Skocz do zawartości

Redukcja achromatyczności w achromacie


MarekS99

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz użyć przysłony zmniejszającej średnicę teleskopu (coś takiego: https://deltaoptical.pl/mocowanie-do-folii-slonecznej-70mm-refraktor?q=foli&from=listing) ale tracisz światło. U mnie po zastosowaniu przysłony o średnicy ok 72mm do refraktora SW 102/500 zmniejszyła się znacznie aberracja chromatyczna i poprawiła ostrość. Efekt był bardziej widoczny niż po zastosowaniu filtra fringe killer czy semi apo (próbowałem obu, ale ostatecznie odesłałem ze względu na słaby efekt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Możesz użyć przysłony zmniejszającej średnicę teleskopu (coś takiego: https://deltaoptical.pl/mocowanie-do-folii-slonecznej-70mm-refraktor?q=foli&from=listing) ale tracisz światło. U mnie po zastosowaniu przysłony o średnicy ok 72mm do refraktora SW 102/500 zmniejszyła się znacznie aberracja chromatyczna i poprawiła ostrość. Efekt był bardziej widoczny niż po zastosowaniu filtra fringe killer czy semi apo (próbowałem obu, ale ostatecznie odesłałem ze względu na słaby efekt).

Niestety zmniejszając średnicę tracę światło. Tak jak napisaleś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MarekS99 napisał:

Tyle, że to jest...filtr. Redukuje barwę . Nie zmienia toru optycznego promieni.

 

5 minut temu, MarekS99 napisał:

Niestety zmniejszając średnicę tracę światło. Tak jak napisaleś

 

To zostaje ci kupienie ED albo APO :)

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwileczkę :) Teoretyk ze mnie słaby, ale coś mi się  obiło o oczy że lustra mają tę przewagę nad soczewkami, że nie mają aberracji chromatycznej :) Nie ma ośrodka w który wpada światło i w którym fale inaczej się załamują. 

Pokażesz jedną surową klatkę, crop na te obwódki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MarekS99 napisał:

Tyle, że to jest...filtr. Redukuje barwę . Nie zmienia toru optycznego promieni.

 

I właśnie po to wymyślono apochromaty. Do sensownego fotografowania refraktorem potrzebujesz co najmniej dublet ED - nadal będzie aberracja chromatyczna, ale taka, że da się z nią żyć. A filtry to oczywiście najlepszy sposób w sytuacji, gdy nie możesz sobie na razie pozwolić na zakup o wiele droższej tuby. W achromacie nie masz pożytku ze skrajnych długości fal - głębokiego czerwonego oraz fioletu, bo nie są prawidłowo ogniskowane. Zamiast martwić się ich stratą, lepiej je odfiltrować i cieszyć się lepszą jakością zdjęć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

W achromacie nie masz pożytku ze skrajnych długości fal - głębokiego czerwonego oraz fioletu, bo nie są prawidłowo ogniskowane. Zamiast martwić się ich stratą, lepiej je odfiltrować i cieszyć się lepszą jakością zdjęć.

Tyle że filtr Baadera tnie jesszcze fale od ok 560 do ok 580nm prócz nadfioletu i podczerwieni.

baader_semi_apo_widmo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten semi-Apo jest bez sensu w zakresie 430-470 oraz 510-540. Po co taka transmitancja w okolicy 50%? To proszenie się o odblaski. Filtr powinien albo coś przepuszczać albo blokować, a tu mamy takie nie wiadomo co. Lepiej już baaderowski UV/IR Cut - bardzo fajny filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Po co taka transmitancja w okolicy 50%? To proszenie się o odblaski. Filtr powinien albo coś przepuszczać albo blokować, a tu mamy takie nie wiadomo co.

W sumie co się dziwić, jak tam są ze sobą 2, czy nawet 3 filtry połączone razem i ustawione w szeregu :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarekS99 napisał:

Mój teleskop (refraktor SW 120/600) przy robieniu zdjęć Nikonem D90 generuje bardzo silne niebieskie obwódki wokół gwiazd. Wydaje mi się, że jest to wynik aberracji chromatycznej teleskopu. Czy jest jakaś możliwość zniwelowania tego problemu?

