Skocz do zawartości
  • 0

Wskażcie coś laikowi


Wojcieszka

Pytanie

Cześć 

pisze bo potrzebuje pomocy przy wyborze sprzętu dla totalnego laika.

Chce zakupić sprzęt max 600-700zl który pozwoli się ogarnąć a przez który cokolwiek zobaczę już coś fajnego na rozgwieżdżonym niebie.

Wskazcie proszę coś co nie zniechęci mnie przy swojej obsłudze a jednocześnie będzie w ograniczonym budżecie. 
Dziekuje z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Przy tym budżecie to jeśli chodzi o teleskop to trochę lipa, pozostaje lornetka.  Napisz jeszcze może skąd zamierzasz patrzeć, bo co innego z Bieszczad a co innego spod PKiN. W sensie czy mieszkasz na wsi czy w mieście.

Edytowane przez Bezel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Bezel napisał:

Przy tym budżecie to jeśli chodzi o teleskop to trochę lipa, pozostaje lornetka.  Napisz jeszcze może skąd zamierzasz patrzeć, bo co innego z Bieszczad a co innego spod PKiN. W sensie czy mieszkasz na wsi czy w mieście.

Mieszkam w mieście ale i bywam często na wsi.

Wolałabym żeby jednak była to luneta a nie lornetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Wojcieszka napisał:

Mieszkam w mieście ale i bywam często na wsi.

Wolałabym żeby jednak była to luneta a nie lornetka.

Oj zdziwiłbyś się ile potrafi większa lornetka pokazać pod wiejskim niebem;)

W dodatku w fajnym,szerokim polu.

Poszukaj 20×80 albo 15×70. Myślę że to lepsze od długiej,ciemnej rurki. Tylko dobry statyw konieczny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Oj zdziwiłbyś się ile potrafi większa lornetka pokazać pod wiejskim niebem;)

W dodatku w fajnym,szerokim polu.

Poszukaj 20×80 albo 15×70. Myślę że to lepsze od długiej,ciemnej rurki. Tylko dobry statyw konieczny.

To będzie ok?

https://allegro.pl/oferta/lornetka-astronomiczna-bresser-special-astro-20x80-10536558374

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minutes ago, Wojcieszka said:

Do takiej lornetki konieczny jest statyw, bez niego nic w tym nie zobaczysz, poza skaczącymi gwiazdami i bólem w rękach po 30 sekundach obserwacji. Pytanie takie jak Twoje powtarza się nagminnie i każda osoba, która interesuje się z astro doradzi Ci lornetkę, bo to w takim budżecie dobry wybór. Nie mniej wiele osób nie chce lornetki i ja osobiście uważam, że kupienie taniego rafraktora, który generalnie jest słabym sprzętem, wcale nie jest złym pomysłem. Sam kiedyś zaczynałem z gorszym szajsem i dało się z tym żyć.
Ja osobiście nastawiłbym się na początek na obserwacje Księżyca, planet, gromad i nie rujnował budżetu z tej okazji. Zastanowił nad czymś takim: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6168  Generalnie większość osób nie poleca takiego sprzętu, ale prawda jest taka, że żeby kupić sensowny refraktor trzeba by wydać ponad 3tyś albo kupic lornetkę. Można też kupić za niewiele ponad 1tyś teleskop Newtona na Dobsonie ale nie wiem czy to dobry sprzęt dla Ciebie. Niektórzy co zaczynają dają sobie z nim radę, inni nie. Dlatego ja na początek polecam tanie refraktory, ponieważ:
1. jest tani
2. jest dużo lżejszy i poręczniejszy

3. jest łatwy i intuicyjny w obsłudze
4. daje spoko obrazy Księżyca, planet, gromad
5. można wygodnie go używać z balkonu również do obserwacji dziennych czy samolotów.

 

Generalnie refraktor na montażu azymutalnym z soczewką 70-90mm i światłosiła w okolicach f7-f10 na początek spełni oczekiwania osoby, która na ten cel chce wydać kilkaset złotych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lornetka sretka :P (żartuję oczywiście :D ).
Ja na przykład, jak byłem początkującym miłośnikiem astronomii, to marzyłem o zobaczeniu pierścieni Saturna, pasów na Jowiszu i Księżyca z bliska, to znaczy niezliczonych kraterów, pasm górskich i innych pięknych formacji. Odnoszę wrażenie, że do lornetki musiałem "dorosnąć" i stała się ona obok teleskopu moim niezbędnym wyposażeniem i teraz bym ją polecił. Jednak gdybym cofnął się w czasie, to na początek mojej przygody z astronomią i tak wybrałbym teleskop. Między innymi dla obrazu planet i Księżyca "z bliska".

Rozumiem, że początkujący jeszcze nie wie co dokładnie, i jak, chciałby zobaczyć.

700zł wystarczy na używany refraktor 90/900 na AZ3 z jakimiś już okularami w zestawie.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokladnie mialem tak jak pisze @wimmer.

