Skocz do zawartości

Meade 10x50


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak rozogniskuje lornetke to mam taki efekt, ze gwiazdy staja sie rozciaglymi plamkami, ale punkt najjasniejszy jest z prawej strony plamki.

To normalne w lornetkach czy mam swoja wymienic? :Salut:

Wygląda na astygmatyzm. Obiektywy zamontowane nieprostopadle do osi optycznej albo za mocno zaciśnięte w oprawach. Masz to zjawisko w obu połówkach lornetki?

Na tyle, na ile mogę to sprawdzić za dnia, mój egzemplarz jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli posiadajac BPC Tento 10x50 mimo wszystko warto wybrac sie do Lidla?

 

Chyba najlepiej by bylo, gdybys poszedl do Lidla, pomacal, powachal, polizal a najlepiej popatrzyl przez ten sprzet. Jak widac sa zwilennicy jak i przeciwnicy zakupu tej lornetki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Lidla i to nie z jedną, a z dwoma lornetkami :D

 

W sklepie, w którym kupowałem też było około 20 pudełek. Przejrzałem około 15, ale i tak po kilku miałem już pewien mętlik, tak jak Mirek. Odkładałem więc te lepsze do wózka, a potem zrobiłem dodatkową selekcję.

Większość lornetek była porównywalna pod względem jakości. Dwie były do odrzucenia na wstępie. Jedna ze względu na luźny mostek, druga ze względu na pewną wadę obudowy. Nie znalazłem idealnie skolimowanej, ale większość była dobrze ustawiona i nie trzeba było "zezować". Różnego typu parproszków było naprawdę bardzo mało i to często na wierzchu, tak że można je bez kłopotu usunąć. W niektórych odstawały jakieś drobne strzępki plastiku lub gumy, ale też można je było zlikwidować.

 

Zainteresowanie lornetkami było małe. Wyglądało na to, że tylko dwie były wcześniej wyciągane i z pudełka i z futerału, a pozostałe nie. W jednej z tych dwóch brakowało dekielków, widocznie jakiś wędkarz wziął na robaczki. :D

Gdy ja przeglądałem podszedł jakiś młodszy mężczyzna, wziął jedną i ... zgubił jeden dekielek, który wpadł pod półki. Niestety nie chciało mu się tego dekielka szukać i szybko zapakował lornetkę do pudełka i odłożył na miejsce.

 

Jeżeli chodzi o widok zewnętrzny to niepodoba mi się tylko rejon okolic obiektywów, ale same obiektywy i okulary wyglądają dobrze. Główne pokrętło rzeczywiście chodzi ciężko, ale wolę tak niż, żeby było zbyt luźne. Nie zauważyłem w żadnej lornetce, aby po naciśnięciu na dekielki okularów, okulary ulegały przesunięciu (wciśnięciu). Te lornetki, które widziałem nie pasują mi do opisu tych, które widział Arek. Więc albo są jednak różnice w poszczególnych partiach, albo inaczej patrzymy na lornetki.

 

Oczywiście najważniejszy będzie dla mnie test na gwiazdach, ale na razie jestem zadowolony.

 

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastaniesz to co zostało opisane w postach powyżej, polecałbym wziąść pod pachę Tento 10x50 i na miejscu na spokojnie porównać  :D
Troche sie boje o reakcje ochrony - trzeba bedzie udowodnic, ze Tento jest moja wlasnoscia, a nie zostala sciagnieta z polki sklepowej ;) Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że mam w tej chwili dwie inne lornetki tj. BPC 7x50 i Kronosa 26x70 i porównując ich mechanikę i obudowę to najwyżej oceniam BPC (ocena 4,5) następnie Meade (ocena 4), a na końcu Kronosa (ocena 3,5). W tym ostatnim przypadku nie odpowiada mi brak centralnej regulacji ostrości i zbyt lekkie obroty okularów w temperaturze powyżej +5 stopni.

