Skocz do zawartości
  • 0

Męczenie Portfela Pod Astrofotografię Ciąg Dalszy


Zaurak

Pytanie

Cześć. Przychodzę do was z nową garścią zapytań jaki ma być mój następny ruch w przygodzie z astrofotografią.

Więc zaczynając, od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem Canona 60D i korzystając z bardzo wyjątkowej pogody podczas dzisiejszego weekendu dość ostro go męczyłem :icon_wink:. Jestem z tego aparatu bardzo zadowolony, lecz musze nadać swojemu budżetowi nowy cel na najbliższe miesiące. 

I tu wchodzi pierwsze zapytanie obiektyw do aparatu czy prowadzenie do aparatu na początek ( aparat ma w zestawie 18-55)?

Drugie Pytanie jakie prowadzenie. Patrząc na mój budżet i to że zaczynam przygodę z astrofotografią to przeglądałem 3 opcje:

Montaż paralaktyczny EQ5 + napęd 

Montaż paralaktyczny EQ3-2 + napęd 

Głowica astrofot. Star Adventurer MINI 

Tak wiem że to nie są montaże wybitne ale budżetowo niestety na więcej na razie nie mogę.

I trzecie ostatnie zapytanie jaki obiektyw. W temacie obiektywów jestem całkowicie zielony i tu musze się w 100% posłużyć waszą wiedzą.

 

Takie dodatkowe informacje: 

Skala bortle'a 4 

Wieś 

Miejsce obserwacji własne podwórko 

Budżet:

Na montaż 2000-2500 zł 

Na obiektyw 1000 +- 300  zł 

 

Mam nadzieję że załączyłem całość w dobrym temacie, jeśli nie z góry przepraszam.

 

Edytowane przez Zaurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

+1 do głosu @OnlyAfc Kup możliwie najlepszy montaż!

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na dziś masz (jak sam napisałeś) max 3800 PLN więc posłuchaj @OnlyAfc i @Herbert West, bo dobrze prawią: HEQ5 to minimum podchodzące pod określenie "dobry montaż do astrofoto". Pamiętaj, że jakby co, to zawsze go bez straty sprzedasz.

A w życiu tak bywa, że z pewnością zarobisz i pojawią się kolejne pieniążki. Wtedy rozglądaj się za szkłem. Jakiś tele 200 mm, ale serii L lub ED 80, Kot czy inne małe APO, ewentualnie jeśli masz chęć na większą zabawę i dłubanie przy sprzęcie to Newton 150/750.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zbierz wszystkie swoje oszczędności jakie masz, sprzedaj złom, makulaturę, etc ;) . Następnie zrób pielgrzymkę do babci, dziadka cioci, wujka, chrzestnego etc, żeby coś jeszcze dołożyli i za całą kasę kupił najlepszy montaż na jaki Ci starczy. Dzięki temu unikniesz wielu frustracji :)

Ja celowałbym w HEQ5. Z drugiej strony jeśli nie masz kasy na niego i przez najbliższy okres chcesz fotografować obiektywami do 300mm, to EQ5/EQ3-2 nie są złym wyborem. Szukałbym na Twoim miejscu używanych.
Co do obiektywu to ja kupiłem Sigmę 105mm 2.8 macro z uszkodzonym autofocusem, za 400zł. Kolega zrobił podobnie. Możesz poluj na taką okazję na olx/allegro. Wersja sprawa do kupienia w założonym przez Ciebie budżecie. Osobiście polecam ten obiektyw.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał:

Zbierz wszystkie swoje oszczędności jakie masz, sprzedaj złom, makulaturę, etc ;) . Następnie zrób pielgrzymkę do babci, dziadka cioci, wujka, chrzestnego etc, żeby coś jeszcze dołożyli i za całą kasę kupił najlepszy montaż na jaki Ci starczy. Dzięki temu unikniesz wielu frustracji :)

Ja celowałbym w HEQ5. Z drugiej strony jeśli nie masz kasy na niego i przez najbliższy okres chcesz fotografować obiektywami do 300mm, to EQ5/EQ3-2 nie są złym wyborem. Szukałbym na Twoim miejscu używanych.
Co do obiektywu to ja kupiłem Sigmę 105mm 2.8 macro z uszkodzonym autofocusem, za 400zł. Kolega zrobił podobnie. Możesz poluj na taką okazję na olx/allegro. Wersja sprawa do kupienia w założonym przez Ciebie budżecie. Osobiście polecam ten obiektyw.

 

Wielkie dzięki za Odpowiedz :happy:. Biorąc po uwagę opinię kolegów powyżej wiem że HEQ5 jest bardzo dobrą inwestycją ale też kosztowną. Zdaję sobie sprawę że w tym hobby zasada cena=jakość jest święta i nienaruszalna. Jednak każdy od czegoś musi zacząć a wizja wydania 3 tyś na montaż odrobinę mnie przeraża :icon_wink:. Po dzisiejszym przeglądaniu opinii i innych wpisów w Internecie doszedłem do wniosku aby zastanowić się nad Głowica Sky-Watcher Star Adventurer. Podobno jest dobry na start i oferuje stosunkowo dobrą jakość do ceny. Sam na początek szaleć nie zamierzam ogniskowa 200 to na 100% max głębszy kosmos może za rok dwa. Chciałbym tylko się dowiedzieć czy ten star adventuruer jest dobry na sam początek, bo pomimo kilkuletniego stażu w wizualu astrofotografia u mnie leży i idę drobnymi kroczkami w tą lepszą stronę :laughbounce2:. Dzięki też innym za udzielenie się w temacie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

