Skocz do zawartości

Które filtry wybrać?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie od kolegi @franz55 nabyłem kamerkę ASI1600MM. I zaczęło się - trzeba wybrać zestaw filtrów. :)

Mówię o kompletnym zestawie filtrów: LRGB + HSO. Jeżeli chodzi o HSO to myślę raczej o tańszych modelach z pasmem ~7nm.

Powiedzmy że mówimy o filtrach w oprawkach 1,25", choć w grę wchodziłyby również 31 mm bez oprawek.

 

Jeżeli chodzi o marki - mam trzy typy i wyboru będę dokonywał raczej spośród nich: ZWO, Optolong i Baader. Spróbujmy porównać zestawy filtrów w oprawkach 1,25".

Poniżej lista.

 

1. ZWO

LRGB : 579 PLN

HSO : 1599 PLN

Razem: 2178 PLN

 

2. Optolong

teleskopy.pl ułatwiają nieco temat i proponują kompletny zestaw LRGB+HSO : 2699 PLN

 

3. Baader

LRGB : ~1375 PLN

HSO : ~1789 PLN

Razem: ~3164 PLN

No chyba, żeby się szarpnąć na HSO 3,5 nm : ~3307 PLN. Wtedy cena zestawu Baadera wyniesie ~4682 PLN

 

Co radzicie? A może pomieszać marki: LRGB z jednej stajni a HSO z innej? Może ktoś ma doświadczenia z w/w filtrami? Będę wdzięczny za każdą poradę.

 

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dobrychemik napisał:

Ktokolwiek się wypowie może być później obwiniany... ;)

 

Oskar, jestem już dużym chłopcem... ;)

 

12 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Baadera bym sobie odpuścił, bo nie mam skłonności do hazardu :D

 

Miałeś złe doświadczenia? Odnoszę wrażenie, że sporo osób z forum używa Baderów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj długo analizowałem. 

Analizy wykazały mi że będę potrzebował:

Filtr luminacji L - 2 Astronomik

Filtr HA 6 nm Astronomik 

Filtr OIII 4 nm Baader Cmos Optimized 

Filtry Deep Sky RGB Astronomik. 

Jednak Astroshop się pomylił i przysłali mi starsze LRGB type 2c.

I tutaj mam dylemat. Rozważam nawet pozostawienie ich u siebie bo ciężko mi uwierzyć w to że dzeli je jakaś przepaść w jakości. 

A SII na razie odpuściłem ale jak będę kupował to na pewno będzie to 6 nm Astronomik. 

Wszystkie oczywiście w rozmiarze 36mm. 

 

Edycja 

Ech jestem za szybki. 

No nie doczytałem że w ogóle nie bierzesz pod uwagę tych filtrów które ja wybrałem. 

Edytowane przez Robson_g
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden istotny szczegół, o którym wiele osób zapomina w przypadku mieszania filtrów rożnych marek, a ostatnio nawet wśród filtrów tej samej marki. Chodzi o ich grubość, a ta może się różnic nawet o 2mm pomiędzy poszczególnymi filtrami. Pomijając refokusowanie przy zmianie filtra, to dochodzi nam jeszcze zmiana backfocusa w przypadku zestawów z korektorem/reduktorem pola. A są takie modele korektorów, gdzie każda dziesiętna część milimetra ma decydujące znaczenie na jego prawidłową korekcje. Sam kiedyś musiałem zmienić filtry LRGB Baadera na Astrodony (posiadane przeze mnie filtry Astrodon SHO miały 3mm grubość, a Baadery LRGB 2mm). A ponieważ w zestawie używałem OAG-a, to skończył się problem z nieostrymi gwiazdami przy używaniu filtrów LRGB (ostrość w OAG-u miałem ustawiona dla filtrów SHO).

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem Baadery, mam Chroma i jestem mega zadowolony!

 

@Tomasz_Habaj baader 2mm, chroma 3mm phd w oagu dawalo rade. Gorsza ostrosc dalem dla rgb.

Temat korektora to oczywiscie mocno pomijalny przez wielu , niezmiernie wazny aspekt!

 

Temat podobny do refocusa. W sgp alignacja montazu jest robiona na L baadera 2mm, focus ustawiany dla NB wodoru chroma 3mm. Platesolve2 czesto nie daje rady odnalesc sie z gwiazdkami o rozwalonej ostrosci. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli znowu to samo: kupisz jeden filtr od danego producenta, to już musisz u niego kupować kolejne, jeśli nie chcesz dodatkowych problemów. Dlatego każdy robi inne grubości. Rekordzistą jest chyba Chroma z tymi swoimi grubaśnymi żetonami. Jak Chromę postawisz na krawędzi to trzeba dość mocno stuknąć młotkiem, by się przewróciła.

