Skocz do zawartości

Czy oceniać i konstruktywnie krytykować, czy tylko chwalić i uwagi zachować dla siebie?


OnlyAfc

Krytykować, czy nie?  

124 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Krytykować, czy nie?

    • Krytyka, to część dyskusji na forum, ważne, żeby była konstruktywna.
      105
    • Krytyka jest niewskazana
      1
    • Krytykować można, jeśli autor się na to zgadza (dodanie opcji na forum, lub wyraźnie napisane w temacie)
      4
    • Jeśli użytkownik nie chce krytyki, to niech wyłączy komentarze (chyba jest taka opcja?)
      7
    • Krytykować można, ale tylko, jeśli napisze się też coś pozytywnego o zdjęciu
      4
    • Krytykować mogą tylko bardziej doświadczeni. Nie znasz się, to się nie wypowiadaj krytycznie.
      3


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Marek_N napisał:

Wg autora zdjęcia - nie!, wg większości komentujących - tak! No i pogadali :)

pomijając ten przypadek: a w jakim celu pisze się uwagi do zdjęcia? Po to żeby autor skorzystał (pobądźmy idealistami, wszyscy wiemy, że zwykle nie po to). Ale jak nie chce skorzystać, to po co? Na siłę niechciane opinie komuś wciskać? A po co? Pora na złotą zasadę dyskusji: świata nie interesuje twoja opinia ani dobre rady, więc zachowaj je dla siebie. I powtarzać sobie za każdym razem :D Umówmy się: większość wpisów pod zdjęciami to osobiste opinie dot. estetyki, a nie żadna konstruktywna krytyka. Tam nie ma żadnej obiektywizacji.

 

Co do propozycji - problem widzę szerzej, niż tylko dyskusje pod zdjęciami i tu rozwiązaniem jest wyłącznie moderacja. Naprawdę czepliwa. Przynosi bardzo dobre efekty, ale też kosztuje. Uprawnienie do zamykania swoich wątków i (dodałbym) usuwania cudzych postów w swoich wątkach, żeby każdy mógł sobie moderować swoje tematy, to rozwiązanie połowiczne. Tak samo będzie gdy ktoś zaznaczy, że nie prosi o opinie.

 

Najpierw jednak proponuję ściśle zdefiniować problem i cel :) następnie źródło problemu, potem opracować metykę, po której będzie widać czy pomogło, a dopiero potem szukać rozwiązań. Po wdrożeniu sprawdzić czy pomogło na metrykę, jeśli nie, to wycofać zmiany.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System do rozważenia - bardzo prosty i już istniejący.

Mamy na forum system tagów i prefiksów. Z tagów niektórzy korzystają, z prefiksów prawie nikt, a każdy może wedle uznania ;) 

W ustawieniach forum można zdefiniować jakąś krótką, uniwersalną listę prefiksów, np:

- jest idealnie, nie potrzebuję komentarzy,

- coś mi tu nie do końca pasi, pomóżta,

- eeee lipa wyszła, ratunku!

;) 

Oczywiście to pół żartem, chodzi o przedstawienie idei. Można wspólnie ustalić jak to rozwiązać.

Dodatkowy plus jest taki, że klikając na dany prefiks (podobnie jak tag) dostajemy listę tematów w tej grupie, więc jeśli ktoś ma wenę na udzielanie wskazówek, to może sobie wyselekcjonować wątki, gdzie autor tego potrzebuje i na odwrót.

 

Poniżej przykład jak to działa. Jak widać, taki wątek jest odpowiednio oznaczony na stronie głównej:

 

otwarty1.jpg

 

otwarty2.jpg

 

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Paether said:

System do rozważenia - bardzo prosty i już istniejący.

Mamy na forum system tagów i prefiksów. Z tagów niektórzy korzystają, z prefiksów prawie nikt, a każdy może wedle uzniania ;) 

 

 

A nie prosciej, w przypadku niecheci do krytyki, dodawac zdjecia tylko na FB albo Insta? Tam leca same lajki, niektorzy dodaja super zabawne animowane gify na pol ekranu. Po co sobie w ogole zawracac glowe Astropolis?

 

  • Lubię 5
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Paether napisał:

System do rozważenia - bardzo prosty i już istniejący.

Mamy na forum system tagów i prefiksów. Z tagów niektórzy korzystają, z prefiksów prawie nikt, a każdy może wedle uzniania ;) 

W ustawieniach forum można zdefiniować jakąś krótką, uniwersalną listę prefiksów, np:

- jest idealnie, nie potrzebuję komentarzy,

- coś mi tu nie do końca pasi, pomóżta,

- eeee lipa wyszła, ratunku!