SkyWatcher Star Adventurer czyli SWSA to też fajny wybór, z tym, że on jest dedykowany do ogniskowych 200mm, max 300mm. Ma sporo zalet jak np. jest bardzo mobilny, zasilisz go z powerbanka. To typowy sprzęt na szybkie wypady poza miasto. Nie mniej Ty mieszkając na wsi i mając niebo 4 nie potrzebujesz nigdzie jeździć więc jednak myślałbym o czymś bardziej solidnym. Ja będąc na Twoim miejscu, z Twoim ograniczeniem budżetowym poszedłbym jednak w kierunku EQ3-2. @warpal z powodzeniem uzywał wersji Pro tego montażu z chyba 80ED.
Niestety większość hobby to koszty, a 3tyś na dobry montaż, to niestety mało. Nie mniej jak kupisz taki montaż i dbasz o niego to posłuży Ci przez wiele lat. Jest taka maksyma, biedny traci 2 razy, bo za pierwszym razem szuka czegoś taniego. Przemyśl sobie sprawę i na spokojnie zdecyduj. Najważniejsze, żeby potem mieć z tego zabawę i nie powórwnywać się z innymi, tylko robić swoje.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, tomekL napisał:

@warpal z powodzeniem uzywał wersji Pro tego montażu z chyba 80ED.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nowy egzemplarz w pierwszej kolejności wymaga likwidacji luzów.

Na granicy nośności jest też bardzo czuły na wiatr.

Ale generalnie na początek mogę rekomendować.

Teraz ten model "rozkimia"  @Bartosz  ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Zaurak jeśli rozważasz SWSA to masz teraz na giełdzie jego lepszy odpowiednik od iOptrona:

 

Sam mam Skyguidera i tak do 200mm jest w zupełności wystarczający. Do tego jest mega mobilny - wyjazd spod Bortle 4 na Bortle 3 wbrew pozorom dużo daje.

 

Z drugiej strony ręczne kadrowanie może być na początku trudne, szczególnie w okolicach zenitu. GoTo by na pewno pomogło, pytanie czy jest sens ładować się w EQ3-2 czy w EQ5. Za kilka miesięcy pewnie i tak byś poszedł w HEQ5 (dla którego taki Skyguider jest fajnym uzupełnieniem czego nie można powiedzieć o EQ3-2). 

 

Jeśli chodzi o obiektyw to zapoluj na Samyanga 135mm. Na APS-C daje przyzwoite gwiazdy już od „pełnej dziury” czyli od f/2.0. Ja swojego przymykam z reguły do f/2.8 żeby zmniejszyć charakterystyczne samyangowe halo na jasnych gwiazdach. Przy tak jasnym obiektywie i niezłym niebie, jakie masz pod domem, będziesz mógł uzyskać fajne zdjęcie już po 2-3 godz zbierania fotonów (oczywiście większa ilość materiału poprawi efekt i ułatwi obróbkę).
 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak kolega @Warpal wspomniał rozkminiam, a właściwie już rozkminiłem EQM35 Pro. Wszystko było rozkręcone i złożone raz jeszcze, bo były luzy, straszne luzy. Pierwsze podejście to były same przecinki przy zestawie, o którym wspomnianym poniżej.

Osobiście też polecałbym jak najlepszy i najbardziej stabilny na jaki Cię stać. To zaprocentuje w przyszłości.

 

Kupiłem EQM35pro pod ewentualne wyjazdy samolotowe i nie tylko, całość z nogami 1,75" to 10 kg. Nogi zostaną zmodyfikowane i będzie lżejszy. Poniżej próbka prowadzenia na EQM35pro (RedCat51 + ASI 183mm pro (pixel 2,4 um, a więc dla montażu to wyzwanie), 23 x 3 min Ha (tylko stretch).

Aby sterować z PC kupiłem to: https://www.firstlightoptics.com/astronomy-cables-leads-accessories/lynx-astro-ftdi-eqdir-usb-adapter-for-sky-watcher-eq5-pro-heq5-syntrek-pro-az-eq5-gt-az-eq6-gt-and-eq8-mounts.html i działa :)

 

W ogrodzie na co dzień (co noc jak jest pogoda) używam EQ6 :) od 13 lat i wciąż działa.

 

525624872_Sh2-101integrationsmall.thumb.jpg.6fe047a62be6dd2af04e2c7f804bf0f7.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ze swojej własnej perspektywy powiem tak... Montaż też jest zależny od przyszłości... Tzn. Chodzi mi o to, że ja kupiłem SWSA z myślą, że na teleskop jeszcze dłuuugo przyjdzie mi poczekać i na najbliższe lata nie planuje go zakupić, narazie chciałbym pobawić się w szerokie pola, ponieważ dla trackera jest po prostu mniej wymagający... Jestem w trakcie zakupu Samyanga 135mm f/2 i jest to w zasadzie jeden z lepszych obiektywów do tego celu. Jeżeli jednak w niedalekiej przyszłości chciałbyś zakupić jakiegoś telepa to lepszym wyborem będzie dozbieranie do lepszego montażu, najlepiej tak jak koledzy wyżej, heq5.
Takowy wystarczy na długie lata i z perspektywy czasu napewno zobaczysz, że byłby to opłacalny zakup :)

 

Edytowane przez ASTRF
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.