Skocz do zawartości

EQ6-R vs HEQ5


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem sobie wykresy do guidingu w EQ5: https://astropolis.pl/topic/69799-guiding-wykresy/page/9/?tab=comments#comment-920647 i wyszło, że nie jest za dobrze. RA jeszcze ujdzie, ale DEC jest nie do skorygowania. Powoli rozglądam się za czymś lepszym typu heq5 lub eq6-r. Potrzebuję coś, co będzie doskonalsze mechanicznie.

 

Wisieć będzie newton 200/1000, CC 200/2450, i drobnica, na balkonie na filarze.

 

Od premiery EQ6-R trochę minęło, dużo ludzi przetestowało... co się bardziej opłaca obecnie i dlaczego HEQ5? Wdzięczny będę za powstrzymywanie mnie przed zakupem EQ6 bo jest trochę za drogi i musiałbym dorabiać modyfikację do filaru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój egzemplarz EQ6-R ma RMS srednio 0,8-1,2, wiec szału nie ma,  liczę ze zmiana lunetki guidujacej lub oag mogą trochę poprawić wynik. EQ6-R ma uzasadnienie przy ciężkiej optyce ( ja kupiłem go pod C11) W innym wypadku szedłbym w HEQ5

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" do DS to musi być EQ6. Sam przeszedłem drogę od EQ5, przez HEQ5 po EQ6 I ostatecznie stwierdzam, że nie warto się bawić w półśrodki. HEQ5 daje rade bez wiatru, ale nie daje pewności dobrego prowadzenia, zależy od jego kaprysu. 

Wg mnie nie warto dopłacać do EQ6 R, lepiej wziąć zwykły neq6. Różnią się detalami, a przekładnia i jakość prowadzenia są identyczne (nie liczac pasków, ale je dołożysz taniej samemu, a też nie robią szału). 

No i kupuj uzywke, ceny nowych to zbrodnia, o ile jest coś dostępne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używany NEQ6, opaskowany albo zrób paski sam. Kwestia udźwigu bardziej niż samej dokładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem po cichu @MateuszW że napiszesz, że EQ6 to strata pieniędzy. Jakoś tak mi się zawsze z HEQ5 kojarzyłeś :D DSy to dopiero kolejny krok... guidingiem DIY osiągnąłem spadek błędu prowadzenia o rząd wielkości z kilkudziesięciu do kilku sekund/15min. Teraz ambitny plan, to złapać księżyce Urana i Neptuna tak, żeby były w miarę okrągłe i Jowisza w UV, który też musi siedzieć nieruchomo w kadrze. Powoli nudzi mi się lucky imaging i wywalanie 2/3 zdjęć...

 

Z tym RMS to dobry pomysł... muszę dopisać liczenie błędu kwadratowego i porównam... może też mam 1.8-2 :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lkosz napisał:

Liczyłem po cichu @MateuszW że napiszesz, że EQ6 to strata pieniędzy. Jakoś tak mi się zawsze z HEQ5 kojarzyłeś :D

No niestety, miałem ze 3 lata HEQ5, ale docelowo przeszedłem na EQ6 :) Bo było z tym po prostu dużo walki. Ale jeśli nie chcesz za bardzo długo naswietlac, tylko powiedzmy te kilka sekund na luckyimaging, to HEQ5 będzie wystarczający zdecydowanie. Tylko pod długie ekspozycję docelowo i tak dojdziesz do EQ6 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lkosz napisał:

No tak... to nie pozostaje nic innego, jak zebrać grosz na EQ6... A po ile teraz chodzą używane EQ6? Po giełdach ich nie ma, ale stawiam że gdzieś z 5000

 

Ja w grudniu 2020 r sprzedałem NEQ6 za 4000 zł. 

Zainteresowanie było takie że w ciągu 30 min było 6 chętnych.

Także jak kupisz w okolicach 4000-5000 zł to będzie dobra cena, jednak teraz wszyscy trzymają montaże bo to dobra lokata :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ikad85 Raczej nikt tego jako lokatę nie trzyma. Co z tego że sprzeda za parę lat, jak w tym czasie inflacja zje tą różnicę. Już nie wspominając o tym ile będzie kosztować nowy montaż.

Prawda jest tylko jedna. Jak ktoś ma dobry montaż to bez wyraźnego powodu go nie sprzedaje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

Raczej nikt tego jako lokatę nie trzyma. Co z tego że sprzeda za parę lat, jak w tym czasie inflacja zje tą różnicę.

Oj nie zdziwiłbym się. Ceny montaży przez ostatnie lata idą strasznie w górę, a od pandemii to już w ogóle. Zdecydowanie szybciej niż inflacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dobrychemik napisał:

W tym momencie EQ6 i HEQ5 nie da się kupić w żadnym sklepie. Dziwna sytuacja. Zupełnie zaprzestano produkcji czy też tak się ludzie na świecie rzucili na astrohobby?

Problemy z transportem, dostawami surowców, części, elektroniki plus zwiększony popyt (podczas lockdownu zauważalnie zwiększyła się ilość osób zainteresowanych astronomią :) ). Sytuacja analogiczna jak w wielu innych obszarach, z rynkiem komputerowym i motoryzacyjnym na czele. Ostatnio dowiedziałem się, że nawet na rynku rowerów jest dramat :) 
Światowa gospodarka jest stabilna jak domek z kart - gdyby kosmici chcieli nas zniszczyć, to nie musieliby nawet atakować, wystarczyłoby lekko zachwiać gospodarką i sami byśmy wymarli. Jedno UFO mogłoby wylądować w kanale Sueskim, drugie na fabryce TSMC, trzecie zatkałoby rzekę Jangcy i gotowe, połowa gospodarki znika :) 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:


Światowa gospodarka jest stabilna jak domek z kart - gdyby kosmici chcieli nas zniszczyć, to nie musieliby nawet atakować, wystarczyłoby lekko zachwiać gospodarką i sami byśmy wymarli. Jedno UFO mogłoby wylądować w kanale Sueskim, drugie na fabryce TSMC, trzecie zatkałoby rzekę Jangcy i gotowe, połowa gospodarki znika :) 

 

To mamy szczęście, że zawsze lądują w Stanach. :)

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

W tym momencie EQ6 i HEQ5 nie da się kupić w żadnym sklepie. Dziwna sytuacja. Zupełnie zaprzestano produkcji czy też tak się ludzie na świecie rzucili na astrohobby?

da się, oba są w teleskop-express. Tylko troszkę drogie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko zamieszam i pochwalę się, że mój HEQ-5 guiduje poniżej 0,5" gdy jest obciążony GSO 200/800,nawet podczas wiatru (lekkiego, z wichurą mi się użerać nie zdarzyło). 

Jak seeing pozwala to potrafi zejść do 0,3" RMS. 

Tu macie wykres dla jednego z ładniejszych seeingów

 

obraz.png

 

Podstawą, żeby to tak działało to opaskowanie, porządna regulacja, porządny balans i przetwornica step-up na stałe 15V (i to napięcie robi masę roboty, bez tego tak dobrze z tym teleskopem nie prowadził). 

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.