebie tych dwóch lornetek nie ma mowy o porównaniu tym bardziej, że na pewno lidlowski meade :

 

05_0289_b.jpg

 

Nie jest lornetką TravelView (jak kilka osób tu zakłada) czyli tą:

 

closeup1_h354.jpg

 

Przeglądając strony Meade można się przekonać, że żadna z loretek tego producenta nie odpowiada lornetce sprzedawanej w Lidlu więc nawet nie ma porównania parametrów z Taigą.

A opis w stylu: dobra torba i obrazy (kontrast) lepsze niż te z czerwonymi powłokami nie przekonują do zakupu nawet za 90 zł.

No i oczywiście w świetle powyższego można się zastanawiać czy jest to meade.

BTW a jak wyglądają sprawy związane z gwarancyjnym serwisowaniem sprzętu optycznego w Lidlu bo jak tak jak w innych supermarketach to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że da się kupić za 90 zł dobrą lornetkę ? Czy uważacie, że w epoce drapieżnego kapitalizmu w Polsce jakiś kapitalista przeobraził się w matkę Teresę?

Co jest DOBRE za 90 złotych - zdanie będzie tu podzielone, podobnie jak przy SkyLuxie.

Do SkyLuxa sporo dołożyłem na modernizację montażu którego i tak nie używam, zaś samą tubę zmodernizowałem ZA DARMO i ostatnio jestem porażony znakomitą jakością obrazów Saturna! Są lepsze niż w Newtonie żółty OptiSan 114/900.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że da się kupić za 90 zł dobrą lornetkę ?
Cena zazwyczaj idzie w parze z jakością, to chyba zrozumiałe że nie oczekujemy od lornetki meade 10x50 optyki rodem z vixena ultimy 8x56 a adekwatnej do oferowanej ceny. W przedziale cenowym do 90 pln cieżko znaleźć "dobrą" lornetkę ... no chyba że wyżej wspomniane (używane) BPC 10x50 z nieciekawym odwzorowaniem bieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki juz są, oglądałem... i tak:

- pryzmaty bak4

- warstwy antyodblaskowe niebieskie (błękitne)

 

Ogolnie pod względem mechanicznym nawet w miarę, ustawianie

ostrości chodzi płynnie (ale w poszczególnych modelach troche się różni

wiec w przypadku checi zakupu warto troche poszperac). Podobnie z kolimacja:

sprawdzane 3 modele mocno sie różnily, ale jeden model miał ustawione bardzo dobrze. Na wyposazeniu dekielki, szmateczka, pasek i futerał (i instrukcja)

 

- pole widzenia: porownywałem z posiadanym kiedys sotem 10x50 (miał 5 st)

ta na pewno wiecej, mozliwe ze ok. 7

- jakosc obrazu: w sklepie ciezko sprawdzic, ale lepiej do sotem (jak dla mnie), gorzej od zeissa :)

- produkcja: made in china

- okulary 3 soczewkowe

 

 

Przepraszam, że malo danych (tak jak to np. na stronie o testach lornetek), ale

fachowcem nie jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet taką lornetkę zakupiłem. Nie znam się na parametrach optycznych. Wydaje mi się nienajgorsza za takie pieniądze. Nie mam doświadczenia z lepszym lub gorszym sprzętem (zakładam, że i taki jest). Mam tylko jedną uwagę. Zanim wybrałem model do kupienia sprawdzałem około 10 sztuk i wszystkie miały w mniejszym lub większym stopniu źle ustawioną zbieżność połówek. W niektórych zezowanie było nad wyraz męczące. To co wybrałem wydaje mi się dobrze ustawione. Ale zaznaczam - to była jedna na około 10. Obok mnie wybierał jeszcze jeden człowiek i też długo szukał zanim znalazł lornetkę bez zeza.

Przestrzegam więc, sprawdzajcie dobrze.

Instrukcja jest po polsku wszystkie napisy na pudełku również, gwarancja na 5 lat realizowana przez firmę C. Hartwig Gdynia S.A, ul. Łopuszańska 02-220 Warszawa, tel: 0-22 5770541, e-mail: service@meade.de

Może jeszcze na koniec. W Toruniu lornetek było dużo - około 30, może więcej. A zainteresowanie znikome. Więcej osób ogląda wędziska leżące obok. Myślę więc, że lornetki trochę poleżą.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie byłem, lornetki obejrzałem trzy, jedną kupiłem.

 

Wszystkie trzy macane lornetki były poprawnie skolimowane. W pierwszych dwóch, jakie obejrzałem, w układzie optycznym było widać czarne kropki na powierzchni pryzmatów. Dopiero trzecia była czysta.

 

Co do jakości obrazu, to ja jestem zadowolony. Szukałem czegoś lepszego niż mój stary rosyjski monokular 8x30, i znalazłem.

 

Obiektywy nie mają pełnych 50 mm. Prędzej 46-47 mm.

Pole widzenia jest spore, ale nie potrafię go określić. Musi to zrobić jakiś lepszy specjalista.

Krzywizna pola jest widoczna, ale mnie ona nie przeszkadza - sam mam astygmatyzm i się przyzwyczaiłem, a poza tym i tak krzywizna jest mniej dostrzegalna niż monokularze.

 

Lornetka ma gniazdo statywowe.

 

Jak na tę cenę, to uważam zakup za w miarę udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja kupiłem. Za te pieniążki to pewnie kupię jeszcze jedną siostrzenicy na urodziny.

