Skocz do zawartości

Trochę lżejszy zestaw wyjazdowy


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Myślę o nieco lżejszym zestawie do astrofoto wyjazdowego. Na ten moment mam EQ6-R który kupiłem aby obsłużył nie tylko lekkie refraktory ale i mojego SCT11. Na ten moment wygląda to więc tak że strzelam planety z balkonu wieszam na nim SCT zaś gdy chcę focić DS-y to biorę wspomnianego EQ6-R w teren i wieszam na nim kota. I ta druga opcja to trochę przewaga formy nad treścią. Nie jest to wygodne ani praktyczne. Nie mam przydomowego obserwatorium, mieszkam w mieście a focić jeżdżę ok 100km, na Roztocze do wynajmowanych domków. Nie mam tez kompletnie sprzętu który nadawałby się do dalszej podróży lotniczej (a na to też byłaby ochota). Obecne rozwiązanie z jednym ciężkim montem sprawdza się więc średnio. Opcje widzę dwie.

 

1) Zostawić sobie EQ-6R i używac go w zasadzie tylko stacjonarnie pod SCT zaś do wyjazdów zarówno tych samochodowych jak i lotniczych kupić np cem26p. Nie może to być malutki trucker bo jednak w tej opcji będzie to mój podstawowy mont do astrofotografii DS i ma obsługiwać refraktorki od 250 do 500mm. W takim układzie budżet na mont do ok 7tys.

 

2) Spylam EQ6-R i kupuję mont który będzie w stanie nadal obsłużyć SCT11 (czyli nośnośc z pewnym zapasem powinna wynieść 20kg) ale też będzie lżejszy od EQ6-R, ten wymóg spełnia np GEM45. Jest ok 2x lżejszy od EQ6 ale czy nadaje się na podróże międzykontynentalne ? Nie widziałem go, nie potrafię ocenić... Nie jestem pewny czy przy masie głowicy 7,2kg jego nośnośc 20kg nie jest przeszacowana i czy rzeczywiście mógłbym na nim wieszac SCT11. W opcji ze sprzedażą EQ6 budżet rośnie do kilkunastu tys.

 

Za opcją druga przemawia dla mnie trochę fakt że mam wtedy tylko jeden mont (co jest ogólnie trochę wygodniejsze no i jest on (GEM45) chyba nieco lepszej klasy tak od EQ6-R jak i cem26p których używam w rozwiązaniu pierwszym.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że gem45 będzie lepszy. Mam cem40 na którym wisi (nie ważyłem) jakieś naście kg i prowadzi bez problemu. Jestem bardzo zadowolony z tego montażu. Myślę, że 45 czyli niby ciut lepszy niż 40 dałby radę też z SCT11 i powinien spełnić Twoje oczekiwania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice, refraktorek, kamerę i kompa chciałbym wozić w podręcznym (statyw i reszta w bagażu rejestrowanym) ale to chyba niewykonalne. W każdej opcji przekroczy dopuszczalne gabaryty podręcznego.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Misza napisał:

Głowice, refraktorek, kamerę i kompa chciałbym wozić w podręcznym (statyw i reszta w bagażu rejestrowanym) ale to chyba niewykonalne. W każdej opcji przekroczy dopuszczalne gabaryty podręcznego.

Cem 25 bez problemu wchodzi do podrecznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Maetrik napisał:

Wydaje mi się, że gem45 będzie lepszy. Mam cem40 na którym wisi (nie ważyłem) jakieś naście kg i prowadzi bez problemu. Jestem bardzo zadowolony z tego montażu. Myślę, że 45 czyli niby ciut lepszy niż 40 dałby radę też z SCT11 i powinien spełnić Twoje oczekiwania.

 

 

GEM i CEM to rozne modele. 

Zakladam ze Ty, jak i ja polecamy konstrukcje CEM. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przeciwwagi moge zabrać do bagażu rejestrowanego bo nie sa już tak podatne na uszkodzenia jak inne elementy setupu. Tak czy owak głowica + optyka (nawet jeśli to tylko Kot) + kamera z kołem + komputer to za dużo na bagaż podręczny chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Misza napisał:

Ale przeciwwagi moge zabrać do bagażu rejestrowanego bo nie sa już tak podatne na uszkodzenia jak inne elementy setupu. Tak czy owak głowica + optyka (nawet jeśli to tylko Kot) + kamera z kołem + komputer to za dużo na bagaż podręczny chyba.

Cem25 , newton 6", dwa aparaty, 2 obiektywy, powerbanki i masa pierdół - to mój podręczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że udźwig GEM45 nie jest zmyślony, używam z RC8 + trochę osprzętu i radzi sobie doskonale. Mogę zważyć wszystko w razie czego. Bardzo fajny montaż. Co do mobilności wcale nie jest tak kolorowo: ok 40x40x22cm zajmuje miejsca sama głowica, do tego pręt przeciwwagi, nogi (ok 22x22x80cm), przeciwwagi (ja musiałem dokupić w decathlonie dodatkowe ;-)), zasilanie, sporo tego. Jeździłem z tym i do bagażnika suva się zmieściło. Do podróży (zwłaszcza samolotem) chyba lepiej coś mniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie głowica GEM45 do podręcznego chyba trochę duża jesli chcę też mieć w podręcznym optykę. Poza tym mont pewnie fajny. Najbliżej jestem chyba decyzji o zakupie CEM26 (i pozostawieniu posiadanego EQ6-R do cięzkiego setupu) , zastanawiam się czy warto dopłacac do enkoderów, guidować i tak raczej przecież będę. Optyka w przedziale 250-500mm.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, orlen napisał:

Wizzair

nie jest moim celem wojowanie z Tobą ale jeśli komuś radzisz zainwestować w konkretne rozwiązanie, to bądźmy może bardziej w stosunku do tych ludzi fair.

CEM25 waży 5kg, Niutek 6" minimum 4kg i dodatkowo ma wymiary przekraczające wymogi Wizzair. Z torbą już masz 10kg, chyb aże pakujesz to w reklamówkę.

Dwa aparaty itd może i zabierasz, ale nie przestrzegasz wymogów i to się może skończyć kiedyś koniecznością wrzucenia całości do luku bagażowego na płycie lotniska.

 

Ja wiem, że się da, bo ktoś woził do Namibii dwa niutki w podręcznym, ale każdy robi takie rzeczy na własny rachunek.

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.