Skocz do zawartości

IC 2087 i okoliczne ciemnotki. (LDN 1534, LBN 806, LDN 1533, LDN 1535)


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, .zombi. napisał:

Ładnie, ja skończyłem wczoraj go wypalać więc będzie referencja - zastanawia mnie tylko to niebieskie tło ?!

W szerokich kadrach wszystko tonie w brązach w tym rejonie. Tło lekko też. Wydaje mi się, że robiąc mniejszy wycinek mamy tendencję do uzyskiwania balansu po całości a tło traktujemy uznaniowo ;) Bez względu czy jest to w pełni poprawnie w tym wypadku całość się dobrze komponuje u kolegi ( IMHO)

 

Taurus_Dark_Nebulae_2015_2000_desc.jpg

 

 

 

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc powiem tak. Wygląda to bardzo dobrze. Gwiazdki już w ogóle rewelacja. Aż nie do uwierzenia że taki wydawałoby się złom, a gwiazdkami mógłby zawstydzić nie jednego napleta  quintupleta. Taka jakość za taką cenę to aż ciężko w to uwierzyć. Pewnie niedługo w Biedronce albo Lidlu będzie do kupienia ... :P. Do tego widać ,że Starszyzny ani się nie słuchasz ani tym bardziej boisz ( ISO 100). Bój się Boga ! Tak trzymać. Jedynie o co bym się pokusił to mniej ale dłużej palonych klatek. Wszak to nie przystoi na HEQ5 takie SWSA-owe długości klatek palić. Ja poszedł bym o krok dalej drogą potępionych i palił 10-minutowe klatki na ISO 100. Jest tutaj nawet jeden jegomość @MaciejW który robi takie rzeczy po ciemku jak nikt nie patrzy, ale jemu podobno pani w sklepiku osiedlowym Dzień Dobry nie odpowiada jak kupuje mleko i bułki...

  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że zdjęcie spotkało się z dobrym odbiorem :)

2 godziny temu, kubaman napisał:

Super! troszkę szumi i widać, że trochę brakło materiału ale bardzo fajnie wyszło.

Bardzo dziękuję, wiem, że bardzo fajnie robisz ciemne mgławice i różnego rodzaju pyły, stąd Twoja opinia jest dla mnie bardzo cenna.

Materiału można byłoby i 2x tyle wypalić. Przyznam, że zrobiłem stack po 8h i nie było zauważalnej różnicy w ilości szumu, szczególnie na pyłach. Tło bardziej się wyrównało po 15h, ale pyły nadal szumią.

2 godziny temu, MaPa napisał:

Wyszło ekstra. Stosownie skontrastowane. Piękna praca.

Dziękuję raz jeszcze, twoje prace są dla mnie często referencją i niedoścignione, jeśli chodzi o jakość, więc bardzo się zawsze liczę z Twoimi opinia :)

2 godziny temu, .zombi. napisał:

Ładnie, ja skończyłem wczoraj go wypalać więc będzie referencja

Dzięki, jak skończysz, to pewnie ja wykorzystam twoją fotkę jako referencję, żeby swoją poprawić :D

 

2 godziny temu, .zombi. napisał:

zastanawia mnie tylko to niebieskie tło ?!

Dokładnie tak jak napisał @MaPaJest tam tyle brązu i ceglanego koloru, że ile się nie starałem, to wychodziło źle. Uznałem, że warto troszkę skontrastować same pyły przy pomocy tła. Niebieskie tło uznałem za całkiem naturalne, więc poszedłem w tą stronę. Jak tło balansowałem bardziej pod brąz, to pyły wychodziły bardzo zielone.

Ogólnie to niebieski kanał był najbardziej na fotce zaszumiony, nie wiem z czego to wynika, możliwe, że kwestią jest księżyc, który mimo, że już tak mocno nie świecił, to jednak klatki wyraźnie jaśniały pod jego wpływem.