Jako mlody gówniarz niwiele wiedzialem o gwiazdach,  ale chciałem zobaczyc planety i kratery Ksiezyca. No i...  kupilem lornetke 20x60 - mocne rozczarowanie. Jedynie co mnie zachwycilo,  to Ksiezyce Galileuszowe Jowisza. Potem byl teleskop z Lidla SkyLux70/700) i... szukalem szczeki na podlodze jak zobaczylem dwa pasy na Jowiszu,  pierscien Saturna czy kratery i góry na Ksiezycu. Dopiero później zacząlem szukac jakichs DSow. 

Teraz juz raczej nie oplaca sie kupowac refraktora 70/700*, skoro w podobnej cenie jest 90/900.

 

*jesli juz to doradzalbym 70/900.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

..wszystko zależy :) Ja od razu chciałem lornetkę i do dziś się ich trzymam :) Autor wątku sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie sugerując się własną opinią, a nie potrzebami innych. Jak to zrobić? Umówić się z kimś z okolicy na obserwacje, popatrzeć przez różne sprzęty i dokonać decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja miałem tak samo jak pisze @wimmer Miałem to szczęście, że dostałem od taty lornetkę rosyjską 7x35 ale w niej ledwo księżyce Jowisza dało się zobaczyć. Była fajna ale... Dopiero jak pojechałem do Warszawy i w PZO kupiłem sobie soczewkę i z niej skleciłem refraktor to było to. Soczewka 66/460 ale Księżyc w niej jak malina, pierścienie Saturna ładnie widocznie. Nie mówiąc o np. Plejadach. Mam teleskop z tą soczewką do dzisiaj. Pamiętam jak kiedyś pokazałem szwagrowi Saturna to był bardzo zaskoczony, że z takiego "malucha" można takie widoki uzyskać. Chińszczyzna jakością może nie dorównuje PZO ale na sam początek i bez rujnowania budżetu spełni swoje oczekiwania. Poza tym można dziecku dać się pobawić, na ptaszki popatrzeć, albo na sąsiada :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Księżyc i gazowe giganty to dają wow w dużym lustrze:movingtongue:. Niech weźmie 20×80 i "podłubie" latem w Strzelcu a zimą w Psie lub Raku to dopiero będzie zbierał szczękę z trawy:D.


Postaw się w roli początkującego. Wycelujesz najpierw teleskop w Księżyc i Saturna, czy będziesz czekał na lato (czy wczesną jesień) i jechał na południe najlepiej, żeby "dłubać w Strzelcu"? :)
A Księżyc widać fajnie nawet w mniejszych teleskopach. Nie trzeba do tego 16" :)

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pobawi się refraktorem i jak się wciągnie kupi np. Dobsona. A jak nie, to popatrzy sobie czasami na Księżyc czy Jowisza.
Druga rzecz, to strasznie ciężko doradzić coś komuś kogo się nie zna. Są osoby, które z Dobsonem na początek dadzą sobie doskonale radę i będą dziękować za taki wybór, ale są i osoby, które nie będą widziały co z nim zrobić. Z refraktorem raczej każdy da sobie radę, nawet dziecko.

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

 

Myślę że da więcej satysfakcji niż mały achromat F10 ( Jowisz,Saturn,Księżyc:getlost: i co dalej?).

Mars, gwiazdy podwojne,  gromady gwiazd,  asteryzmy,  jasniejsze mglawice planetarne... 

Refraktor jest tez bezobslugowy.  Do lornetki i tak trzeba statyw + zapewnione łamanie karku...  A najszersze pole jest golym okiem.... 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To prawda, nie wiemy co siedzi w głowie pytającego :) Dlatego należy dodać disclaimer: to nie jest porada inwestycyjna, a my nie jesteśmy licencjonowanymi doradcami. :D


PS. osobiście zaczynałem od teorii. Wiele lat interesowania się astronomią ogólną, potem również sporo czasu na czytanie for, a dopiero potem pierwszy zakup sprzętu i to uczucie kiedy pierwszy raz widzisz kratery na Księżycu przez zwykłą lornetkę, albo sam namierzasz pierwszy raz M31.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Wojcieszka , a ja Ci zaproponuję na początek tę mapkę:

https://astropolis.pl/communitymap/

Sprawdź, czy są jacyś obserwatorzy w Twojej okolicy i umów się z nimi na obserwacje, pooglądasz przez ich lornetki, reflektory i refraktory i sam ocenisz na co wydasz pieniądze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Alice napisał:

To prawda, nie wiemy co siedzi w głowie pytającego :) Dlatego należy dodać disclaimer: to nie jest porada inwestycyjna, a my nie jesteśmy licencjonowanymi doradcami. :D


PS. osobiście zaczynałem od teorii. Wiele lat interesowania się astronomią ogólną, potem również sporo czasu na czytanie for, a dopiero potem pierwszy zakup sprzętu i to uczucie kiedy pierwszy raz widzisz kratery na Księżycu przez zwykłą lornetkę, albo sam namierzasz pierwszy raz M31.

Trochę wiemy, żebym zobaczył coś fajnego :ninja: Ciężko doradzić... Jak się nie wie czego chce. To trzeba poznać, czego się chce. A skąd się można dowiedzieć ?

Z internetu, z książek ... @Wojcieszka łatwiej by było, jakbyś napisał co Cię interesuje. Jakie są Twoje zapatrywania. Co chcesz zobaczyć ? Czy może tylko popatrzeć, jak to jest patrzeć przez lunetę ? :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.