Sprawdziłem dwie i obydwie były ok. Mam wadę wzroku -3D i wydaje mi się, że jeśli ktoś ma wiekszą na - może mieć problem z ustawieniem ostrości na nieskończoność bez okularów na nosie, bo brakuje regulacji ostrości. Ale to moja niesprawdzona spekulacja. Produkcja Chińska dla Meade Europe. To tłumaczy inny wygląd niż Meade 10x50 ze strony firmowej Meade USA. Niemniej jednak optyka może być ta sama. Wykonanie całkiem przyzwoite. Rzecz jasna to moje wrażenia. Do porównania mam tylko rosyjską BPC 7x35. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam sie do klubu posiadacza tej lornetki :Salut:

Jak za tą cene sprzęcik całkiem niezły. Dobre wykonanie mechaniczne, brak śmieci w środku, i co najwazniejsze bardzo dobra optyka jak na tą cene. Pod ręką mam tylko monokular 8x30 i w porównaniu do niego Meade 10x50 optycznie wypada zdecydowanie lepiej. Zaskakuje zwłaszcza mały spadek ostrości bo bokach. Zmierzona średnia obiektywów wynosi około 48 mm.

Co do powtarzalności to oglądałem tylko dwie lornetki, wybrałem drugą bo pierwsza miała jakiś brud na soczewce i była odrobinke gorzej skolimowana (ta którą kupiłem też nie jest idealna pod tym względem ale jest ok).

To tyle co można było ocenić po dziennej obserwacji. Zobaczymy na co ją stać w nocy :D .

 

W Toruniu lornetek było dużo - około 30, może więcej. A zainteresowanie znikome. Więcej osób ogląda wędziska leżące obok. Myślę więc, że lornetki trochę poleżą.

W Krakowie koło południa lornetek było koło 20 sztuk, zainteresowanie również znikome.

 

Jesli ktoś sie jeszcze zastanawia a szuka niedrogiej lornetki o takich parametrach to zdecydowanie polecam.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie wasze zdanie co do zbieżności osi obu połówek w tych lornetkach. Jak już wyżej pisałem, sprawdzałem w Toruniu około 10 sztuk i w prawie każdej miałem conajmniej lekki dyskomfort spowodowany zezowaniem. Nie wiem czy akurat miałem pecha, czy może coś jest nie tak z moim wzrokiem. Pociesza mnie fakt, że w końcu wybrałem odpowiednią. Zresztą była to pierwsza, jaką złapałem - wszystkie następne były gorsze.

Ale widzę, że moje czarne statystyki (1 na 10) u innych się nie sprawdzały - wszyscy brali prawie zawsze pierwszą i była dobra.

 

PS. Chyba zaraz sobie dopiszę lornetę do posiadanego sprzętu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie wasze zdanie co do zbieżności osi obu połówek w tych lornetkach. Jak już wyżej pisałem, sprawdzałem w Toruniu około 10 sztuk i w prawie każdej miałem conajmniej lekki dyskomfort spowodowany zezowaniem. Nie wiem czy akurat miałem pecha, czy może coś jest nie tak z moim wzrokiem. Pociesza mnie fakt, że w końcu wybrałem odpowiednią. Zresztą była to pierwsza, jaką złapałem - wszystkie następne były gorsze.

Ale widzę, że moje czarne statystyki (1 na 10) u innych się nie sprawdzały - wszyscy brali prawie zawsze pierwszą i była dobra.

 

PS. Chyba zaraz sobie dopiszę lornetę do posiadanego sprzętu  :D

 

JADE DZIS JA KUPIC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak osadzone sa obiektywy? Tzn. Jak wyglada sprawa domowej kolimacji? Niecentryczne ringi ala Tento, srubki ala Oberverk, czy cos jeszcze innego?

 

Nie znam się, więc tylko opiszę jak to wygląda:

Jak zajrzy się w obiektyw, to na głębokości połączenia stożka obiektywu z korpusem lornetki widać nicentryczny "schodek". Przez gumę na korpusie nie domacałem się żadnych śrubek, ale może źle szukam. Jeśli takie śruby są, to gdzie?

 

Zdjęcie wnętrza mojej lornetki wykonane komórką:

obiektyw-od-srodka.jpg

 

PS. zainteresowanie lornetką w sklepie faktycznie niewielkie. Moje macanie lornetek zainteresowało ochronę sklepu. Ochroniarz podszedł... i sam zaczął oglądać lornetki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie wasze zdanie co do zbieżności osi obu połówek w tych lornetkach. Jak już wyżej pisałem, sprawdzałem w Toruniu około 10 sztuk i w prawie każdej miałem conajmniej lekki dyskomfort spowodowany zezowaniem.

Ale widzę, że moje czarne statystyki (1 na 10) u innych się nie sprawdzały - wszyscy brali prawie zawsze pierwszą i była dobra.

 

Ja oglądałem dwie i obydwie były w niewielkim stopniu rozkolimowane, zresztą ciężko to dokładnie sprawdzić w sklepie. Teraz jak obserwuje to ta malutka rozbieżność mi nie przeszkadza. Chętnie bym oglądnął pozostałe lornetki ale urwałem sie z roboty na chwile i nie mogłem spędzić w sklepie 2 godziny :rolleyes: .

 

Co do zauważonych wad optycznych.

- przy patrzeniu na bok obraz znika (podobno ten sam efekt występuje w okularach ED celestrona)

- troche większa niż w ruskim monokularze 8x30 aberracja chromatyczna

- monokular 8x30 jest odrobinke ostrzejszy w środku pola widzenia jednak po bokach Meade go deklasuje

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.