Skocz do zawartości

IC1805- Kompletny projekt, pliki, workflow do pobrania. I kolorowy obrazek!


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Just now, Semeno said:

Miodzio wyszło.

Tylko kolor gwiazdek mi nie pasuje (większe spuchły) ale reszta super.

Miałem poważny problem bo kalibracja koloru gwiazd zmieniała wiele z nich na zielone... Juz mi się nie chciało kombinować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Renioo Pobierz pliki. Mają zapisane wszystkie procesy w History explorer. Maski też tam są.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apolkowski Nie używałem tego skryptu. Nie było szczególnej potrzeby. Tylko po połączeniu SHO zrobiłem Invert i SCNR zielony 100% żeby usunąć magentę z gwiazd i ich otoczek. Te gwiazdy to RGB, choć na to nie wyglądają. Męczyłem się z nimi okrutnie i żałuję, że nie zrobiłem gwiazd HOO, ostatecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubercie w miniaturze świeci kolorami, przyciąga wzrok. W wersji pełnej wyskakują rzeczy. Osobiście uważam, że na tym etapie jest widoczne lekkie rozmycie z nałożonym na to mocnym ostrzeniem.

Każdy oczywiście decyduje gdzie się zatrzymuje w obróbce materiału.

O gwiazdkach koledzy pisali.

Lepiej tutaj zrobi mniejsza agresja a co za tym idzie bardziej wyważone odszumianie i wyostrzanie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaPa Tak, to samo tylko rozpoczęte od zera.

Odnośnie usuwania szumu i ostrzenia. Raczej na odwrót było. Luminancja ostrzona dekonwolucją i MMT ale na tyle, na ile materiał pozwalał- bez wyciągania artefaktów.

Jeżeli widzisz rozmycie to może to jest efekt Topaza? Dobierając ustawienia bardzo się starałem nie rozciapać i jednocześnie nie paść ofiarą jego funkcji wyostrzania. Wydaje mi się, że balans jest ok.

W repozytorium znajdziesz wersję sprzed i po użyciu tego softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pyzik Jasne, nie ma potrzeby pytać... Dzięki za miłe słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla porównania- tutaj wersja bez zastosowania Topaz Denoise. Pod każdym innym względem taka sama jak zamieszczona powyżej.

 

413598466_no-topaz-resize-085-Copy.thumb.png.89ad6357d5dc0314adefc0740726eb13.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę,

Dużo bardziej podoba mi się wersja (pomijając kolorystykę) podlinkowana przez @MaPa. Dlaczego?

Już wyjaśniam - jest wizualnie ostrzejsze. Otworzyłem Tą wersję na pełną rozdzielczość i odniosłem wrażenie, że zdjęcie jest nieostre, rozmyte. Niby szczegół jest ostry ale jest wrażenie nieostrości. To przez gwiazdy, które tutaj są takimi rozmytymi pikselami. 

 

Spojrzałem na workflow i zastanawiam się po grzyba używałeś kowolucji na gwiazdach. :-) Wg mnie powinno być odwrotnie - gwiazdy w dużej mierze dają nam uczucie ostrości zdjęcia. 

 

Kolorystyka jest w moim guście :-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 Dziękuję za uwagi. Wiem w czym problem, rozumiem dlaczego tak odebrałeś ty i MaPa. Z gwiazdami toczę boje od dawna i dla mnie nie ma nic trudniejszego w obróbce od tych małych skurczybyków. Delikatna konwolucja, ponieważ starałem się, aby gwiazdy nie wyglądały na wklejone placki ale granica jest cienka jak brzytwa.

 

Próbowałem z DEkonwolucją na gwiazdach i działała znakomicie na małe gwiazdy- robi z nich piękne igiełki. Jednak na dużych zostawia swego rodzaju halo, więc metoda na razie poszła na bocznicę. Poza tym próbowałem MMT, manipulacji histogramem z wszelkiego rodzaju maskami, maskami masek, itp. Pomysły jeszcze mi się nie skończyły ale wkrótce skończą. Wszelkie sugestie bardzo mile widziane.

