Skocz do zawartości

M33, Galaktyka Trójkąta z bliska


Przemek Majewski

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, orlen napisał:

Przemek sztosiwo, aż nabieram ochoty na rcka zamiast wielkiego Newtona. 

Jak coś "WIELKIE", to zdwcydowanie lepiej wielki ercek niż newton. 

 

jedyna zaleta Newtka to latwiejszy dostep do korektorow komy i szersze pole. ale za to szkło. erceki z dedykowanymi korektorami najlepsze, ale to taka polka, o ktorej ja nawet pojecia nie mam.

 

ja lubie zabawe. jak np. @Behlur_Olderys zamowi jakis obiekt w, jak on to mowi, dalekiej bliskiej podczerwieni, to ja siadam na polu i mu to focę. jak w bliskim dalekim nadfiolecie, tak samo ;) gorzej z QE kamery, ale teleskop nie ma problemu

 

kolimację kazdorazowo poprawiam na sensorze, troche sie trzeba wprawic, ale ja mojego erceka bym sie nigdy nie pozbyl, ew. powiekszył. a jak wiesz, duzo rzeczy sprawdzam, testuje, opiniuje. nic nie daje takiego funu jak ogladanie tla malych galaktyk i innych "światów w okruchu" w trybie "obserwatorium" ;)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rambro napisał:

XISF są bezużyteczne dla dużej części użytkowników forum. Nawet nie ma konwertera na fits. 

  • FITS-y 16 bit uint są już na dropboxie (nie wiem jak z kompatybilnością FITS-ów 32 bit IEEE FP?). Obok są XISF-y
  • Na Google Drive są teraz 32 bit  FP FITS-y, tych już np nie czyta ASI Fitsviewer

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver pytał o "kaszkę", ta ziarnistość galaktyczna jest super widoczna np. na fotce z VST, ale popróbowałem trochę dekonwolucji na moim zdjęciu, nie jest ona moze najlepsza, ale wyciska jeszcze trochę detalu jeśli ktoś ma wyobraźnie :D

 

@Tayson jak przystało na światowego formatu astrofotografa jeszcze mnie trochę zachęcił do włożenia większych wysiłków, wiec pokombinuje z materiałem (który dla Was jest tez dostępny).

 

aby dokonać tego zrobiłem kompozycję Lch jeszcze na liniowych danych. Rozłożyłem skalibrowane fotometrycznie zdjęcie RGB na kanały Lch, następnie użyłem LinearFit by dopasować stack SuperL do wyciągniętego kanału L@Lch,  po czym zastąpiłem go. W ten sposób po raz pierwszy uzyskałem referencyjny liniowy stack bez używania LRGB combination w późniejszym etapie. 

 

teraz na tych danych można wygodnie popróbować dekonwolucji, tak jak mówiłem, nie jest ona najlepsza (GIF-y dodatkowo psują trochę jakość), ale fajnie widać, co tam się jeszcze może "zebrać do kupy".

 

deconvM33_03.gif.09e98609cc8f833b16014d988ae9b793.gif

 

deconvM33_02.gif.d31fd56ac6d4cc0d6cf2b67957d89e50.gif

 

zabawne, że niektóre "źródła punktowe" to gwiazdy u nas w Drodze mlecznej, a kaszka kropeczek, to, widziane jako punktowe z tej odległośći, obszary jasnych gromad w M33 :D zawsze mnie to wzrusza <3

 

 

Edytowane przez Przemek Majewski
literowki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tayson napisał:

Ładny detal na NGC604!!!!

Niestety chropowatość gwiazd galaktyki zastąpiłeŚ czymś jakby plastikiem po całości.

Dokładnie tak jest, zdjęcie jest jakby za mocno odszumione i efekt plastikowości po całosci poszedł. Tutaj podejście na nowo do obróbki potrzebne.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Ładnie prezentują się obszary HII, trochę jakbyś robił Drogę Mleczną szerokim kątem, chociaż balans kolorów w tym przypadku jest bardziej niebieski, ta galaktyka chyba tak ma.

 

Notabene fajnie że na forum pojawia się powoli trochę zdjęć z RC a nie tylko apo i apo. 

 

PS Zdjęcie bez żadnego korektora?

 

 

Dokładnie,wreszcie coś z erceka

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2021 o 21:55, Przemek Majewski napisał:

^ nowa wersja

 

Pobawiłem się tym znakomitym materiałem. I... uważam że wyprałeś galaktykę z bogactwa kolorów i odcieni palety RGB. Nie wiem skąd u Ciebie ten cholerny ciąg do niebieskości, przecież ta galaktyka prezentuje bogactwo kolorów! Poza tym moim zdaniem zbyt agresywną obróbką kontrastów (HDR?) wyprałeś ją też z delikatnych półtonów. Wrzucam więc moją wizję i dzięki za dostęp do materiału. :)

 

M33_resize_2000_1337.thumb.jpg.014fccb58a82d0b0c649f11a4b5d8ad4.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, diver napisał:

 

Pobawiłem się tym znakomitym materiałem. I... uważam że wyprałeś galaktykę z bogactwa kolorów i odcieni palety RGB. Nie wiem skąd u Ciebie ten cholerny ciąg do niebieskości, przecież ta galaktyka prezentuje bogactwo kolorów! Poza tym moim zdaniem zbyt agresywną obróbką kontrastów (HDR?) wyprałeś ją też z delikatnych półtonów. Wrzucam więc moją wizję i dzięki za dostęp do materiału. :)

 

 

prawda, jestem straszny

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2021 o 16:43, Lysy napisał:

Świetny materiał, dzięki za udostępnienie!

Nie ma za co! Lubie udostępniać materiał.

 

Nie ma wstydu. Jak na polowe warunki, guiding, akwizycja, niebo i kalibracja sa "poprawne". Skala 0.4" = 1/5 - 1/6 seeingu to już lekki oversampling. Kolimacja i gwiazdy do narożnika są w miare ok ;) Stackuje blisko optymalnosci.

 

Dlaczego miałbym nie udostępnic? Materiałem mogę sie pochwalic bez kompleksów, a obrobka -- jak wiadomo, od forum sie więcej nauczę. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.