Skocz do zawartości

Kosmiczna rozgwiazda czyli LDN1100 i okolica...


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Pav1007 napisał:

To był jeden z elementów z którym walczyłem podczas obróbki - musiałem pozbyć się myślenia, że całość leci w żółty/brązowy z uwagi na brak niebieskich gwiazd. 

 

I słusznie, bo w kadrze nie ma tak gorących gwiazd, które powinny być wyraźnie niebieskie. Pozwoliłem sobie na małą "gwiazdową" analizę obrazka.

 

LDN1100_v6_1920px_Annotated_obrot.jpg.008ef4e900b72a9395fca5995147cfab.jpg

 

Trzy najjaśniejsze gwiazdy kadru
HD197137: magV 8,70; typ widmowy F8
HD197175: magV 8,79; typ widmowy F2
HD196329: magV 8,93; typ widmowy A2

 

Jedynie typ widmowy A2 powinien zaznaczyć lekką niebieskość i w Twojej obróbce Paweł tak jest. Więc na moje oko kolory gwiazd są odwzorowane bardzo dobrze. Czasem faktycznie brak niebieskich gwiazd bywa zwodniczy. Ale przecież nie będziemy robić na siłę niebieskich gwiazd, jeżeli ich tam nie ma? ;)

 

Piękne, piękne pyły! Nie kadzę. Widać jak się upracowałeś i z tej pracy efekt wyszedł należyty. :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, orlen napisał:

patrzysz na super fotę z refraktora i masz wrażenie że czegoś brakuje. 

Bezsprzecznie się z Tobą zgadzam!

 

8 godzin temu, diver napisał:

Piękne, piękne pyły! Nie kadzę. Widać jak się upracowałeś i z tej pracy efekt wyszedł należyty.

Dzięki Sławku za miłe słowa i za analizę :-) 

 

7 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

Prima sort! Prezentuje się bardzo efektownie. Może tylko zdjąłbym ciut Magenty i wówczas młode gwiazdy wzięłyby głębszy oddech...

Dzięki wielkie... jednak zastanawiam się nad magentą - ja u siebie jej nie widzę (skalibrowany monitor), ale poszperam i spróbuję zdjąć w wolnej chwili, zobaczę jak się zmieni odbiór. Dzięki za radę!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, diver said:

Trzy najjaśniejsze gwiazdy kadru
HD197137: magV 8,70; typ widmowy F8
HD197175: magV 8,79; typ widmowy F2
HD196329: magV 8,93; typ widmowy A2

 

Pozwolę sobie rozwinąć temat w kategorii indeksu B-V:

HD196329 ma B-V=0.24 (obserwowalny). Ten typ widmowy ma B-V=0.05 (intrinsic - właściwy?)

HD197175 ma B-V=0.34 (obserwowalny). Ten typ widmowy ma B-V=0.35

HD197137 ma B-V=0.51 (obserwowalny). Ten typ widmowy ma B-V=0.53

 

Jak widać obie F nie cierpią specjalnie na ekstynkcję, ale A2 już troszkę tak. Oczywiście nie są to jakieś duże różnice i w tym przypadku kalibracja na podstawie typu widmowego pewnie by zadziałała.

Dane o typ widmowy <=> B-V: https://www.stsci.edu/~inr/intrins.html

Dane o obserwowalnym B-V z Simbada

 

Dobra, już nie zaśmiecam wątku, jeszcze na koniec tylko pochwalę zdjęcie. Naprawdę robi wrażenie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jarek J. napisał:

Dobra, już nie zaśmiecam wątku, jeszcze na koniec tylko pochwalę zdjęcie. Naprawdę robi wrażenie!

Nie zaśmiecasz. Nigdy nie robiłem kalibracji na podstawie widma - z chęcią dowiem się czegoś więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, orlen napisał:

Nie używasz paweł pcc w Pixie? 

Nope. Raz użyłem i wyrzucił mi błąd, że nie znalazł min 5 punktów odniesienia (znalazł 3) i od tamtego czasu nie chciało mi się z tym walczyć. Będę musiał do tego usiąść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pav1007 napisał:

Nope. Raz użyłem i wyrzucił mi błąd, że nie znalazł min 5 punktów odniesienia (znalazł 3) i od tamtego czasu nie chciało mi się z tym walczyć. Będę musiał do tego usiąść

Jeśli masz współrzędne zaszyte w pliku to powinien łykać bez problemu, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam sie do wszsytkich powyzszych gratulacji!

 

Zastanawia mnie jeden element. Wokół gwiazd nie ma mgławic. One ciut za bardzo odcinaja sie od otaczających je pyłów.

Mam wrażenie, ze nie jest to widna mojego monitora. Dzieląc obraz po przekątnej najbardziej widoczne to po PD, tam gdzie jest mniej ifnów.

image.png.0e12a8380627d3810aa3002cfa3ac246.png image.png.1dd37346481aea8a7bbe66a1f15fe0a6.pngimage.png.c353b4b4f72cecf7f6944f2f9ff21471.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tayson napisał:

Dołączam sie do wszsytkich powyzszych gratulacji!

Dzięki Tomek

 

5 minut temu, Tayson napisał:

Zastanawia mnie jeden element. Wokół gwiazd nie ma mgławic. One ciut za bardzo odcinaja sie od otaczających je pyłów.

Na L mam dokładnie ten sam efekt. Najpewniej jest to wynik wrzucenia do stacka klatek również z lekkim halo - algorytm odrzucania "odrzucił" ten obszar i stąd takie otoczki powstały. Nie sprawdzę dokładnie bo już nie mam pojedynczych klatek, ale jestem na 99% przekonany, że były tam takie klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.