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ja nie - ale nie czytałeś ostatnio na temat filtrów Baadera tu na forum?

 

Sprowokowałeś mnie do lektury długiego wątku Oskara na temat czynionych przez niego pomiarów filtrów. W sumie powinienem był to zrobić przed napisaniem swojego. ;)

Po tej lekturze sprawozdania z wyników pomiarów Oskara  @dobrychemik dochodzę do wniosku, że jeżeli na początek nie chcę inwestować grubszej kasy, to zakupię sobie komplet filtrów ZWO. Nie będę się napalał na niby "markowe" Optolongi czy Baadery bo mam niejasne przeczucie, że wyniki pomiarów wyniki byłyby bardzo podobne, a w grę wchodzi jeszcze ruletka jakościowa. Oskar zmierzył ZWO HSO 7 nm i wyszły całkiem nieźle. Za tę kasę można nawet powiedzieć bardzo dobrze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Polecam Ci astronomika.

 

Komplet filtrów 1,25" LRGB+SHO6 nm Astronomika to wydatek ok. 4500 PLN. Jeżeli rzeczywiście są dużo lepsze od ZWO, Optolonga czy Baadera, zapłaciłbym tyle. Tylko kto oprócz Kuby mnie przekona, że warto? ;)

 

10 godzin temu, Robson_g napisał:

No nie doczytałem że w ogóle nie bierzesz pod uwagę tych filtrów które ja wybrałem. 

 

Teraz już biorę. ;)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre zdjęcie wykonasz zarówno starym Badeedem jak i topowym Astrodonem.

To jest zabawa a nie pogoń za niemożliwym.

Ja sobie po cichu wyselekcjonowałem takie filtry, które wg mojej intuicji zadziałają i pomogą mi w zabawie :)

Jak dobrze pamiętam to Wessel też działa na Astronomiku ASHA 6 nm.  Za O3 nie ręczę do końca, bo to specyficzny i trudny filtr, dlatego po wielu wieczorach spędzonych przy lekturze, zdecydowałem się z pewną nieśmiałością na 4nm OIII Baadera CMOS. Intiucja mnie nie zawiodła, po pierwszych testach bardzo mi się podoba ten filtr.  S2 prawdopodobnie też będzie ze stajni Astronomika.

RGB to kolejny temat rzeka. Pamiętaj żeby odpowiednio dobrać sobie również Luminację. Ja wiąłem (zapowiegawczo) L-2 Astronomik do mojego APO.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Robson_g napisał:

Astronomiku ASHA 6 nm.

 

Co to za filtr - co znaczy symbol ASHA?

11 minut temu, Robson_g napisał:

Ja wiąłem (zapowiegawczo) L-2 Astronomik do mojego APO

 

Dlaczego L-2 ma być bardziej zapobiegawczy niż L-1 lub L-3?

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASHA, to tylko oznaczenie bardzo dobrego filtra Astronomik HA 6 nm.

Ja zacząłem zabawę w mono od zakupu HA, ale żeby mieć komfort ostrzenia to od razu zakupiłem filtr Luminacji, Astronomik od pewnego czasu ma w swojej ofercie 3 rodzaje filtrów luminacji :

cytuję:

Aby zapewnić Ci wszystkie narzędzia do zbierania jak najlepszych danych , rozszerzyliśmy naszą linię filtrów luminancji : Teraz możesz wybrać filtr luminancji idealnie dopasowany do rodzaju używanego teleskopu, aby uzyskać najwyższy sygnał i najostrzejszy obraz dla kanału luminancji !
W zależności od korekcji kolorów twojego oscyloskopu możesz użyć szerszego okna spektralnego dla danych luminancji. Filtr L1 ma najszersze okno widmowe, L2 jest mniej więcej taki sam jak nasz obecny filtr L, a L3 jest znacznie węższy.
Jeśli używasz systemu optycznego, który jest całkowicie wolny od aberracji chromatycznej, powinieneś zaopatrzyć się w filtr L1. Do ogólnego użytku filtr L2 dobrze nadaje się do większości systemów optycznych z korektorem, spłaszczaniem lub reduktorem w ciągu optycznym, podczas gdy filtr L3 jest przeznaczony dla użytkowników refraktorów z niedoskonałą korekcją kolorów i w połączeniu z nowym Deep -Filtry Sky RGB, filtr L3 zminimalizuje problem niebieskawych aureoli wokół gwiazd.

 

dlatego napisałem zapobiegawczo, bo może powinienem zamówić wersję L-1?