;) 

Oczywiście to pół żartem, chodzi o przedstawienie idei. Można wspólnie ustalić jak to rozwiązać.

Dodatkowy plus jest taki, że klikając na dany prefiks (podobnie jak tag) dostajemy listę tematów w tej grupie, więc jeśli ktoś ma wenę na udzielanie wskazówek, to może sobie wyselekcjonować wątki, gdzie autor tego potrzebuje i na odwrót.

 

Poniżej przykład jak to działa. Jak widać, taki wątek jest odpowiednio oznaczony na stronie głównej:

 

otwarty1.jpg

 

otwarty2.jpg

 

 

Tagów nie widac w wersji na telefon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marek_N napisał:

Podobnie jak 85% osób z ankiety zagłosowałem za opcją: "Krytyka, to część dyskusji na forum, ważne, żeby była konstruktywna."

 

I teraz pojawia się pytanie czy poniższy komentarz jest konstruktywny czy nie:

"Ja się co prawda na sho nie znam, ale troszkę wygląda całość na rozmyte. Gwiazdki, mgławica w środku itd. Jakby w ogóle ostrości nie było."

 

Wg autora zdjęcia - nie!, wg większości komentujących - tak! No i pogadali :)

 

To ja powiększam grupę mniejszościową. Jak się nie znam to się nie wypowiadam. Jak się nie znam, a mi się podoba, to mogę ogólnie to stwierdzić, ale jak się nie znam, to nie krytykuję, nawet jak mi się ogólnie nie podoba.

 

Zajrzałem do wspomnianego wątku i coś takiego mi się rzuciło w oczy:

JaLe napisał do qbanosa: "Już jakieś 10 lat temu prosiłem Cię żebyś się do mnie nie odzywał. Widzę jednak, że masz problemy z uszanowaniem mojej prośby". W odpowiedzi padły słowa, o które mi chodzi:

"Jarku, na tym forum komentowanie w wątkach nie jest zabronione (wręcz przeciwnie), więc mimo Twojej prośby będę to (w miarę możliwości czasowych) robił. Również w Twoich wątkach, choć postaram się to robić bardziej kulturalnie, bo wiem, że to dla ciebie jest ważne.

Przykro mi, ale w moim odczuciu masz do wyboru zaakceptowanie innych punktów widzenia i komentarzy (w tym moich), lub też zaprzestanie publikacji (do czego nie zachęcam, bo forum to fajna społeczność i merytoryka). To społeczność tworzy to forum, nie jednostki".

 

Nie wnikam w historię tej znajomości, ale jeśli ktoś pisze, że wbrew czyjejś woli będzie komentował i że jak mu się nie podoba to radzi zaprzestanie publikacji, to jest to w moim odczuciu forma nękania.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręcacie dyskusję odnośnie problemu, który jest marginalny lub zgoła nieistniejący. Co do zasady fora astro to dość wyjątkowe miejsca w otchłaniach netu - jeśli chodzi o kulturę i poziom wypowiedzi mamy tu Wersal. A że ktoś jest nadwrażliwy - trudno, zdarza się.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, OnlyAfc napisał:

No wrzuciłeś idealną fotkę i zaraz schowałeś? :P

 

Jeszcze się okaże, że nie jest idealne i co ja zrobię? ;)

 

2 minuty temu, lukost napisał:

Rozkręcacie dyskusję odnośnie problemu, który jest marginalny lub zgoła nieistniejący. Co do zasady fora astro to dość wyjątkowe miejsca w otchłaniach netu - jeśli chodzi o kulturę i poziom wypowiedzi mamy tu Wersal. A że ktoś jest nadwrażliwy - trudno, zdarza się.