 

1 godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

Więc powiem tak. Wygląda to bardzo dobrze. Gwiazdki już w ogóle rewelacja. Aż nie do uwierzenia że taki wydawałoby się złom, a gwiazdkami mógłby zawstydzić nie jednego napleta  quintupleta. Taka jakość za taką cenę to aż ciężko w to uwierzyć. Pewnie niedługo w Biedronce albo Lidlu będzie do kupienia ... :P. Do tego widać ,że Starszyzny ani się nie słuchasz ani tym bardziej boisz ( ISO 100). Bój się Boga ! Tak trzymać. Jedynie o co bym się pokusił to mniej ale dłużej palonych klatek. Wszak to nie przystoi na HEQ5 takie SWSA-owe długości klatek palić. Ja poszedł bym o krok dalej drogą potępionych i palił 10-minutowe klatki na ISO 100. Jest tutaj nawet jeden jegomość @MaciejW który robi takie rzeczy po ciemku jak nikt nie patrzy, ale jemu podobno pani w sklepiku osiedlowym Dzień Dobry nie odpowiada jak kupuje mleko i bułki...

Masz talent nie tylko do astro widzę :D

Klatki są po 120s, bo uznałem, że na taki obiekt nie ma sensu palić po 300-600s. Nie ma tutaj mgławic wodorowych, żeby je wyciągać itd. Ważne było w miarę równe tło, małe, ładne gwiazdki i dobrze odcięte pyły. Wystarczyły do tego 120s klatki przy właśnie ISO 100.

 

Ogólnie uczę się jeszcze Nikona, w Canonie w życiu nie poszedłbym w ISO 100 a w Nikonie ISO 400 daje lepsze efekty niż 1600 w Canonie :P

Myślę że to jest właśnie przyczyna ładnych gwiazdek. Nie mam jak ich wypalić przy tak małym ISO i tak krótkich czasach (a zdarzało mi się w Canonach, jak paliłem po 300s ISO 800).

 

 

1 godzinę temu, kubaman napisał:

co to za katalog ced?

Cederblad - Catalog of bright diffuse Galactic nebulae

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, .zombi. napisał:

A nie zainspirowałaś się jednym zdjęciem na astrobinie przypadkiem ?

A które, bo przyznam, że musiałem przegapić :uhm:

Często na astrobin patrzę, szukając referencji, ale tym razem jakoś tego nie robiłem. W stellarium był znośny podgląd, czego mogę się spodziewać, więc nie musiałem szukać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę jeszcze podłubałem z tym materiałem. Minimalnie zmieniłem kolorystykę i kontrast na ciemnych pyłach + lekko gwiazdki mniej spuchnięte.

IC2087-postprocess-v2.thumb.jpg.7ab3fc9f06262e8756d856091b5eece9.jpg

Na razie koniec. Będę w planie miał dopalenie 2x większej ilości materiału i połączenie go z kadrem z tego tematu (niestety asiair nie trafia idealnie w koordynaty, bo ma margines błędu, więc zabrakło mi dosłownie małego paska, żeby zrobić już teraz fajną mozaikę z tych pyłów):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza dla mnie lepsza. ma wiecej blasku i jest mniej zdlawiona w porownaniu do drugiej.

jedyne co to bym lekko odszumil po calosci.

 

jak to widzisz?

image.thumb.png.0da4a46416ab13f09762c56945fa14ca.png

 

co to za linie?

jesli satelity, to musisz sie zastanowic dlaczego stackowanie ich nie usunęło.

bb.thumb.jpg.ce797e9c1473412fa36b14a9ba41f431.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tayson napisał:

co to za linie?

jesli satelity, to musisz sie zastanowic dlaczego stackowanie ich nie usunęło.

I to jest ciekawe, nie wiem skąd są. Sprawdziłem wszystkie lighty, flaty, darki i biasy, nic.

Wziąłem przykładowe 3 miejsca, gdzie te linie występują i tamtędy akurat żadna satelita nie leciała a linie są na stacku.

Zrobiłem więc stack z innymi ustawieniami i te paski nadal są.

I teraz najciekawsze, sprawdziłem rejectionMap i te paski są w rejection mapie!

IC2087-rm-St.thumb.jpg.11aefed996caf5b54f727b4c35869e02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, OnlyAfc napisał:

niestety asiair nie trafia idealnie w koordynaty

Wrzuć sobie na kartę pamięci klatkę z poprzedniej sesji:

1. wyceluj, zrób foto

2.przewijaj pomiędzy starą klatką i nową na live view

3. popraw ręcznie, żeby kadr się zgadzał, usuń bieżącą klatkę, żebyś miał zawsze tylko dwie: starą i nową.

4. powtarzaj, aż idealnie wykadrujesz. Na zoomie lepiej ustawisz. 

 

łącznie zejdzie Ci na to może ze 2 minuty ;)

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.