 

Aha, dlaczego kupiłem dwie lornetki? Aby porównać je dokładnie w domu i mieć możliwość wyboru najlepszej. Druga, wcale nie musi być gorsza i też znajdzie swoje przeznaczenie. Za te pieniądze warto. Ostateczną ocenę wystawię jednak po obserwacjach nocnych.

 

Co do zażółcania obrazu - jest minimalne. Jeżeli ktoś o tym nie wie, to zapewne nie zauważy. Ja długo oglądałem białe balkonowe drzwi i ledwo coś dostrzegałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sie boje o reakcje ochrony - trzeba bedzie udowodnic, ze Tento jest moja wlasnoscia, a nie zostala sciagnieta z polki sklepowej ;)

Pokaż Tento ochronie przy wejściu do sklepu. Albo Cię zapamiętają, albo dostaniesz jakiś świstek. Ja tak ostatnio zrobiłem w MediaMarkt - wchodziłem z komputerem kieszonkowym do którego szukam dodatków.

Edytowane przez mbu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam model gdzie ogniskowanie chodzi w miarę lekko i analogicznie naciskajac mocno na okular ustawienie sie zmienia, ale....

 

wg mnie jest to zaleta-ja podczas obserwacji nie "przywieram" do okularu,

w przypadku obserwacji standardowych (tj. dzien) mozliwosc ciagłego korygowania

ostrosci jest wrecz nieodzowna... wiec wg mnie lekkie (ale PLYNNE!!! BEZ LUZÓW, TRZASKÓW, ITP) jest dobre.

Szczerze mowiac to na fakt, ze to moze miec zly wplyw zwrocilem uwage dopiero po przeczytaniu postów: po prostu wole jak moge szybko skorygowac ostrosc, niż abym sie męczył aby ustawić-takie modele oglądałem w lidlu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyczernienie w środku jest tu problemem lecz luzy w mostu okularowym. Co Ci po dobrej

ostrości w dużej części pola, jak będziesz ją sobie psuł za każdym razem gdy nawet lekko

dociśniesz lornetkę do oka?

 

Arek

Sprawdziłem swoją, faktycznie naciskając oś mostka okularowego palcem spowodowałem zmianę ustawień ostrości w lornetce. Spróbowałem tego samego dociskając oczy do muszli, po wystąpieniu efektu wytrzeszczu moich gałek ocznych :icon_eek: z powodu siły nacisku , pełen sukces :helo: nastąpiła zmiana ostrości. Wniosek doświadczenia zgodny z tym co twierdzi Arek, chciałem jednak podkreślić że moje oczy są dla mnie bardzo cenne i zamierzam ustawiać ostrość przeznaczonym do tego pokrętłem, dla masochistów pozostawim ten drugi sposób. :Boink:

 

pozdro

Krzysiek

 

ps. powyższe dotyczy mojej lornetki, może inne chodzą lżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jesli jest to wątek informacyjno-wrażeniowy,to ja też podzieliłem sie z wami swoimi wrażeniami. Pozwólcie mi wyrazić swoje zdanie i pozwólcie mi podzielić się nim z innymi. A jeśli chodzi o luzy w mostku, to nie trzeba wcale

lornetki dociskać do oczu tak aby wybrzuszyć gałki, a mostek i tak będzie się

kiwał powodując astygmatyzm. I pisze to nie po to aby kogoś denerwować

ale, żeby ostrzec potencjalnych nabywców. Naprawdę nie mam żadnego interesu w tym żeby kogoś zachęcać lub zniechęcać do zakupów w Lidlu. Moje specjalnie przerysowane porównanie do starego fotela miało pokazać, że nie zawsze warto sugerować się ceną.

 

Naprawdę wolelibyście żeby wszyscy tylko zachwycali się tymi lornetkami?

Ten wątek czytają nie tylko Ci co już kupili te lornetki, ale także Ci którzy się

nad tym zastanawiają. Warto żeby mieli jak najpełniejszy obraz sytuacji.

