Skocz do zawartości
  • 0

Obiektyw-teleskopik


Base

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
56 minut temu, Base napisał:

Witam chcę zrobić teleskopik z obiektywu?jaki obiektyw jest podatny na taką modyfikacje???

Najlepiej o jak najdłuższej ogniskowej, na Ali dokupujesz przejściówkę na 1.25 cala i wsadzasz dowolny okular. Zamówiłem i sprawdzałem z Canonami 300 f/4, 70-200 oraz ze starym MTO ale w nim można to rozwiązać jeszcze inaczej.

 

ooo znalazłem

https://pl.aliexpress.com/item/4000606420413.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale skoro pytasz o obiektyw to chyba oznacza, że go jeszcze nie masz. A skoro go jeszcze nie masz to nie lepiej zainwestować w teleskop? Nawet jakieś stare ruskie 200-300mm swoje kosztuje w znośnym stanie a za taki sam pieniądz kupisz spokojnie jakiś używany teleskop o większej ogniskowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, californiakid napisał:

Ale skoro pytasz o obiektyw to chyba oznacza, że go jeszcze nie masz. A skoro go jeszcze nie masz to nie lepiej zainwestować w teleskop? Nawet jakieś stare ruskie 200-300mm swoje kosztuje w znośnym stanie a za taki sam pieniądz kupisz spokojnie jakiś używany teleskop o większej ogniskowej. Teleskop mam 60/900 ale chciałem coś takiego mniejszego w torbę zabrać ze sobą podczas jazdy rowerem.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, lumen napisał:

To zależy, jak duży/mały ma być ten "teleskopik".  Dla jednego teleskopik to sprzęt mieszczący się w kieszeni, dla innego - w torbie, a dla właściciela Newtona 16" - w bagażniku. 

Taki do plecaka myślałem coś takiego 70-300 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A nie lepiej kupić jakąś lunetę obserwacyjną o aperturze ok. 70mm? Przyznaję, że nie wiem na ile się ten sprzęt nadaje do obserwacji astronomicznych, ale wygoda użytkowania na pewno będzie większa niż obiektywu ze złączką i kilkoma okularami. Takie złączki są dobre jak już się ma jakieś obiektywy i chce się rozszerzyć zakres ich zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, californiakid napisał:

Może nakreśl budżet i co chcesz obserwować? Będzie łatwiej zweryfikować czy bawić się w obiektywy czy teleskop czy może luneta.

Moze tak;teleskop mam 60/900 luneta też jest 40/450 nawet znalazło się takie ustrojstwo jak monokular z  Barlow x2 i okular 4mm...trochę czytałem o obiektywach itd....ze można je adoptować i modyfikować i osiągnięty obraz jest bardzo dobry....dowiedziałem się abym zakupił stary Teleobiektyw typu 300/4...pytając się tu myślałem że może jest kwalifikacja np.ten tam ten się nadają na takie modyfikacje....na pewno łysy był by obserwowany w 90%....a budżet nie wiem.....problem w tym że taki teleobiektyw można kupić już za 200 zł i jest ich kilka tylko który wybrać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał:

W czasach głębokiego kryzysu, gdzie o teleskopie mogłem tylko marzyć, pożyczyłem od brata słynnego Sonnara 180mm i w niego wkładałem okular z lornetki. To był mój pierwszy w miarę rozsądny sprzęt astro :)

Pamietam mój pierwszy był z soczewki  lupy chyba  i jakiegoś szkiełka chyba z starego aparatu foto i dwie rury......

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.11.2021 o 19:08, californiakid napisał:

Dodaj sobie obiektyw + adapter + okular i po prostu porównaj z jakąś lunetą np albo lornetą czy gra warta świeczki.

Dokładnie.

 Base, o ile nie masz możliwości zdobycia dobrego teleobiektywu za grosze, to cała zabawa nie ma sensu. Znacznie prościej kupić jakiś tani krótki refraktor 70mm (70/400, 70/500) klasy travelscope, najlepiej z opcją montowania na statywie foto (o ile nie przewidujemy obserwacji planetarnych z powiększeniami >60x !!!). Może być też 80mm, coś w stylu 80/400, 80/480, 80/500 - co jest na rynku. Nawet 90/500 wejdzie do plecaka. Albo obserwacyjna luneta kątowa (koniecznie kątowa!) średnicy 65-80mm z opcja użycia okularów w standardzie 1.25". Np. taki Celestron z serii Trailseeker.

Problemem w eksploatacji wynalazku typu teleobiektyw foto + okular 1.25" z przejściówką będzie też brak kątówki lub układu odwracającego obraz. Bez kątówki drastycznie rosną  wymagania co do wysokości statywu. Z kolei, gdybyś chciał zrobić sprzęt o małych ("lornetkowych") powiększeniach do użytku z ręki (maksymalnie 10-12x), czyli taki monokular, to kiepsko się obserwuje z ręki sprzętem, w którym obraz jest do góry nogami. Już lepiej kupić gotowca (lornetka/monokular)

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.11.2021 o 18:21, Rurykow napisał:

Tu masz trochę info:

Kiedyś były jakieś radzieckie adaptery "turist" czy jakoś podobnie. Był poruszany ten temat chyba. 

Na allegro masz podróżnego Trevel Scope 70 DX, dupska jakością obrazu nie urwie ale masz teleskopowy pakiet podróżny ;-) 

To się dokładnie nazywało turist fl. Okular na gwint m42 ogniskowa 9mm. Jeśli ktoś ma ruską optykę to pozycją wręcz obowiązkowa. Z heliosem znikała CA. Okular ten był najwidoczniej zaprojektowany specjalnie pod tamtejszą optykę, gdyż posiadam podobny okular na bagnet pentaxa i ten sam obiektyw na nim miał już CA. 

 

Mając trochę i okularów jak też obiektywów warto rozważać ich połączenie. Sam chciałbym poznać rozważania umożliwiające podłączenie obiektywów z PK na standard 1.25. Pewnie łatwiej już z m42 i przejściówka 2'- m42 z SCT ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.