 

No i cieszę się z komentarza dotyczącego koloru bo ja wacham się między "wyszło mi super" a "wygląda jak zdjęcie z książki o jednorożcach dla dziewczynek". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karp_killer W przypadku dekonwolucji nie definiuje się bezpośrednio skali działania algorytmu, więc stosowałem w rozsądnym zakresie, żeby nie zaczęły wychodzić artefakty na jasnych i kontrastowych elementach oraz "robaczki" w ciemnych partiach. Wiele razy spektakularnie przesadziłem z dekonwolucją i wyostrzaniem po niej, więc teraz uważam.

 

Jeżeli chodzi o stricte wyostrzanie, to zastosowałem tylko jedną rundę MultiscaleMedianTransform po dekonwolucji i tylko na warstwie nr 3 falek z konkretnych powodów:

- warstwa 1 to szum,

- warstwa 2 już nie tylko szum, ale wolałem ją pominąć świadomie, ponieważ trochę mi się nie podobały efekty w bardzo małych skalach- delikatnie wzmacniała szum średniej częstotliwości i śladowe artefakty po dekonwolucji; uważam, że tutaj dekonwolucja zrobiła wystarczającą robotę,

- warstwa 3 to sweet spot dla tej skali, według mnie,

- skale w warstwie powyżej 3 już nie potrzebowały, moim zdaniem, ponieważ wyostrzanie wychodziło nieco wymuszone.

 

Generalnie, z tego aspektu zdjęcia jestem zadowolony i nie mam ochoty popychać dekonwolucji czy wyostrzania bardziej. W końcu robiłem to z ogniskową 420mm i skalą 1.87.

 

A tutaj zastosowane ustawienia MLT:

Capture.PNG

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 2 i ostatnia.

20% magenty z mgławicy usunięte.

Delikatna interwencja krzywą RGBK.

 

No i gwiazdy zrobione kompletnie inaczej. Starałem się ograniczyć duże i średnie gwiazdy bez przygaszania całego mrowia kolorowej drobnicy.

 

Jaka jest wasza opinia o nich tym razem? Czy jestem na dobrej drodze?

 

IC1805-V2-READY.thumb.jpg.7f98c026fc7a02aeecf31e841ae35fbe.jpg

 

Dlaczego, gdy wlepiam na forum to kolory się zmieniają? W tym wypadku wyraźnie spada nasycenie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maetrik Szukam równowagi- teraz bardziej kwestia estetyczna do dopracowania, bo techniczną chyba już ogarnąłem. @Pav1007 słusznie mi zwrócił uwagę, że zbyt rozmazane gwiazdy sprawiają, że całe zdjęcie wygląda na nieostre, więc mogłem przesadzić w drugą stronę :-)

 

Własny workflow, który pozwala mi kontrolować osobno duże, średnie i małe gwiazdy (kształt, wielkość, jasność) już sobie opracowałem i działa dobrze.

 

Dzięki za komentarz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Herbert West napisał:

Dlaczego, gdy wlepiam na forum to kolory się zmieniają? W tym wypadku wyraźnie spada nasycenie?

Gwiazdki zdecydowanie lepsze. :-) Choć takie lekko jakby zalęknione. ;-)

A tutaj: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/ artykuł, który pozwoli Ci ogarnąć kolory w przeglądarce.

 

Pyzik

 

Edytowane przez Pyzik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Pyzik said:

Dzięki wielkie! Życzę Ci dużo pieniędzy i dzieci oraz mało chmur!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pyzik napisał:

A tutaj: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/ artykuł, który pozwoli Ci ogarnąć kolory w przeglądarce.

 

Pyzik

 

Dzięki. Wystarczyło zmienić ustawienia przeglądarki i nagle moje monitory/telewizory zaczęły prawidłowo wyświetlać testowe zdjęcia ze strony https://webkit.org/blog-files/color-gamut/

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.