 

Arek

 

P.S. A tak dla własnej satysfakcji i oceny sytuacji warto kiedyś wybrać się

do sklepu i popatrzeć przez lornetkę i za 1500, i za 3000 i za 6000 zł.

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

P.S. A tak dla własnej satysfakcji i oceny sytuacji warto kiedyś wybrać się

do sklepu i popatrzeć przez lornetkę i za 1500, i za 3000 i za 6000 zł.

 

o Arku, nie masz litości, wszak, czego oko nie widziało, tego sercu nie żal :)

ja np. bałbym się nawet i dlatego nawet niechcę, spojrzeć przez te najdroższe, z górnej półki, mam słabą silną wolę i pewnie bym się nie oparł, zagłodził rodzinę, psa, byleby tylko taką mieć :]

 

ale naturalnie masz rację i bardzo się przydaje taki chłodny głos, wśród tych peanów, które głosimy na cześć lidla

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jesli jest to wątek informacyjno-wrażeniowy,to ja też podzieliłem sie z wami swoimi wrażeniami. Pozwólcie mi wyrazić swoje zdanie i pozwólcie mi podzielić się nim z innymi. A jeśli chodzi o luzy w mostku, to nie trzeba wcale

lornetki dociskać do oczu tak aby wybrzuszyć gałki, a mostek i tak będzie się

kiwał powodując astygmatyzm. I pisze to nie po to aby kogoś denerwować

ale, żeby ostrzec potencjalnych nabywców. Naprawdę nie mam żadnego interesu w tym żeby kogoś zachęcać lub zniechęcać do zakupów w Lidlu. Moje specjalnie przerysowane porównanie do starego fotela miało pokazać, że nie zawsze warto sugerować się ceną.

 

Naprawdę wolelibyście żeby wszyscy tylko zachwycali się tymi lornetkami?

Ten wątek czytają nie tylko Ci co już kupili te lornetki, ale także Ci którzy się

nad tym zastanawiają. Warto żeby mieli jak najpełniejszy obraz sytuacji.

 

Arek

 

P.S. A tak dla własnej satysfakcji i oceny sytuacji warto kiedyś wybrać się

do sklepu i popatrzeć przez lornetkę i za 1500, i za 3000 i za 6000 zł.

Szacuneczek bracie. :notworthy:

Właśnie tak o tym myślę. Widać podeszliśmy do sprawy z dwóch końców. Ty nie chcesz, aby przez dyskusję kupili Ci co będą żałować zakupu; ja żeby Ci, którzy nie kupią potem nie żałowali. W końcu " mała-to-kasa". :Beer:

Inna sprawa, że dyskutując o takiej za 6000 zł mówilibyśmy dokładnie i idealnie o tym samym. Ten produkt w pewnym stopniu nie jest powtarzalny. Chociaz te dwa egzemplarze, które kupiłem testowałem dzisiaj w dzień i wypadły prawie identycznie. Teraz kolej na noc. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, nikt z osób piszących w tym wątku nie namawia nikogo do zakupu lornetki w Lidlu za 88zł zamiast SWAROVSKI SLC 8x56 B za 6700zł (marzenie każdego fana bino obserwacji). Ale kryterium dla większości z nas to cena. Zresztą powyższa lornetka w Waszym teście zajęła 11 miejsce według punktacji econo. Kupiłem tą lornetkę z myślą o przerobieniu na szukacz, ale zaskoczyła mnie na, tyle że chyba kupię jeszcze jedną, wybiorę tę lepszą a gorsza zostanie przerobiona jw.