Optycznie pewnie jest to do uratowania dokładając specjalnie projektowaną soczewkę, tylko wtedy to przestaje być achromat. Jednak schodząc na ziemię i patrząc na to, co mamy dostępne w zasięgu ręki, zostają tylko wąskie filtry, maksymalnie te z zestawów RGB, które bywają już trochę za szerokie, i czasem będzie na nich rozciapranie. Z obecnością AC w achromacie albo musisz się pogodzić, albo ją odfiltrować. Filtr semi-apo jest wg. mnie dziwnym wynalazkiem i go nie polecam. Coś tam redukuje, ale dużo lepsze efekty dają filtry RGB.

 

15 minut temu, Piotrek K napisał:

...a UV/IR cut da nam coś przy fotografowaniu lustrzanką?

tak (o ile aparat go nie ma), i to nie tylko refraktorami. Generalnie nie ma co przesadzać z pasmem, bo poza AC dawanym choćby przez barlowa, jest jeszcze dyspersja dająca na niskich elewacjach bardzo mocne rozjechanie barw. Chcąc robić zdjęcie VIS+IR, lepiej rozbić to filtrami na VIS i IR osobno, i potem złożyć..

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Przesiadka na Newtona likwiduje wszystkie problemy. Ja tak zrobiłem i jestem zadowolony, choć astrofotografik ze mnie żaden, więc może moje zdanie nie być aż tak istotne :)

No ale pojawiają się inne "atrakcje" jak kolimacja i nie kazdy Newton się nada

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lkosz napisał:

 

43 minuty temu, Piotrek K napisał:

...a UV/IR cut da nam coś przy fotografowaniu lustrzanką?

tak (o ile aparat go nie ma), i to nie tylko refraktorami. Generalnie nie ma co przesadzać z pasmem, bo poza AC dawanym choćby przez barlowa, jest jeszcze dyspersja dająca na niskich elewacjach bardzo mocne rozjechanie barw. Chcąc robić zdjęcie VIS+IR, lepiej rozbić to filtrami na VIS i IR osobno, i potem złożyć..

Edytowane 23 minuty temu przez lkosz

Szczerze mówiąc byłem pewien, że przynajmniej podczerwień, praktycznie każda lustrzanka odcina (a konkretnie filtr w niej). "Właściciel" tematu pytał o lustrzankę.

Edytowane przez Piotrek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotrek K napisał:

Szczerze mówiąc byłem pewien, że przynajmniej podczerwień, praktycznie każda lustrzanka odcina (a konkretnie filtr w niej). "Właściciel" tematu pytał o lustrzankę.

Jeśli lustrzanka jest modyfikowana, to usuwany jest z niej filtr, który między innymi blokuje podczerwień (ale też i pasma wodoru).

Najczęściej wstawia się do niej w to miejsce filtr uv/ir cut. Jeśli taki filtr nie jest wstawiony, to jest to tak zw. full spectrum mod. Wtedy gwiazdki mogą wychodzić „spuchnięte” i dodatkowy filtr uv/ir cut jest wtedy bardziej niż wskazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, OnlyAfc napisał:

Jeśli lustrzanka jest modyfikowana, to usuwany jest z niej filtr, który między innymi blokuje podczerwień (ale też i pasma wodoru).

Najczęściej wstawia się do niej w to miejsce filtr uv/ir cut. Jeśli taki filtr nie jest wstawiony, to jest to tak zw. full spectrum mod. Wtedy gwiazdki mogą wychodzić „spuchnięte” i dodatkowy filtr uv/ir cut jest wtedy bardziej niż wskazany.

Tak na prawdę to mod polega na wyjęciu jednego filtra i włożeniu innego z nieco inna charakterystyką. Zmiana filtru wywołuje przesunięcie balansu bieli co umożliwia fotografowanie w innym pasmie. Jak dla mnie uwidacznia się tę część widma które dla oka ludzkiego nie jest widzialne i nigdy nie będzie widzialne. To w sumie taka zabawa na kolorach w bliskiej podczerwieni i krótkim nadfiolecie. nie są to na pewno prawdziwe barwy gdyby miło je uchwycić ludzkie oko.
No ale to już zupełnie inny wątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MarekS99 said:

Tak na prawdę to mod polega na wyjęciu jednego filtra i włożeniu innego z nieco inna charakterystyką. ...

No nie zupełnie. Ja mam moda polegającego na usunięciu filtra i nie wkładaniu niczego innego. Tutaj możesz poczytać http://astrofotografia.pl/?p=3687

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule: jak chcesz zredukować achromatyczność achromatu, to musisz wyjąć jedną soczewkę (tę, co jest przeważnie bardziej w środku, rozpraszającą) - wtedy będziesz miał pełny chromatyzm :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.