 

Sporo racji, ale zawsze można coś poprawić i paradoksalnie wynika to z tego, co napisałeś o wyjątkowości takich miejsc ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ktoś ma się obrazić to obrazi go pochwała którą on niewłaściwie zrozumie albo obrazi go brak wystarczającej ilości pochwał. ten problem można rozwiązać tylko przez przypisanie jednostkom o specjalnych potrzebach asystentów społecznych, którzy pomagaliby w interpretacji postów i intencji piszących ^_^

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lkosz napisał:

@Paether przecież to żadne rozwiązanie. A co z resztą forum? A co z nękaniem @JaLe? A z tym np. https://astropolis.pl/topic/75069-mam-problem-z-zadaniem-na-studia/?sortby=date

 

 

Właśnie podrzuciłeś sztandarowy przykład niekonstruktywnej krytyki ;)

 

Rozmawiamy na pewien temat w konkretnym dziale forum i oczekujesz uniwersalnego leku na wszystko, oceniając od razu, że to "żadne" rozwiązanie :icon_neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paether no przepraszam, że psuję heheszki i dobry humor dolewając wam czerni do drinków... ale raczej rozmawiamy o szerszym problemie, niż konkretny typ odpowiedzi w konkretnym dziale na forum. Jak całość pykniemy, to i pod zdjęciami zrobi się milej. Dlatego sugeruję żeby sprawę głębiej przemyśleć, niż robić cokolwiek na hura i pozorować zmiany, które nic nie wniosą, urządzając sobie przy tym drwiny ze "słabeuszy wymagających asystentów społecznych".

 

Bardzo dyplomatycznie to nazwałeś, ale nie dałem przykładu niekonstruktywnej krytyki, tylko popisu chamstwa i przemocy słownej - nazywajmy sprawę po imieniu, po którym dziewczyna uciekła z forum. Rozumiem, że to koledzy, ale nie przesadzajmy z eufemizmami. Nie chcę tu podawać więcej takich sztandarów, żeby nie robić ludziom siary, nie to jest moją intencją. Myślę że to + problem wytłuszczony przez @JaLe wystarczy za przykład. Bo my nie mamy problemu z tym, że jakieś nieprzystosowane do życia jednostki są przewrażliwione na punkcie swoich zdjęć i doskwiera im w życiu za mała liczba pochwał, tylko że można nawet grupowo zostać zaszczutym/poniżonym na forum i nie doczekać się pomocy. I jest to nie pierwsza dyskusja o tym... Tak wiem, że to narodowa specjalność i się tego nie zmieni, że 90% ludzi w tym kraju nie ma pojęcia czym jest przemoc i jakie jej rodzaje regularnie stosuje i pada ofiarą, że stosują ją nawet wobec niemowląt, że posttraumatic, matki terrorystki, zaniedbanie, toksyczna męskość, folwarczność, wóda, traumy wojenne, wychowywanie przez lęk i kompleksy itd. Jestem z tym na bieżąco i nie zaskakuje mnie, że jesteśmy tacy parszywi. Ale przykład wielu miejsc w necie pokazuje, że można inaczej, nawet z tymi obecnymi 90%, są dla siebie lepszymi ludźmi, i to bez szkody dla merytoryki. A wręcz przeciwnie, bez przypierdolingu wrażliwsze osoby mogą się bezpieczniej wypowiedzieć wnosząc wiele wartości.

 

Mimo oporu zachęcam, żeby podpatrzeć jak to inni robią, drzwi są otwarte, nie trzeba ich wyważać. I nie ma się co uspokajać, że mamy tu wersal, bo biorąc pod uwagę choćby standardy astrobina, to nie wiem czy jesteśmy w ogóle w przygranicznej francuskiej melinie.

  • Lubię 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, lkosz napisał:

Bardzo dyplomatycznie to nazwałeś, ale nie dałem przykładu niekonstruktywnej krytyki, tylko popisu chamstwa i przemocy słownej - nazywajmy sprawę po imieniu, po którym dziewczyna uciekła z forum. Rozumiem, że to koledzy, ale nie przesadzajmy z eufemizmami.

 

Przykładem niekonstruktywnej krytyki określiłem Twój wpis, a nie link w nim zawarty.

 

Odnośnie tego dłuższego wpisu powyżej, rzeczywiście znajdziemy powody do "bicia się w pierś". Nie da się zaprzeczyć. Mam jednak wrażenie, że trzymamy się nieco bliżej Wersalu (co nie znaczy że bardzo blisko), niż przygranicznej meliny.

 

Cytat

biorąc pod uwagę choćby standardy astrobina, to nie wiem czy jesteśmy w ogóle w przygranicznej francuskiej melinie.

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób oceniłeś forumowiczów Astropolis. Właśnie dowiedziliśmy się, że tworzymy coś co porównujesz do "przygranicznej meliny". Wydaje mi się, że na forum powinniśmy unikać takich krzywdzących i poniżających porównań :( 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Paether napisał:

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób oceniłeś forumowiczów Astropolis. Właśnie dowiedziliśmy się, że tworzymy coś co porównujesz do "przygranicznej meliny". Wydaje mi się, że na forum powinniśmy unikać takich krzywdzących i poniżających ocen :( 

a czytałeś 1. stronę linkowanego tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lkosz napisał:

a czytałeś 1. stronę linkowanego tematu?