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji mały poradnik zakupów lornetek w lidlu: :ha:

 

- najlepiej, za zakupy wybrać się we dwóch i na dwa wózki (to ważne)

- spokojnym krokiem podchodzimy do pojemnika z lornetkami

i szybkimi ruchami dokonujemy wyboru próbki badawczej

wrzucając je bez oglądania do jednego koszyka

- próbka badawcza musi być reprezentatywna; czyli część w góry, ze środka i z dołu palety

- następnie przystępujemy od oględzin poszególnych lornetek, dzieląc je na te, które z góry mają jakieś wady, luzy, paprochy, złą kolimację i.t.d.

złe odkładamy spowrotem na półke, te które przejdą nasze testy wkładamy do drugiego wózka

- w zależności od tego ile tych lornetek mamy zamiar kupić i ile z nich zakwalifikowało się do drugiej tury naszych testów, przeprowadzamy ogledziny ponownie, odkładając te najlepsze do pierwszego koszyka, który zdązyliśmy już opróżnić w pierwszej turze

 

tym sposobem testów takich możemy wykonać teoretycznie dowolnie dużo, albo do chwilu gdy na placu boju, znaczy na dnie wózka zostanie jedna ta jedyna :)

albo personel sklepu straci już cierpliwość :D

 

mam nadzięję, że ten krótki poradnik pomoże Wam wybrać tę właściwą

my tym sposobem ze stosu około 20 paru szt wybraliśmy ok. 12 szt

po odsianiu kupiliśmy 4.

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dyskusji lornetki z górnej półki dadzą lepszy obraz niż te za 88-250 zł. Tylko ile osób (obserwatorów) stać na takie cacka? 1-5%?

 

Wracając do lornetki Meade 10x50. Nadaje się do obserwacji dla początkującego miłośnika astronomii? Według mnie tak.

Często padają na forum zapytania od czego zacząć (jakiego sprzętu) własne obserwacje? I często na tak postawione pytanie pada odpowiedź - od lornetki 50 mm i poznanania nieba za jej pomocą.

Według mnie ta lornetka to dobry wybór dla początkujących, a być może nie tylko początkujących. Zaraz po odejściu od komputera idę na balkon sprawdzić ją na gwiazdach i porównać z BPC 7x50. I jutro mam nadzieję napiszę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem się nadaje i to nawet do ocen zmiennych - trudno w polu widzenia nie znaleźć odpowiednich gwiazd porównania. Oczywiście jak znam życie i tak nikt jej do tego nie wykorzysta, poza starymi wyjadaczami, którzy użyją jej jako jeszcze jednego kolejnego sprzętu.

Jak w jakimś wątku wspomniałem bowiem, prawie każda lornetka się nadaje do obserwacji zmiennych, ale najważniejsza do obserwacji jest część ciała pomiędzy uszami :Salut: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzięję, że ten krótki poradnik pomoże Wam wybrać tę właściwą

my tym sposobem ze stosu około 20 paru szt wybraliśmy ok. 12 szt

po odsianiu kupiliśmy 4.

 

pozdrowienia

 

Ja zrobiłem podobnie. Brałem po kolei pudełka z lornetkami. Rozpakowywałem, sprawdzałem i jeżeli nie miałem zastrzeżeń "szła" do wózka. Jeżeli mi się nie podobała odstawiałem ją na koniec kontenera. Dla pewności w tych oglądniętych zamykałem zamek w futerale (normalnie był otwarty).

Po 40 minutach w wózku miałem 4-5 pudełek, a w kontenerze stał rządek kilkunastu przeglądniętych lornetek.

Na końcu jeszcze raz przejrzałem te z wózka i wybrałem dwie dla siebie.

 

Aha i jeszcze jedno. Nie próbujcie dociskać mostka do oczu. Sprawdziłem w ten sposób przed chwilą moje lornetki, nic nie ruszyłem, a moje oczy przez chwilę dochodziły do siebie. Luzy w mostku są (u mnie) takie jak w rosyjskich lornetkach (czyli minimalne).

Wygląda więc na to, że poszczególne partie jednak różnią się od siebie i każdy musi sprawdzić sam ich jakość przed zakupem i stwierdzić, czy ta jakość mu odpowiada. Mnie tak.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dyskusji lornetki z górnej półki dadzą lepszy obraz niż te za 88-250 zł. Tylko ile osób (obserwatorów) stać na takie cacka? 1-5%?

