Skocz do zawartości

TITAN NEBULA - prototyp - zaproszenie do współpracy


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

10x600s epsilon 130d, sx694, astrodon OIII 3nm, 2021.11.22 - 80% księżyca i 55 stopni od księżyca. 
DBE (bo flat zły), rozciągnięte i starnet, tak aby uzmysłowić jakie to 'jasne', autor dobrze prawi, o 30h na jeden kanał jako minimum.
W projekcie nie chcę uczestniczyć (mimo, że mi sie podoba), ale może się przyda.

Titan_nebuila_10x600s_OIII_starnet_stretch.thumb.jpg.8a2b694390b11a12b1c915b00590e1c2.jpg

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

Skala powinna być podobna.

 Skala nie jest tu tak istotna (na bin 2 mam 4.67"/Pixel) bo to i tak wszystko rozmazane - istotne jest fov i nie powinno byc mniejsze niz czerwony kwadrat:

image.png.f9cc04baf42acae99d2fb43aa6c6d882.png

 

na krawędziach zawsze występują jakieś syfy zwłaszcza jak się skrobie po matrycy wiec zbyt wąsko być nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .zombi. napisał:

- ze względu na dużą ilość dosyć jasnych gwiazd filtr nie powinien generować zbyt uciążliwego halo

- myślę że przy F5 minimalna ilość materiału to 30h - jeżeli ktoś nie będzie mógł złapać tyle to raczej nie ma co nawet zaczynać - obiekt jest naprawdę ciemny

 

 

6 dobrych nocy... ufff... na jeden kanał... ufff...  przebiłbym wszystkie swoje poziomy niecierpliwości

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, .zombi. napisał:

 

u mnie na zwykłym Baaderze : 10x1800

 

F/3.3 vs F5,  (3.3 / 5) ^2 = 0.44  No to zakładając że zebraliśmy prawie podobną ilość materiału to zaskakująco nic ci się nie nagrało ?!

 

 

 

 

Ciekawe, dziękuję za wrzucenie, niepotrzebnie straszyłem :) Chętnie dowiedziałbym się, jeśli coś źle robię z kalibracją, albo mam coś ze sprzętem nie tak, tylko nie wiem jak dokładnie mógłbym 'skalibrować' wyniki. A może fakt, że robiłem przy księżycu i niebo u mnie to 20.2 mag./arc sec2 ? Samej światłosiły nie porównywałbym, dłuższa ogniskowa i większa matryca też robią robotę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, .zombi. napisał:

@apolkowski U Ciebie by to tak wyglądało w porównaniu do mojego, myślę że jeszcze akceptowanie - a nie masz jakiejś redukcji do niego ?

Nie, ale może warto pomyśleć. Jest jakiś reduktor 0,85 i nawet dostępny w teleskopy.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z

10 minut temu, MaciejW napisał:

może fakt, że robiłem przy księżycu i niebo u mnie to 20.2 mag./arc sec2 ?

 

Moje tlenowe klatki pierwsze bez księżyca a ostatnie z księżycem 57%:

 

image.png.08fda6ad3f29bcdd63832be730f32fa9.png

 

no i też miałem pytać czy te twoje filtry są optymalizowane pod 3.3 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, apolkowski napisał:

Niestety ten reduktor jest do SW100ED/900, a nie do Esprita :-(.

Często reduktory ładnie korygują pole nawet jeśli nie są dedykowane. Ja np z powodzeniem użyłem SW x0.85 dedykowanego pod SW ED80 w Orionie EONie 500mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, .zombi. napisał:

21x1800 Bin2 Ha 3,5nm Baader (1/3, 10,5h)

 

Tak tylko dla księgowości: 

Jakim sprzętem robisz?

 

@MaciejWwydaje mi się, że księżyc i LP mogły zjeść sygnał, zwłaszcza że OIII wypada w pobliżu maksimum widma jednego i drugiego. Ale to takie zgadywanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw w jaki sposób  ci trzej goście wpadli że coś w tamtym miejscu jest? Przypadkiem czy coś im się tam słabo naświetliło i postanowili drążyć temat ?
A jak ktoś nie widział na astrobin  jak wygląda w pełnej krasie ta mgławica to załączam foto. 129  godzin łącznie materiału robi wrażenie.
Titan Nebula


H-alpha : 359x10
minOIII : 255x10
minRGB : 86x5
min eachLuminance : 119x5
minTotal exposure time : 128.73 hours
Focal length : 430mm
Telescopes : Triple Setup Takahashi Epsilon-130D (f/3.3)

titan neb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą nie ma chyba porządnego all-sky survey w OIII, a może trzeba się wziąć i samemu zrobić? :)

Nawet coś takiego znalazłem :)

https://www.change.org/p/sakib-rasool-a-team-of-professional-astronomers-should-undertake-an-oiii-survey-of-the-galactic-plane

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2022 o 23:00, .zombi. napisał:

Ja z

 

Moje tlenowe klatki pierwsze bez księżyca a ostatnie z księżycem 57%:

 

image.png.08fda6ad3f29bcdd63832be730f32fa9.png

 

no i też miałem pytać czy te twoje filtry są optymalizowane pod 3.3 

Z jakiego programu jest to screenshot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.