 

Czytałem cały wątek i nikt tam nie użył tak mocnych słów jak Ty powyżej.

 

Odnośnie pierwszej strony. Nie twierdzę, że tam wszystko jest w porządku (żeby była jasność), ale jeśli dziewczyna potwierdza, że "ściąga" i nie "musi się na tym znać" (na kwestiach będących przedmiotem jej studiów), to kwestia pobłażliwego traktowania nie jest już taka oczywista. Czytałeś kolejne strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paether napisał:

Odnośnie pierwszej strony. Nie twierdzę, że tam wszystko jest w porządku (żeby była jasność), ale jeśli dziewczyna potwierdza, że "ściąga" i nie "musi się na tym znać" (na kwestiach będących przedmiotem jej studiów), to kwestia pobłażliwego traktowania nie jest już taka oczywista. Czytałeś kolejne strony?

nie wszystko w porządku, ALE? hmm... Właśnie uzasadniłeś, że poniżać człowieka można wtedy, gdy np. pokaże, że chce mieć z bani niełatwe zadania ze studiów, czy coś źle zrozumiałem? Chciałbyś zostać w ten sposób potraktowany? Czytałem, bo brałem udział w tym wątku, gdyby się to ograniczyło do ostatnich stron, nie byłoby tematu i pewnie zostałaby na forum, a nie uciekała w popłochu tego samego dnia. A nie uważasz, że forum internetowe to nie jest miejsce na protekcjonalne umoralniające gadki podszyte drwiną wobec kogokolwiek? Jeśli ktoś nie ma ochoty pomóc, to chyba powinien poprzestać na tym wrażeniu, a nie kopać niczemu winną kobietę, która chciała się tylko dowiedzieć jak podejść do zadań. Tym bardziej, że nie były one wcale takie łatwe i zaskoczyły nawet ludzi po studiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat fajny w założeniu do dyskusji ale jak zwykle wyszła drama. Prześladowania, nieudane zamachy, szkalowanie papieża i świadek koronny. 

 

1 godzinę temu, lkosz napisał:

bo biorąc pod uwagę choćby standardy astrobina, to nie wiem czy jesteśmy w ogóle w przygranicznej francuskiej melinie.

 

Ale to mówisz o swoim podwórku?

 

15 minut temu, lkosz napisał:

Właśnie uzasadniłeś, że poniżać człowieka można wtedy, gdy np. pokaże, że chce mieć z bani niełatwe zadania ze studiów, czy coś źle zrozumiałem?

 

Nie chcę iść do lekarza, który gówno zrobi a jest lekarzem bo chciał mieć "z bani zadanie".  Skoro jesteś takim prawym człowiekiem, powinieneś zgłosić uczelni fakt szukania rozwiązania zadań na forach. Zrobiłeś to?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Paether napisał:

Chcesz rozmawiać o poniżaniu i umoralniających gadkach po tym, jak zrobiłeś umoralniającą gadkę zakończoną zrównaniem forum do poziomu meliny? 

no niestety podtrzymuję swoje słowa, jeśli administrator próbuje mi normalizować przemocowe i chamskie zachowania. Jeśli oczekiwaliście tu poklepywania po plecach, gdy regularnie zdarzają się tematy, gdzie wylewa się na ludzi drwiny przy biernej moderacji, no to niestety nie poklepię. Chyba żeby się trochę opamiętać, to tak. I wy się potem dziwicie, że w wątkach ze zdjęciami macie do czynienia z tym samym, tylko w bielszych rękawiczkach?

 

20 minut temu, count.neverest napisał:

Nie chcę iść do lekarza, który gówno zrobi a jest lekarzem bo chciał mieć "z bani zadanie".  Skoro jesteś takim prawym człowiekiem, powinieneś zgłosić uczelni fakt szukania rozwiązania zadań na forach. Zrobiłeś to?

ale ta dziewczyna nie jest winna całemu złu świata, ani niskiemu poziomowi polskich uczelni. Problemom z lekarzem też nie. Koniec końców każdy przechodzi przez szereg egzaminów, które powinny sprawdzać wiedzę. Jeśli tego nie robią, to to nie jest wina studentów.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.