Tutaj znów jakoś zaufałem własnej intuicji :)

Chociaż teraz u mnie się trochę zamieszało , ponieważ mam obecnie (pomyłkowo, jeszcze nie rozpakowany), cały komplet filtrów Astronomika L-RGB Type 2c

Jest to starsza wersja filtrów i sam nie wiem. Przez weekend się namyślę. Albo zwrócę albo zostawię.

Edytowane przez Robson_g
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robson_g napisał:

dlatego napisałem zapobiegawczo, bo może powinienem zamówić wersję L-1?

 

Teraz jasne. Charakterystykę podobną do L-2 ma raczej większość filtrów UV/IR cut innych producentów. Więc to chyba faktycznie najbardziej uniwersalny model Astronomika i najbardziej "bezpieczny". Też chyba wybrałbym właśnie ten.

3 godziny temu, Robson_g napisał:

cały komplet filtrów Astronomika L-RGB Type 2c

Jest to starsza wersja filtrów i sam nie wiem

 

Zwracaj. Tym bardziej że zamówiłeś (pewnie z rozmysłem) nowszy model o nieco lepszych charakterystykach. Ja też zamówiłbym te nowsze.

Dałeś mi do myślenia z tymi Astronomikami. Kuba zresztą też. ;) ~4600 PLN za komplet LRGB+SHO to może nie majątek, ale to o 2000 PLN drożej od kompletu Optolonga i 1500 PLN drożej od kompletu Baadera.

W wyższą półkę niż Astronomik na razie nie zainwestuję, bo to absolutny początek mojej przygody z kamerą mono.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, JKbooo napisał:

Albo coś źle patrzę, albo w teleskopexpress cały set 1.25" od Astronomika wychodzi 727 euro, czyli jakieś 3350zł.

 

Poniżej linki do strony producenta.

L : 55 EUR

RGB : 269 EUR

SII : 199 EUR

Ha : 199 EUR

OIII : 199 EUR

Razem: 921 EUR ~ 4233 PLN, więc faktycznie poprzednio trochę za dużo policzyłem.

 

Mógłbyś podać linki do teleskopexpress, gdzie widziałeś te zestawy?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Robson_g napisał:

Weź 36mm.  Nie będziesz musiał wymieniać po zmianie na Aps-c ale FF. 

 

Myślę o 31 mm, bo takie mieszczą się w kole ZWO 8x. Nie wiem, czy kiedykolwiek kupię kamerę z formatem APS-C. A do ASI1600 z kołem ZWO wystarczyłyby 1,25".

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, JKbooo napisał:

Ktoś wie czym się różnią te filtry?

 

Wskazałeś inny zestaw filtrów RGB, niż ja wybrałem. Czym się różnią, mogę domyślać się z opisu i załączonych wykresów.

 

Ten pierwszy (tańszy).

Astronomik ASLRGB1 - LRGB Filter set, 1.25 inch
Filter set especially designed for astrophotography with CCD cameras, providing a natural color reproduction of celestial objects.

 

astronomik-lrgb-kurve-1000.jpg.336a62f71c824a94a886a8bf55d5d70e.jpg

 

Ten drugi (droższy bez L, który trzeba osobno dokupić)

Astronomik Deep Sky RGB Filter Set 1.25" (M28.5)
Using Astronomik Deep-Sky RGB filters will benefit your imaging and will provide you with the highest-quality data for amazing images with unsurpassed sharpness, contrast and vivid colors.

 

astronomik-8h00-deep-sky-rgb-kurven-1000.jpg.2d0c732142daf9bcfc133a1232f816a7.jpg

Jeżeli zaś chodzi o filtry SHO, to w teleskopexpress są droższe niż u producenta. Nie wiem więc, jak za wszystko skalkulowałeś te 3350 PLN.

 

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Baader czy może jednak Astronomik, bo Optolong raczej nie. Za tani jakiś i nikt nie używa. A ZWO odpada, bo to chyba jakiś szajs.

Hmm... Baader czy może jednak Astronomik, bo Optolong raczej nie. Za tani jakiś i nikt nie używa. A ZWO odpada, bo to chyba jakiś szajs.

Hmm... Baader czy może jednak Astronomik, bo Optolong raczej nie. Za tani jakiś i nikt nie używa. A ZWO odpada, bo to chyba jakiś szajs.

Hmm... ;)

 

Hmm... 1,25" czy może 31 mm? W sumie do ASI1600 wystarczy 1,25".

Hmm... 1,25" czy może 31 mm? W sumie do ASI1600 wystarczy 1,25".

Hmm... 1,25" czy może 31 mm? W sumie do ASI1600 wystarczy 1,25".

Hmm... ;)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.