 

Zaraz po odejściu od komputera idę na balkon sprawdzić ją na gwiazdach i porównać z BPC 7x50. I jutro mam nadzieję napiszę więcej.

Wczoraj sprawdzałem na lampach odległych o 15km. Niestety koma, lewy okular na akceptowalnym poziomie, prawy gorszy. Jako że mam zamiar kupić drugą (patrz post wyżej) jak w warunkach sklepowych sprawdzić tą wadę.

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdzałem na lampach odległych o 15km. Niestety koma, lewy okular na akceptowalnym poziomie, prawy gorszy. Jako że mam zamiar kupić drugą (patrz post wyżej) jak w warunkach sklepowych sprawdzić tą wadę.

pozdro

Krzysiek

 

Obawiam się, że w sklepie tego nie sprawdzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A jeśli chodzi o luzy w mostku, to nie trzeba wcale

lornetki dociskać do oczu tak aby wybrzuszyć gałki, a mostek i tak będzie się

kiwał powodując astygmatyzm...

 

Myślę, że tu się trochę dwie rzeczy wkłada do jednego worka. Kiwanie się mostka rzeczywiście może powodować astygmatyzm i faktycznie w "Leade 10x50" mostek się kiwa i to sporo. Ale w ruskich też się kiwa. Sprawdzałem w BNC 7x35, kiwa się jak najbardziej. Druga sprawa, moim zdaniem w dużym stopniu niezależna od kiwania się mostka na boki, to możliwość zmiany ostrości przy pomocy gałki ocznej. Wynika ona z faktu, że lornetka z Lidla ma duży skok gwintu śruby do regulacji ostrości. W efekcie przełożenie jest takie, że ćwierć obrotu pokrętła wysuwa okulary na około 6 mm (co daje 24 mm/ obrót). W BNC 7x35 pół obrotu pokrętła powoduje ruch okularów o około 2-2,5 mm (4-5 mm/ obrót). Proste porównanie pokazuje, że w "Laedlu 10x50" wystarczy 5-6 razy mniejsza siła do poruszenia pokrętła za pomocą okularów. Działa to oczywiście również w drugą stronę - poruszając pokrętłem musimy przyłożyć wiekszą siłę do przesunięcia okularów. Stąd zauważony przez wszystkich opór przy ustawianiu ostrości. Być może w celu ograniczenia go, producent dołożył więcej "mlaszczącego" smaru i w efekcie opór zmalał i to również przy "przesuwaniu za pomocą wytrzeszczu".

To moje trzy grosze w temacie luzów w mostku. Nie mam niestety do porównania innej lornetki 10x50, być może tam również skok śruby jest większy, jak ktoś ma, niech zmierzy i ewentualnie obali moją teorię.

Co do mojej oceny "Leadle 10x50" - jestem zadowolony. Jedyne co mi przeszkadza, ale tylko w ciągu dnia, to potężna dystorsja. Moim niefachowym zdaniem, ostrość i rozdzielczość w porównaniu z ruskimi (7x35 i 10x46), jest o niebo lepsza - sprawdzałem na drobnym druku na okolicznych bilbordach :D .

Nie znam sprzętu high-endowego, ale za 88 zł na pewno nie będę miał okazji poznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszedłem na chwilę od komputera, aby spojrzeć na zapalające się na wieczornym niebie gwiazdki przez naszą bohaterkę. Mimo zmierzchu i zaświetlenia oczu w Praesepe dostrzegłem około 15-20 gwiazd. Spojrzałem na Saturna i okolice oraz Jowisza i okolice. Jest dobrze. A za 88 zł nawet bardzo dobrze. Wiem, że to bardzo, bardzo ogólny opis, ale za parę dni postaram się zrobić szczegółowy.

Decyzja (to do niezdecydowanych) należy do was. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.