Skocz do zawartości

TS RFT 152/900 "short tube" - czyli CZTERY pieczenie przy jednym ogniu.


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, wampum napisał:

Kurdę ale ja nie doczytałem albo nie mogę znaleźć, a jakie szkło jest w tym teleskopie?.

Bo "cela" jako taka to inaczej gniazdo obiektywu....a obiektyw no to właście układ soczewek.

TSy piszą w „technical data”: K9 + F4

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2229_TS-Optics-6--f-5-9-Refractor---2-5--R-P-Focuser---Ohara--Japan--Objective.html

 

@Marcin_G piszesz, że w Niemczech kupiłeś samą celę 125/900 - chyba 152/900?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marek_N napisał:

Co w tłumaczeniu z chińskiego (CDGM) na niemiecki (Schott) daje BK7 + F2. To niestety najzwyklejszy achromat.

Achromat - tak

Czy najzwyklejszy - tu zdania są podzielone, choćby wśród opinii na CN, gdzie ten ref chwalony jest za stosunkowo dobrą korekcję chromatyki jak na f/6 (czy f/5.9) i klasyczny dublet dzielony powietrzem. Miałem SW 102/500, miałem SW 120/600 (jeździł ze mną na zloty w Stężnicy) miałem 127/635 - każdy z nich pod względem chromatyki zostaje sporo z tyłu na TS-em. Potwierdzałby to cytat z opisu ze TS:  The Ohara objective has a better color correcture than a standard 150mm f8 achromatic refractor.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje się nienagannie.

Rozrysowywałeś może promienie, aby upewnić się, że nie będzie obcięcia apertury na wyciągu? Zwłaszcza w kombinacji z bino?

Wydaje mi się, że bezpieczniejszy w tym zakresie byłby wyciąg TS R&P 3,7 cala.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bartolini napisał:

@Marcin_G piszesz, że w Niemczech kupiłeś samą celę 125/900 - chyba 152/900?

Oczywiście chodzi o 152 mm - czeski błąd w opisie chińskiego teleskopu niemieckiej marki, budowanym przez Polaka.

Na zlocie chętnie porównam zasięg tego refa w trybie "bino" z okularami 32mm (powiększenie 28x) z Twoją lornetką!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaciekC6N napisał:

Prezentuje się nienagannie.

Rozrysowywałeś może promienie, aby upewnić się, że nie będzie obcięcia apertury na wyciągu? Zwłaszcza w kombinacji z bino?

Wydaje mi się, że bezpieczniejszy w tym zakresie byłby wyciąg TS R&P 3,7 cala.

Tak, nie ma mowy o winietowaniu. Ani w trybie bino z okularami 1,25", ani w trybie "mono" z okularami typu ES 30mm 82o

Jedyny przypadek, gdzie ocieram się o małe winietowanie na samym brzegu to użycie filtrów 2" w kole filtrowym, właśnie z okularem 30/82. Ale już z Hyperionem 31mm / 72o oraz William Optics SWAN 40mm / 72winiety nie ma.

Wyciąg 3" byłby bezpieczniejszy, każdy większy to już przerost kosztów nad treścią.

Ale 2,5" jest wkładany seryjnie do TS 152/900 i 2,5" miałem już u siebie.....

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Marcin_G said:

Achromat - tak

Czy najzwyklejszy - tu zdania są podzielone, choćby wśród opinii na CN, gdzie ten ref chwalony jest za stosunkowo dobrą korekcję chromatyki jak na f/6 (czy f/5.9) i klasyczny dublet dzielony powietrzem. Miałem SW 102/500, miałem SW 120/600 (jeździł ze mną na zloty w Stężnicy) miałem 127/635 - każdy z nich pod względem chromatyki zostaje sporo z tyłu na TS-em. Potwierdzałby to cytat z opisu ze TS:  The Ohara objective has a better color correcture than a standard 150mm f8 achromatic refractor.

Jako były użytkownik takiego teleskopu (nadal za nim tęsknie), potwierdzam, że zwykły to on nie jest. Używałem SW 102/500, BM AR-152s i ten TS zostawia je daleko w tyle!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.03.2022 o 10:25, Marcin_G napisał:

Achromat - tak

Czy najzwyklejszy - tu zdania są podzielone, choćby wśród opinii na CN, gdzie ten ref chwalony jest za stosunkowo dobrą korekcję chromatyki jak na f/6 (czy f/5.9) i klasyczny dublet dzielony powietrzem. Miałem SW 102/500, miałem SW 120/600 (jeździł ze mną na zloty w Stężnicy) miałem 127/635 - każdy z nich pod względem chromatyki zostaje sporo z tyłu na TS-em. 

No tak, masz rację - nie ważne jakie są gatunki szkła w obiektywie, ważne jaki to daje finalnie obraz. Widocznie przy tej klasie cenowej (>1000 euro), można z wykorzystaniem takiego samego szkła zrobić lepszy achromat od taniej serii SW (80 / 100 / 120 / 150).

 

Zdaje się na AM ktoś modyfikował obiektyw w achro SW, zmieniając szerokość szczeliny powietrznej i dawało to wymierne korzyści dla jakości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.